%iark» bereikten. Predikbeurten. Z.V.S. 3 2 0 1 4 Texel 3 1 1 1 3 O.V.V. 3 1 1 1 3 de Mok 3 0 2 1 2 Texel— Batavier 0-1. De Cocksdorp. Zware brand. Te den Ham, bij OmmeD, (Oveiysel) is beden, Dinsdag, een zware brand uit gebroken. Op het oogenblik dat ons het bericht bereikte stonden reeds 8 huizen in lichtelaaie. Zeldzaam Bij een bewoner vao Wijk aan Zee is onder de kipeieren eeu zeldzaam exemplaar aangetroffen, waarvan men allicht niet, ot weinig zal hebben ge hoord. Het ei werd gekookt eu toen het deze behandeling had ondergaan en gepeld werd, bevond zich in het ei nog een eitje ter groote van een musscbeD- eitje. Het eitje bevat een stevige schaal evenals van een normaal ei, doch de inhoud is nog niet geconstateerd, daar het eitje nog eenige dagen als curiosa wordt bewaard. Wy meenen echter dat bet bier de moeite waard is eens te vragen, of dit al eerder is geconstateerd. Eierenveiling. Den Burg, 10 April. Vrijdag 14 April (Goede Vrijdag) Zondag 16 April 1933 (le Paasckdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese Maandag 17 April (3e Paaschdag). HERVORMDE GEMEENTE. Tot rekening-opnemers voor 1922 worden I gekozen deheeren Buijsing Damsté en H.J. Reij. Over de onderafdeeling voor huisverzorging en opleiding bakers doet de heer Boswijk ver slag. Bij de vereeniging voor huisverzorging te Alkmaar zijn te dier zake inlichtingen inge wonnen. De vraag blijft echter, hoe komen wij hier aan verzorgsters, waarom besloten is er voorloopig af te zien, doch het nog niet op te geven. Van de voorz. vernemen wij nog nader, dat een toelage door het Hoofdbestuur is toegezegd en dat door de heeren predikanten te den Burg medewerking is toegezegd. De heer Pastoor te den Burg had bezwaar zijn steun te verleenen. Zijn heeren pastoors op de andere dorpen ge vraagd informeert de heer Buijsing Damsté. Neen, antwoordt men van bestuurstafel, ook heeren predikanten van de andere dorpen zijn nog niet gevraagd. Over de opleiding bakers deelt de heer Bos wijk mede, dat men zich daarvoor tot de beide vroedvrouwen heeft gewend, mej. Langeveld- Flierman schijnt er niet veel voor te gevoelen, mej. Henkes heeft al een cursus gehouden te Oosterend met 5 leerlingen. Die srreek is dus geholpen. Hoe hier die zaak op te lossen vraagt de heer Boswijk. De voorz. herinnert aan de moedercursussen 2 jaar hier door mej. Schrieke gegeven. Daar over was onder deskundigen maar één roep, van waardeering, alleen mej. Langeveld-Flier- man, zegt spr. oefende daarop een zeer onwel willende critiek. Wij hebben er voor gestaan, de theoretische cursus door een practische te laten volgen. Spr. heeft mej. Langeveld op de man af gevraagd, zij heeft hulp toegezegd, maar niets gedaan. Trouwens mej. Langeveld oefent dezelfde onwelwillende critiek uit op mijn persoon. Echter met mej. Henkes is Texel al geholpen. Leerlingen van haar komen ook al te den Burg hare diensten verleenen. Mej. M. Rab deelt mede, dat mej. Langeveld haar heeft medegedeeld, dat niet een der meisjes te den Burg er voor te vinden was en dat op de desbetreffende advertentie zich ook niemand heeft aangemeld. Waar de cursus door mej. Henkes geheel gratis is gegeven wordt op voorstel van de heer Buijsing Damsté besloten haar de dank daarvoor van bestuur en vergadering over te brengen. De voorz. geeft in overweging aan de meisjes van de cursus mej. Henkes een diploma van het Witte Kruis uit te reiken. De opleiding voor baker blijft een eisch. In de practijk komt men toestanden tegen, die niet bestendigd mogen worden. De rondvraag levert niets op. Sluiting. T. S. O. Ook het bezoek aan de vergadering boven genoemd, Zaterdag in café den Burg, was niet te roemen. Waren het vorig jaar nog 39 aan deelhouders present, nu bleef het aantal be neden 30. De voorz., de heer Wagemaker, heet de aan wezigen welkom. Het doet spr. goed dezelfde gezichten te zien, al spijt het hem, dat waar over slecht vergadering bezoek te den Burg steeds geklaagd wordt, voor deze vergadering geen uitzondering is gemaakt. In de regel trekt het financieel belang wel extra. Bovendien hadden de gunstige omstandigheden, dit jaar bereikt, aanleiding kunnen geven tot een beter bezoek. De aanhef van het artikeltje naar aan leiding van de rekening vorig jaar in de Texelsche Courant, „Aandeelhouders, houdt moed", is wel in vervulling gegaan, zegt de voorz. Waar alle maatschappijen met finanti- eele moeielijkheden hebben te kampen, daar maakt T. E. S. O. een gunstige uitzondering. De aandeelen T. E. S. O. zijn een betere be legging gebleken, dan Russen of Petroleum- bronnen, ja, dan marken of kronen. Echter één ding moeten we niet vergeten, we zijn de moeielijkheden nog niet te boven, wij staan nog voor de aanschaffing van een nieuwe reserve-boot. Nochthans, zoo eindigt spr., kunnen wij de toekomst vrijmoedig tegemoet gaan. De notulen, bij afwezigheid van de secretaris, de heer P. Dros Albz., door de heer Stompff gelezen, worden, met dank aan de secretaris, onveranderd vastgesteld. Balans en verlies- en winstrekening worden bij acclamatie vastgesteld. Volgt jaarverslag over 1921. Wij ontleenen daaraan, dat met een bouw- premie van f8906,in de nabijheid van de haven twee woningen werden gebouwd voor het personeel, en de woningen netto kosten f 6598,-. Het verslag vermeldt het terugloopen van de kolenprijzen van f50,— op f27,50, stijging van het personenvervoer tot een aantal van 56246, in 1920 was het 56050, over Augustus '21 werden 7817 passagiers vervoerd, tegen 7867 Over Augustus 1920. Met bijna algemeene stemmen wordt de heer Wagemaker als bestuurslid herkozen, een stem was op de heer W. Eelman, een op de heer H. Flens uitgebracht. De gekozene verklaart met genoegen de herbenoeming aan te nemen en dankt voor het opnieuw in hem gesteld vertrouwen, dat hij zich ook nu weer hoopt waardig te maken. In verband met het vorig jaar door de heer Roeloffs gedane voorstel om de obligaties in gelijke verhouding te doen uitloten, wordt besloten in het vervolg telkens 2 van f500, 2 van f 250,— en 5 van f 100,— te doen uitloten. Over 13 jaar is dan de geheele leening afgelost. Uitgeloot worden de nummers 11 en 35 van f500,—, 65 en 77 van f250,— en 83, 119, 131, 150 en 212 van f 100, Voor statuten-wijziging zijn bij lange na niet voldoende aandeelhouders tegenwoordig, zoonat daarvoor binnen een maand opnieuw moet worden vergaderd. Op verzoek van een der aanwezigen worden de door het bestuur voorgestelde wijzigingen kenbaar gemaakt. Ze zijn in hoofdzaak van administratieve aard. Ie. Wijziging van het laatste lid van art. 7 behelzende, dat uiterlijk 1916 verlenging moest worden aangevraagd van de termijn van uit gifte van de nog in portefeuille zijnde aan deelen. Het bestuur was in gebreke gebleven die verlenging tijdig aan te vragen, waarom juridisch advies is aangevraagd bij Mr. Polak, advocaat te Helder. In verband daarmede wordt voorgesteld de termijn te verlengen tot 1947. 2e. Zittingsperiode van commissarissen, die thans 3 jaar is, te brengen op 5 jaar (art. 9, laatste lid.) 3e. In art. 10 de vereischte wijziging aan te brengen betreffende de directeur. 4e. Art. 11 in verband met het voorgaande te doen vervallen. 5e. Art. 18 schrijft voor dat commissarissen minstens eens per maand moeten vergaderen. Voorgesteld wordt hiervoor te lezen minstens 6 maal per jaar. 6e. Art. 20 aan te vullen, dat in 't loopende jaar ontslagen personeel, niet zonder meer deel heeft in het winstpercentage aan het personeel toe gekend. en 7e. De maximum-rente aan aandeel houders toe te kennen, te verhoogen van 6 tot 10 procent. Deze laatste wijziging als schadeloosstelling voor de aandeelhouders, omdat zel3ofl4jaar geen rente hebben genoten. De voorgestelde wijzigingen in deze verga dering reeds te bespreken, wordt van bestuurs zijde niet wenschelijk geacht. In de binnen een maand voor statutenwijziging te beleggen vergadering zal de gelegenheid bestaan voor uitvoerige gedachtenwisseling. Bij de rondvraag bepleit de heer H. Flens de spoedige aanschaffing van een nieuwe reserve boot, spr. vraagt van bestuurszijde mededeeling wat te dier zake is gedaan. De voorz. deelt mede, dat alle pogingen in zake aankoop zijn mislukt. Van zeker 3 a 4000 aanbiedingen bij het bestuur ingekomen, bleek niet één geschikt. Het vaarwater en de dienst stellen allerlei eischen. Wat het bouwen van een schip voor de dienst geschikt betreft, is gebleken f75,000,— niet voldoende te zijn. De gevraagde prijzen variëeren van f 110,000 tot f 150,000.—. Door het bestuur is ook in Duitsch- land geïnformeerd, de aanmaak daar te lande zou een uitgaaf vorderen van f90,000,—boven dien zijn daaraan allerlei bezwaren verbonden, waarvan spr. een staaltje mededeelt. Nu zich zooveel bezwaren voordoen voor het aanschaffen van een nieuwe boot, heeft het bestuur overwogen, zegt de voorz., dan maar een boot te huren, het kapitaal blijft in de zak, al zal ook de huur van een boot hoog zijn. Wij konden dan de Ada opruimen, als wij op andere wijze gedekt zijn. De firma Dros Co. stelt, indien noodig, een boot ter onzer beschikking. Voor het huren van een boot noemt spr. de firma Groot en de firma Bosman, met name de „Prinses Juliana" van laatstge noemde firma. De heer Flens dringt na het gehoorde, op het laten bouwen van een nieuw schip aan, des noods bij aanbesteding. De Ada deugt niet en is te klein, nu en in de herfst ook. Voor een groot deel, zegt de voorz. het met de heer Flens eens te zijn, doch spr. aarzelt een schip aan te schaffen van anderhalve ton, om dat gedurende 10 maanden ruim renteloos in de haven te laten liggen. Laat dan de Dageraad maar liggen, antwoordt de heer Flens. De heer W. H. Lap, commissaris wijst er op, dat de Ada te klein mogen wezen voor de dienst, blijkens onderzoek van deskundigen voldoet ze nog aan voldoende eischen van zeewaardigheid, terwijl nog 14 dagen geleden de ketels werden onderzocht en in orde be vonden. Wij kunnen het daarmede nog best een jaar doen. Als wij een schip laten bouwen, moet dat er een zijn waarvoor wij emplooy kunnen vinden. Een vrachtschip, dat geriefelijk als passagierschip is in te richten, dat is de eisch. Een kapitaal, al is het van f 90.000,renteloos te laten liggen, zou de zaken van T. E. S. O. weer slecht er voor zetten. Maar de heer Flens blijft aanhouden, dat er nog dit jaar in moet worden voorzien, door huren of koopen. De heer K. Duinker noemt de „Ada" een best bootje, de „Ada" heeft alle weer en wind steeds getrotseerd en is beter voor het vaarwater ge schikt dan b. v. de genoemde „Prinses Juliana". De heer Bakker als technisch-commissaris, schetst de moeilijkheden om aan een geschikt schip te komen. Ook het Rijk heeft dat ervaren en de Zeemeeuw weer teruggekocht om de Prins Hendrik te vervangen. Het slot van alle discussie is, dat op voorstel van d* heer Keesom wordt besloten op de binnen een maand te houden vergadering ook de kwestie, al dan niet een nieuw schip aan te schaffen, zal worden behandeld. bij herhaling werd bij de discussies gelaakt het plaatsen van de ongeteekende advertenties in de Texelsche Courant, inzake het vasthouden van aandeelen en het verlagen van de tarieven. Met dank voor de aangename besprekingen sluit de voorz. te ruim elf uur de vergadering. Texel-Z V S 8 -1. Met zelf in elkaar geflanste scheepsroe pers. om hun favorieten aan te vuren, togen de Z.V.S -aanhangers reeds tydig naar het sportterreinhet was de dag waarnaar de resp aanhangers van Koning voetbal reeds lang hadden uitgezien en het werd een aardige wedstryd. Texel pakt direct flink aan en zit dan ook spoedig voor het Z.V S. doel. De Z.V S keeper lijkt ons niet erg soliede, hij weet echter nog enkele keeren te redden, doch spoedig maakt Texel een doelpunt dat terecht, wegens buitenspel, niet wordt toegekend. Aangevuurd door zijn vele aanhangers, die zich door de scheepsroe pers niet laten overschreeuwen, onderneemt Texel weer een aanval en doelpunt weer, doch, volgens scheidsrechter, weer buiten spel. Het is of Texel nu de moed laat zakken en kort daarop doelpunt Z.Y.8. >e scheepsroepers dansen om het veld.) Texel pakt direct daarna flink aan en P Vos laat schitterend spel zien, ook de Jager redt eenige malen schitterend De druk op het Z V S doel wordt steeds grooter en Texel maakt dan ook het tegenpuntje, dat met groot gejuich begroet wordt. Het spel gaat nu zoowat gelijk op, wij krijgen voor beide doelen-eenige schermutselingen waaruit Texel nog een doelpunt weet te maken. (De scheepsroepers staan paf) In de stand komt geen verandering en Texel heeft alzoo welverdiend ZV.S. de eerpte nederlaag toegebracht. De stand der competitie is nu officieel gesp. gew. gelijk verl punten Als scheidsrechter Duinker beginnen blaast, verschijnt Texel met twee en Bata vier met een invaller binnen de lynen.Kr wordt direct flink van beide zyden aange pakt en Ran zit al spoedig voor hetBata- vierdoel, doch de keeper, die een mooie wedstrijd speelde, stopt voortreffelijk. Het spel gaat zoowat gelijk op, Texel speelde niet met hetzeltde vuur van vorige Zondag. Batavier weet zich dan ook spoedig los te werken en gaat de Texel keeper eenspro- beeren, die echter piet thuis geeft. Ran wordt goed bewaakt en krijgt niet veel kans om zijn gevaarlijke schoten te lossen en wanneer hij eenige mooie kansen krijgt, worden deze door de Batavierket-per en de backs onschadelijk gemaakt. Batavier speelde zeer enthousiast, doch kunnen het niet tot doelpunten brengen. De rust breekt aan met 0 0. Na de rust wordt direct flink aangepakt, doch Texel wordt hoe langer hoe meer teruggedrongen De halflinie leek ons niet erg zeker in afnemen en plaatsen van de bal, wij zien hier liever Kaan, Bruin en Vos doch beide eersten waren verhinderd. Niettegenstaande heeft deze halfflinie hard gewerkt, doch zij hadden geen succes. Trouwens de meeste onzer waren nogal laksch, waarvan Batavier profiteerde door zeer vlug en vurig spel. Doelpunten kon den dan ook niet uitblijven en Vos moet eindelijk visschen. Texel probeert vruch teloos geljjk te maken, Batavier zet er alles op en geeft Texel geen kans. Na nog eenige uitvallen van beide zjjden, blaast Duinker (die zeer verdienstelijk leidde) einde en heeft Batavier de wedstrijd, waaraan voor hen zooveel afhing, welver diend gewonnen. Texel speelde lang niet zooals verleden Zondag, het doortastend optreden en enthousiasme waren geheel zoek, waardoor zij het kind van de rekening werden. Zaterdagmiddag vergaderde de leden v an de Texelsche onderwijzers-vereeniging waarby de opkomst bevredigend mocht heeten. De Voorzitter eprak het welkom uit en betoogde, dat het voortbestaan der vereeni ging wel noodig is, waarna de vergadering geopend werd De notulen werden gelezen en goedge keurd. De Voorzitter deelde mede, dat in een vorig jaar adressen aan den Gemeenteraad waren gezonden in zake een Reserve onderwijzer, onderwijzers woningen en speelplaatsen bij de scholeD. Men meende dat deze adressen nimmer aan de orde waren gesteld, doch bij onderzoek is geble ken, dat er afwijzend op is beschikt hoewel daaromtrent nimmer bericht is ontvangen. Opnieuw werd gesproken over het wen- schelijke van een Reserve-onderwijzer. Onderzocht zal worden hoeveel verzuimen de openbare onderwijzers hadden en dan zal men zich opnieuw tot het gemeente bestuur wenden. Omtrent het aanstellen van schoolartsen, werd betoogd, dat ook by het Gemeente bestuur eerder reeds het beginsel is uit gesproken, toen men moeite deed voor een geneesheer te Oosteread, die dan tevens schoolarts geworden zou zijn. L«at men nu de drie dokters op het e land tot schoolartsen voor tien scholen aanwyzen. Een aires zal worden inge zonden en men zal de adbaesie vragen van de afdesling van Volksonderwijs en van de Oudercommissies. Gesproken werd over een cursus in electriciteitsleer Hiervoor gaven zich een aantal leden aan en met een deskundige zal onderhandeld worden over de voorwaar den. Besloten werd, om op den Hemelvaarts dag een excursie in de Muy te houden, zoo men daarvoor de verguonmg van den Houtvester kan krygen. Nog werd gesproken over een leerplan, zoo mogelijk uniform voor alle scholeu der Gemeente, waarover men zich zal onder houden met den Burgemeester. Tenslotte gaf de heer Klimp een demon stratie met een nieuwe sciopticon voorde scholen. De duideiyke uitlegging maakt, dat ieder deze zal kunnen bedienen. Hiermede werd de vergadering gesloten. Douwelina P. Zeylemaker van hier is, na afgelegd examen, toegelaten tot de le klasse der Rijksnormaalschool te Maassluis. Zaterdagmiddag te ongeveer 3 uur strandde in de Eierianosche groeden een kleine stoomboot. De leodingooot ging in zee. doch keerde terusr, toen een sleepboot in de nabjjhe'kwam er, het uuidelyk werd, dat de bemajnug hun schip met wenschte te verlaten. Nadat Zondagmorgen vergeefeche pogin gen waren aangewend bet scheepje, het welk een Duitsch vrachtbootje, de Oster- moore I van Hamburg,geladen met cylinder- ohe, bleek te zijn, af te sleepen, gelukte bet met het namiddaggety aan zeven sleep- booten het vlot te breDgen. 't Is naar Ter schelling gesleept. Verder wordt Dog uit Terschelling gemeld dat het schip met 350 ton olie was geladen en dat het stoomschip het roer heeft ge broken en defecte machine heeft De sleepbooten, welke geassisteerd heb ben, waren de Texel, Limburg, Volharding, Neptunus, Assistent, Stortemelk en Simson. Alkmaar, 7 April. Op do beden •ebouden graanmarkt waren aangevuerd 1217 H.L. De prijzen waren Tarwe f 13.— af 13 75 gerst odev. f 14,50 a f 15,—. gerst winter f a f haver i 1450 a f 14.75 bruine boonen f 52,a f 53,00, eitroenboonen f 40,— a f 45,-, witte boonen f 45,— a f 48, blauwmaanzaad f 65,a I erwten groene kl f21,- af 22, erwten groene gr. f 34,— a f 48,—grauwe f a f35,— vale f at—,rogge f af—,— koolzaad f afrood mosterdzaad af paardeboonen f 15,a t per 100 Kg. Aangevoerd 120 partijen. 18330 stuks, kipeieren 15,80 a t 7,30 per 100 stuks, eend ieren f7,— a f7,20 HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. H. Avondmaal. Waal. 's av. 7 unr Eerw. Heer Jac. Kortenhoeven. Koog. 's av. half 8 ds. Schellenberg. H. Avondmaal. den Hoorn, v m. halt 11 ds. Brümmer Voorbereiding H. Avondmaal, 'sav. 8 uur ds. Brümmer H. Avondmaal. Oosterend, v.m. 10 uur Eerw. Heer Jao. Kortenhoeven Cocksdorp, v,m. half 11 ds. Sohellenberg. H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's av. balf 8 Leesdienst. Koorz-.ng. Coll. low. Zending. Koog, n.m. 8 uur ds. Brümmer. Waal, v.m. 10 uur Eerw. Heer Jac. Kortenhoeven. den Hoornv.m. half 11 ds. Brümmer. Oudtschild, n.m. 3 uur ds. Kroese. O osterend, n.m. 3 uur ds. Sc lellenherg. Cocksdorp, v.m. dalf 11 ds. Sohellenberg. GEDEFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 nnr ds. Zwaan van H. lder. Collecte v.d Zending, n.m. 3 nnr dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur d*. de Maar. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Waal, v.m. 10 uur Eerw. Heer Jao. Kortenhoeven. Den Hoorn, v.m. balt 11 ds. Schellenberg. Cocksdorp. v m. half 11 ds. Brümmer. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur ds. Zwaan v n Helder DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, t m. 10 uur ds. d. Maar. Dsn Hoorn, v.m. half 11 ds. Koater.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2