Zaterdag 4 Feör. 1922, No. 3576. Bijblad van de Texelsche Courant INGEZONDEN STUKKEN. Gas in de schoorsteen Woensdagmiddag sloeg de schoorsteen van een perceel aan de Julianastraat alhier boven het dak uiteen. Aangezien het gepaard ging met een zware knal, ligt het vermoeden voorde hand dat het gebeurde tengevolge van de ontploffing van in de schoorsteen aanwezige gassen. Texelsche Algemeeue Wijkverpleging. Ten bate der bovengenoemde vereen, zijn ingekomen over de maand Jan. B. B., den Hoorn f2,50 N. Nde Waal 2,50 N. N., den Burg 2.50 De winter. Wij hadden hem zoo graag zien gaan, maar hij heeft nog geen plan, naar het schijnt. Donderdag voer de boot weer op de haven, doch een tweede reis in de na middag ondernomen, mocht niet slageD; na een vergeefsche poging moest men ten slotte weer naar Helder terugkeeren. Vandaag, Vrijdag, werd één dienst op de haven uitgevoerd. De wind is weer Oostelijk geworden, dat belooft weinig goeds-. J-iet sneeuwt en het vriest. Oucl",schild, 3 Febr. Gisteravond gaf het Doopsgez. Zii g- koor onder leidiDg van den heer M Kikkert een uitvoering in de Herv. Kerk. Doe het slechte weer en de heerschecde griep, was de opkomst niet heel groot. Op zeer verdienstelijke wijze werden een 20-tal zangnummers, gedeeltelijk liederen uit den Prot Bundel teD ge- hoore gebracht. Er werd goed en zuiver .gezongen. Het koor, dat nog slechts een laar bestaat, zal na oefening wol wat kunnen bereiken. We hopen dat het nog menigmaal voor ons zal optreden. Geachte RedactieI BurgerlQke Stand der Gemeente Texel. Zondag 5 Februari 1923. JIERYORMDE GEMEENTE. Burg, vro. 10 uur ds, Kroese Waal, D.m. halt 3 da Brütnmer. den Hoornv.uj. 10 uur ds. Biümmer. Oudeschild, u.m. h.lf 3 ds. K'Oese. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. Graeste!. Cocksdorp, y.m. 10 uur De. Schellenberg. van (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Nu het bekend geworden is, dat het proces tusschen den heer Jan Harte te Oost en on- dergeteekende, door den heer Harte is ver loren, verplicht u mij door opname van het volgende. Ik doe u dit verzoek om opname vooral daarom, wijl de zeegrasindustrie voor Texel wel van belang is en naar ik hoop en vertrouw mede tengevolge van de veroordee ling van den heer Harte van groot belang zal worden. Ieder kan begrijpen, dat men geen proces begint om een gulden zegge en schrijf honderd centen uit winstbejag. Zelfs al heeft men het grootste gelijk ter wereld, een proces blijft een proces en al is de heer Harte veroordeeld in de kosten, ik krijg evengoed van mijn advocaat eene rekening. Het spreekt van zelf, dat de gulden schadevergoeding, die de heer Harte mij betalen moet, door mij wordf geschonken voor een goed doel en om uit te doen komen, dat het voor mij om een principe ging, zal ik van die eene gulden vijftig guldens maken en deze den heer penning meester van de dertig gemeenschappelijke polders doen toekomen. Ik wenschte uitgemaakt te zien en aange toond, zoodat ieder het weet,, dat ik op mijn recht sta en dat ik niet zal schromen dit recht te handhaven. Het mag van algemeene bekendheid geacht worden, dat ik op Texel tot dusverre met heel groote moeilijkheden te kampen had. Met leede oogen werd aangezien, dat ik het groot ste deel der perceelen voor zeegraswinning had gepacht. Ik werd op allerlei wijzen tegen gewerkt, men maakte mij verdacht en het was mij niet doenlijk de menschen tevreden te stellen, alhoewel ik in Texel de hoogste prijzen betaald heb voor zeegras. Even hoog als voor het beste gevischte gras in Wieringen, heel veel hooger als elders betaald werd, waar ik niet kocht. Toen kwam de groote val in in de prijzen van alle goederen. Iedere land bouwer of veeteler kan getuigen, dat de prijzen van alle producten naar beneden gingen, dat zij daarin moesten berusten. Duizenden en duizenden guldens zijn verloren aan stroo, aan graan, aan alles. Niemand kan daar iets tegen doen. Van de daling in zeegras kreeg op Texel ondergeteekende de schuld; men legde uit, dat het mij te doen was om den drogers hun loon te onthouden. En al werd het zee gras goedkooper franco in Brussel geleverd dan de productieprijs op Texel, het deed niets ter zake, men wilde geen reden verstaan. Daarbij kwam, dat de drogers zij het niet allen het zeegras te vroeg wilden leveren. D.w.z. in de mooie dagen, die wij in Februari 1921 hadden, werd het zeegras mij aangeboden, alhoewel ik uitdrukkelijk verklaarde geen zee gras te nemen, hetwelk eerder dan Maart was gedroogd, omdat de zon in Februari geen vol doende kracht heeft en te kort schijnt. Al met al gaf dat voor beide partijen heel veel onaangenaams en eerst dezer dagen is al dat oud zeer uitgesneden, is alles in orde ge bracht en hebben beide partijen water in hun wijn gedaan. Intusschen moge het proces' Harte de menschen hebben geleerd, dat ik niet schromen zal mijne rechten te handhaven. Ik hoop, dat men op Texel begrijpt, dat ik een voorbeeld heb willen stellen. Niet anders. Immers ik geef er verre de voorkeur aan met de drogers samen te werken. Ik begrijp vol komen, dat zij wier visschen en drogen voor hun brood en niet voor hun genoegen of voor mijn pleizier. Al had ik al het zeegras in Nederland alleen, dan nog kon ik de prijzen niet houden op oorlogspeil. Er oefenen tal van factoren invloed uit op den prijs. Dat hier uit te leggen, woidt te uitvoerig. Maar wat wei bereikt kan worden door samenwerking, is dat voor goed bewerkt zeegras een behoorlijk loon wordt betaald. Wanneer de drogers begrijpen, dat het hun belang is het zeegras goed te bewerken, dat er onderscheid is tusschen een schaap en een schaap, kaas en kaas, zeegras en zeegras dan zal ik er naar streven steeds de hoogste prijzen te betalen. Ik heb de dijken niet gepacht om goedkooper zeegras te hebben, maar om goed zeegras te hebben. En ik wil dit wei zeggen, dat naar mijn meening den droger voor goed zeegras drie gulden per 100 kilogram toekomt. Mijn doel is de zeegrasindustrie te te maken tot een behoorlijk bedrijf, in de eerste plaats loonend voor den man, die zijn arbeid daaraan geeft. De bewijzen liggen ter inzage, dat thans nog zoo wordt geknoeid, dat er geen sprake kan zijn van behoorlijke explotatie. Het is dan ook niet te zeggen, hoe het prijsverloop in de komende maanden zal zijn, al geloof ik niet, dat de prijs van thans f 2,50 per 100 K.G. zal behoeven te worden verlaagd. Doch zeker is het, dat indien partijen elkaar goed begrijpen, samen willen werken door mij in de allereerste plaats er naar gestreefd zal worden den prijs van goed zeegras zoo te stellen, dat de zeegras- visschers loonende verdienste hebben. Ik hoop, dat deze uiteenzetting, welke ik met vermijding van alle détails zoo kort mogelijk heb trachten te maken, al is dezelve wellicht naar den zin van de redactie lang genoeg tengevolge mag hebben, dat praatjes en ver dachtmaking zullen moeten wijken voor waar heid en eensgezindheid. Het feit, dat wanneer het zeegras winnen een flink loonend bestaan oplevert voor den droger, zoodat de productie vermeerdert, zulks een algemeen belang is voor Texel, deed mij de vrijheid nemen de redactie van de Texelsche Courant dit schrijven toe te zenden voor welks opname zeer beleefd en dank. Hoogachtend, B. J. GELDER. vna 28 Jan.'tut on met 3 Febr. 1922. GEBOREN Cornelie, zoon van Cornelia B'pkol en Emms Catherine Grin. GETROUWD; 0(j-bertu8 Logman en Klaeini Cornelia Soboenmaker. OVERLEDEN: Cornelia Dokter, oud 92 jaren, weduwnaar van Marlje Ofjksen. Johanna de Winter, oud 64 j ren gehuwd met Philip Samuel Vk airg. Antje Geus, oud 7C jaren, weduwe van Jo v,nuoR Hemelrijk. Lieehetb Klijn, oud 79 jaren, weduwe van Oingom.'in den Hartog. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de. Zwaan van Helder, n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 's av 7 uur de. Kosters van Purmerend. Oosterend, v.m. 10 uur de. Koatero. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. de Maar. Woensdag 8 Febiuarl 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Zuid-Eierland, 's av. balt 8 de. Schellen berg

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 5