HT %r° 3551, Woensdag 9 November 1921. Sö"*' Jaargang» leuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. J2 dat gaat* vóór alles! Oog juisl'geld genoeg voor 6'07§ mil Van week tot week i°,27§ Vil Dit biid verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abonnemenitpriji per S maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.) URANT. Advertentlën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prif* der Advertentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen b$| do Uiig. Timka LANOEVILIA BB R O O IJ, Parkstraat, BoilorTixiii LICHT OP! Van Zaterdag 5 November tot en met Vrijdag 11 November: voor rijwielen 4,20 uur, voor rijtuigen 4,50 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 10 Nov. v.m. 4,24 Vrijdag 11 5,32 Zaterdag 12 6,24 Zondag 13 7,08 Maandag 14 7,44 Dinsdag 15 8,20 Woensdag 16 8,54 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. VI, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 October 1931, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 v.m. 11— v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 nm. van Helder: 8,45 4.15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,11 7,28 sneltrein 9»11 l2-37 1.52ft £42 AIOM 0,O0 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9,!5 \'u 12>19§ 3," 3,06 6,06 8,56 W» 11,15+ 1,03 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 39 Oct.—5 Nov. We schrijven al een week lang weer November, maar in de Kamer is nog steeds geeuaanvang gemaakt met den begrootings- arbeid. Het zal straks wel weer een haast-je-rep-je worden om op fatsoenlijke manier tegen Kerstmis klaar te komen. Voorloopig blijft de Kamer nog bezig met de behandeling der Grondwetsherziening en de interpellaties, die iets gemeen hebben met zekere reptielen, die men den kop afslaat, doch ondanks dat blijven groeien, In de afgeloopen Kamerweek zijn in zonderheid twee belangrijke onderwerpen in de Kamer ter sprake gebracht, de z.g. Vrouwenkwestie en de kwestie der troon- ^Veel van wat men in tal van vergade ringen meer dan eens heeft kunnen hooren, of wat men in talrijke geschriften en arti kelen heeft kunnen lezen, is bfj het alge meen debat over de grondwetsherziening weer eens naar voren gebracht. Het ging thans voornamelijk om de kwestie of in de grondwet zou worden vastgelegd, dat de vrouw voortaan niet meer van eenig amb kan worden uitgesloten, alsmede over de algeheele gelijkstelling van man en vrouw. De heer MarcUfm t had een amendement iDgediend, luidende„De vrouw kan niet door wettelijk voorschrift van de benoem baarheid van eenig ambt worden ui ge sloten', terwijl de heer Rink een amende ment indiende, luidende„De wet erkent de volledige staatsrechtelijke en economi sche gelijkstelling van man en vrouw." Het resultaat van de besprekingen is geweest, dat de heer Merchant zijn amen dement introk en dat het amende- dement-Rink verworpen werd. Zoodat, wat de kwestie der vrouwenrechten betreft, de voorstanders der gelijkstelling tevreden zullen moeten zijn met de verklaring in de memorie van antwoord opgenomen, dat de grondwet, „tenzij met zooveel woorden het tegendeel is vastgesteld, steeds mannen en vrouwen gelijkelijk op het oog heeft." Het spreekt vanzelf dat de geheele vrouwen kwestie nogeens weer breedvoerig uitge plozen werd. De tijd van gelijkstelling van man en vrouw is nog niet gekomen in ons land, maar het onderwerp blijft aan de orde. Misschien zai het nog wel een heele tijd duren, voordat er weer op teruggekomen wordt in de Kamer, doch de motie, door den heer Marchant inge diend, zal toch te zijner tijd weer de aan dacht vragen. In deze motie wordt de regeering uitgenoodigd ten spoedigste, voorstellen te doen teneinde aan de be staande uitsluiting van vrouwen van de benoembaarheid tot eenig ambt een einde te maken. Er ligt daarbij ook nog een motie op behandeling te wachten van den heer Kleerekooper, betreffende de benoem baarheid van de vrouw tot rechterlijk ambtenaar. Wat de kwestie dér troonopvolging be treft, daarmee is de Kamer deze week nog niet klaar gekomen. Men kan echter wel vooruit voorspellen, dat de regeering haar zin krijgt en de ingediende amendementen geen kans van slagen hebben. Aan oppo sitie tegen het regeeringsvoorstel heeft het echter niet ontbroken. De behandeling der Grondwetsherziening zal nog een paai dagen in beslag nem9n. En verder is nog allerlei klein werk voor en tusschen de begrootingen door af te doen. De heeren zitten midden in de drukke periode. o—o—o— Antwerpen heeft een nieuwe burgemees ter gekregen, maar men kan niet zeggen, dat hem een in alle opzichten „blije in- comste" is bereid. De benoeming van den nog jeugdigen mr. Frans van Cauwelaert, tot burgemees ter der Scheldestad, heeft heel wat stof doen opjagen. De regeering heeft dat blijk baar ook al gevreesd, want wat nog nooit gebeurde, geschiedde thans bij deze be noeming, n.l. dat de regeering die benoe ming in een openlijke publicatie recht vaardigde. Van Cauwelaert behoort tot de katholieke Vlamingen van naam. Vooral in de Vlaamsche taalbeweging speelt h(j een belangrijke rol. Dat is wel de grootste grief, die velen tegen hem hebben. De regeering heeft echter rekening gehouden met het feit, dat d6 meerderheid in den Antwerpschen raad gevormd wordt door de Vlaamscho katholieken en sociaal-demo- crateD, maar dit wordt haar geweldig kwa lijk genomen door de franskiljons en door de liberalen. Van Cauwelaert staat ook aan felle aanvallen bloot en wordt door sommige franskiljonsche bladen voor een halve landverrader uitgekreten. Aan hef tige aanvallen staat ook de regeering bloot en de liberale partij te Antwerpen heeft dadelijk een openbare vergadering gehou den, om tegen deze benoeming te protes teeren. Zelfs wordt gemeld, dat de minis ter van koloniën Franck, die tevens de liberale kamerzetel voor Antwerpen bezet, te kennen heeft gegeven, dat hij er aan denkt, om uit het Kabinet te treden. En als dat mocnt gebeuren dan verwacht men dat er meer mmisters o.a. ook Devèze, die de jongste crisis op z(Jn geweten heeft het bjjltje zullen neerleggen. Er zou den dan niet veel ministers in België meer overblijven. o—o—o— In Pruisen is bet Kabinet afgetreden en het ODtslag staat in vorband met de nieuwe Rijkspolitiek. Stegerwald heeft gemeend ontslag te moeten nemen en men is thans druk bezig een oplossing voor de crisis te zoeken. De.fracties van den Pruisiscfcen Landdag helmen vergaderd, om hun hou- diDg in deze crisis te bepalen en daarbij is vooral de vraag ter sprake geweest of het vormen van een regeeringscoalitle op breeden grondslag mogelijk is. Centrum, Duitsche Volkspartij en Democraten hebben zich ten gunste daarvan uitgesproken. De Duitsch Nationalen en de onafhankelijk socialisten doen natuurlijk niet mee, maar de groote vraag is thans, of de meerder- heidssocialisten tot medewerking bereid zijn. We zullen het wel spoedig weten, —o—o—o Nog altijd worden de deuren van Dow ning Street zorgvuldig gesloten gehouden, zoodat men van de besprekingen op de Iersche conferentie zoo goed als niets defi nitiefs verneemt. De rede door Lloyd George in de afgefoopen week in het Lagerhuis gehouden, heeft echter wel den indruk moeten wekken, dat men met de Iersche kwestie nog niet is, waar men wezen moet. Intusschen schijnt de barometer in de laatste dagen iets gestegen te zijn. De Londensche bladen laten zelfs een optimis tische toon hooren. Hoewel de deuren der conferentiezaal nog altyd potdicht wor den gehouden is er toch blikbaar iets van de besprekingen uitgelekt. Het staat vrij wel vast, dat de Sinn Fein afgevaardigden zich bereid hebben verklaard afstand te doen van den eiscb, dat Ierland los van Engeland moet zijn. Zuid-Ierland is bereid toe te treden tot de statengemeenschap, die men Groot Brittanië noemt, mits er ten opzichte van Noord Ierland concessies wor den gedaan. Waarin die concessies zullen moeten bestaan, valt uit de berichten niet met zekerheid op te maken. Volgens sommige berichtgevers is als voorwaarde gesteld, dat er In de provincies Fermanagk en Tyronne een volksstemming zal plaats hebben omtrent de vraag, of deze provin cies bij Zuid-, dan wel bij Noord-Ierland willen behooren. Thans zijn ze door het regeeringsbesluit toegevoegd aan Ulster, hoewel de stemmenverhouding tusschen katholieken en protestanten er vrijwel half om half is. Volgens anderen echter gaat het er om of Noord-Ierland bereid is zich neer te leggen bt) een regeling, waarbij het deel uitmaakt van de vereenigde Iersche staten, ,met een bestuurslichaam voor beide deelen van Ierland, De groote vraag schijnt thans te zijn of Ulster bereid is, zijn medewerking in dezen te verleenen. Naar luid der berichten mag worden verwacht, dat Craig eerstdaags naar Londen zal worden ontboden, —o—o—o— De belangrijke nota door de Sovjet- regeeriug aan Engeland gezonden, waarin deze bericht, dat| ze onder zekere voor waarden bereid is, de Russische sobulden te erkennen, blijft de aandacht vragen. De Engelsche regeering heelt zich gehaast nadere inlichtingen te vragen. Zt) schreef, dat de Sovjet-regeering een flinke schrede had gezet in de richting,die tot bet doel kan leiden, maar de Russische aanbieding was op tal van punten nog te vaag. Het is te begrijpen, dat men te Londen ook eerst eenige zekerheid wil hebben, voordat men met de andere bondgenooten de oplossing van bet Russische probleem ter hand neemt. Intusschen worden er ook besprekingen gevoerd tusschen Lloyd^George en Krassin, den vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland te Londen voor de handelsbetrekkingen en deze zullen wel van meer gewicht zijn, dan de officieele nota's die tusschen Moskou en Londen gewisseld worden. In Sovjet-Rusland bereidt men het volk reeds op de komende gebeurtenissen voor. De bolsjewiski moeten gerust worden ge steld, want Lenin heeft in den laatsten tijd zooveel concessies aan „het kapitalisme" moeten doen. Reeds ib er sprake van een samengaan van de bolsjewiki met de anders zoo gehate mensjewiki (soc. dem.) om Rusland er weer boven op te helpen. -0—0 0- Karel van Habsburg en zijn gemalin Zita zijn aan boord van bet Engelsch oorlogs schip, dat den verhoven naam van „Gloei- worm" draagt, gebracht en zakken daarmee thans den Donau af. Karei heeft geweigerd afstand van de kroon te doen en de Hon gaarsche regeering heeft zich daarop ge haast een spoedwet in te dieneo, waarbij de erfbaarheid der Habsburgors van den Hongaarschen troon opgetteven wordt. Dit ontwerp is reeds door de Nationale Vergadering behandeld en aangenomen, zU het ook niet, dan na veel debat en tumult. Intusschen luidt dat ontwerp nog niet zooals de Kleine Entente dat wenscht, omdat de Hongaarsche regeering nog een deurtje voor Karei of een anderen Habs burger opengehouden heeft. Wel zijn zij van de kroon vervallen verklaard, maar tevens is bepaald, dat Hongarije een monarchie zal zijn en dat later een koniDg zal worden gekozen. Niets nu zal de Hongaren straks weerhouden om toch Karei of een andere Habsburger tot koning uit te roepen. Tenzij de mogendheden dan weer tusschen- beide komen. ft Joh AH MA. C03

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1