f Jong Liberale Party Volksonderwijs. Openbare Vergadering Van der Graaf Co.'s bureaux voorden handel ds heer K DE VRIES. Gemengd Nieuws. 2sias*k'cböneMaii, INGEZONDEN STUKKEN. D v tDen 20sten November Kennisgeving Groote Openbare Vergadering de Heer H. BRAAM. van de Vereeniging tot bevorde ring van Volksonderwijs, UITVOERING der Zangvereen. „Nieuw Leven" AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL. Incasso's van achterstallige en betwiste vorderingen. Handelsinformatiën. Predikbeurten k K" 2,- De directeur d6r Posterijen en Telegrafie te Oosterbeek, de heer H. van 't Hof, vroeger alhier, herdacht heden, 15 Nov., den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de posterijen in dienst trad. Oosterend, 15 Nov. Ï-. Weldadige medeburgers I voor herstel van Industrie en Handel. ONDERWERP: De strijd en bevrediging op Onderwijsgebied. Opkomst gewenscht van ALLEN, die belang stellen in goed openbaar lager onderwijs. Dntree 10 cent. Het voorloopig bestuur. Entree f0.75. BAL NA. 12. Nederlandsche Roode Kruis. 13. Nederlandsche Studentenorganisatie. 14. Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen. Als Dagelijksch Bestuur van dezen Bond treedt op het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Op de op 11 November j.l. gehouden Bondsvergadering werd het volgende over eengekomen. Alle b(j den Bond aangeslotenen (met uitzondering van het Centraal Bureau der Roomsch-Katholieke Sociale Actie, dat, wat zijne medewerking betreft, voorbehoud maakt, zullende eene definitieve beslissing spoedig volgen) zullen uitsluitend terzake van collecten langs den openbaren weg in alle gemeenten des lands, met ingang van 15 November a s., ten nauwste samen werken. Voor dit doel werd gevormd één Centraal Comité, genaamd„Steun voor hongerend Rusland." Omtrent de verdeeling der gelden is, in verband met de beteekenis van elke hulp verleening, volledige overeenstemming ver kregen. Een collecte als bovengenoemd zal ook in onze gemeente worden gehouden. Wij bevelen die met warmte aan. Het geldt hier een heel volk, dat van honger dreigt om te komen. „Het is zaliger te geven, dan te ontvangen" Het is ons van nabij bekend, dat de personen, voor wie wij in onze beide voiige nummers een beroep deden op de offervaardigheid van onze lezers, zich daarover schaamden. Een harde brok is het, wanneer men steeds gewerkt en geploeterd heeft voor brood en daarin is geslaagd, ten slotte een zoodanig beroep moet worden gedaan, wij erkennen dat, doch de persoon in kwestie heeft zich in deze niets te wijten. De gelegenheid om te verzekeren bestaat niet en de machten buiten ons, de krachtvan wind en golven hebben hein zijn bezit ontroofd, dat hij zich met inspanning van al zijn krachten had weten te verwerven. Op ons, die voor de kracht der elementen gespaard bleven, rust de plicht der naastenliefde. Bedenken we, dat het ook hier kan zijn „Heden ik, morgen gij I" Voor het goede doel kwam sedert onze laatste in van N.N. den Burg f 1,— Wed. B. B. 1 Wed. P. v. d. V. 1>— G. J. V. 1,— P. K. Jbz. 2,50 P. L. 2,50 J. C. R. Pz. 2,- X. 2,50 N. N. B. 2,50 N. W. 1 G. D. K. 2,50 D. D. 2,- leden v/d kerkeraad Herv. Gem. 10,— J. Z. 10,- J. L. 1 ,- P. K. 1 ,- j. K. 10.— A. K.—R. Monnikendam 2,50 L. J. v. d. B., Waal 1,— M. K, Hal 1,— Ds. Br. den Hoorn 5,— W. H. D., Rotterdam 2,50 B. V. Alkmaar 2,50 M. W. Dz., Westermient 1,— 71,50 volgens vorige opgave _66.— maakt samen f 137,50 We zijn er nog lang niet, en toch het moest er komen! Het zal er komen! Het is immers niet uit gebrek aan medegevoel, maar slechts het gewone uitstel, dat ons ook telkens de waarschuwingen van onze ontvangers op het dak stuurt. Komaan, stel niet langer uitLaat uitstel geen afstel worden. Texelaars wij rekenen op U I Laat het voorbeeld van personeelsbijdragen en kerkeraadsbijdragen tot navolging prikkelen. Overal waar Texelaars in groepen of vereeni- ging bijeen zijn, even een beroep gedaan en we zijn er zoo I „Niet uitstellen", nogmaals „niet uitstellen I" We herinneren er aan dat ons Postcheque- en Gironummer is 652. Jong liberale partij Blijkens advertentie in dit nummer voor komende, zal de heer H. Braam op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van deze week resp. te den Burg, den Hoorn en Oosterend optreden als woordvoerder voor de Jong liberale partij. Deze partij stelt zich naar men ons inlicht ten doel, door een samenwerking van onder nemer en arbeider, de thans heerschende malaise op te heffen. Werkeloosheid en gesloten fabrieken, malaise in handel en industrie, schrijft de heer B., gaan hand aan hand, en de belangen van beiden bij een gunstiger toestand zijn gelijk. Inplaats van samenwerking tusschen beide elementen wor den de belangen van zakenman en werkelooze eerder tegen elkaar uitgespeeld, voor belangen, die meer'met politieke partijstrijd dan. met het zoeken naar een betere toestand te maken hebben. En vele wenschen een betere toestand, en allen weten, hoe noodig ze is, maar niemand doet er iets voor. Op initiatief van de heeren Braam en Zuidema is te Cocksdorp een organisatie op touw gezet, wier doel is, na te gaan en door te voeren wat tot verbetering mogelijk is. Voor datgene wat langs politieke weg te bereiken valt, is het doel aan de a. s. verkie zingen mee te doen, op een jong liberale basis, werkend voor wat in 't belang van ondernemer en arbeider beide is. Voor verdere inlichtingen verwijzen we naar de openbare vergaderingen welke in dit blad geadverteerd zijn en waaraan we een bezoek gaarne aanbevelen. Tot technisch ambtenaar bij de dienst van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier werden vorige week o. m. benoemd onze plaatsgenoot, de heer Adr. Visser, opzichter bij het Waterschap „de 30 gem. polders" alhier, met als standplaats Edam en de heer J. Passer, opzichter bij de Rijks werken aan het Horntje alhier, met als stand plaats Medemblik. Stemming; 30 polders. Bij de Maandag in café Den Burg gehouden stemming werden uitgebracht 280 stemmen. Gekozen werd de heer P. H. Koning Sz. met 248 stemmen. Op de heeren Jacobus Hoogenbosch en Pieter Bakker Az. werden onderscheidenlijk 112 en 99 stemmen uitgebracht. Verder op de heeren Jac. Roeper Kz. 27 stemmen J. Roeper Cz. 19 W. H. Lap Az. 15 Jb. Kikkert P.Pz. 6 H. Hin 2 R. Bakker 1 stem. Herstemming tusschen de heeren J. Hoogen bosch en P. Bakker Az. Witte Kruis. Ingekomen is een gift van f2,— van P. S.. Koogerweg. Voor het Russische kind. Het gebouw van de Doopsgezinde Gemeente te den Burg was Maandagavond dicht bezet, toen te even 6 uur de bijeenkomst door Ds. de Maar werd geopend. Lichtbeelden hebben voor de jeugd steeds een bijzondere aantrekkingskracht en waar het hier een vertooning was speciaal voor kinderen, ai konden ouderen daarvan ook best genieten, daar was het geen wonder, dat zoovele ouders hunne kleinen hier nu van lieten genieten. De heer Klimp bezorgde de lichtbeelden, terwijl de heer v. d. Vlis, de vertellingen voor zijn rekening had genomen en zich van die taak uitstekend kweet. Het altijd mooie boek van Hector Malot, „Alleen op de wereld", vormde de inzet en een recette van ongeveer f80.— naar wij ver nemen, was het resultaat. Zaterdag j. 1. gaf de heer Klimp een gelijke vertooning te den Hoorn, waarvan de opbrengst ongeveer f50,— bedroeg. Vriendenkring. Bij bovengenoemde vereeniging, die zich ten doel stelt, behoeftige herstellende kostwinners in wijk B de zoo hoog noodige versterkende middelen te verschaffen, is blijkens een inge komen schrijven, de bodem der schatkist weer zichtbaar. Een aanmoediging, om de contanten weer aan te vullen komt ons bijna overbodig voor, doch wij voldoen aan het verzoek van het bestuur, wanneer wij daartoe opwekken. In de school te Oost werd Zaterdagavond de tweede Ouderavond gehouden. Door den heer D. de Groot werd een rede gehouden over de vraag Welken weg heeft het Instituut „Ouderavond" te Oost voorloopig in te slaan Deze rede werd met veel aandacht gevolgd. Daarna werd een gedeelte van de leermid delen en van het werk der leerlingen bezichtigd en besloten een schoolspaarbank op te richten. Bij de rondvraag werden door eenige ouders vragen betreffende de kinderen en het onderwijs gesteld, die door het Hoofd der school naar genoegen werden beantwoord. Alhoewel eenige banken wat te klein waren voor de aanwezigen, had de avond een zeer gezellig verloop en keerden allen voldaan huis waarts. Ds. J. L. van Grasstek heeft de benoeming tot Evangelisatie-predikant te Edam aange nomen, zoodat ook de Ned. Herv. Gemeente weldra zonder predikant zal zijn. Ds. van Grasstek heeft hier kort geleden zijn 12'/„-jarig ambtsjubileum bij de Gemeente alhier herdacht. Voor het beroep bij de Gereformeerde Kerk alhier is bedankt door Ds. Fokkens te Boorenbergum. De Cocksdorp. Als leden van het kiescollege werden her kozen de h. h. M. de Visser, W. List en C. Troost, terwijl de heer A. List werd gekozen (vacature J. Kikkert). Als notabelen werden herkozen de heeren H. Dob en R. Dalenbefg, terwijl de heer F. Kikkert werd gekozen (vacature C. Boon Mz.) Van kou omgekomen, Te Beets (Friesland) is het lijk gevon den van den 67 jarigen schipper J. M., uit Leeuwarden, de kleeren waren door nat. Zeer waarschijnlijk is de man te water geraakt, heeft zich daar uitgewerkt en is toen van kou omgekocneu. Gedood door electriciteit. De 24-j3iige lijnwerker S, te Uithoorn, had het ongeluk in aanraking te komen met een door den storm gebroken lijn van het electrisch net, die hij herstellen moest en werd op slag gedood. Met groote moeite kon men zijn lijk tusschen de diaden te voorschijn halen. gehoord h6eft, is met de overtuiging heen gegaan, dat deze een warm pleidooi heeft gehouden voor 't openbaar onderwijs in 't algemeen en voor 't Volksonderwijs in 't bijzonder, 't Kon natuurlijk niet anders, want mijnheer Zelvelder ie vergroeid met 't Volksonderwijs en een warm voorstander van Openbaar Onderwijs. Wilt g(j, Ouders, nogeens over de hoogste belangen van Uw kinderen hooren spreken dan gaat gij als één man op 18 November luisteren naar Klaas de Vries, de pionier van 't Volksonderwijs, die meer dan 2UG maleD als spreker voor de Onderwjjsbe- laugen optrad, die in Nederland 't aantal afdeelingen van Volksonderwijs van 30 tot 300 zag klimmen, die 't genot smaakte, dat 't aantal leden van 2600 tot 26000 steeg en stellig met z(jn eenvoudig, maar duidelijk werkje „Ouderavonden" de Ouders tot de onderwijzers brengt, wat den kinde ren altijd tot voordeel kan strekken. U mijnheer de redacteur dankond voor de verleende plaatsruimte, teek6nen wij 't V. C. „Vriendenkring", bij U allen welbekend, zit weer eens in nood. Op zichzelf is dat niet zoo erg, want ze is nog steeds zoo'n noodtoestand doorgekomen en ze vertrouwt, dat hare begunstigers haar ook ditmaal niet in den steek zullen laten. Waarom dan dit episteltje zult ge vragen. Wel, medeburgers, omdat er tegenwoordig zooveel offers van U worden gevraagd en wij ons kunnen indenken, dat er eenmaal een grens is. En toch durven wij Uwe bijstand weer in roepen. Wij doen dat met te meer vrijmoe digheid, omdat „Vriendenkring" voorziet in veler nooddruft. Voorziet in nooddruft, die niet naar buiten uitkomt. Voorziet tin nood druft van uwe plaatsgenooten. Voorziet in nooddruft, doch niet zonder serieus onderzoek doch zonder te vragen naar richting of religie. En daarom medeburgers, tast als naar ge woonte, ruim in uwe beurs als onze collec tanten met lijsten bij u komen. Maak ons niet beschaamd; laat de idee, dat gij medehelpt stille armoede te lenigen, uw loon zijn. Een voor allen, allen voor een. Woensdag 16 November 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'aav. 8 uur Bijbellezing in Eben Haezer. Zuid-Eierland, 's av. 8 uur de.Schellenberg Donderdag 17 November 1921. HERYORMDk gemeente. Den Hoorn, 'sav. 7 uur d3. Brümmer. Zondag 20 November 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav, 7 uur ds. Kroese. Koog, v.m. 10 uur ds. Kroese. den Hoorn, 'e av. 7 uur ds. Brümmer. Oudeschild, v.m. 10 uur de. Brümmer. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek Cocksdorp, v.m. 10 uur de. Schellenberg. QF.RSFORMEERDE KFKR. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. d. Werff van Helder n.m 3 uur dezelfde. Dankuur voor het guwas. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. de Maar. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Texeische Ouders. Wie in Maart de kalme, maar gloedvolle rode van den heer Zelvelder iu hotel Texel Texel, 14 November. Aangeroerd: 4 Koei n 1275,— a f475,—. 5 Glaskalveren 1 100,— a f 110. 2 Nuchtere kalveren 117.af 1 Rammen f 60,— a f 1 Schapen f 24,a f 1 lammeren f 18 a f 9 schrammen f 50 a 160. 23 Biggen 110 a 115. 3 korvoa kippen 13 af 3,25 Eierenveiliug. Deu Burg, 14 Nov. Aangevoerd 27 partijen. 650 stuks, gr. hipoiereu 119,30 a t 20,40 per 100 stuks, kl. kip leren f17,60 a f 19, Alkmaar, 11 Nov. Op do hedeu gehouden graanmarkt waren aangevoerd 3308 H.L. De prijzen waren Tarwe 1 10,50 a f 12.—, gerst chev. f 13,25 a f 14,25. gerst winter f a f haver i 11,— a f 12.50 bruine boonen f 33,a 1 38,—, oitroenboonen f 32,— a 40, witte buocen f 40,— a f 45, blauwmaanzaad f. a f erwten groene kl f20, a f 22,—, erwten groene gr. f 40,a 1 50,- grauwe f 25,— a 1 50,— vale f a t rogge f 11,- a 1 12,— koolzaad f af rood mosterdzaad af per 100 Kg. [■■IIIIIIHIUI M ■IWB—■aaMWEMMMO—PW» Wok voor kinderen 12 zijn Foster's Maagpillen het ideale laxeer middel, gemakkelijk in te nemen en aan genaam van smaak. Pr(jsfÜ,65 per flacon, alom verkrijgbaar. v GEBOREN KEELTJE dochter van A. KRAMER en N. KRAMER—Vlas. Oudeschild, 11 Nov. 1921. C. MOOJEN en N. MOOJENPereboom geven kennis van de geboorte van hun dochter MARTHA TINE Den Burg, 13 Nov. 1921. hopen onze geliefde Ouders C. van LENTEN N. PEPER, aS bnnne vyf-en twintigjarigeEcht- vereeniging te herdenken. Dat zij nog laog gespa.rd mogen blijven, is de wensch van hunne dankbare Kinderen. Eierland. Heden overleed onze teleide Vader, nEERKE WEGMAN, in den ouderdom van 89 jaar. Familie WEGMAN. Den Burg-Texel, 16 Nov. 1921. Zij die nog iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan wijlen Mejuffrouw de Wed. C. ELLEN, geboren M. Breman, te Oosterend, worden beleefd verzocht hiervan opgaat te doen bij den heer A. ELLEN te Oost vóór of op den 22 Novem ber 1921. in 't Hotel „Texel den Burg op Donder dag 17 Nov. 's avonds 8 uur. In „Loodsmauswelvaren" den Hoorn, op Vrijdag 18 November 's avonds 7 uur. In ,'t Wapen van Amsterdam" Ooster end op Zaterdag 19 November '6 avonds 7 uur. Spreker OnderwerpDe slechte algemeeue toe stand en hoe verbeteriug daarvan werke lijk mogelijk is. Entree 20 cent. Debat vrij. Het Bestuur. op Vrijdag 18 Nov. ten 7.30 uur nam. in hotel „TEXEL." SPREKER te OOSTEREND, (Directeur de heer M. Kikkert) in „Loodsmans Welvareu", te den Hoorn, op Zaterdag 19 November, des avonds te U/s uur. Het Saldo komt geheel fen voordeele van P. en J. van der VIS, te Oudeschild.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 4