1 P INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. %Bark* l'Kariciiten. I iDVBBTENTItN. HOTEL TEXEL. Woensdag g.s. Salraaziefc Doopsgezind Zangkoor. Brand. Tijdens afwezigheid van de b;woners ontstODd hedenavond brand in de hofstede van do hoeren Gabr. Scbumaker, be woond door de heer C. Vet hoeve en gezin. Het gebouw brandde geheel af. Twte paarden kwamen in de vlammen om. Oosterend21 Febr. Oudeschild, 18 Febr. De Cocksdorp. Baronnest e VYrschuer, in Den Haag overledm, heeft aan de Nat. Chr. Geheelontboudersvereen. f 10.000 ver maakt. Te Middelstum (Gr.) deed een jon getje, Pieter Riepma, zoo'n noodlottigen val op het ijs, dat het nog dienzeifden aan de gevolgen is overledeD. Geachte Redactie I Geachte Redactie. Rapport IMelkonderzoek. Woensdag 23 Febiuari 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's av. 8 uur Bijbellezing iu Eben Ilaëzer, Donderdag 23 Februari 1922. GEREFORMEERDE KERK Oosterend, n.m. half 1 ds. B. v. d. Werff van Helder. Huwelijksbevestiging, Zondag 26 Februari 1922. IIERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. Brütnmer. I Ook voor kinderen 1 zijn Foster's Maagpillen het ideale laxeei middel, gemakkelijk in te nemen en aan genaam van smaak. Prijs f 0,65 per flacon alom verkrijgbaar. Lam Zoetelief, de bokser van de film. „Zeevaartavond" kennen en het woord van dank, i dat de directeur, de heer Bossen, aan het slot aan allen, die tot het welslagen hadden meegewerkt, bracht was ook nu weer op zijn plaats. Zonder twijfel zal een gezellig bal de uitvoering hebben besloten. Zondagavond gaf bovengenoemd koor een uitvoering in het kerkgebouw der Doopsge zinden alhier. De waarn.-voorzitter, de heer J. Keijser Sz. heette de aanwezigen, die niettegenstaande het minder gunstige weer, in vrij groote getale waren opgekomen, een hartelijk welkom toe en verzocht eenige welwillendheid bij het oor deel, in verband met het feit, dat de vereeni- ging nog maar één jaar bestaat. Een uitgebreid programma werd daarna af gewerkt, meer dan 20 zangnummers werden ten gehoore gebracht, w.o. een 2-tal nummers voor koor en dubbelkwartet en 2 duetten. Voor het meerendeel werden liederen gezon gen uit de Protestantenbundel. De WelEerw. Heer Ds. de Maar bracht vóór het zingen van het slotnummer, een woord van dank en waar deering aan directeur en leden, nu de tournee over het eiland is geëindigd. Lof bracht spr. voor de genotvolle avond, voor de groote af wisseling, voor de prachtige liederen, uit de technisch-muzikaal zoo uitstekend verzorgde bundel. Enkele zangnummers werden door spr. met name genoemd. Het beroep op de toegevend heid bij de opening gedaan, kwam spr. over bodig voor. Spr. roemde de gelijke inzet, de zuiverheid en ook, dat geen stem of persoon overwegend naar voren was gekomen. ZEerw. bracht dank aan de wakkere directeur, aan de solisten en de koorzangers en uitte de wensch, dat met taaie volharding zou worden doorgezet, de gemeente zou er wel bij varen door meerdere wijding aan de bijeenkomsten, door verbetering van de kerkzang, spr. eindigde met een .Excelsior". Melden wij nog dat in de pauze door een der dames-leden een tweetal Duitsche Jiedjes zeer verdienstelijk werden gezongen. Het geheele programma werd onder aandach tige stide tot het einde aangehoord, aan het slot bracht de voorz. de aanwezigen daarvoor dank. Ds. J. L. van Grasstek is voornemens Zondag 5 Maart afscheid te nemen van de Hervormde Gemeente alhier, en 19 Maart intrede te doen te Edam, na bevestigd te zijn door ds. H. J. Heynes van Landsmeer. Zoodra het ijs achter Oost wat was afge dreven, is het vrachtschip van de Gebrs. Asjes, dat voor eenigen tijd uit het ijs werd bevrijd, naar Wieringen vertrokken. Bijna 8 weken moest het schip met de bemanning achter Oost verblijven. De visschersvloot wordt hier hoe langer hoe kleiner, in de laatste jaren zijn verschei dene schepen van de hand gedaan en thans worden er weer twee ten verkoop aangeboden. Er is met deze vaartuigen geen brood meer te verdienen. Eenige personen zullen nu varen op vaartuigen met motors, die te Helderthuis behooren. Oosterend kan bijna geen visschers- dorp meer heeten, daar er nog maar eenige schuiten thuisbehooien. De visschers van hier, waarvan de meesten een gedeelte van den winter in den Helder hebben doorgebracht, om te trachten op ge legenheid de garnalenvangst te beoefenen, zijn allen weder in de haven teruggekeerd. Door den harden Zuidelijken wind kreeg de botter T X 99, schipper Vlas, die heden morgen de haven- trachtte te bereiken, [veel averij. De zeilen sloegen aan flarden en het schip was aan het spel van wind en golven overgeleverd. Een noodsein moest worden ge- heschen. Gelukkig kwam „de Dageraad" juist uit de haven van Texel en nam de schuit op sleeptouw naar Helder. Een motorbotter bracht de schuit vandaar in de haven van Texel. 20 Febr. De dienst Texel—Helder wordt vanaf heden weder geregeld door „de Dageraad" onderhouden. Tijdens een hevige stormvlaag uit het Zuid westen geraakte Zaterdag j. i. de postschuit van hier op de Vliehors en sloeg vol water. De opvarenden gaven een sein om hulp, waarop de schuit van Gebr. Boon met een aantal rappe gasten ter hulpe toog en het schuitje met de opvarenden naar hier bracht. Dit schijnt weinig geleden te hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Voor de laatste maal verzoek ik u beleefd mij nog eenige plaa sruimte in uw bladaftestaan. In mijn vorig schrijven tegen de Heer Gelder, schreef ik over hem, omdat hij de beïnvloedende macht was, die de uitkomsten van 't wierbedrijf voor de wierwerker zoo slecht maakte. De indus trie heeft dat niet gedaan, dat deed de hr. Gelder, in vergelijk met andere wierondernemers. Ik heb zijn handelwijze gecritiseerd, en zeker goed ook, aangezien hij over de feiten zwijgt als een mof. Welzeker! De heer Gelder schreef mij,juist toen 't proces Harte zitting had, „Kom in Hotel Bellevue, uw reis en verblijfkosten worden ver goed. Hij schreef echter niet waarvoor, en aange zien ik niet erg gesteld ben op een onderhoud met de heer Gelder, zoo ging ik niet. Was dat onderhoud echter solied bedoeld geweest, dan had de heer Gelder bij zijn komst op Texel, waar ik hem tweemaal heb ontmoet, zeker wel daarover begonnen. Beter resultaat voor 't door ons gedane werk verwachtte ik van zijn zijde niet, daarom liet ik hem ongemoeid. Geachte heer Gelder, ik tart u waar te maken waar of door mij verdacht gemaakt is. Juist schrijven van u is doorspekt met verdacht makingen. Waar door mij in mijn vorig dit schrijven alles berustte op becijferingen en gegevens, zeilt u om alles heen, met een vunzige taktiek, die slechts uit een onreine ziel kan voortkomen. Verwonderd zag ik neer op deze zinsnede, dat u plannen koesterde om mij ge rechtelijk te vervolgen, 't geen u echter te ruw vond en u niet wou ingrijpen in mijn maat schappelijke positie. Ik ben mij niet bewust, u ooit iets misdaan te hebben, waarvoor een rechtsvervolging noodig zou zijn. Wanneer u dus geen feiten noemt, noem ik u hier voor een leugenaar en verdachtmaker eerste soort. Slechts wanneer ik uw daarvoor gegeven argumenten kan beoordeelen, zal ik, bij accepteering daarvan, u van die beschuldi ging ontheffen, 't Ongelijk is geheel aan de zijde van den Heer Boon. Weerleg mijn becijfe ringen uit mijn vorig schrijven. Doch dat kunt u niet. De beoordeeling die u wenscht te laten doen door 't Bestuur der 30 Gem. Polders Och 't is een mooie dooddoenerij voor U. Ik weet beter raad; Leg in 'topenbaar te Texel, toegankelijk voor.de Texelaars, verklaring af van uw werken, in 't belang der Texelsche wierdrogers, dan zal ik u van antwoord dienen, zakelijk, deskundig, op een eerlijke wijze, dan kan ieder oordeelen. Ik verafschuw't werk der uilen en vleermuizen om Ie werken in 't duister. Och mijnheer Gelder uw geheele uiting is een stuk scheeve voorstelling van zaken. U beweert dat de wierdroger niet afhankelijk is. Dit heb ik in mijn vorig schrijven met argu menten aangetoond dat hij wel afhankelijk is. Om dat nu aan te toonen gebruikt u deze term. Boon insinueert, want: die pachtver- goeding was wel 25 cent, maar niet per pakje van 50 K.G., maar per pak van 100 K.G. Uw schrijven aan mij en aan P. Kuiter en aan anderen luidde: 25 ct. vergoeding voor't pakje, meer niets. Doch wij weten wel wat een pakje wier is. Uw duistere zakenmethode, had zeker hier ook wel een bedoeling mede. Uw ver tegenwoordiger de Haan deelde mij persoonlijk mede. dat het de 50 kilogram was. En al wil u dit nu omzeilen, iedere l exelaar gelooft mij, en zal zeker in uw commentaar iets zoeken. De hooge pachtsom komt die dan ten goede aan de industrie? Leg ons dat dan eens uit? Ik heb dat ook niet geschreven als overwegend middel, dat het wier daardoor niets waard) is. Neen geachte Heer, de schuld daarvoor is ten groote deele door u veroorzaakt. En kwaad ben ik heusch niet, dat u met een ander niet wil mee doen aan een afspraak om niet tegen elkander op te bieden, want er is mij noch van een afspraak, noch van tegen elkander opbieden iets bekend. Alleen heb ik mijn waarschuwende stem willen laten hooren aan lichtgeloovige menschen, die op uw voorspiegelingen konden ingaan. En de heer Gelder was het hier slechts om te doen, om die menschen te beinvloeden door zulke onschuldige weerspiegelingen. Doch ieder begint tegenwoordig al te begrijpen 't: „Als de vos passie preekt, Boer pas op uw ganzen". Wat zou er van terecht komen geachte heer Gelder, bij de door U onverstandige wijze van aanpakken der zaak, n i. ontzettende dure pak huizen en dure pachtsteenen, om een inzicht der boeken te geven aan de wierdroger als de basis der exploitatierekening gebaseerd zou zijn op zulke verhoudingen? Zeker geen gun stige uitkomst voor de wierdroger. Door goed deugdelijk zeegras wil u de wierindustrie een heilbron voor Texel maken? Al wordt u zoo oud als Metusalem dan bereikt u dat nog niet. Voor prima zeegras zal de wierdroger ook prima geld wenschen. Dat geeft u niet. U bent gebonden aan de concurrentie. Doch uw systeem is ook absoluut daarop met gebaseerd. Hoe wil u goed prima zeegras ontvangen, wanneer u de ontvangst van het zeegras over laat aan persers, die totaal geen belang in uw zaak hebben. Om niemand te kwalificeeren, doch de persers werken op stukloon, en zooveel te zwaarder (minder droog) het zeegras is, zooveel te vlugger en gemakkelijker perst het zeegras, wat voor die persers per dag meer loon beteekend. Zooals ik zeg, nooit bereikt u op zulke wijze verbetering in de zeegras industrie. Wat u nu aan mijn adres hebt gezegd in verband met mijn lidmaatschap der S.D.A.P., en als lid der Gemeenteraad van Texel, (want dit zal ieder tusschen de regels door wel kun nen lezen) laat mij vrij wei koud, omdat uw oordeel alleen is gebaseerd op verdachtmaking. Alleen valt er voor mij en anderen uit af te leiden, dat u met gezonde redenen niet kon komen, omdat daarvoor bij u eerlijke en deug delijke argumenten ontbraken. Ieder zal moeten raden naar hetgeen u bedoeld. Ik breek dus met u af, omdat verder schrijven met u toch uit de booze is. Mocht u mij soms ontmoeten en u wenscht niet uit den weg te treden, dan blijft u loopen waar gij zijt. Ik zal niet met u vechten, doch als fatsoenlijk mensch zal] ik zorgen dat ik nooit meer met u in aan raking kom. Gaarne zal ik echter 't oogenbhk verbeiden waarop door u gewezen kan worden op het feit, dat U de zeegrasindustrie hebt gemaakt tot een heilbron voor den Texelsche wierdroger. Mijnheer de Redacteur nogmaals mijn dank, en voor de laatste maal in deze zaak. Oudeschild, Jexel, ie-2-'22. A. BOON. Een enkel woord ter inlichting voor den heer Jan Harte. Deze is het blijkbaar ontgaan, dat de eerste dagvaarding onjuist was, dat ZEd. daarom voor de tweede maal werd gedag vaard en ik, om duidelijk te doen uitkomen, dat het slechts en enkel om het beginsel te doen was, persoonlijk in greep en als schadevergoedingseisch één gul den stelde. De bittere toon en de hatelijkheden van den heer Harte wil ik niet beantwoorden, er was reeds onaangenaams genoeg. Maar al wil ik gaarne alles vergeten en vergeven, Harte weet dat ik nooit er toe komen zou wederom met hem zaken te doen, niet voor alle fortuin van de wereld. Voor hem zijn, als voor de vos, de druiven zuur. Aan de redactie dank voor de opname. B. J. GELDER. RAADSVERGADERING. Voor ons vorig nummer te laat ontvangen. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, tei kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 25 Februari a. s. des voorm. te 10, uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raad huize dezer Gemeente. Texel, den 21 Februari 1921. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukkën. Mededeelingen. 2. Ontslag-aanurage Mej. G. Bakker als onderiuijzeres aan de o.l school uoor M.Ll.L.O. te den Burg. 3. Benoeming leden commissie wering schooloerzuim. 4. Benoeming onderiuijzeres aan de o.l. school te Midden-Eierland. 5. Aanwijzing stemlokalen. 6. Benoeming leden stembureaux. 7. Beroep uan Gebr. Schumaker tegen aanschrijuing uerbetering woning. 8. Wijziging richting weg Ongeren 9. Voorstel tot het maken eener gelegen heid uoor het ueilen uan eieren. 10. Regeling uergoeding uerplaatsirtgs- kosten Raadsleden uoor bijwoning uer- gaderingen 11. Voorstel tot aanleg uerbindingsweg achter de Weuerstraat. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend dat bij hun college van het in de maand Januari j. 1. te den Burg, Oudeschild en de Cocksdorp ingesteld melk- onderzoek is ingekomen het volgende rapport. Namen Soort. gew. Vet Droge stof Den Burg P. Boon Hz. 1,0318 2,95 11,47 dez. 1,0315 3,10 11,56 dez. 1,0316 2,90 11,36 J. Gomes 1,0306 3,10 11,35 dez. 1,0305 3,15 11,37 dez. 1,0311 2,80 11,11 R. P. Keijser 1,0313 3,15 11,58 P. Koorn 1,0324 3,55 12,31 Joh. Roeper 1,0313 3,11,40 C. Stroomer 1,031 2,95 11,26 Joh. Stroomer 1,0321 2,90 11,48 G. v. d. Vis 1,0314 3,40 11,89 dez. 1,0329 3,05 11,84 P. v. d. Vis 1,0327 3,20 11,86 C. H. de Waal 1,0328 3,20 11,99 Oudeschild. Jn. Bruin 1,0287 2,90 10,64 Alb. Backer 1,0308 2,80 11,05 dez. 1,032 3,10 11,68 dez. 1,0312 3,30 11,73 G. Hoogerheide 1,0317 2,90 11,36 dez. 1,0325 3,50 12,29 C. v. d. Sterre 1,0307 2,65 10,84 De Cocksdorp M. Reuvers 1,0319 3,10 11,65 K. Dalenberg 1,0331 3,60 12,54 J. Jnz. Reuvers 1,0316 3,55 12,13 C. de Graaf 1,0321 3,60 12,30 Ter voorkoming van misverstand wordt mee gedeeld, dat de hoedanigheid van de melk niet uitsluitend beoordeeld moet worden naar het vetgehalte, maar naar het vetgehalte in ver band met het soortelijk gewicht. Texel, 20 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Onttrekking grond aan den openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders van Tex<»l brengen ter openbare keDms dat z(J voor nemens zijn den Raad voor te stellen een gedeelte van den weg door Oogeren, gele gen tusschen de eigendommen van den heer Jb. Kejjser eener/ijds en die van de heeren W. Bakker Sz, Jb. Keijser en Dr. J. Timmer anderzijds aan den openbaren dienst te onttrekken. Z(J, die daartegen bezwaren mochten hebben, worden uitgenoodigd daarvan uiter lijk Vrijdag 24 Februari a s. aan het Ge meentebestuur kennis te geven, Texel, 21 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris JONKER Arbei Glijmiddel ng. Ten einde te kunnen voldoen aan een verzoek van den Directeur van den Rijks dienst der Arbeidsbemiddeling worden de, werkloozen in deze gemeente verzocht, zich elke week voor of op Woensdag, bij deK Secretarissen hunner organisatie's of tenK gemeentehuize te melden. Texel, 21 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders van Texel,! BUYSING DAMSTE De Secretaris, JONKER, Arbeidsbemiddeling. Burgemeester en Wethouders van Texel E herinneren de werkgevers in deze gemeente aan de mogelijkheid en wenschiykheid. de| door hen benoodigde arbeiders aan te vra-,lr gen door tusschenkomst van het alhierf- gevestigde correspondentschap der Arbeids bemiddeling. Texel, 21 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders van Texel, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Deze week geen catechisatie. Waal, v.m. 10 uur ds 8chellenbe<g. den Hoornv.m. 10 uur ds. Briimmer. Oudeschild, v m. 10 nur ds. v. Grasstek. Oosterend, nm ha'l 3 ds v. Grasstek. v.m. half 11 Zundagrsch.jol Cocksdorp, nm, half 3 l)e. Schellenberg. H. Doop. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 nur ds. J. A. de Vrie van Zaandam. Maandculleote. n.m. 3 uur dezelfde; DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, av. 6 unr ds. de Maar. Dm Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. Oosterend, v.m. 10 uur ds do Maar. I Alkmaar, 17 Febr. Op de heden «ebouden graanmarkt warei aangevoerd 280 H.L. De prijzen waren Tarwe f 13,— a f 13 50. gerst cnev. f 15- a f gerst winter f a 1 haver f 14,— af 15.25 bruine boons f 0,a f 46,00, citroenboonen f t 0, witte boonen f 43,— a f 48,- blauwmaanzaad f a t erwtei groene kl f a f 0,—, erwten groen gr. f at—,-grauwe f 37,50 a 141,! Eierenveiling. Den Burg, 20 Febr. Aangevoerd 77 partijen. 5650 stuks, kipeieren 110,— a 111,60 per 100 stuks. Pnrmerend, 21 Febr. Aangevoerd: 784 Kandoren waaronder: 180 vette koeien 90 140 Ct. por K.fl oq7 Gelde koeien f 180 600: Melkkoeien f 180 a 600; 7 stieren. 47 vette kalveren i 1.80 a 12.10 p. Kg, 756 Nuchtere kalveren f20 a I 45 140 Schapen f 40,— a i 65. 830 vette varkens f 0.70 a 1 0.76 per Kg. 66 magere varkens i 16 a i 30,00; 238 biggen f 12.00 a f 32,00; 0— overhouders f25 a f 45, kioeieren f 11.50 a f 13 50 oer 100; CORRESPONDENTIE. De heer K. te W. Wij maken bezwaar U« advertentie (als opgegeven) te plaatsen. Het zou U en ons in moeilijkheden kunnf brengen. Mr Cornelius Kooiman, Wallington. Uw pos wissel groot f 13,16 kwam in ons bezit. Daa, mede is thans Uw abonnementsgeld betaa tot Juli 1924. De inzameling door U bedoe is reeds gesloten, zooals U ook al geblekt zal zijn. De Uitg.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2