ABDIJSIROOP Griep Catarrh Bronchitis INGEZONDEN STUKKEN. A DVERTmTim Texelsche Algem. Wijkverpleging. Jaarvergadering Holl. Mij. van Landbouw Algemeene vergadering p. Oosterend24 Febr. De Cocks dorp. Vóór den zomertijd. De Kamer vau Koophandel te Grouic- gen heelt zich per adres gewend tot de Tweede Kamer naar aanleiding van het voorstel van wet van den heer Deckers tot afschaffing van de jaarlijksche ver vroeging gedurende den zomer van den wettelijken tijd. De Kamer acht de aanneming van het wetsvoorstel in strijd met het algemeen belang en zij meent, dat de bezwaren van de landbouwers tegen den vervroeg den tijd niet opwegen legen de voor- deelen. Dat nagenoeg de geheele platte landsbevolking lasten zou ondervinden van de vervroeging acht zij onjuist alleen diegenen, die ^werkzaamheden hebben te verrichten waarvan de aard niet toelaat dat ze op een vroeger uur verricht worden, zullen zich moeten aanpassen aan den maatregel, maar dat mag geen motief zijn om af te zien van bedoelde vervroeging, waarvan de voor- deelen voor de maatschappij van groote beteekenis zijn. Men meldt aan „De Msb."In de provincie Groningen worden dagelijks groote partijen turf uit Oost Friesland aangevoerd, die er trots de hooge vrach ten, nog goedkooper dan turf uit Gronin gen of Drentsche venen kan worden verkocht. Aan de grens kost deze turf plm. 5 gulden per duizend. 'r Grenst aan het onmogelijke en toch is het waar, dat in Culemborg een vrouwtje woont, dat nooit een courant leest. Tot haar schade heeft zij nu moe ten ondervinden, dat zulk verzuim niet ongestraft kan blijven. De stakkerd had een 70-tal oude zilverbons opgespaard, maar die had zij voor 1 Januari moeten inwisselen. Doordat zij geen couranten leest, bleef zij daarvan onkundig, tot dezer dagen iemand hiar zei, dat die papiertjes waardeloos waren. Nu haastte zij zich de bons bij den Rijksbetaalmees ter aan te biedeD, doch zonder resultaat ook b^t. agenl schap van het Ministerie van Financiën in Amsterdam weigerde de papiertjes te verzilveren. Maar nu komt de Koningin tusschenbeide. Zij vaardigt een besluit uit, dat de inwis seling der oude zili erbons opnieuw wordt opengesteld en wel tot 31 December van dit jaar. Zou het Culemborgsche vrouwtje het nu lezen De hongersnood In Rusland. Prof. Nansen, hooge commissaris van het Internationaal Comité voor Hulpver leening aan Rusland, sprak Zondagmid dag voor een zeer groot publiek in den Haagschen Dieientuiq over de vreeselijke nooden in Bolsjewistisch Rusland. Hierna liet prof. Nansen esn serie lichtbeelden zieD, van het Wolgagabied waarbij hij telkens een korte toelichtiDg gaf. Ontzettende tafereelen passeer J' n het oog. Het was één lange aaDeenschakkeling van de bitterste ellende, het ondenkbaar- ste lijden wat deze beelden te aanschou wen gaven. Wat daar in de dorpen en steden geleden wordt, is met geen pen te beschrijven. Kinderen met uitgeteerde gezichten, opgezwollen ledematen en magen zag mea ten doode opgeschreven in vele nood-hospitalen. Aangrijpend is de blik dezer oDgelukiigen, die met gróo e oogen, opgezet door het lijden, star de wereld in kijken. Volgens prot Nausen is de blik van deze stumpers iets oio nooit meer te INGEBONDEN MEDEDFELING. kinkhoest, asthma.influenia. schorheid bestrijdt men het best met een krachtig wer kend middel .De zonder verdoovende bestand deelen,tast de kwaal tóch in tijn oorzaak aan. verg9ten. Het slot van prof Nansens betoog was een fel requisitoir. Vele dorpen en steden zoo zeide hij wachten, totdat de dood hen komt verlossen, omdat hulp uitblijft. Zullen onze kindskinderen eenmaal moeten getuigen, dat door den oorlog onze harten van steen waren geworden U en de regeering roep ik toe Handel vóór het te laat is. Aardigheid met doodelyken afloop. Te Soignies (Belgie) zat zekere Armand Laby met vrienden bij de kachel. Toen hij even was opgestaan, trok een der anderen zijn stoel weg, met het gevolg dat, toen bij weer wilde gaan zitten, hij op den grond neerplofte. Hij kon niet meer opstaan. Men bracht hem naar huis, waar hij kort daarop overleed. Hij had den ruggegraat gebroken. Op den Utrechtsche weg te Amers foort ging het paard vau een militair op hol. Op de hoogte vandeLaao 1914 zag, meldt „Het Volk", een dienstbode het paard aankomen, ging naar buiteu en wist het te grijpen, waaroa zij bet aan een politie-agent overgaf. Een cordate dienstbode 1 Ce kerk is venoarmd. Het groote kerkgebouw der Ned Herv. Gemeente te Purmerend woidt voortaan tijdeDS de godsdienstoefening met een viertal groote kachels verwarmd. In de rubriek Predikbeurten der plaatselijke bladen kon men nu Zaterdag met betrek king tot de Ned. Herv. Kerk lezen „De kerk is verwarmd". Mijnheer de Redacteur. Verbod gebruik claxonsignaitl voor motorrijtuigen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Zondag 26 Februari 1923 HERVORMDS GEMEENTE. ;0Ï1. Bij den heer D. alhier ontstond brand in de spekrookerij, die zich ernstig liet aanzien. Juist tijdig genoeg werd het gevaar ontdekt en wist men de bewoners te wekken. Ongeveer 100 pond spek is verloren gegaan en ook is er eenige schade aan gebouw en inboedel. Voor eenige jaren deed zich hier eenzelfde geval voor, doordat geen ijzeren luiken aan wezig waren. Dinsdag j. 1. gaf de sociëteit „De Vrienden kring" aan haar leden en geïntroduceerden weder een feestavond in het lokaal „De Hoop." Voor het voetlicht werden gebracht de drama tische schets „Levens-Dwang" van Ed. C. Lage- mann en het blijspel „Mevrouw is op reis" van J. A. H. Abeleven. Alle rollen waren in goede handen. Verder werden nog eenige vooidrachten ten beste gegeven, welke evenals de tooneelstukjes herhaald applaus verwierven. Vooral de Volen- dammertjes wisten het publiek te boeien.- Al waren enkele goede krachten door vertrek verloren, het bleek op dezen avond, dat ze weer door goede waren vervangen. De heer Joh. de Graaf, die de bijeenkomst leidde, bracht een woord van warmen dank aan spelers en hoorders. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het is naar aanleiding van mijn bezoek aan de uitvoering der tooneelv. „I. L. B." op Woens dag 22 dezer, dat ik U beleefd verzoek mij eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad te verleenen. Ik zelf ben een vurig beoefenaar van de edele kunst der welsprekendheid. Ik heb van het spel genoten en wil in dit epistel mijn hart eens lucht geven. Al dadelijk trof het me dat er „op tijd" werd begonnen, niet zooals bij de meeste vereenigingen het geval is, een half uur later. Nauwelijks waren de laatste slagen van klokke acht weggestorven of de schel ging en de Eerw. Heer Kapelaan trad voor het voetlicht en opende den avond met een kort, doch hartelijk woord. Daarna kregen de werkende leden van „I.L.B." het woord. Het eerste wat door hen ten tooneele werd gebracht, was „De Onuitstaanbare" klucht in 3 bedrijven dooróer. Nielen. Ik moet zeggen het was een dolle klucht, die geregeld de lach spieren van het publiek in beweging bracht. Meesterlijk werd gespeeld. Een woord van lof komt toe aan den Heer Zijp, die de rol van Klapstra vertolkte. Het was voorwaar een zware taak om het prikkelbaar en opvliegend karakter van dien persoon weer te geven. Mijnheer Gerstekorrel, de rol die vertolkt werd door den Heer C. Buisman, was uitstekend. De rol Van Berghoven weergegeven door den Heer Riteco was ook aardig, doch m. i. speelde bovenge noemde beter in „Het valsche Etiket". De kellner was enorm, als geknipt voor zijn rol. Het was een lust om te zien met welk een elegance hij door de zaal zweefde en hoe correct de gasten door hem werden bediend. Dan Adolf het zoontje van den heer Klapstra weergegeven door den heer Lippits, hoe echt jongensachtig speelde hij en hoe mooi kwamen de tegen gestelde karakters van Papa en Zoonlief uit. Ik zal ze niet allen afzonderlijk beschrijven, daar door zou ik te veel van Uw plaatsruimte vergen. Dit is echter gezegdallen speelden goed. Tot hiertoe hetgeen voor de pauze werd ge geven. Na een korte pauze, doch groot genoeg voor ieder om zijn dorst te lesschen, werd ge geven „Het Valsche Etiket", klucht in één bedrijf van denzelfden schrijver. Ook hierin werd meesterlijk gespeeld, vooral door de Heeren V. d. Aakster en Riteco die de rollen van Samson en Moot voor hunne reke ning hadden. Dan mag genoemd worden Vrouw Radder, gespeeld door den Heer G. Witte en Groothuis weergegeven door den Heer Buisman. De heer J. Reij, als Bik, inspecteur, voldeed zeer goed en kan volgens mijn bescheiden meening een goede kracht worden. Tenslotte komt zeker een woord van lof toe aan den regisseur der vereeniging, den Eerw. Heer Kapelaan voor zijn uitstekende leiding. Ik zeg U nogmaals, ik heb er genoten. Leden van 1. L. B. gaat zoo voort en Uw succes is verzekerd. Toen Iemand die naast me zat mij vroeg, wel hoe heeft U het gevonden, heb ik dan ook niet Igeaarzeld, en zeide„Nou nou, dat zaakje is hier wel in orde hoor I" U mijnheer dankend voor de plaatsruimte teeken ik X. Geachte Redactie- Wilt ook mijn slotwoord opnemen. Niet, omdat de man van de vunzige taktiek, geboren uit een onreine ziel, de leugenaar en verdachtmaker eerste soort (alle woorden van den heer A. Boon) de détails uit het schrijven van zijn opponent in Uw blad van Woensdag wil rechtzetten. Dat acht ikonnoodig. Ieder weet dat in Holland als regel geldt, dat hij die scheldt, ongelijk heeft. Doch enkel om te verklaren, dat ik bereid ben aan de uitdaging van den heer A. Boon gevolg te geven en in het openbaar te Texel, toegankelijk voor alle Texelaars, verklaring af te leggen van mijn werken, doel en streven in het belang der Texelsche wierdrogers. Doch ook in het belang der zeegrasindustrie in zijn geheel. Ik stel als voorwaarde, dat de vergadering in den Burg gehouden wordt (datum nader vast te stellen), opdat ook anderen dan zeegras- drogers tegenwoordig zullen zijn. Immers een goede gezonde exploitatie van het zeegras is een algemeen belang voor Texel. Buitendien zijn wij dan in een neutraler sfeer, hetwelk noodig is, omdat voor mij de zaak een princi- piéele is. Ook is het noodig, dat de vergadering geleid wordt door een onpartijdigen voorzitter en spreek ik de verwachting uit, dat al wenscht de heer A. Boon en wellicht anderen hun hart te luchten van de persoonlijke grieven, men ook een open oor zal hebben voor de alge- meene belangen. Mijnerzijds zal ik er zorg voor dragen, de gemoederen niet op te winden, ik zal alle scherpte vermijden, want werkelijk ik geloof het zoover te kunnen brengen, dat zeegras- drogen een loonend bedrijf is voor den visscher. Ik wacht op nader bericht en zeg de Redactie dank voor de opname. B. J. GELDER. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Minister van Waterstaat de aandacht erop gevestigd is, dat het gebruik maken van een claxonsignaal voor motorrijtuigen binnen de kom der ge meenten verboden is. De Minister wenscht, dat aan dit verbod streng de hand zal worden gehouden. Texel, 24 Februari 1922. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. van 18 tot en met 24 Febr. 1922. GEBOREN Pieter, z.v. Hendrik Dalen- berg en Antje Kalis. Hendericus Ja cobus, z.v. Jacobus Eager en Agnes Blokdijk. Arnoldia Johanna, d.v. Jofcan Arrnld BaUiorst en Antje Dijker ONDERTROUWD: Arij Jan Schieman en Jantje Cornelia Kooger. Meinciert Smit «n JanDeke Verschelling. GETROUWDGerrit de Vries en Jannetje Vlaming. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een schaats; een pcrtimonnoie Burg, 'b av. 7 uur de. Briimmer. Deze week geen catechisatie. Waal, v.m. 10 uur ds Schelleube g. den Hoornv.m. 10 uur <ts. Brüramer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Oosterend, om nail 3 ds v. Grasstek. v.m. half 11 Zondagsschool Cocksdorp, nm. half 3 Ds. öohellenberg. H. Doop. Maandcollecte. GEREFOhMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. J. A. de Vries van Zaandam. Maandcollecte. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, '*a*. 7 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. Oosterend, v,m. 10 uur ds. de Maar. Schagen, 23 Febr. Aangevoerd: Uit do Sobager Courant: 36 Vette Koeien f 375 a f 560. 12 geldekoeien msg. f200 a f350 36 kalfkoeien f 350 a f 600 216 Nuchtere kalveren 1 12 a f 24,00 0 lammeren f a i ,00 schapen vette f' af 298 overbouders t 30,— a f 45. 2 varkens mag. f 28.a f 35, 256 varkens vette f 0,74 a t 0,p. K.g 104 Biggen f 15.00 k f 23.00 Boter f 2,a 12,20 per K.G. Kipeioren t 9.a 1 11,— per 10J. 1VIRR4 4\DOE\IVG BIJ KIXDFREN. 8 Kinderen zijn foowel als volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinde ren dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritis, windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nierzwakte by kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en der gelijke onaangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeiheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening en onderzoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs Af 1.75 per doos. 34 ONDERTROUWD: A. J. SCHIEMAN Ouderwijzer, en J. C. KOOGER. deXWaal, 21 Febr°ar' 1922. Huwelijksvoltrekking 9 Maart a.s. Eenige kennisgeving voor Texel. Hiermede betuigen wij onzen bartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling en deelneming tijdens de ziekte, na het overlijden en b(j de teraardebe stelling van onze geliefde moeder en be- hawdraoeier ondervonden. Namens de familie, G. J. LOGMAN. Burg, Texel, Februari 1922. Voor de vele blijken van belangstelling, in het bizonder van het Bestuur van V. I. O. D. op 19 dezer ondervonden, betuig ik mijn liartelljken dank. P. LIE UWEN. Ondergeteekenden betuigen bij deze hun bartelijken dank voor de vele blijken ▼au belangstelling hun op 19 dezer betoond. G. M. VAN BOVEN. J. VAN BOVEN—Blom. EierlaDd, 22 Februari 1922. op Maandag 37 Febr. 1923, des avonds om 8 uur in Hotol „de Lmdeboom* te den Burg AGENDA: 1. Verslag Secr.-Penningm. 2. Verkiezing Comm. tot nazien Rekening over 1922. 3. Verkiezing Bi-stuursleden. Aftredend, doch herkiesbaar da heer J. W. Roeloffs, Voorzitter. W.H. WillemseiiiSecr.-Penriagm, Buysing Damsté, den Burg. C. A. Keijser, de Waal. Mej. P- Keijssr, Eierland. Jo. Dros, Oudeschild. 4. Rondvraag. Het Bestuur, J. W. ROELOFFS, Voorz, W. H. WILLEM8EN, Secr.-Per n. Afd. TEXEL. op Dinsdag 38 Februari 1923, 's avonds 8 uur in hotel „de Lindeboom". Agenda Notulen. Ingekomen stukken. Rekening en verantwoording ien den penningmeester. Bespreking punten van beschrijvingsbrief Algemeene vergadering. Stemming over art. 23 v/h reilen ent. Mededeelmgen. Benoeming afgevaardigde Alg. Verga dering. Rondvraag. Het Pestuur H. W. KESsOM, Voorz. R. A. KEIJSER, S£oretari3

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2