N° 3548 Zaterdag 29 October 1921. 35sU Jaargang, ienws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Firma J. ASJES Ez. melk vóór het gebruik te koken. Gemengd Nieuws, - FB'ÖÏLLETON, DE SPOOKHOEVE. fW a B S r Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Advertentiëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. A BONNEMENTEN ea ABVEBTENTIEN worden aangenomen b(J da Z7itg. Tvsva LANQEVILDék DB R O O IJ, Parkstraat, Boa# orTixi» Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling 1 October 1931, 1.52ft Hl TEXEL, 28 Oct. 1921. Witte Kruis. Electrisck licht. RIJTUIGFABRIEK. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedrijfagebruik. Levering onder garantie. Zeer billijke prjjzen, Kook de melk. In verband met eea alhier voor komend typhusgeval wordt van deskun dige zijde met kracht aangedrongen de De storm. De meteorologische medewerker van het Vad. schrijft dienaangaande Een storm, die veel overeenkomst vertoont met dien van 30 September 1911, is in den nacht van Zaterdag op Zondag over ons heen getrokkeD, hoewel de verwoestingen op verre na niet zoo groot zijn als bij dien beruchten Septem- ber-orkaan, die trouwens ook heviger is goweest. De overeenkomst ligt dan ook meer in het verloop der verschijnselen. Nadat de wind kwart over elf voor korten tijd iets verminderd was, brak om halttwaalf de storm opnieuw los, waarna de windkracht snel toenam en bijna onafgebroken met groote hevigheid bleef woeden tot op het midden van den Zondag. Tusschen middernacht en 7 uur in den morgen bereikte de wind telkens orkaan- Zoo werden te 2.15, 3.10, 3 20, 5.15 en 5.40 uur te Scheveningen telkens windsnelheden van 29 tot 30 meter per seconde geregistreerd in de talrijke, uit het Westen en Noordwesten opkomende zware regen- en hagelbuien. Met deze windsnelheden kwam de storm zeer dicht bij de grootste, tijdens den orkaan van 30 September 1911 waargenomen windstooten van 35 meter per seconde. Hoewel het verschil niet groot schijnt, moet toch aan het feit, dat nu de windsnelheid 30 meter per seconde niet overschreed, worden toege schreven, dat de verwoestende werkingen uitgebleven zijn. Zondagavond is de windkracht in den laten avond weer veel grooter geworden vooral tusschen 10 uur en middernacht woedde de storm met de grootste hevig heid en kwamen tijdens de zware buien .windsnelheden van meer dan 30 meter per seconde voor. De storm was dus nog heviger dan den vorigen nacht. Om twee uur trad een stilte van een half uur in, waarna de storm omstreeks 3 uur opnieuw losbrak. Een strenge winter Dit jaar kenmerkte zich door een over vloedige eikel-opbrengst. Dit voorspelt volgens de volksoverlevering een stren gen winter. Nu deed zich een tweede verschijnsel voor, nl. dit: Men heeft duizenden wilde eenden zien vertrekken. De ouden van dagen herinneren zich nog iets dergelijks te hebben waargenomen, lang geleden en een bijzonder felle winter is er toen op gevolgd. Nu beweerd men naar aan. leiding van dit trek-verschijnsel in die mate, dat wij dit jaar een strengen winter zullen krijgen. Postduif. Pokken bij kippen is besmettelijk en zeer gevaarlijk. De ziekte ontstaat meest al door te sterke voeding met verhittend korrelvoer in het warme jaar getij. Streng dieet, rijkelijk groenvoer, steeds versch drinkwater, een koel, maar droog hok zijn noodzakelijk. De zieke dieren moeten natuurlijk afgezonderd en de hokken ontsmet worden. Storm en hoog xoater. Door den hevigen N. W. storm is het water der Zuiderzee de polders van Eemnes, Baarn en Bunschoten binnen- geloopen. Volgens de Zutph. Crt. was Vrijdag de stand van den IJsel te Zutfen lager dan ooit werd geregistreerd, nl. 2,61 M. De waterstand te Keulen 0,64 Mis lager dan sedert 1772 is voorge komen. Op 26 Sept 1911 was de stand te Keulen 0,68 M. en in Zutfen 2,64 M. URA Abonnementsprijs per S maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Pryt der -ddeorlsnbéHj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 29 October tot en met Vrijdag 4 November: voor rijwielen 5,— uur, voor rijtuigen 5,30 uur ÜOOGWATER Recde van Texel. Donderdag 27 Oct. Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag v.m. 5,07 6.12 7,07 7.52 8,33 9.13 9.53 2.45 n.m. 4,15 28 29' 30 31 1 Nov. 2 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/? uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 v.m. 11— v.m. Helder 9,15 12,15 n.m. Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 nm. van Helder8,45 4.15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9-J} 7,28 sneltrein 9.1} 1°,27§ 1-31 12,37 3,24 A 1 O** OjOO 8.39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,2°§ 8,36 7,52§ 9-45 9,15 U'42 12'19§ fi'06 3,06 6,06 6,078.41 8,56 10.58 11,15-f I"03 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Door JEAN WEBSTER. 18.) Pak uw boeltje daarna maer bij elkaar en ga dan heen. Er zal in een halt uur een rijtuig voor u gereed staan om u naar de spoorwegnalte te brengen." Wacht nog even, mijnheer Clancy," riep Rad hem na, toen hy zich atwtndue. Hij nam een notitieboekje uit zijn zak en er een blaadje uitscheurend, krabbelde hij er op; „Jacoby, Haigh en Co. .Mijne Heeren. - U zult me verplich ten alle vragen te beantwoorden,die brenger dezes u zal stellen, en die de zaken be treffen, die ik met u gedaan heb. „Radnor F. Gaylord." Daar', zeide Rad, het hem toegooiend, wees zoo goed bier gebruik van te maken ais u in Washington is en ik zou u raden ia 't vervolg uw beschuldigingen op iets degelijkers te gronden." Zijn houding was beleeöigond verachte lijk, mtar Clancy slikte alles met een goedaardige» glimlach. „Ik zal met veel genoegen bet otder- UIKDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken', ter uitvoering van artikel 8 der Hinderwet, bekend, dat bij hun besluit van heden de beslissing op het verzoek van Tijs Buijs te den Burg alhier om vergunning tot het oprichten van twee ondergrondsche bewaar plaatsen voor benzine, elk voor 24 bussen van 10 liter inhoud, op het perceel, kadastraal be kend sectie K no. 1754, is verdaagd. Texel, 27 October 1921. Burgemeester en Wethouders voorn., BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Het Bestuur der afdeeling Texel van het Witte Kruis heeft gemeend dat het nuttig en noodig is de werkkring wat uit te breiden en ook ter harte te nemen de Huisverzorging en de Kraamvrouwverpleging en Zuigelingenbe scherming. In een voor dit doel uitgeschreven vergadering is besloten om te trachten hier een vereeniging te stichten van vrouwen en meisjes, die zich bereid verklaren om in geval van ziekte van de Moeder van het Huisgezin, daarin hulpverleenend op te treden. Het Bestuur wenschf, dat deze Huisverzorging geheel neu traal zij opdat de hulp die noodig is, zoo uit gebreid mogelijk worde verleend. Ook de kraamvrouwenverpleging heeft hare eischen. De hygiënische behandeling is van het grootste belang en vooral de bescherming der zuigelingen. Mejuffrouw Schrieken, vroeger docente van de vereeniging het Witte Kruis heeft hierover verschillende cursussen gegeven. Aan die cursussen is door ruim 150 belang stellenden deelgenomen, 't Geen op die cur sussen is gedoceerd mag geen dood kapitaal worden, maar 't geleerde moet zooveel moge lijk worden toegepast. Het bestuur van het Witte Kruis heeft nu eene vereeniging gevormd met het boven staande in het werkprogram. Wanneer dit pro gram kan worden uitgevoerd, dan doet onze Witte Kruisafdeeling stellig weer een stap in de goede richting ter bevordering van den alge- meenen gezondheidstoestand en houdt zij haar devies hoog. „Voor allen, van allen," (uit de Bestuursvergadering.) Belangstellenden wor den verwezen naar achterstaande advertentie. Ingez. Tot genoegen van vele aangeslotenen zeker, kunnen wij mededeelen, dat aanvangende Maan dag a. s. 31 October, ook weer in de morgen uren electrisch licht zal worden verstrekt. Wie in 1932 examen wil cioeu voor Kommies. Politieagent, Bewaarder, Hulp- keurmeester, Besteller, moet schrijven aan P. BOER, Nieuw-Amsterdam. zoek voortzetten," merkte hij op, terwijl hij het briefje in zijn zak stak en zich verwijderde. HOOFDSTUK VIII. De diefstal blijft een raadsel. Wg waren des den defectieve kwijt, doch het leven was nog niet in zijn oude sleur. De kolonel was prikkelbaar en Rad somber en ncrach. Hij toonde geen neiging me de waarheid van bet spook toe te vertrou wen en ik drong niet verder bij hem aan. Na eenige dagen bracht hij me driehonderd dollar oin het bedrag te dekken, dat ik hem geleend had, tezamen met die „afzet terij", zooais hij het bleef noemen. Het was het geld, zoo deelde hij me mee, van de opbrengst van den verkoop der obli gaties. Hij liet me tegelijkertijd verscheiden brieven van zjjn makelaars zion, die zonder eonifcfcn twijfel bewezer, dat het verhaal, dat hij vertelde had, waar was. "Wat de gestolen obligaties betreit, waar die waren bleef een eren groot raadsel als ooit en Rad scheen daar niet het miuste belang in te stellen. Sinds de detective geroepen was, had hij zien vaa aile veraïtwoorde- lijkneid afgemaakt. Ik denk, dat het de morgen na Clancy's vertrek was, dat Siloaso me een liectblanw convert overhandigde, waarop in een hnserhoek bovenaan uö bt^a.pil van de k iclCQ t Posthoorn stond. Ik lachte, toen ik bet openscheurde, ik bad bijna Terry's bestaan vergeten. Het bevatte een velletje geel postpapier, waarop in een karakteristiek potloodgekrabbel het volgende] te lezen was. „Den Weledelgeb. Heer Arnold Crosby, Knollen boerderij, Lambert Corners, Virginië. „Waarde Heer, „Hierbij eenige courantenuitknipsels, Zijn de feiten juiut en de obligaties reeos voor den dag gekomen Zoo niet, waarom laat je me dan niet bij je komen om ze voor je op te sporen Zon gaarne een werkelijke geest ontmoeten. Zm ge.c-n kwaad artikel voor het Zondagsblad zijn. Doe hem mijn groeten. Ia bet spook een man of een vrouw? Da dingen gaan in New-York hua gewonen gang in één week twee moerden en een kind ontvoerd. -Hoe staat het met den oogst „Altijd je T. P.« „Telegrapheer als je me noodig hebt Aan het hoofd van het artikel stond: „DieSstal door een Spook" en het bevatte een vrij nauwkeurig verslag vai\ het spook en den d.cfs:al. Hat eindigde met de op merk ng, dat het raadsel tot nu toe onop- g iöüt was, maar dat de beste dtteeti e wit int land iu dioctt was genomen om bet go*al op te helderen. Ik wierp den brief laohend naar Radnor, hij had al vac Terry in verband met de zaak Pattorson-Pratt gehoord. „Misschien deden we nog zoo oleobt niot hem te laten komen," opperde ik; „hjj is er buitengewoon op gesteld om aoüwr ïots geheimzinnigs te komen, als het wat nieuws beloott op t9 leveren als iemand de waarheid over die obligaties ontdekken kau, dan kan bij het." „Ik wenech de waarheid niet te weten," bromde Radnor. „Het woord obligaties alleen maakt me al misseljjk," Ea zoo was zjjn bonding ge werst vanaf het oogenblik, dat de deteeti re vertrokken was. Nijn aandringen, dat hot onze plicht W83 om den diet op te sporen, werd slechts met een schouderophalen beautwoord. Iemand ander# zou vermoed hebben, dat deze apathie slechts zijn eigen schuld in den diefstal bewees, doch zulk een verden king kwam geen oogenbiik bg mo op. Hij was, zooala hij zaide, reeds misselijk uiteen van hot woord obligaties en bij iemand vaa zijn temperament was daarmee da zaak ten einde. Hoewel ik z(jn gedrag niet be greep, gelooide ik hem took op «go woord. Er was iets in Radnor's opoa wijze om iem :nd aan te ziea dat vertrouwen aldwong. Het was een feit, zooais ik den kolonel had hoorsn snoeven, dut eea Gay lord niet lieg'n kon. (Woidt vervolgd)

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1