NIEMEYER's STER-TABAK SUïlltlI 3582 Zaterdag 25 Februari 1922. 35sU Jaargang. Sieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. KOÜKfcN SPAREN Overal verkrijgbaar. Firma-T. ASJES Ez. Dit hlid verschijnt Woensdag- es Zaterdagmorgen Idvertenttöu daags voor de uitgave vóór 4 aar natn. Pr$i dar AivertenM*i Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. N N TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. V POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. V s h T 8 N l EN "raer fcaisg jooiv "a oc Oitg ÏTbma LAN0EVÏL®* DE H O O IJ, Parkstraat, Bu*«orT«xi Dienstregeling I October 1931, ,2'19§ lm 8.07 8.4J Hi "f o *s i h *i TEXEL 214 Febr. 22 Zilveren jnbileum. Ziekenauto St. Peus Dedit. bij bet gebruik van. ROODS.; STER 60 ct per ünlf pond GELE STER 50 ct. per balf ponrl CROEftE STER 40 ct. per] half pond ZW4RTE STER 35 ct. per half pond BL4UWE STER 30 ct. per half pond RIJTUIGF ABRIE K. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en b8dryfsgebruik, Levering onder garantie. Keer billijke prijzen. Uitvoering I. L. B. Nieuwjaarsgift van den ex keizer. Ex-keizer Wilhelm heeft met Nieuw jaar aan het lagere personeel van het postkantoor te Doorn 1100 geschonken. Nu dit ruchtbaar is geworden heeft men van de zijde der kantoorambtenaren de volgende uiteenzetting te geven De gift moet geenzius in verband worden gebracht met de door 's ex-kei zers komst zeer toegenomen werkzaam heden ten post- en telegraafkantore. De directeur en de bestellers teekenden Nieuwjaarsdag in bet felicitatie-register op den huize „Doorn" en ontvingen de bekende beloouing De kantoorambtena ren teekenden niet enkregen.... nichts. Scliijn-bezuiniging. Volgens door den minister van Oorlog bij de korpsen ingediende stateD, zullen er met de reorganisatie van het leger per regiment infanterie 1 majoor en 6 kapiteins overkompleet komen. Nu vernemen wij, zeer positief, dat men zal probeeren, die officieren door een achterdeur weer binnen te smokkelen door hen bij den vrijwilligeu landstorm in te deelen, zoodat er van inkrimping geen sprake is. Men zegt, dat minister Van Dijk zich door militaire adviseurs als Duymaer van Twist, ten Bosch en Linden tot dezen stap heeft doen overhalen. Het Volk. De verzending van bloemen (tulpen) naar Engeland gaat in Rijnsburg geregeld voort. In de vorige week werden door een kweeker 14.000 tulpen op een oag verzonden. Bij dezen export ir een der meest belangi ijke factoren tot welslagen, een behoorlijke verpakking vau hot teere goed. Tot op heden is men daarin uit stekend geolaagd en komen over het algemeen do tulpen in goede conditie aan de overzijde van het Kanaal aan. Het is in het noorden van Europa zeker verbazend koud geweest, zoo schrijft men aan de „Leeuw. Ct." uit Workum. Groote troepen vreemde vo gels bevolken onze kusten. Onze jagers schieten reeds verscheidene brandganzen, vogels die in lange jaren hier niet gezien zijn. Een exemplaar werd opgezonden naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, waar de vogel als aanwinst voor het museum gebruikt kon worden. De brandgans (Branta loucop's) heeft een donkere bovenzijde met mooie afwisselende zwarte en witte dwarsban- den, staart zwart, voorhoofd, wangen en keel wit, de rest van kop en hals zwart, borst en buik wit, snavel en pooten zwart. Nog meldt „De Geldori." dat bij Lent een wilde zwaan is geschoten. Van koude omgekomen uit vrek kigheid Een 78-jarige alleenwonende vrouw, N. P. te Neder Hardingsveld, is de vorige week opeen morgen dood op haar bed ge vonden. Zij had in een kamer, waar in oen paar dagen zoo goed als niet gestookt was, onder één heel dunne deken gesla pen en werd don volgenden morgen door een meisje, dat bet huis schoou houdt, stijf op bed gevonden. De geroepen geneesheer verklaarde, dat de oude vrouw van koude was om gekomen. In de woning van de oude vrouw, vond men na haar dood onder meer 4 wollen dekens en verscheidene mudden kolen. R. N. 22 Febi'i a.s. konden we den datum schrijven met vijf 2en, n.l. 22-2-22. Een valuta sprookje. Twee jaar geleden kocht een handelaar te Weenen 100 vaten olie. Toen hij er een goed stuk geld aan verdienen kon, verkocht hij de 100 vaten. Na een paar maanden kocht hjj weer olie. Voor het geld dat hij bij den verkoop der 1Q0 vaten ontvangen had, kreeg hij nu slechts 50 vaten omdat de prijs intusschen zeer sterk gestegen was. Na verloop van maanden verkocht hij ook deze party met een zeer hooge winst. Voor dit geld kocht hij later weer olie, kreeg echter daarvoor nog slechts 25 vaten. En zoo kocht en verkocht hij steeds weer met hoogo winst, tot by ten slotte met zijn begin-geld en alle winsten slechts één vat olie kon koopen. Dit wilde hij voorloopig niet verkoopeo, maar toen hij dan ten slotte toch weer voor den opnieuw gestegeD prys wilde bezwij ken, washet vat leeggeloopen. Nws. v. Fr. De Commissaris der Koningin in Overijsel heeft al geruimen tijd do eavo loppen, waarin de gemeentebesturen hem de offlcieele stukken toezonden, met een penhouder losgerold en netjes bewaard. En vele gemeentebestureu heb ben die enveloppen reeds teruggekregen met verzoek, ze nogmaals te gebruiken en ook de enveloppen, waarin zijn amb tenaren de stukken aan ue gemeenten toezenden, aldus te behandelen oa even eens terug te zenden. Al is dit geen bezuinigingsmaatregel van beteekenis, het principe zegt tuer alles en is voor de gemeenten een voort durende aanmaning, om de bezuiniging te betrachten. („Oid. Ct.'j Abonnemenltprpa per 3 maanden Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; 1,It'll I OPI Van Zaterdag 25 Februari 1922 tot en met Vrijdag 3 Maart 1922: voor rijwielen 6,10 uur, voor rijtuigen 6,40 uur ll<»OGW4TtR Reede van Texel. Donderdag 23 Febr. v.m. 6,44 Vrijdag 24 7,39 Zaterdag 25 Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 Woensdag 1 Maart 8,18 8.52 9.22 9,51 10,20 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. |>ost- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/» uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 v.m. 11— v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 nm. van Helder: 8,45 4.15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9'u 7,28 sneltrein 9>H 1°,27§ 1.31 12,31, 3,24 I.52ft 4.42 412»* 6,36 4,25§ 8,39 7,30 9'44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,2°§ 8,36 7,52§ ,?.45 9,15 11.42 3.06 6,06 8,56 10.58 II,15f l.°3 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Zondag vierde de heer Lieuwen zijn zilveren jubileum als secretaris van de vereeniging V. I. O. D. Reeds in de vroege morgenuren werd hem van de bestuursleden van V. I. O. D. een prachtige bloemenmand vereerd. Van alle zijden bereikten hem attenties. 's Avonds kwam het voltallig bestuur de jubilaris gelukwenschen. De voorzitter, de heer D. Keijser Sz., sprak hem in hartelijke bewoor dingen toe en stelde, als blijk van waardeering voor zijne vele en goede diensten aan de ver eeniging bewezen, hem een blijvend aanden ken ter handeen gouden horloge met inscriptie. De dag van 19 Februari is voor de heer Lieuwen tot een onvergetelijke gemaakt. Als batig saldo van de Zeevaartavond op 18 Februari, werd door de heeren Schmidt en Duikers een bedrag van f 70,aan de pen ningmeester van het Witte Kruis ter hand gesteld, die ons verzocht daarvan onder dank zegging melding te maken. Slechts weinig personen waren opgekomen, om Dinsdagavond in .de Zwaan" de aange kondigde vergadering van de R.K. Arbeiders vereniging van St. Deus Dedit bij te wonen. De voorzitter, de heer S. Bakker, gaf bij de opening zijn leedwezen over deze geringe op komst te kennen, Spr. hoopte echter, dat de aanwezigen, met hetgeen .hier gesproken zou worden propaganda zouden maken, opdat het doel zoodoende evengoed bereikt zou worden. Vervolgens werd het woord gegeven aan de heer Vader, propagandist van het hoofdbestuur van St. Deus Dedit. Spr. begon met er op te wijzen, hoe be schamend het voor de Katholieken hier ter plaatse is, dat de Christelijke landarbeiders in deze gemeente zoo goed als allen vereenigd zijn, terwijl 't aantal Katholiek georganiseerden zoo langzaam vooruit gaat. En toch, ging spr. voort, is organiseeren noodzakelijk, vooral in deze tijd, nu ieder voelt dat voor de ar beiders een crisistijd gaat komen. In alle be drijven, door het geheele land, gaat een sterke strooming om aan de arbeider de verkregen rechten weer te ontnemen en de loonen te verlagen. Vele werkgevers, zegt spr., zouden het oude systeem van vrijheid weder ingevoerd willen zien. Voor de arbeiders zou dit zeer noodlottig zijn. Spr. behandelt vervolgens het standpunt van communisten en socialisten en stelt dat van de katholieken daar tegenover. De handelwijze van werklieden, die zoo weinig mogelijk werk leveren en het loon zoo hoog mogelijk trach ten op te voeren, keurde spr. sterk af, terwijl hij wees op 't groote nut van het Collectief Arbeidscontract. Het voornemen van de werkgevers in het landbouwbedrijf in deze gemeente is spr. niet bekend, op andere plaatsen echter tracht men het loon naar beneden te krijgen, omdat men zegt: „de tijden zijn niet zoo goed meer." Van de goede tijden der werkgevers hebben de arbeiders waarlijk zooveel niet geprofiteerd. De werkgever had voor zijn levende werk krachten maar iets moeten reserveeren, meent spr. Ook voor machines moet jaarlijks iets af geschreven worden. Zijn de arbeiders minder dan machines Spr. betuigt zijn leedwezen, dat geen vrou wen ter vergadering gekomen waren. Dikwijls toch zijn het de vrouwen, die de arbeiders van organiseeren afhouden. Met een krachtige opwekking om lid der vereeniging te worden, eindigt spr. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen, werd door enkelen gebruik gemaakt. Op de vraagof vrijstelling van contributie gegeven kon worden aan personen, die tijdelijk niet betalen kunnen, gaf spr. het bestuur in overweging, over ieder geval afzonderlijk met het hoofdbestuur te correspondeeren. Meestal wordt volgens advies van de afdeeling beslo ten. Lang en breed werd van gedachten gewisseld over het al of niet aansluiten bij de werkloozen- kas. Meende men aanvankelijk, dat door aan sluiting vele leden zouden bedanken, thans blijkt het tegenovergestelde het geval en zijn er zelfs leden, die gedreigd hebben zich bij de Christelijke vereeniging aan te sluiten, zoo de vereeniging niet toetreedt. De voorzitter sluit de vergadering met een woord van dank aan spreker en hoorders en met een krachtige opwekking anderen aan te sporen tot organisatie. Woensdagavond gaven de heeren van I. L. B. in hotel de Zwaan een tweetal tooneelkluchten ten beste. Als eerste werd vertoond „De Onuitstaan bare" een klucht van Ger. Nielen in 3 bedrijven. Wat is een mensch te beklagen, die begiftigd is met een humeur als de heer Klapstra. Zijn barbier geeft hem ergernis, zijn bediende, zelfs zijn lieve eenige jongen. Zijn omgeving Is te beklagen en verklaarbaar is het, dat door mid del van een erfenis, de geldzucht toch heeft hem ook danig te pakken, getracht wordt zijn verbetering te bewerken. De rollen werden zonder uitzondering uit nemend vervuld, zelfs het zwijgend spel van de detectives viel te roemen, het spel van Adolf was onverbeterlijk, zoo natuurlijk. '„Het vaische etiket", de tweede klucht van dezelfde schrijver, wals een enorm succes. Er is gelachen, gegierd van lachen, vooral aan het slot, toen vrouw Radder, de geldschieter en woekeraar een afstraffing kwam geven. Gedragen werd het geheele stuk door het uitnemend spel van Samson en zijn bediende, tooneel en grimeering waren uitstekend ver zorgd en de uitvoering van geen der onder geschikte rollen liet iets te wenschen over. De uitvoering werd met een gepast woord geopend en gesloten door de WelEcrw. Heer kapelaan Kramer, die nog een uitvoering, met niet mir.der leuke stukken, in dit seizoen in uitzicht stelde. Voor de akte Nuttige handwerken, slaagde o. a. te Groningen na gehouden examen mej. T. Bonne te Winsum (Fr.) 4

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1