BAL Volksonderwijs. Openbare Vergadering „UNITAS" Den Hoorn. Stal kruiwagens J. KOSSEN, Koegras. Kunstmeststoffen. Kloosterbalsem Advebtentiën ©f» SBSB&* de heer K. DE VRIES. Voor de levering DROS Co. Hebt gij U R E. KIESVEREENIGIN 6 to TEXEL. Algemeene Vergadering van de Vereeniging tot bevorde ring van Volksonderwijs, Groote opkomst gewenscht. Publieke Houtverkooping een zeer belangrijke partij hout De boerenplaats Mariahocve ingezet DIKKERS, Kotaris. Ledenvergadering Vertellingen en Sprookjes met Lichtbeelden Maandagavond 6 uur. kost en inwoning gevraagd Thomasslakkenmeel, Superfosfaat, Patentkali, Kainiet (analyse 15,4 °|0) Kali 20°|o 22,7 °|0) Kali 40 °|o 42,2 °|0) Ten bate van het Russische kind. een zoodanige verzekering te sluiten is met die mededeeling niet gebaat, maar men meende toch goed te doen, dat nu eens naar voren te brengen. Onze gemeente is reeds anderhalf jaar geleden toegetreden tot die verzekering, de arbeiders zij zijn echter verre gebleven, nu wreekt het zich. Verder werd nog naar voren gebracht, dat zoo velen verzuimen zich bij het bureau voor arbeidsbemiddeling aan te melden, wanneer ze werkeloos zijn. Ge bleken toch was dat j. 1. Maandag slechts 16 personen op de lijsten van dat bureau voorkwamen, terwijl een der aanwezigen wist mede te deelen dat 66 of 68 arbei ders zich om werk by de heer Epe, boschwachterij te Koog hadden aange meld. Laat iedere werkelooze arbeider zich toch by het bureau voor arbeidsbemid deling aanmelden, dat was de conclusie. De heer v. Frankenhuijzen, le ambtenaar ter secretarie is daarvan correspondent. Ten slotte ging een deputatie uit de vergadering naar het hoofd der gemeente. Het resultaat van het onderhoud was, dat aan de deputatie werd opgedragen by alle landarbeidersorganisaties aan te dringen, door middel van het hoofdbestuur en in samenwerking met B. en W., te beproeven geldelijke steun van het Ministerie te erlangen ter bestrijding van de werkeloosheid door uitvoering van bepaalde werken. Vrywillige Ouderdomsverzekering. Hoe verschillend ook geoordeeld wordt over het nut der Vrijwillige Ouderdoms- verzekering, hierin zijn allen het eens, dat voor oudere personen die verzekering aan te bevelen is. De eene verstaat dan onder oudere personen menschen van 50 jaar en ouder, de ander echter menschen van 35 jaar en ouder. Is het dan niet vreemd, dat velen van die oudere personen zich nog afkeerig toonen van het sluiten van zulk eene verzekering? Dikwijls wordt door die menschen ge zegd, dat ze best nog wat kunnen wachten en dat ze zich later wel zullen verzekeren. Iu dat uitstellen zit echter gevaar. Wanneer 3 December 1921 eenmaal daar is en hoé spoedig zijn we al weer aan dien daturn toe dan lijdt degene, die daarna alsnog een verzekering afsluit, nadeel. Volgens art. 32 der Ouderdomswet gaat de rente voor per sonen van 36 jaar en ouder, die zich verzekeren na 3 December 1921 niet in by het bereiken van den 65 jarigen leeftijd, maar begint de uitbetaling der rente evenveel weken na het bereiken van den 65 jarigen leeftijd, als het aantal weken bedraagt, dat de verzekering na 3 December 1921 gesloten is. Verzekert zulk een persoon zich bijv. eerst 10 weken na 3 December 1921, dan gaat de rente ook in 10 weken na dat hij 65 jaar wordt. Door zich niet tijdig te verzekeren, verliëst de betrok kene 10 weken rente, terwijl doorhem toch evenveel premie moet worden be taald. Het wordt dus meer dan tijd de laks heid te laten varen en de voorwaarden van de verzekering te vragen. De Raad van Arbeid en de plaatselijke agenten zijn steeds bereid van voorlichting te dienen. Men raadplege de advertentie in dit nummer. De ramp v d Vis. Een flnaDcieele ramp is het voor de familie van der Vis te Oudeschild. En de visscbersvereeDiging D. E T. V. te Oudeschild, waarvan de heer J. v. d. Vis lid is, vond het dan ook noodig te dier zake te vergaderen,om te trachten de ge troffenen voor broodeloosheid te behoeden. Men meldt ons van die vergadering, dat besloten werda. een bedrag van f75,— uit de kas der vereeniging voor het goede doel beschikbaar te stellen b. toestemming te vragen om bij de ingezetenen lijsten aan te bieden om bijdragen c. een oproep om steun te doen- in de groote bladen d. een com missie te benoemen die een en ander regelt. Elk besluit bovengenoemd ademt een goede geest, getuigt van kameraadschap, van offervaai digheid en hulpvaardigheid. Aan ons bureau kwam in van fa. C. R. K. den Burg f 25,— Gerb. K. 1,- Catb. K 1,- J G Pa P 1,- personeel groenteveiling 3,- C. de H. den Burg 2,- iu vorig nummer vermeld 33,- Maakt samen f bb,— Teekenend is het, dat de visscbers vereeniging D. E. T. V. het loopen met lijsten bij de ingezetenen noodig oordeelt. Laat het zijn een vrijwillig, onge dwongen geven Waarom, zoo zouden wij willen vragen, blijven zij, die iets voor het goede doel willen afdragen, nalatig hunne giften in te zenden? En bovendien, waarom een oproep in de groote bladen Texel is' toch zeker wel zelf in staat aan de slachtoffers het verlies te ver goeden 1 Ons gemeenschapsgevoel laat ons toch voor een zoodanig bedrag niet in de steek Laat ons eergevoel ons er van terug houden, om in bladen buiten onze ge meente te vragen, er wordt elders al zooveel en herhaaldelijk een beroep op de offervaardigheid gedaan, laat dat nooit noodeloos geschieden. Texelaars wij rekenen op U. Voor inzendiDg van elk bedrag hoe klein ook houden wij ons aanbevolen. Een goed begin is het halve werk. Welnu het goede begin is er. Zendt Uwe gaven in aan ons adres. Een commissie werkt onvermijdelijk met uitgaven. Wij bieden onze bemiddeling kosteloos aan. Laat niemand, die iets kan en wil missen voor het goede doel, dan achter wege blijven zijne of hare gave in te zenden 1 Komaan Texelaars I als één man, het goede voorbeeld gevolgd. Zendt postwissel, stort op onze post rekening no 652 of doe Uwe gift aan ons bureau bezorgen. Laat ons niet te vergeefs een beroep op Uwe weldadig heidszin doen. In overleg met het Dagelijksch bestuur onzer gemeente zal aan de gelden be stemming worden gegeven. Wij hebben zoo het idee dat het ver- eischte bedrag zal inkomen. Stel ons niet teleur Het Engelsche stoomschip Palm Branch, laadvermogen plm. 7000 ton, dat Zondagnacht tijdens stormweer in nood verkeerde, draadloos om hulp seinde en daarop in de gronden tusschen Ame land en Schiermonnikoog strandde, werd Donderdagavond door de sleepbooten Texel en Neptunus (reederij Dros) Stortemelk en Noordvaarder (reederij Doeksen) vlot gesleept. Het stoomschip werd Vrijdagvoor middag met verlies van schroef en defect roer te IJmuiden binnen gebracht. Oudeschild, 8 November. Hedenmorgen is de sleepboot „Gruno" in de haven gearriveerd, om de stoom boot bevaren door Medema, welke eenige dagen geleden met defecte machine, op zee dreef en door eenige visschers achter Oost is gebracht, naar Leeuwarden te slepen. De sleepboot is ongeveer twaalf uur weder uit de haven naar Oost ver trokken. De voorraad petroleum der American Petroleum Company is weder met een flinke hoeveelheid aangevuld, die per tankschuit, gesleept door de sleepboot Ampetco, werd aangevoerd. WATERZUCHT EN DE NIEREN. 5 Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zichzelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch .daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Moigens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in net gezicht) wijzen op een nier-aan- doening. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aange daan. Dikwfjls treedt waterzucht door nier zwakte tydens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen en de buik, de borst en de hersens wor den aangedaan. Heete luchtbeden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen en ge regelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Poster's Rug pijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1.75 per doos. 38 GEBOREN: CATHAR1NA dochter van D. DE GROOT en G. DE GROOT-Buwalda. Oost, 10 Nov. '21. ONDERTROUWD G. DUINEER en J. HEMELRIJK. Onde8child, Texel, 12 Nov. 1921. Huwelijksvoltrekking 24 Nov. a.s. Eenige kennisgeving voor Texel. GETROUWD: JACOB PLAATSMAN Gz. en TETJE KOR die, mede namens wederzijd6che familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Oost, Texel, 10 Nov. 1921. op Zondag 13 November. AANVANG HALF 8. Het Bestuur. op Dinsdag 15 Nov. 1921, 's avonds 8 uur op klokslag beginnen. Ook de vrouwen worden uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. AGENDA Ingekomen stukken. Candidaatetelling 2de Kamer, Het Bestuur. op Vrijdag 18 Nov. ten 8 uur nam. in hotel „TEXEL." SPREKER ONDERWERP De voordeelen van open baar lager onderwijs. flQt voorloopig bestuur. op Vrijdag 18 November 1921, 's morgens precies 10 uur bij en in het pakhuis van den heer F. ZEGEL Kz, aan het Oude schild van waarbij ruitu 1000 tchrooten, groote paitij geploegde en kantreebte deel n tot 11 duim breed, baddings, ribben, dubbele en enkele latten, tengels, schalen, ecz. Alles prima grenen en vuren bout. Verder een groote partij eikenhout, spoorbiels, eiken palen tot Ï7 voet lang, ladders, zware trappen, brandhout en wat verder zal worden aangeboden. 200 koopen nieuw hout staande in bet pakhuis en worden aldaar geveild. Vanaf heden te bezichtigen. Denrw. GUDE. in den P. H. Polder eu de perceelen land bij den Burg zijn met de verhoogiog te weten De boerenplaats groot 19,61,90 beet. op f 9200,- Het perceel land over den weg groot 6,54,20 beet. op f 4200,— Het perceel land „Achterste* bij den Burg, groot 2,51,— heet. op f 4800, Het perceel „Groote Stuk" bij den Burg, groot 1,74,80 heet, op f 3300,— De afslag blijft bepaald o»> Woensdag 10 November 1921, 'sntorgtna 11 uur iu het cafe „Den burg" te den Burg op Texel. op Maandag 14 Nov. a.s. 's avonds 7 nar in „Loodsmanswelvaren.* Het Bestuur. in het gebouw der Doopsgezinde Gemeente te Den Burg, voor Kinderen en ouderen Entreeminstens 20 cent. De opbrengst bomt gebeel te bate van de HONGERENDE RUSSISCHE BEVOL KING. Voor een leerling der Z.V.S. wordt tegen 1 Dec. a.s. bij beschaafde familie. Aanbiedingen worden ingewaobt onder no. 614 bureau van dit blad. van Vruchtboomen, Sierheesters, Laan- en Boschplantsoen houdt ondergeteekende z'cb voortdurend beleefd aanbevolen. J. KORTENHOEVEN. Aanleg en onderhoud van tuinen. De Coöperatie biedt hare brandstoffen ver beneden alle concurrentie aan en laat alle brandstoffen met bun beurt schip aanvoeren. Bestellingen bij P. KUITER Oudeschild, A. DE SMIT, 't Noorden en den schipper F. DEKKER. inhoud 1 H.L. voor f 15.franco Tex. boot Helder. Betaling rembours. Dagelijks verkrijgbaar: Rapporten ter inzage. Concurreerende prijzen. geprikt, gekrabd, gebrand, gestoken, gesneden, gestooten, gekneusd, geschaafd Neem dan onmid dellijk den verzach tenden, zuiverenden genezenden H tevens onvolprezen bij rheu- B matische aandoeningen, huid- I uitslag, aambeien, oude en nieuwe wonden. Prijs per pot van 20 gram f 0,80, van 50 gram f 1,60, van 100 gram f3,— van 250 gram f6, Alom verkrijg baar. Eischt rooden band met onze handteekeningL. I. AK KER, Rotterdam. geklemd,

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2