Gemengd N tenw 8 Predikbeurten. Betrapt. Terwijl een groot aantal menschen Zondagmiddag op het Beursplein te Rottei dam wachtte op den uitslag van don wedstrijd Holland-België, meende eea zakkenroller zijn slag te kumsen slaan. Naast hem stond een in burger gekleode rijksveldwachter, te Rotterdam woaeade. Op deu linkerarm droeg de dief een jas en daaronder tastte hrj in den zak van den rijksveldwachter. Hij had diens portefeuille reeds te pakken, toen do politieman hem bij de polsen greep en aan twee agenten overleverde. De op heeterdaad betrapte zakkenroller is een goede bekeDde van de politie. Het vogeleiland. „Hnt Giiend" is thaDS weer voor eeuigen tijd door menschen bewoond. Twee ambtenaren hebben er hun tent opgeslagen om in opdracht fan de Ver. vuur Vogelbescherming de wacht op dit onbewoonde eiland te houden. De macht van een letter. De „Stand." vertelt van een 5-tal leerlingen van een kweekschool uit bet Noorden des lands, die dezer dagen examen handwerken dedeD. Een slaagde en zond vaDuit Groningen waar zij 's nachts overbleef, een telegram „Ai- leen geslaagd." Onze uitstekende tele graafdienst maakte er van „Allen ge slaagd." Groote vreugde dus bij ouders, directeur en leerares van de kweek school. Met bloemen zou men de ge lukkigen bij het station ontvangen. De trein stoomt binnen en vier gezakte meisjes stappen uitPij olijke situatie. 57* in den grond. De bouwknecht P. van Teulingen alhier, verloor in October 1916 op de „Volhouden" zijn horloge, wat toen niet te vinden was en blijkbaar was onder- geploegd. Nu, 29 April 1922 werd het verlorene weder gevoDdeo, als 't ware met de aarde vermengdechter de zoo genaamd hoornen kast opengemaakt, bleek het uurwerk geheel zuiver en ongeschonden opgewonden liep het weer als vroeger. De zilveren kast was blanker dan dat het een maand in de open lucht ligt. Vinder, de heer Kistemaker, bewoner der hoeve, alsmede de eigenaar van het uurwerk, stonden verbaasd over dit geval. Heb ik niet van je gemaakt wat je geworden ben vroeg de vrouw trotsch. Lieveliog, heb ik je er ooit een verwijt over gemaakt? Motorongeluk. Te Haarlemmermeer heeft Maandag een noodlottig motorongeluk plaats ge had. Bij het dorp is de motor, bereden door den heer Anchelon, uit Haarlem, en zijn vrouw, over den kop geslagen, vermoedelijk door het springen van een band. Beiden werden van de machine geslingerd. De vrouw overleed kort daarna. De heer Anchelon was Dinsdag morgen nog buiten bewustzijn. De heer M. te Hilversum bezit een fraaien vijver vol goudvisschen, de trots van den eigenaar. Hij bemerkte, dat er dagelijks goudvisschen verdwenen en besloot eens eenige uren op den loer te gaan staan. In den vroegen morgen toog hij daarheen met een geladen geweer in de hand. Zijn moeite bleef niet onbe loond, want eensklaps trok een forsche wiekslag zijn aandacht en zag de heer M. eeD reusachtigen reiger omlaag schieten, die al gauw een viscbje buit maakte. Een wel gemikt schot maakte een einde aan het leven van den visch- dief. Een huismoeder te Bussum, die een onderzoek liet instellen naar het ver dwijnen van eieren vond onder den vloer van 't nachthok der kippeu 39 eieren, waarvan ongeveer de helft nog bruik baar. Werk van ratten. Ernstig motorongeluk. De motorrijder M. van Heerenveen, kwam te Gorredijk in botsing met de fietsende vrouw L. Deze laatste kwam ernstig te vallen bloedue hevig en bleek zij in niet ernstige mate hersenschudding te hebben bekomen. Haar kind, mede op de fiets, kwam er wonderwel goed af. Hef water valt. Het water op de Waal en Merwede heeft den hoogsten stand bereikt, thans is het langzaam vallende. Werden bijna alle hooggelegen uiter waarden overstroomd, het Munnikenland waarin honderden H A. wei hooi- en bouwlanden zijn gelegen, is boven geble ven. De schade, die dit hooge water aan het gras, het reeds beplante bouwland en door het stilliggen van steenfabrieken 6n zalmvisscherijen veroorzaakt heeft, bedraagt een enorm kapitaal. 's Levens teleurstellingen zijn bit tere pilleu. Men moet ze nietkauwan maar slikken, Te Hensbroek (Noord-HollaDd) heeft het echtpaar Schuijt zijn 60-jarig huwe lijk herdacht. De beide oudjes 85 en 84 jaren oud verheugen zich nog in een uitstekende gezondheid. De oude heer Schuijt is jaren lang lid van den gemeenteraad, van bet polder en van het kerkbestuur geweest en is thans nog kerkelijk ontvanger. N w s. De wonderdoende turf. Ds. De Bruin deelt iD De Wekker mede, dat ds. Ledeboer eens een turf op den rand van den kansel DederlegdB en tot de gemeente zeide„Deze turf zal hedenmiddag wonderen doen." Degenen die anders sliepen onder de bediening des Woords, bleven thans uit nieuwsgierigheid wakker. Aan het einde van den dienst wees toen ds, Ledeboer ernstig er op, dat dus een stoffelijk voorwerp, dat de nieuws gierigheid opwext, meer uitwerking had dan het Woord Gods. R N. De winkelier J. T. te Bussum, is Woensdagmorgen bij Amsterdam met zijn motorfiets tegen een koe gereden, die den weg wilde oversteken. T. werd van den motor geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Per auto werd de man, ernstig aan hot hoofd gewond, naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. De prijzen der eieren. Op de te Maastricht gehouden week markt daalden de prijzen der eieren tot 57* 6 cent; sinds 1917 was de prijs niet zoo laag als ditmaal. Heimwee naar Holland. Een half jaar geleden keerde een 14 jarige jongen nit Weenen, die bij den heer K. te Zutfen verpleegd was, naar zijn vaderland terug. Vrijdagavond stond hij onverwacht weer voor de deur van zijn vroegere verzorgers. Zijn hart trok zoo naar Holland, dat h(j op zijn eigen houtje de reis naar Holland weer had aanvaard. Royale gift. Een fietsend heer verloor aan den Rot- terdamschen weg te Delft zijn porteuille. Een werkman raapte het voorwerp op rende den fietsenden heer na en gaf hem zijB portefeuille terug. De heer iDspecteerde zijn geldbewaar- plaats waarbij bleek, dat alle gelswaar- dige papieren er nog inzaten. Toen verdween de portefeuille in den zak van den eigenaar en de werkman kreeg als belooning: „Duizendmaal dank." Voor wie lachen wil. Hij: Waarom applaudiseer je toch zoo? Die zangeres was allesbehalve schitterend. ZijZij niet, maar haar japon, en die wil ik nog eens zien 1 Gast„Kellner, hoeveel is het Kellner„Laat eens zien, mijnheer, wat hebt u gehad Gast: „Wat ik gehad heb, weet ik niet, maar ik heb haché besteld Woensdag 10 Mei 19123. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's avonds 8 uur Bijbellezing. Zondag 14 Mei 1933. nERVORMDE GEMEENTE. De voorz. roept de woordvoerders tot de orde en zet oe behandeling van het voorstel voort. De vergadering is volkomen vrij, zegt de voorz. maar zoolang de statuten niet gewijzigd zijn, is het niet mogelijk een hoogere rente dan 6 procent uit te keeren. Het zou eens kunnen gebeuren, aldus de 'voorz., dat er, evenals het vorig jaar, eens een reuzenwinst gemaakt werd en dan kon bij wijziging van de statuten de algemeene ver gadering er zich over uitspreken of tot een rentevergoeding van 10 pCt. zou worden over gegaan. Dat zou hoogstens f3000,— extra kunnen kosten. Het zal misschien nooit meer gebeuren, maar voor de aandeelhouders buiten Texel, die uit sympathie of onder invloed van Texelaars aan deden hebben genomen en in 11 jaar geen rente hebben gehad, was het dan toch aardig als ze eens 10 procent konden krijgen. Een worst vóór de neus dus, die ze nooit krijgen, vraagt de heer R. P. Keijser Cz. Spr. meent, dat het bestuur vorig jaar de tarieven had moeten verlagen, toen het zag dat de uit komst van het bedrijf zoo zou zijn. 50 pCt. winst van zoo'n bedrijf komt niet te pas. De voorz. wijst op de tariefverlaging van f 1,25 op f 1,10 en op de a.s. aanschaffing van een boot. De heer R. P. Keijser vestigt er de aandacht op, dat op grond van art. 17, dén, desnoods twee of drie aandeelhouders bij volmacht de heele zaak van T.E.S.O. naar hun hand kunnen zetten, dat artikel dient gewijzigd. Nog deelt spr. mede dat hem gebleken is, bij aanbieding van zijn ingezonden stuk, dat de heer Reij eenige bedenking maakte, omdat in zijn blad de voorgestelde wijzigingen op verzoek niet waren opgenomen. De heer Reij interrumpeert daarop, dat zulks door hem niet is gezegd, maar weldat de heer Daalder verslaggever was op die vergade ring en spr. niet wist, waarom die dat achter wege liet. Waarop de heer Daalder, ter ver gadering aanwezig, te kennen geeft dat het niet was op verzoek, doch hem beter voor kwam de voorgestelde wijzigingen niet op te ne men. L)e voorz. herinnert er aan, dat door hem in de vorige vergadering tot uwe verslaggever, toen die voorlezing van de wijzigingen vroeg, gezegd is, neem het op, dan kan ieder in eigen kring de wijzigingen bespreken. Als een van de aandeelhouders van elders, die nooit van de voordeelen van T.E.S.O. heeft genoten, constateert de heer Dr. v. d. Horst, met genoegen de gevoelens van sympathie van de voorz. en van de heer R. P. Keijser. Van sympathtie echter kan niemand leven, waarom spr. voorstelt het door een daad te toonen, door van nu aan, gedurende 11 jaar, aan die aandeelhouders van buiten Texel, 4 pCt. extra uit te keeren. Het zal niet gaan, meent de voorz., de ver gadering zal er niet mee accoord gaan, spr. voorspelt met de aanschaffing van een nieuwe reserve-boot, nieuwe financieele moeielijkheden. De heer Abr. Boon geeft als zijn overtuiging te kennen, dat door de hooge tarieven handel en industrie op Texel worden vermoord en en geeft het bestuur in overweging het voorstel in te trekken. Spr. voorspelt zelfs bij slagen geen goeds daarvan en stelt voor de zaak aan provincie of gemeente over te doen. Daverend applaus. Nadat de heer A. Dros Albz. nog verklaart heef», het volkomen met de heeren Boon en Keijser eens te zijn, dat 6 pCt. meer dan vol doende is en de tarieven moeten worden verlaagd is het woord aan de heer Keesom, die meent dat de discussie moet worden gestaakt. Spr. heeft op de bestuursvergadering reeds aange raden, het voorstel niet te doen. De toeleg Is nooit geweest winst te maken, door opdrijven van tarieven moest de zaak kloppend gemaakt worden. De voorz. verklaart, na overleg, het voorstel in te trekken. Bij de behandeling van het tweede punt van de agenda „Bespreking bouw nieuw stoom schip," stelt de heer R. P. Keijser voor de zaak thans, zooals ze nu staat, aan de gemeente over te dragen, de voordeelen komen dan de gemeenschap ten goede. De voorz. juicht het idee ten zeerste toe, weet echter niet of het gemeentebestuur er iets voor voelt. Als de heer v. d. Horst dan opmerkt, dat voor aandeelhouders, buiten-door de gemeente niet, maar door T.E.S O. wel wat kan worden gedaan, wijst de voorjt. er op, dat als tot aan schaffing van een nieuwe boot wordt besloten, geen dividend kan worden uitgekeerd en dan merkt de heer R. P. Keijser op, dat op de booten, na zeoveel afschrijving, op de balans nog f 6000,—"wordt afgeschreven, uat is volgens de statuten zegt de voorz. en de heer R. P. Keijser vervolgt weer, de zaak is rijp zoor overdracht aan de gemeente. Eerst maar een nieuwe boot, meent, de heer H. Flens en de heer Abr. Boon is dat met hem eens, „de Ada moet van de baan". Dat beweert vooral ook de heer B. Beumkes, die er Jijf- en levensgevaar inziet, dat langer met de Ada wordt gevaren. De heer W. H. Lap, die uit de praktijk weet, dat gewicht kan worden gehecht aan verkla ringen van expertise, is van meening, dat het oordeel van de heer Beumkes weinig gewicht in de schaal legt. Bovendien heeft spr. deze week nog met stuurman Koopman over de Ada gesproken, die hem verzekerde, dat het schip beneden de verschansing nog goed is, stuur man Koopman heeft zich daarvan telken jare in het dok persoonlijk overtuigd. Over het zoolang uit de vaart nemen van de Dageraad loopen verder de discussies, de heer R. P. Keijser is van oordeel, dat de boot in de haven van Texel geverfd dient te wórden. Wanneer dan het weer voor de Ada te slecht was, kon met de Dageraad gevaren worden. Bestaat niet de mogelijkheid, vraagt de heer Abr. Boon. om met de dienst Urk-Kampen, of wel een andere dienst, samen een reserveboot aan te schaffen Over de aanschaffing van een nieuwe boot en hoe de balans er dan in 1923 zal uitzien, doet de voorz. eenige mededeelingen, die niet erg bemoedigend schijnen. Maar de heer R. P. Keijser alweer maakt de opmerking dat het aan de voorstelling van de feiten ligt. „Uw direc teur lacht", zegt de heer Keijser, „die directeur INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. begrijpt mij wel, die is zoo dom niet". Over een samengaan met E.S.O.N.A. doen de voorz. en de technisch commissaris nog eenige mededeelingen. Dat de posterijen een heel wat lagere ver goeding voor het vervoer van de post willen geven, leest de voorz. voor uit een ontvangen schrijven, dato 2 Mei. Ook daarover wordt heel wat gediscusseerd, tot het voorstel komt èn van de zijde van de heer Abr. Boon èn van de zijde van de heer R. P. Keijser Cz., om de dienst aan de gemeente aan te bieden. Dat voorstel wordt met applaus en gejuich begroet en bij acclamatie aangenomen. Besloten wordt de zaak aan de gemeente aan te bieden en onderzoek in zake de reserve boot in alle richtingen voort te zetten, om dan spoedig weer te vergaderen. Met dank aan de vergadering voor de aan gename discussie sluit de voorz. de vergadering^ Wij willen echter even het feit vastleggen, dat alleen de redactie van de Texelsche courant publiciteit aan de wijzigingen heeft gegeven, waarom wij het bestuur in overweging moeten geven, wanneer ze weer statutenwijziging ter hand neemt, daarbij voor te stellendat voor gestelde wijzigingen van statuten, minstens 4 weken te voren ter kennis van aandeelhouders moeten worden gebracht door publicatie in de plaatselijke pers. Sport. Het was Zondag eea echts sportdag; twee voetbalwedstrijden eti een korfbal- wedstrijd, die door een talrijk en belang stellend publiek werdeD bijgewoond. Texel IIIO.V.V. II 0— l. De eerste wedstrijd was die der jongeren. O.V.V. II gat goed party en behaalde wel verdiend de overwinning. o— Z V.S. I O.V.V. I. 2-0. Precies half 3 kwamen bovengenoemde elftallen in het veld, die aanvankelijk aan elkaar gewaagd schenen. Afwisselend zweeft de bal nu voor het Z.V S. doel, dan voor dat van O.V.V doch langzamerhand komt Z.V.S. in de meerderheid. Rust gaat in met 0-0. doch na rust weet eerst Duikers en later ook Valk de O V.V.keeper te verschalken. De fut en den wil om te winnen zijn nu bij O.V.V. ver dwenen, het wel verdiende tegeDpuntje bljjft uit en Z.V.S. wint met 2-0 en zoo doende den eersten pr(js. O V.V. moet zich met den 2en prjjs tevreden stellen. Met een toepasselijk woord worden ze door den voorzitter der sportvereeniging uitgereikt. o Korfbal Texel Oostorend 8 0. Texel is verre in de meerderheid en wint met 8-0. Ooiiterend gaf wel goed partij, doch, de heeren vooral, die reeds een zwaren voetbalwedstrijd achter den rug hadden, kondön het tegen de vlugge groen zwarten niet houden. Naar wjj vernemen speelt Texel op 21 Mei tegen D.O S. van Casiricum om het kampioenschap 3e klasse Noord Holl. Korfoalbond. Op het zestal voor de Doopsgezinde Gemeente te Bovenknjjpe (Friesland) komt voor Ds. C. C de Maar alhier. De Cocksdorp. De verkoop der Emma-bloempjes heeft in Eierland en te de Cocksdorp f 31,11 opgebracht. Burg, 's avonds 7 uur ds. Kroese. Waal, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. Oudeschild, v.m, 10 uur ds. Brümmer. den Boom, 'sav. 8 uur ds. Brütnmer. O osterend, v.m. 10 uur ds. Kroese. H. Avondmaal. Cocksdorp, 'sav. halt 8 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. A. S. Scbaafsma van Grijpskerk (Gron.) Collecte theol. laculteit Vrije Universiteit D.m. 3 nor dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. Alkmaar, 5 Mei. Op de bedeo gehouden graanmarkt waren aangevoerd 827 H.L. De prijzen waren Tarwe f 13.75 a f 14.50. gerst chev. f 13,50 a f 16,«erst winter t a f haver i 14,25 a f (15.25 bruine boonen f 50,a f 60,00, citrotnboonen f 44,— a f 50,—witte boonen f 50,— a f 60,

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2