Binnenland. Gemengd Nieuws. TEXEL, 8 Nov. 1921. De storm. Geeft allen en geeft mild De schade, alleen door P. v. d. Vis geleden, kan veilig op f1200 A f1300 geschat worden. Voor enkele week werd de schuit door hem iu publieke veiling gekocht voor f700, op de helling werd de schuit daarna terdege nagezien, ter wijl de lading naar wij vernemen, onge veer f400 waarde had. Alles ging ver loren. De storing. Maandagavond even 8 uur had een storing in onze electrische verlichting plaats, tengevolge van het breken van de drijfriem van de motor. Te half elf was het euvel verholpen. Scherpe doornen steken zeer Lastertongen nog veel meer, Maar wie iemands eet gaat rooven Gaat een moordenaar te boven. Een onbekende verzoekt ons boven staand op te nemen. Wij hebben hiertegen in dit geval geen bezwaar, maar blijven overigens eischen dat inzenders ons althans hun naam en adres doen weten. Waal5 Nov. Zaterdag'5 November gaf hier in café Bellevue de zangvereeniging „Nieuw Leven" van Oosterend, onder leiding van den heer Kikkert, ten voordeele voor de kas van Texels Belang, een welgeslaagde uitvoering. Tegen wind waren de zangers en zangeressen gekomen, maar voor den wind is het den geheelen avond gegaan. Keurig werden de 18 nummers uitge voerd. Uitstekend werd er gezongen, maar vooral kwamen de lachspieren in beweging, toen er werd voorgedragen van de „Vier vroolijke boeren". Ook de dames die „Watersport" uitstekend voor droegen komt een woord van lof toe. Allen die aan dezen avond hebben meegewerkt, vooral den heer Kikkert, zeggen wij nogmaals hartelijk dank en wij hopen, dat „Nieuw Leven" een goede toekomst tegemoet gaat, want zang is wel het schoonste. Wij roepen daarom de zangers een hartelijk tot weerziens toe. Het saldo van dien avond bedroeg f54, wat afgedragen werd aan den algemeeneu penningmeester T. de Wijn te Oudeschild. Voor een prettig bal was ook gezorgd, {.een oovertogen woord werd gehoord, Inge z. Oudeschild, 4 November, De ouderavond, gehouden in de o. 1. school alhier, werd geleid door het hoofd der school, den heer C. Schaap, die in zijn openingswoord te kennen gaf, dat hij gaarne meer ouders om zich heen had gezien, doch dat het slechte weer misschien ook wel de reden was, van de mindere opkomst. Spreker deed in zeer duidelijke woor den uitkomen, wat het doel was van de in te stellen oudercommissie en welk groot nnt van zulk een commissie kan uitgaan. Door genoemde commissie wordt als het ware een schakel gevormd tus- schen de onderwijzers en de ouders der schoolgaande kinderen, en dat is noodlg, want hoewel de ouders de natuurlijke opvoeders zijn, de onderwijzers hebben toch zeker een groot aandeel in de op voeding. Hierna werd overgegaan tot het benoemen van eene Oudercommissie, waarvoor werden gekozen de heeren D. Vos PzS. Kuijper Jz„ J. Bas, J. Beumkes en mej. S. Mets-Backer. Met den vïensch dat de commissie met de onderwijzers prettig zal mogen samen werken en de scnool tot nut moge zijn, sluit de voorzitter de bijeenkomst. Nauwelijks had men de tijding vernomen, dat de nog jonge schipper P. van der Vis zijn schuit had verloren, of er kwam bericht, dat schipper J. v. d. Vis (zijn vader) die Zondag ook in den storm op zee was, op Wieringen was aangekomen. Deze schuit is voor Wie ringen stuk geslagen, v. d. Vis die alleen aan boord was, wist zich te redden. Zoo zijn dus op een dag vader en zoon beiden hun schuit kwijt, wat met andere woorden zeggen wil, dat beide menschen geruïneerd zijn. Als er niets voor ge noemde schippers gedaan wordt, zijn beide menschen broodeloos. Wie geeft den eersten stoot? Noot van de Redactie. Het doet ons genoegen hieruit te vernemen, dat onze correspondent van hetzelfde gevoelen is als wij, n. 1. dat hulp in deze geboden is. Een aanbeveling te meer voor onze lezers om iets voor het goede doel af te dragen. Oosterend8 Nov. De geweldige storm van Zondag j. 1. heeft aan vele woningen en schuren meerdere of mindere schade aangebracht. In het kerkdak van de Herv. Gem. sloegen twee gaten, waardoor de dienst niet in de kerk, maar op de consistoriekamer plaats had. Gelukkig dat de visschers binnen waren, wat nu al drie achtereenvolgende weken van den Zondag gezegd is kunnen worden. De Cocksdorp. Men maakte zich hier zeer ongerust over de TX 24, bevaren door [schipper G. Bakker, welk vaartuig Zondag j. 1. op de thuisreis, op korten afstand van het einde der Roggesloot, door het plot seling draaien van den wind naar het Noorden en hot overgaan in storm, ge noodzaakt was terug te keeren. Na een dag van spanning kreeg de familie Maandag de verblijdende tijding dat de beide opvarenden, vader en zoon te Nieuwediep waren aangekomen. Dit was echter ODjuist. Uit latere berichten blijkt evenwel dat zij te Wieringen geland zijn. De ramp van de „brandaris". Volgens een bericht in de Held. Ct., heeft de burgemeester van Helder bekend gemaakt, dat het gewenscht is nauw keurig toe te zien of voorwerpen, af komstig van de „Brandaris" aanspoelen. Speciaal wordt de aandacht van vlet- terlieden hierop gevestigd. De beschadigde toestand, waarin de reddingsgordels en -boeien, die aange spoeld zijn, zich bevinden, schijnt erop te wijzen, dat de mogelijkheid eener ontploffing niet is uitgesloten. Het .reddingmateriaal is zeer sterk, biedt aan den invloed van het water zeer goed weerstand en heeft een vol doende drijfvermogen, zoodat de bescha diging welhaast niet aan de zee kan worden toegeschreven. Om meer zekerheid over de oorzaak van de ramp te Krijgen, worden zee varenden uitgenoodigd goed te letten op mogelijke wrakstukken en den toestand, waarin deze zich bevinden. Tevens wordt toezending verzocht aan den bur gemeester-strandvonder van Terschelling van alle stukken, die in deze licht kun nen spreiden, op het aanbrengen ervan staat een premie. Misverstand geeft meer aanleiding tot verwijdering dan verschil van mee ning. Prachtig voorbeeld. In de zittiDg van den gemeenteraad van Slochteren Groningen was inge komen het „Provinciaal Blad" met de vaststelling der jaarwedden der wet houders. Voor deze gemeente bedraagt de jaarwedde voor ieder der wethouders f 600, alzoo een verhooging van f 100. De beide wethouders De Haan en De Roer zeiden, dat bet thans geen tijd is om de salarissen te verhoogen, de ver hooging niet te zullen accepteeren, maar terug te zullen storten in de gemeente kas. Bij het bespreken van het salaris van den burgemeester op f 6000 en van den secretaris op f 4460, zeide de bur gemeester, dat het thans genoten salaris van f 4200 voldoende was, en dat hij de verhooging van f 80 niet in ont vangst zou nemen. De secretaris is thans de hoogst gesalaireerde ambtenaar. N. v.d.D. Eerlijkheid beloond. Te Groot-Schermer vond iemand op zijn erf een boekje, waarin f 2800. De eigenaar werd opgespoord. De vin der kreegeen glaasje bier en een sigaar. Nog droge slooten. Op de Friesche zandgronden liggen, ondanks den regen, de meeste slooten nog droog. De indroge wei- ,en bouw landen slorpen al het water op en zijn nog lang niet verzadigd. Vorige week zag men nog een boer zijn koeien mel ken in een droge sloot. Dat was 1 No vember. Lekkerkerk is door den storm ont zettend geteisterd. In de einden Opper- duit en Schaacht is bijna geen huis gespaard gebleven. Van de meeste hui zen met rieten daken is niet veel over. Alle zijn uit elkaar geslagen of groote gaten erin. Omstreeks twaalf uren Vrijdag nacht heeft op het Spui in Den Haag een zeer ernstige aanrijding plaats ge vonden. Een auto, bestuurd door J. H. d. M., een 29-jarig chauffeur, die een langzamer rijdenden postwagen inhaalde reed dezen rakelings voorbij waarbij de chauffeur naar rechts in plaats van naar links uitweek. De postwagen maakte juist op het oogenblik, dat de auto voor bij schoot een zijwaartsche beweging, waarop onmiddellijk een aanrijding volgde. Het spatbord en de treeplank van de auto werden totaal vernield, terwijl de koetsier van den postwagen, J. W. v. d. W., van zjjn bok geslingerd werd en met het hoofd tegen de straat sloeg, waar hij bewusteloos bleef liggen. Na door een auto van den geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis vervoerd te zijn, werd hij onderzocht, en consta teerde men hersenschudding en schedel breuk. Tegen drie uren is de ongelukkige zonder tot het bewustzijn te zijn terug gekeerd, overleden. De chauffeur d. M. is in bewaring gesteld verdacht van het veroorzaken van dood door schuld. Waterstand in Friesland. De waterstand in Friesland is nog laag, ongeveer 45 cM. beneden zomerpeil, maar toch circa 2 cM. hooger dan ver leden week. Het begin is er dus. Door een electrische draad gedood. Een bewoner van Schellinkhout is gisterenmorgen om vijf uur dood aan den weg gevonden. Om drie uur was hij op de fiets uit gegaan, om naar het hooge water te kijken en is toen over een door den storm losgebroken electrische draad ge reden. Dalende prijzen. ben laatsten tijd zijc de aardappel prijzen in den Bommelerwaard weder dalend. Men bsteedt thans voor Bravo's f6.— per mud, voor Roode Star f5, Alg. Ned. Landb. Weekbl. Van twee ezels. Ik zag een ezel in een weide—'t geval was lang niet vreemd. En 'k zag een sohutting die hem scheidde van net zoo'n beest en beemd. Er waren gaten in dat schut daar, wat ook niet zeldzaam is: Maar 't lesje, dat ik heb geput daar, was mij verrassend frisch. De langoors graasden geen van tweeën, al stond er volop gras, ze waren blijkbaar niet te- vreeën, elk grauwtje waar hij was. Toen ging een ezel snuit en ooren een ezel doet soms raar 1 door één der schuttinggaten boren, en snoepte een grasspriet daar. Met stak wat verder d' andere ezel 't geval werd intres- sant zijn kop door het schut en snoepte 'n vezel van 't gras op 't andre land. Daar stonden nu die ezels beide ze rekten zich haast scheel te grazen van des andren weidé: 't was een subliem tafreel. En 'k dachtwij menschen, domme kwezels, wij rekken onzen nek net als die oliedomme ezels, vaak hon gerig door het hek. Ons eigen gras lijkt nooit zoo lekkerdat andre is onze wensch. Een ezel is volstrekt niet gek ker of dommer dan een mensch. 'k Voel nog in iedre levensvezel het lesje daar geleerd. En 'k raad u aan O, wees geen ezel, die buurmans gras begeert. H. P. Contrasten. Een houthakker, die een boom opzet. Den looper van de bank, die zitten moet Een gezeten burger, die op zijn stuk [staat. Een onderkruiper, die er bovenop komt. Een visscher, die voor de pieren is. Een bakvisch, die niet voor de poes is. Een duiker, die in de woiken is. Een vliegenier, die het hoofd niet [boven water kan houden. Een boekbinder, die geen omslag maakt. Een dirigent die zich van de wijs laat [brengen. Een telefoniste, die op haar nummer [gezet wordt. Een naaister, die den draad kwijt is. Een doove, die 't in Keulen hoort [donderen. Een kiespijnlijder, die alles voor zoete [koek opeet. Een roode, die alles blauw-blauw laat. Een bakker, die met moeite aan zijn [brood komt. Een slager, wien het niet naar den [vleeze gaat. Een verpleegster, die er geen doekjes [om windt. De Storm. Legio zijn de berichten van storm schade in ons land en vele personen zijn als slachtoffer gevallen. Ernstig ongeluk te Zalt-Bommel. Tijdens den voetbalwedstrijd voorden Br. V. B. tusschen Zaltbommel III en Amical II (Tiel) werd de storm een orkaan. Juist als de scheidsrechter fluit voor staken, wordt door een rukwind een stuk zinkdak van de loods eener scheepswerf losgerukt en op het speel terrein geworpen. Het was een vreese lijk oogenblik. Met vereende krachten werd het stuk dak opgelicht. Men vond er twee dooden en drie zwaar gewonden onder. Het verminkte lijk van den aan voerder van Amical, Schilten, 22 jaar, een Tielenaar, kostwinnend zoon eener weduwe, werd het eerst gevonden. Frederik van Heun, 14 jaar, zwaar ge wond stierf op het terrein. De gewonden zijnVos, 14 jaar, zwaar inwendig gekneusd en been ge brokenVan Eek, 15 jaar, inwendig zwaar gekneusd en vermoedelijk blind Cornelis Breddels, 13 jaar, rechterbeen op twee plaatsen gebroken. Deze vier slachtoffers waren toeschouwers. De gewonden zijn per auto naar het zieken huis vervoerd. In de stad heeft de storm groote schade aan verschillende gebouwen aan gericht. Zware boomen zijn omgewaaid. Aan het station zijn 16 wagons losge raakt, wat gelukkig bijtijds is gemerkt. Te Meppel is een juffrouw, wed. De Jong, in het Meppelerdiep gewaaid. Z[j werd er direct uitgehaald, maar bleek toch reeds overleden. De kracht van den wind blijkt het best uit het feit dat aan het filiaal van het Kon. Met. Instituut te Rotterdam, windstooten van 10(1 K.G. op den vier kanten meter zijn waargenomen. Dit is naar men verzekerde wel het maxi mum dat ooit bereikt is. Weer was het Zaterdag en weer bulderde de stormwind, nu al drie weken aaneen is dat het geval. Lest heugt het best, zegt het spreekwoord, maar toch houden wij ons overtuigd, dat deze storm de vorigen in hevigheid verre heeft overtroffen. Trouwens de schade overal in onze omgeving door de storm aangericht, wettigt onze over tuiging. Dakpannen en -leien hebben door de lucht gezweefd, aan gebouwen en boomen werd zware schade aangericht. Neen, er is geen twijfel, het noodweer dat" vooral Zondag zoo hevig was, was erger dan de beide voorgaande weken. Ook de opgavan van'ihet Kon. Ned. Metereo- logisch Instituut toonen de hevigheid van de laatste storm aan. Van 2 tot 4 uur Zondagmiddag was de storm van een orkaankracht, aldus de mededeeling. Betrekkelijk groot is het aantal onzer mede bewoners van Texel geweest, dat in ernstig levensgevaar heeft verkeerd, we bedoelen onze visschers en schippers. Al leden enkele van hen, vrij groote materieele schade, ze hebben er allen gelukkig het leven af kunnen brengen. Een droeve gebeurtenis blijft het echter voor de familie van der Vis, die in deze storm haar geheele hebben en houden zag verloren gaan. De vader, Jan van der Vis, verspeelde Zondag z'n schuit bij Wieringen. Zijn zoon, P. v. d. Vis deed met z'n pas aangekochte schuit z'n eerste reis en verloor die bij Andijk. Het is voor die menschen het geheele bezit. Gelegenheid om die houten schuiten te verzekeren bestaat niet. Alles is weg. Texelaars, gedenk de Russische bevolking, maar vergeet Uw medeburgers niet. Wie helpt Bijdragen om het geleden verlies eenigszins te vergoeden worden door onze administratie gaarne aangenomen en in ons blad verantwoord. Van het hoofd onzer gemeente werd een bedrag van f25,voor het doel beschikbaar gesteld. Van de Adm. Texelsche Courant f 5,— het Personeel f 3,— Wie volgt? Ons giro-nummer is no. 652. Voor stortingen op onze rekening bedragen de kosten voor niet-rekeninghouders slechts vijf cents voor elk bedrag. De logger die eenige jaren geleden aan het Westerstrand is gestrand, voor sloophout verkocht, doch spoedig onder het zand is ge raakt, is door het stormweer boven gekomen en zit nu weer eenige meters van de duinen op het strand. 7 Nov. De storm der jongste dagen heeft te Oudeschild heel wat schade toegebracht. Van verschillende huizen zijn vele pannen afgewaaid, ook is een schoorsteen van een der woningen van het dak afgewaaid. Schipper P. v. d. Vis, die groenten vaart van Broekerhaven naar hier, was gisteren tijdens den storm met zijn schuit op zee en ongeveer bij Medemblik, toen de storm kwam opzetten. Om het noodweer moest voor den wind gezeild woiden. In een van de zware buien sloeg een golf over de schuit en nam het kompas mee. Gevolg was, dat men niet meer wist welke koers gestuurd moest worden en het schip bij Andijk op de steenen sloeg. De schuit is ge heel aan stukken geslagen, doch de bemanning bestaande uit 2 personen, kon zich redden.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2