„HET HOOGSTE RECHT" Gezellige avond Van der Graaf Co.'s bnreanxroor den handel i iemem )S ie u w 8„ ark r, berio ftten. 4DTEETENTÜN 11 IVO KRING UITSPANNING DOOR INSPANNING RK. Kiesvereeniging te Texel. N. V. Texels Eigen Stoomboot- Onderneming. Vergadering van Aandeelhouders AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL. Incasso's van achterstallige en betwiste vorderingen» Handelsinformatiën. Adverteeren doet verknopen. Wijkverpleging. Lezing: Ds. Leendertz De Zomertijd. In den nacht van Zaterdag 25 op Zondag 26 Maart worden de klokken te 2 uur op 3 uur gebracht en de zomer tijd vangt aan. Dus Zaterdag voor het naar bed gaan de klok een uur vooruit gezet en wij zijn „bij." De Duitsche schoener Tamara 4, kapitein Hack, geladen met hout, van Trangsund naar Lemmer, welke Vrijdag strandde bij de Middelgronden, is Zon dagmiddag, na een gedeelte der lading gelost te hebben, door de sleepbooten Texel en Volharding vlot gebracht en naar Lemmer opgesleept. O udeschild, 20 Maart. Het kind van den arbeider M. v. d. B. in Eerscbot (Noord-Brabant) bad het ongeluk in een ketel kokend zeep water te vallen en is na vreeselijk lijden aan de gevolgen overleden. Zonderlinge Raadsbesluiten. De gemeenteraad van Woensdrecht keett de jaarwedde van den gemeente ontvanger wegens vermindering van werkzaamheden van f1250 op f750 gebracht en zich verklaard tegen voor gestelde verhooging van de [salarissen van burgemeester en secretaris Mocht dit toch gebeuren, dan neemt de Raad unaniem ontslag. De zonsverduistering op 28 Maart. Het jaar 1922 is niet bijzonder rijk aan eclipsenslechts twee zonsverduiste ringen en geen enkele maansverduiste ring zullen er plaats vinden. De eerste zonsverduistering is een ringvormige. Dit vindt zijn oorzaak daarin, dat de maan op het oogenblk, dat zij de zon verduistert, zóo ver van ons af staat, dat zij schijnbaar kleiner is dan de zon. In Nederland echter zullen wij de eclips als een gedeeltelijke zien, daar de lijn van ringvormigheid loopt door Peru, Brazilië, West-Afrika, de Sahara en langs Suez. Voor Amsterdam begint de eerste aanraking 28 Maart te 1 u. 45 min. Amsterdamsche tijd, de grootste phase wordt bereikt te 2 u. 39 min., wanneer slechts iets meer dan een twintigste van de zon verduisterd zal zijn en te 3 u. 31 min. is 't alweer afgeloopen. De tweede verduistering valt in September. Veenarbeiders naar Rusland. In de Weerdinger-venen wordt door enkele personen gewerkt aan de voor bereiding van een kleine kolonie veen arbeiders, voorstanders van productieve associatie, bestemd voor Kazan in Rus- land- Men zoekt daarvoor prima vak- menschen, die als voorlichters de Rus sische bevolking in de omstreken van van Kazan zullen onderwijzen in het in exploitatie brengen van veengronden Een commissie zal binnenkort naar genoemde stad vertrekken, die tot taak zal hebben een plaatselijk onderzoek naar de kwaliteit en kwantiteit van het veen te doen. Weensche kinderen. Zaterdag arriveerde te Zevenaar uit Oostenrijk een extra trein met 840 R. K. Weensche kinderen. De kleinen zagen er meerendeels zeer sobertjes uit. Bij aankomst juichten zij van pret. Kerkelijke belasting. Tengevolge van het verhoogen der kerkelijke belasiing te BmJen hebben een aantal personen het voiig jaar hun lidmaatschap van de Nel. Hsrv. Kerk opgezegd, terwijl anderen wegeren te betalen. De kerkvoogdij heeft nu een schrijven tot de gemeenteleden gericht, waarin zij bepaalt, dat voor het geven van godsdienstonderwijs aan kinderen van hen die bedankt hebben f 2,50 moet worden betaald. Voor het luiden der klokken bij overlijden f 5,— en voor het leiden van een begrafenis door den pre dikant, of godsdienstonderwijzer f 10 of f 4 al naar de hoogte van hun aanslag. RN. Een kip van den heer W. Gardenier te Numansdorp, legde een ei met 3 dooiers. Het beestje moest dit kunst stuk met den dood bekoopen. Mond- en klauwzeer. Woensdag 33 Maart 1933. HERVORMDE GEMEENTE. .Afdeeling dea Burg. De leden warden herinnerd, dat a.s. Zondag 36 Maart stemming wordt gehouden voor 5 bestuursleden, in de achterzaal van Hotel „De Zwaan" (ingang Harktdeur) van half 13 tot 1 nur. Uit een hoekschop, welke door Koorn schit terend wordt genomen maakt Texel een doel punt. Ieder denkt hij zit, een gejuich stijgt op, doch de scheidsrechter denkt er anders over en verklaarde buitenspel (o.i. niet terecht, daar de bal reeds in het doel lag toen pas werd gefloten). Van beide zijden wordt nu vinnig gestreden. Texel dringt steeds meer en meer op. De Mokkeeper krijgt handen vol werk, doch hij en de backs redden steeds en zoo kwam het einde met een puntloos gelijk spel. Beide elftallen hebben schitterend gespeeld, vooral Texel speelde een mooie wedstrijd. Wij hopen dit elftal eens meer tusschen de lijnen en dan ook wat meer publiek langs de lijnen te mogen zien. De thuisblijvers van Zondag hebben een prachtige wedstrijd gemist. De scheidsrechter toonde een reuzen fluitist te zijn, onophoudelijk snerpte zijn fluitje (er werd ons verteld 96 maal na de rust). Nu heer Bakker goed toezien en optreden is gewenscht, doch het kan ook te strak. Ook een scheidsrechter moet wel eens wat door de vingers zien. Giften zijn ingekomen van Fam. K., den Burg f 2,50 B. van H., Cocksdorp 5,— Niettegenstaande het min gunstige weer, was de lezing bovengenoemd, in het kerkgebouw der Doopsgezinden te den Burg, goed bezocht. Ds. de Maar sprak het openingswoord, waarna Ds. Leendertz een en ander vertelde van de Doopsgezinden in Noord-Amerika en hunne gemeenten, waaraan door ZEerw. vorig jaar een bezoek werd gebracht. Spr. kon in verband met de tijd, die hem daarvoor ter beschikking stond,slechts een greep doen, uit de vele wetenswaardigheden bij de bezoeken aan zoovele gemeenten in Amerika opgedaan en hoopte dat het een gelukkige greep zou zijn. Wij kunnen Ds. Leendertz gelukwenschen, zijn greep was ongetwijfeld een gelukkige, met gespannen aandacht werd de prettige verteller tot het einde gevolgd. Spr. vertelde van zijn bezoek aan de eerste Doopsgezinde nederzetting in Amerika, die al van 1683 dagteekent, en die ten deele een ge volg was van de geloofsvervolgingen in Europa. Sedert bestaan er meer dan 20 groepen Doopsgezinden in Amerika, een versplintering of liever een verdeeldheid, die eensdeels zijn oorzaak vindt in het verschil in taal, waardoor de verschillende groepen op zichzelf zijn blijven voortleven, anderdeels in de eigenschap der Doopsgezinden, als stillen in de lar.de, zich meest in afgelegen streken, ver van het gewoel der steden terug te trekken en zoodoende niet met anderen in aanraking te komen. Aan vele nederzettingen, over het groote wereldrijk verspreid, bracht Ds. Leendertz een bezoek, soms had spr. 5 dagen en nachten aan één gespoord, om van de eene plaats naar de andere te komen, van San Francisco naar Canada. Spr. bezocht de Doopsgezinden in Pensyl- vanië, de eerste nederzetting, die in Missouri, in Californië, in Canada, ja waar niet al en gaf van zijn bevindingen allerlei wetenswaardigs ten beste. ZEerw. had van zijn bezoeken vele aangename herinneringen bewaard. Zijn con clusie was, dat de Doopsgezinden in Amerika het beginsel der weerloosheid algemeen hadden bewaard en dat ze, wat betreft hun offervaar digheid, voor de Nederlandsche Doopsgezinden ten voorbeeld konden gesteld worden. Van hunne opofferingen voor de zaak des geloofs deelde spr. sterke staaltjes mede. Een mooie serie lichtbeelden aan het slot vertoond, gaf toelichting aan het gesprokene. De mooie avond werd door gemeenschap pelijk gezang afgewisseld. Als tolk der aanwezigen bracht Ds. de Maar in z'n sluitingswoord aan Ds. Leendertz hartelijk dank. Voor de Nederlandsche Zending der Doops gezinden werd aan de uitgang gecollecteerd. Een der visschers te Helder, welke met staande netten op haring en geep visschen, had heden een bijzonder gelukkige vangst. Bij het lichten der netten mocht hij 3 zalmen boven water halen, resp. van 33, 22 en 19 pond zwaar. Zeer zeker een zeldzaamheid. Eén zalm behoort wel meer tot de vangst, maar 3 in een net zal wel nooit voorgekomen zijn, ten minste niet van dat gewicht. Oosterend, 20 Maart. Zaterdag werd hier een vergadering gehou den van het Begrafenisfonds en het Ziekenfonds. De opkomst der leden was gering, waarover de Directeur van het eerste fonds zijn spijt uitsprak, terwijl hij de aanwezigen welkom heette. Daarna werd rekening gedaan over dit fonds. Op 1 Januari 1921 waren er 553 leden met 146 contribueerende kinderen, totaal 697. Op 31 December j.l. waren er 556 leden met 135 contribueerende kinderen of in totaal 691. Aan contributie was ontvangen f 603,83. Voor 9 overledenen was uitgekeerd f720 en aan bodeloon betaald f 35. De bezittingen bedroe gen op 31 December j.l. f2253,72 of f94,94 minder dan een jaar te voren. En na genoemden datum was al weer uitgekeerd f275 Niettegen staande deze achteruitgang werd toch besloten de f 10 toeslag op de uitkeeringen te handhaven en weder gedurende vijf maanden contributie te heffen. Tot Commissaris werd bij acclamatie herko zen de heer S. Daalder Pz., die zijn hernieuwd mandaat accepteerde en door den Directeur gecomplimenteerd werd. Hierna kreeg de Directeur van het Ziekenfonds de leiding der vergadering. Deze wees er op. dat dit fonds 50 jaar had bestaan en dat van de oprichters alleen de heer B. v. d. Vis nog lid was. Hij wees op de zegen, die het fonds voor de om geving is geweest gedurende een halve eeuw en deed daarna zijn verslag. De ontvangsten hadden in 1921 bedragen f 1327,72, waaronder f 1269,45 aan contributie. Uitgegeven was f 1285,22'/,, waaronder f 1226,62' voor geneeskundige hulp, f40 voor bodeloon en f 15 voor „Witte Kruis" en „Wijkverpleging. Het batig saldo bedroeg f 42,50 of f4,48 meer dan een jaar te voren. De bezittingen bedroe gen op 31 December j.l. f 795.27 Besloten werd weder voor de genoemde instellingen elk f7,50 beschikbaar te stellen. Tot Commissaris werd herkozen de Heer J. J. Trap, die de benoeming aannam endaar- mede gefeliciteerd werd. Hierna werd de vergadering gesloten met de beste wenschen voor de beide fondsen. De visschersvereeniging „Betracht het Goede" heeft zich tot de Visscherij-lnspectie gewend met het verzoek, aan de visschers te willen toestaan, dat zij ook nog gedurende de maand April oesters mogen korren, daar deze weekdieren thans hoog in prijs zijn en men op andere wijze niets kan verdienen. Het rog- visschen toch begint veel later en alikruiken zijn niets waard, terwijl het bij de tegen woordige armoede der visschers zoo noodig is, dat er wat verdiend wordt. De vereeniging „Dorpsbelang" alhier, zal vanaf 1 April aan de leden de melk kunnen leveren voor 9'/, cent per liter. Er is contract gemaakt voor 7 maanden, zoodat deze prijs als zomerprijs beschouwd moet worden. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de besmettelijke veeziekte van mond- en klauwzeer op „Pietershoeve" en „Bertha's hoeve" geweken is, zoodat thans op Texel geen gevallen meer voorkomen. Texel, 21 Maart 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Burg, 's a*. 8 uur Bijbellezing. Donderdag 33 Maart 1933. HERVORMDE GEMEENTE. Cocksdorp nam. half 3 ds Schellenborg Hu *e!ij::6inzc*etiing. Zondag 36 Maart 1933 HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroeso Kerkco'lec'e. Koog, cm. 3 uur (Zomertijd) ds Brümmer den Hoorn, ?,m. half 11 uur (Zomertijd) Cs. Brümmer. Oudtschild, t»,m. half 3 ds. Kroeze Oosterend, nm halt 3 uur ds 8ch'llenberg Cocksdorp, v.m. 11 uur ds. Schellenberg. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERN. Oosterend, v.m. 10 unr ds. C. v. d. Woude Theol. o*nd Sneek Voorbereiding H. Avondmaal. Mactndcollec.e. D.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZIN DE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Alkmaar, 17 Maart. Op de beden «ehouden graanmarkt waren aangevoerd 1201 H.L. De prijzen waren Tarwe f 12,50 a f 14 gerst cüev. f 10,50 a f 15,25. gerst winter 1 a f haver i 13.25 a f 16.bruine boonen f 48,a f 52,00, citroen boonen f 42,— a f 45, witte boonen f 42,— a f 49, blauwmaanzaad f a 1 erwten groene kl f20,— a f erwten gro»ne gr. f at—grauwe 1 38,- a 139,- vale f a f rogge i 13,50 a t 13,75 koolzaad f' af rood mosterdzaad a f 22, paardeboonen f 15.25 a f 16,25 per 100 Kg. Eierenveiling. Den Burg, 30 Maart Aangevoerd 120 partijen. 17112 stuks. kipeiereD 16,40 a t 7,30 per 100 stuks, eendeieren f'7,af7,20 ganseieren t 19,a f Tegen verstopping 2 gebruike men Foster's Maagpillen, een uit stekend, geen gewoonte vormend laxeer middel. Prijs f 0,65 per flacon, alom ver krijgbaar. V GEBOREN: PIETER CORNELIS, zoon van J. J. BOOGAART en P. C. C. BOOGAART—Dros. Hofstede Leiien, Eierland, 17 Maart 1922 Heden overleed na een langdurig lijden, onze geliefde echtgenoote, behuwdzuster, -moeder, grootmoeder en tante, Johanna Helena NIEUW ENHUIZEN, Echtgenoote van J. Roeper Tz,, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Familie ROEPER, den Burg, Texel, 18 Maart 1922, Bij dezen betuigen wij onzen liartelijken dank voor de talrijke bewijzen ons betoond bij gelegenheid va» onze 40-jange Echt vereniging op Donderdag 16 Maart j.l. A. P. EELM4N, en Ecvigesoo'.e. De Waal, 22 Maart 1922. Heden overleed, na een smartelijk, geduldig g dragen lijden, ten buize harer ki'deren, onze lieve Moeder, Beauwd- en Grootmoeder, P1ETERTJE BAKKER, Echtgenoote van wijlen W. Brans, in den ouderdom van bijna 72 jaren. Eierland. P. E Stoepker-Bran8 U. Stoepser. Dea Burg. G H. P. Dijt—Brans. C. H. Dijt. AnDa-Pauh'Wna. H. C R. Geertsema Brais A. C. Gaertsema. Helder. D. H. Munk-Brans. H. J. Munk. Eierland, 20 Maart 1922. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag a.s. half twaalf. Eerdge kennisgeving voor Texel. der Rederijkerskamer te den Burg op Texel, op Zaterdag 35 Maart des avond» 8 uur precies in liot 1 Tex-1. Op"oaring van Tooneelspul in vier hedrij.e.n door IN A BOUDIER-Bikkerl Toegankelijk voor donateurs met hunne dames meerdere dames 75 cent per persoon. Plaatsb espreking op den dag der uitvoe ring van 12 tot 1 uur. Letrng 12 uur precies. Kinderen beneden 16 jaar beslist g:en toegang. Het Bestuur. HET BESTUUR. Nadere Inlichtingen worden ter plaatse verstrekt. in bet gebouw van Christelijke Belangen te DE COCKSDORP op 38 Maart 's avonds half 8. Personen beneden 14 jaar geen toegang. r,KD?rAew a 50 C0nt6> T0tkrijgbaar by Lp. dLUM. N.B. De slotrepetitie op 35 Maart is toegankelijk voor kinderen beneden 14 jaar a 15 cents. op Zaterdag 8 April 1933, des avonds ten 8 uur in Calé „den Burg". Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Overlegging Balans en Verlies- en Winstrekening 1921. 3. Jaarverslag 1921. 4. Vaststelling Balans en Verlies- en Winstrekening 1921. 5. Verkieziog vaa één commissaris. 6. Uitloting Obligatie's. 7. Voorstellen tot wijziging der statuten. 8. Rondvraag. De Balans en Verlies- en Winstreke ning liggen voor H.H. Aandeelhouders van 30 Maart6 April '22 ter inzage ten kantore der Onderneming te den Burg. De Directeur.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2