Voor zakemnenscben Ze zijn er De groote teekenboeken ZAKBOEKJES perkamentomslag. Boekhandel Parkstraat. Tabellarische Kasboeken in soorten. maar nu is het brood (te Amsterdam althans) weer twee centen opgeslagen. En daar zal het wel niet bij blijven. Met de aardappelen is het nog veel erger. En dat alles in een tijd van werk loosheid en dalende loonen. Eierenanderhalve cent. In de provincie Groningen worden de eieren bij den dag goedkooper. Wie gisteren kocht, heelt heden alweer een strop, maar zoo snel het met de daling der prijzen even over de Duitsche grens gaat, zoo gaat het hier nog niet. In het begin der vorige week kostten de eieren daar nog 3 tot 4 Mark (5 a 6 cent) en thans 1-2 Mark (IV. 1 V« ct.) De eieren zijn bijna even duur als beste bravo aardappelen, dieper H.L. voor f 10 tot f 12 verkocht werden. Misbruik girobiljetten Dr. Gunning schrijft in „Pniël" Door 't misbruik dat er van gemaakt werd men gireerde bijv. gratis een bedrag van 3 centen, schreef dan achter op het girobiljet een heel briefje en spaarde zoo 7 centen uit 1 heeft de Postdirectie al zulke correspondentie ver boden. Er zal zeker, ais 't verbod niet helpt, weldra boete voor den ontvanger bijkomenMen mag alléén een korte mededeeling over het gezondene schrij ven, maar niet doen wat een afzendster wier girobiljet mij heden bereikte, er op vermeldde 1) dat zij 't goed maakte2) dat ze bijna 't huis niet warm kon krijgen3) dat poes ziek was4) dat ds. N. vervelend gepreekt had 5) dat zij spoedig hoopte te schrijven en 6) dat een tinnen kruikje op 't dorp niet te krijgen was. Inderdaad het is te be grijpen dat onze vaderlijke Pesterij, die ods zoo grondig leert wat betalen is, deze ontduiking van het hooge brief- porto verbiedt. Eieren. Nergens in ons land is de prijs tnrer en sneller gedaald dan in Groningen en Drente. Terwijl zo do vorigo week nog verkocht zijn voor 12 ets. en hooger, konden ze op de laatste markten niet dan met groot verlies worden verkocht zoodat ze per 100 stuks even f 6 konden opbrengen ea ze ten plattelanee niet moer kosten dau 47a tot 5 ct. per stuk. Dit komt van den ontzettend grooten aanvoer en van den tijd van het jaar, waarin d9 kip de meeste eieren legt, dat is Maart. Geeft Maart warmte, dan zal het eieren regenen en dientengevolge de prijs, tot groote vreugde der burgerij nog veel meer dalen, vooral ook nu de pluimveestapel zoo kolossaal is uitgebreid kerngezond is en het voedsel bijna niets kost. Uit de Telegraaf: Dagboek van een Amsterdammer. 6 Maart. „De spoorwegen hebben een jaarlijksch tekort van 20 millioen, dus moeten de arbeidstijd van het personeel verlengd en de loonen verlaagd worden." Zoo roepen de bezuinigers. Dat „dus" is eon der Multatuliaansche „dussan" „Het Nadsriaodsche leger nam het dorp, dus stond het ia brand." Ook de ietwat snel verdorrende heer Schaper is een der „dussers* en bepleit het niet aanvullen van het personeel. Wat zooveel zeggen wil dat de dienst nog belabberder wordt Het is het advies van een medicus die zegt: „ik zal je been afbinden, vriend, want het verslindt maar bloed en bloed kost voedsel." Het monster „Deficit" wordt straks op alle verkiezings-kermissen vertoond, van alle kanten hoor je het brullen en het schijnt zich gereed te maken de wereld te verslinden. Maar is het wei een monster en is hot niet van papier De bezuinigers,die van al die millioenen „Deficit" koude rillingen hebben, hingen nog met ai hun ziel en zaligheid aan het bagrip „geld", maar al slaan ze tien, honderd deficit-ko/rpeu af, or groeien er duizend voor in de plaats, om de een voudige reden dat het bezuinigen niet zal gaan ten koste van de overdaad, doch van het noodige. En wie op het noodige bezuinigt, is op weg naar de armoede. En dan wordt het deficit pas verschrikkelijk. Aan den anderen kant van het „Deficit" staan meer rust en meer loon voor het personeel. Dat is toch ook een kleinig heid waard. Kan iemand ontkennen dat er vrijwat opgewekter stemming onder ons volk heerscht sinds de verkor ting van den arbeidstijd Ga Zaterdags middags tegen een uur of één op straat en kijk de menschen eens aan die van hun werk, hun kantoor komen. De geest onder al die menschen is prettig en opgeruimd. „Ja maar de productie lijdt intusschen onder al je opgewektheid", zeggen mijn vrienden van den vrijheidsbond en andere aarts-bezuinigers. Alsof bezuinigen en productie samen konden gaan. Want als wij zoo zwaar bezuinigen, wie moet dan het meer geproduceerde koopen En als de hoeren bezuinigers en pro- duceerders zoo fel op produceeren zijn, waarom dan het geld, dat zijn waarde verloren heeft, dus het „Deficit", nog langer aangebeden en niet in eere gesteld de eenige waarde, die waarde voor de maatschappij heeft de productieve arbeid Als wij alleen den menschen die pro ductieven arbeid verrichten, met arbeids- bonnetjas betaalden, zouden wij al onze 395 admiraals en 714 generaals smid moeten laten worden of stationkruier of copiejongen op een krant, als ze ten minste beonen hebben, en daardoor alleen zou het „Deficit" al verdwenen zijn. Zoo dat ik maar zeggen wil, dat wij alleen bezuinigen moeten op over daad en dus beginnen moeten met het milliturisme over boord te zetten. Ik bind dit vooral op het hart van onze zuinige huisvrouwen kiezeressen. De regenval in 1921. EeDige maanden geleden werden door het Bureau voor de Statistiek der ge meente cijfers gepubliceerd over de droogte, welke van September 1920 af heeft geheersebt. Die cijfers liepen tot November j 1. Thans publiceert het Bureau de cijfers over het geheele jaar 1921, waaruit blijkt, dat de droogte het geheele jaar heeft aangehouden. In totaal toch viel er, volgens de waarneming aan de filiaalinrichting van het Meteorologisch Instituut 288,5 mM. regen, terwijl het gemiddelde van de laatste 30 jaar was 572 mM. De laagste voor dien voorge komen jaarlijksche hoeveelheid was 403,6 mM. in 1896, zoodat de regenval van 1921 nog ver daaronder bleef. De groot ste hoeveelheid was 815,y in 1903. Het aantal geheel regenlooze dagen bedroeg in 1921 niet minder dan 242 tegen ge middeld 183 in de laatste 30 jaar en 212 als het hoogste tot dusver bereikte (in 1901 en 1908) De oude bankbiljetten van f1000 (de „roode raggen") zullen verdwijnen De Ned. Bank is gemachtigd ze buiten omloop te stellen. Ze moeten voor 6 Maart 1923 ter betaling worden aange boden aan de Bank of have agent- en correspondentschappen. van 20 vellen 36 bij 53 c.M. niet pergamljis doorschoten f 1,10. van 33i/2 |,tj 31 cJi. f 0,40. met

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 6