Gemengd Nieuws Lammerenmarkt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. "eerluk voedzaam h Vat kunnen al onze lezers hem niet nadoen. De heer B. A. uit Amsterdam, heeft bij de politie te Haarlem aangifte gedaan dat hij, toen bij met zijn motorrijwiel van Amsterdam naar Heemstede reed, een poitefeuille verloren heeft met f10,000. Pa, wat is een vrijgezel Dat is een benijdenswaardig mensch jongen. Maar dat hoef je niet aan je moeder over te vertellen. Bloedige vechtpartij na voetbal. Te Varseveld is na afloop van den voetbalwedstrijd tusschen een vereeni ging uit Aalten en een uit Varseveld, een hevige vechtpartij geleverd, waarvan eenige Aaltensche jongens de oorzaak waren. Niet tevreden met den uitslag, vielen zij da Varseveldsche spelers aan, waarbij alle werktuigen werden gebruikt en enkele jongens ernstig werden gewond In het café Hid tink werd alles vernield de ruiten incluis. Eenige belhamels wer den door de Varseveldsche gemeente politie gearresteerd. N w s. Zwervend gezin. Te Baarn zwerft al een paar dagen van den morgen tot den avond door de straten een gezin, bestaande uit man, vrouw en 8 kleine kinderen, van wie het jongste nog in den kinderwagen ligt. Volgens mededeeling aan de politie is de man te Haarlem wegens huurschuld uit zijn woning gezet en zoekt hij nu een woning en werk. Het was een treurig gezicht dit gezin, dat er knap uitzag, langs de wegen te zien slenteren. De politie heeft hot nachtverblijf ver leend. N w s. Onderdak te krijgen schijnt in heel Europa een toer te worden. Een Fransch dagbladschrijver klaagt er over in zijn reisbrieven „In Barcelona", schrijft hij, „moest ik op het station overnachten in Madrid sliep ik in een bad, niet, dan na groote moeitein Lissabon moest ik me neervleien op de treden van een stoepin Milaan juichte ik, want ik mocht in een stoel op een studeerkamer zitten in Fiume strekte ik mijn moede leden uit op een terras voor een café en in Boekarest heb ik 48 uur lang rondgeloopen, fooien gegeven en smeek beden geslaakt, voor ik een te klein bed veroverdemaar Boedapest zal ik tot het einde mijner levensdagen dank baar gedenken ik sliep er heerlijk in het girfcffenhok in de diergaarde... Kwade droes. In den Legmeerpolder (Noord Holland) is tij een landbouwer onder zijn paar den kwade droes geconstateerd. Zeven paarden ziju reeds gestorven, terwijl zijn 8ste en laatste paard is doodgeschoten. Vermoedelijk is de stal besmet door een aangekocht Amenkaansch leger- paard. Ilahaln. Ziehitr de rerrte mannelijke daad van de eerste viow die zit-ing heeft gekre gen in don Zweedscien Rijksdag. Zij schreef een br;ef,e aau de spoorwegdi rectie„Nu wij, vrouwen, het kiesrecht hebben, od verder alles in het werk stelleü, om met de mannen gelijk behan deld te wordeü, voelen wij het als een achteruitzetting en een beleediging, dat wij vrouwen op de stations een kleiuig heid moeten betalen om naar de W. C. te mogen gaan, terwijl de mannen vrij in- en uit kunnen ioopen. Verzoeke daarin verandering te brengen Mannequin. Een mannequin is zooveel als een wandelende proefkleedingjuffrouw van meer dan gewone gratie, zooveel dus als de loopende uitstalkastpop. Maar wist u wel, dat bet woord mannequin niets anders is dan het Hollandsche „man neke" om derwille van de kleermakers- jus verfranscht? Een miniatuur gemeente. Op 30 kilometers afstand van Mar seille vertelt de „Matin" ligt de gemeente Riboux, die wel de kleinste van Frankrijk is, ten minste wat het bevolkingscijfer betreft. Er wonen op het oogenblik slechts 2 boerengezinnen, en er zijn slechts 10 stemgerechtigden, van wie er acht buiten de gemeente wonen. Daar e9n gemeenteraad in Frankrijk minstens 10 leden moet hebben, volgt hieruit dat alle kiezers te Riboux ook lid van den raad zijn. Intusschen zijn zij familie van elkaar, en de wet van 5 April 1884 laat niet toe, dat familie leden deel uitmaken van een zelfden gemeenteraad. Voor deze gemeente moest echter uitzondering voor deze bepaling worden verleend. Duitsche xconingnood. Hoe groot de woningnood wel moet zijn, leert ons een advertentie van de „Frankfurter General Anzeiger van 10 Mei. Dr. Phil, uit goede familie, in huis arbeid ervaren, kinderlievend, ?oekt dadelijk tegen hulp als kindermeisje, huisbediende, stoker, kolendrager, voor lezer, enzeen eenvoudige kamer of dakkamertje. Brieven onder W. 9T9 aan de expedi tie. We leven in een raren tijd, de kin dermeisjes gaan naar Holland om guldens te verdienen en de doctoren moeten de kinderen oppassen om onder dak te komen. Een vrouw is nooit tevreden. „Ik hoor", zei een dokter tot den andere, „dat je gisteren een heel moeilijke ope ratie hebt gedaan; is ze geslaagd?" „Prachtig", zei de andere, „maar er is toch iemand, die over de resultaten ontevreden was." „Wie dan „De weduwe." Een motorrijder heeft een land looper aangereden, die een flic ke schade vergoeding eischt. Na de betaling voegt hij den mau nij iig toe„je hebt zeker heel slecht opgelet, ik rij al zes jaar op een motor en heb nog nooit iemand aangereden." „Abuis meneer", zegt de zwerver, „ik loop al drie en vijftig jaar en ben vroe ger rooit aangereden." Uit den trein ontvlucht. Twee Amsterdamsche politieagenten zouden Donderdagavond met den trein via Hoorn een arrestant naar Alkmaar overbrengen. Even voorbij Hoorn kreeg de arrestant toestemming om van het privaat in den trein gebruik te maken. Toen hij wat lang weg bleef, werd de deur van het privaat ontsloten en bleek, dat de vog°l gevlogen was. Dadelijk werd aan de noodrem getrokken, waarna de trein kwam stil te staan en de agen ten op onderzoek gingen. Den geheelen nacht hebben zij tevergeefs naar den vluchte'ing gezocht. Deu volgenden morgen kwamen zij ook to Purme end zijn signalement, opgeven enmet succes. De politie aldaar heeft den vluchteling aangehouden toen bij zich om 7 uur in den morgen per boot naar Amsterdam wilde begeven. Hij beken ie uit den trein te zijn gesprongen. Ook een statistiek. Reeds voor een kleine eeuw was het huwelijk „mis". Iu 't jaar 1842 gaf de „Philantropist" een L uuensch blad, bet volgend verslag over da nuwelijken in Engeland Vrouwen, die van haar mannen zijn weggeloopen, 1362. Mannen, die hun vrouwen hebben laten zitten, 2861. Echtparen die met wederzijdsch goed vinden gescheiden leven, 4210. Echtpareo, die tezamen, maar in on min leven, 19623. Echtparen, die in onmin leven, maar zich voor de wereld goed weten te hou den, 162320. Echtpareo, die koelljes tezamen leven, terwijl man en vrouw ieder zijn (haar) eigen weg gaat, 510i 32. Echtparen, voor 't oog van de wereld „doodgelukkig", 1102. Echtparen, die werkelijk gelukkig samen leven135. Echtparen, die werkelijk gelukkig zijn3. Twee doodsberichten. Met een brandende sigaret Ging hij naar bed. 1 arm om haar centuur, 1 hand aan 't stuur, 2-voet dikke muur Begrafenis te 3 uur. Onze toekomst. De reden. Vader, waarom moeten er bij een -huwelijk getuigen zijn? Omdat anders niemand zou kunnen gelooven hoe dom de menschen kunnen zijn. De mier is een verbazend sterk dier. In verhouding tot haar grootte en in vergelijking met andere insecten, die even groot zijn, doet ze reuzentoe- ren, zegt „Dierenbescherming". De mier tilt met haar lichaam voor werpen van den grond op, welke 1600 maal zoo zwaar zijn als haar eigen lichaamsgewicht bedraagt. Dure operaties. Naar aanleiding van klachten over de hooge tarieven onzer chirurgen, verhaalt de oud-Minister mr. S. de Vries Cz., van een rekening, die hjj ontving, nadat zijn 9 jarige zoon wegens blindedarmontste king in Den Haag was geopereerd. De nota van den heelkundige bedroeg f 300 en toen mr. De Vries reclameerde kreeg hij ten antwoord, dat hij nog ge nadig was behandeldfeitelijk had hy f 500 moeten betalen. De heer De Vries vervolgt dan „Ik heb respect voor de bekwaamheid onzer chirurgen, ik heb het eveneens voor onze rechters. Deze moeten twee weken ingespannen arbeiden om te ver dienen wat een chirurg in een kwartier verdient. Een minister, de hoogste ambtenaar immers in Nederland, moet eroDgeveer een week voor arbeideneen professor ongeveer twee weken. Of er niets aan te doen is? Stellig 1 Weigeren te betalen. En dan den rechter vragen zijn oordeel uit te spreken over zulk een brandschatting van Nederlandsche burgers, wien het onheil overkomt dat ze geopereerd moe ten worden, terwijl ze niet lot de onj vermogenden behooren. Och, ik weet het wel, valsche schaamte weerhoudt vaak van de weigering om de nota te voldoen. En dan wordt ze voldaaD, zij het met zuchten. Toch dient schaamte overwonnen, tot dat tenslotte de chirurgen zich gaan schamen over de wijze, waarop zij hun wetenschap misbruiken als geldmakeiij. Ik vraag geen bewijzen van instemming ix vrees, dat ik er te veel zou kriigen." Va d. - Voor houders van Russische obli gaties. Uit Genua woidt o. m. aan de „Te'.8 geschreven Gisteren had ik een langdurig onder houd met Rakowsfcy. Deze zeide mij, dot de Hollanders iu Rusland bij uitst< k welkom zijn, daar deze geen politieke bedoelingen hebben. Ik wees er op, dat in ons lard ;ich hun voedsel moeten zoeken, hebben het kwaad te verantwoorden. Geen gras, beteekent voor de boer diep in de zak tasten en de vooruitzichten zijn voor hem niet rooskleurig. .Waar moet straks van betaald worden", is de algemeene vraag. Heusch, er mag wel wat muziek bij. Dat heeft ook het bestuur van de Sportver- eeniging ingezien en de leden van het Fanfare corps waren het er zeker mee eens, toen ze het verzoek inwilligden, om de feestelijkheden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Sportvereenigmg met muziek op te luisteren. En het publiek was zeker ook van gevoelen dat er wel een beetje muziek bij mocht, want van heinde en verre was men opgekomen, om daarbij tegenwoordig te zijn. Van alle hoeken van ons eiland waren ze te samengestroomd. Over gebrek aan belangstelling was niet te klagen en hoewel het weer lang niet bij uitstek was, het was droog. Zondag-voormiddag werden de wedstrijden in hoog- en ver-springen, speer- en discuswer pen gehouden. De uitslag daarvan was als volgt: Hoogspringen. Ie prijs C. J Room 1,48 M. 2e G. Homs Verspringen. Ie prijs G. Homs 5 M. 2e N. Kikkert Discuswerpen. Ie prijs G. Homs 26 M. 2e Jacobus Gielis Speerwerpen. Ie prijs H. C. Kieviets 33,80 M. 2e Jacobus Gielis Polsstok Hoogspringen. Ie prijs N. Kikkert 2,62 M. 2e J. Dekker. Polsstok Verspringen. Ie prijs N. Kikkert 2e J. Dekker. Des namiddags begonnen de eigenlijke fees telijkheden. Het fanfarecorps voorop, ging het van de Groeneplaats naar de Steeneplaats, waar de afrit voor de wielerwedstrijd plaats had. De stemming zat er al spoedig in, want op de Steeneplaats werd door enkele feestelingen al een rondedans uitgevoerd. Er moet een beetje muziek bij. Van de Steeneplaats een rondgang door het dorp met muziek naar het Sportterrein, het einddoel van de wielerwedstrijd. Zeven personen namen aan de wedstrijd deel. Als eerste kwam aan de heer D. Duikers tijd 25 minuten, als tweede en derde de heeren G. Homs en P. Mosk,'tijd 29 minuten. Mosk was feitelijk tweede, doch reed door onbekendheid de verkeerde weg in. Het tijd verlies dat hij hierdoor leed, was hem nood lottig, Homs kreeg daardoor gelegenheid nog even met Mosk krachten te meten en slaagde er in met een wiellengte te winnen. Dat Bert Graaf door tegenspoed, onklaar raken van een trapper, de strijd nabij Bis- pinckhof moest opgeven, dient even te worden gememoreerd. Evenzoo, dat de jongste van de deelnemers, Hen Kiel, tot genoemde plaats steek wist te houden. Als tweede nummer, namiddags, kregen wij de wedstrijd Geel-Wit 1 Helder—Texel 1. Zel den of nooit woonde grooter publiek hier een voetbalmatch bij. Het terrein was rondom bezet. Geel-Wit won met 1—0. De gecostumeerde voetbal-wedstrijd had weinig om het lijf, de animo daarvoor bleek te gering. Daarna volgde de wedstrijden voor meisjes, waarvan uitslag als volgt: Kruiwagen-wedstrijd le prijs Annie Kikkert Jd. 2e Marie Lap Ad. Korfbaldoelen le prijs Marie Lap 2e Corrie Kikkert. Estafetteloop in ploegen van vier le prijs Beatrix Lap, Nelly Boekei, Corrie Kikkert Jd. en Riekie Kikkert. 2de prijs Marie Lap Ad., Nelly Kikkert Pd., Marie Rabjd. en Annie Kalis. Tot slot volgde de wedstrijden voor jongens, het was intusschen al vrij laat geworden, een groot deel van het publiek begon het terrein te verlaten en een ijzige wind, over het bijna verlaten terrein, maakte't voor de overblijvenden verre van aangenaam. Het programma werd niettemin afgewerkt, met de volgende uitslag: Blaastrappen. le prijs Marinus Stroomer 2e Arie Huizinga. Blaasvechten. le prijs Arie Huizinga 2e Adolf Keijser Wz. Hindernisloop. le prijs Joh. Ran 2e Marinus Stroomer. Snelwandelen, le prijs Piet Gielis 2e Jan Gielis. De prijzen werden met een toepasselijk woord door de secretaris van de Sportvereeniging, de heer de Wilt, op het terrein uitgereikt. Met de muziek voorop, ging het vervolgens naar de Groeneplaats, waar de stoet met een woord van dank van de voorz., de heer de Jager en een driewerf „hoera" voor Texelsch Fanfare corps, uit honderd kelen, ontbonden werd. Voor de bestuursleden van de Sportvereeni ging was het ongetwijfeld een zware dag, maar de feestelijke herdenking van het 10-jarig be staan is zeer zeker goed geslaagd te noemen. Het heeft wat in, om er de muziek er in te houden, wanneer er, zooals Maandag nog het geval was, een schrale wind blijft waaien, de de grasgroei stop staat, op 15 Mei, de eerste groote lammerenmarkt. De lammerenprijzen kunnen dan niet hoog zijn, en ze dienden dat toch te zijn, wanneer de boer eenigszins zou worden schadeloos gesteld voor zijn zorgen aan de diertjes en hunne moeders besteed. Het was ongetwijfeld goed, dat er zoo weinig aanvoer was, even de helft van die van het vorig jaar. Ware de aanvoer grooter geweest, het zou kladden geworden zijn. Nu ging het met verkoopen nog wel, maar de prijzen, ho, maar 1 De allerbeste lammeren deden nu niet de helft /"I J 'iUJri.'SL» ïi «iï iiTjTi £®S£3BaS^K2aE3. van de prijs van het vorig jaar op de eerste lammerenmarkt en dat terwijl de onkosten zoo zwaar zijn geweest, 't Is misère. In de weersgesteldheid kwam vandaag eenige verandering ten goede, laat ons hopen, dat Purmerend èn Schagen èn Leiden aan leiding zullen geven voor betere prijzen. Op Hemelvaartsdag, des nam. 3 uur, zal op het daartoe afgestane terrein onder de Fon teinsnol voor de tiende maal het jaarlijksche Zendingsfeest. gehouden worden. De sprekers zullen zijn Mevr. v. Balen, oud-zendelinge van Nieuw-Guinea, Dr. O. Noreljz. van Heemstede, Ds. D. E. Boeke van Schagen, Ds. Brümmer en Ds. Kroese. De Christel. Zangver. „Zingt den Heere" van den Burg zal eenige liederen zingen.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2