SunlightZcep 3607, Woensdag 24 Mei 1922* 35"'Jaargang. leuws- Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen idvertentlën daags voor de uitgave vóór 1 aar nam. ABONNEMENTEN es A97ERTENTIEN worden aangenomen b(j de JJitg. Ynttk LAN0SVILI A 9 E R O OII, Parkstraat, Bon* Of T l z 1a LICDT OPt HOOGWATER Reede van Teiel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling 26 Maart 1922, TEXEL, 28 Mei 1922. Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken. Gift Witte Kruis. Abonnementsprijs P«f S maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; COURANT. Pr%it der Adverimliênl Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. v POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 20 Mei tot en met Vrijdag 26 Mei voor rijwielen 9,30 uur, voor rijtuigen 10,—uur Zomertijd. Donderdag 25 Mei v.m. 8,49 Vrijdag 26 9,25 Zaterdag 27 10, Zondag 28 10,37 Maandag 29 11,16 Dinsdag 30 .11,58 Woensdag 31 12,45 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/; uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur jVoor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek TexeI6,— vm. 11— vm. 2.45 nm. 5,15 nm. Helder 9,15 12,15 nm. 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— v.m. 5,15 nm. van Helder8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9.06 7,28 sneltrein 9.06 10,27§ 1.26 12,37, 3,19 l-52+t 4.37 4.12** 0,32 4,25§ 8,35 7,30 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,57§ 9,45 9,19 11.42 ,2'23§ «'nn 3,10 6,06 610§ 8,47 g_ 10,58 lL20t I.03 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 13—20 Mei. De Kamerleden, die thans de handenvrij hebben, nu het parlementaire molentje stopgezet is, gaan den boer op. En van mr. Troelstra, den leider der soc. demo craten, is de eerste gang geweest naar het zuiden. Naar Heerlen, waar er verdeeld heid ontstaan is in de gelederen der soc. democraten en een aantal dezer zelfs een nieuwe organisatie van dezelfde politieke kleur hebben gesticht. Mr. Troelstra is als vredestichter opgetreden en al had hij nog zoo dadelijk niet zijn doel bereikt, toch schijnt de .mogelijkheid niet uitgesloten, dat de afgedwaalde schaapjes weer in den ouden stal terugkeeren. Dit feit heeft echter niet zoozeer bijzon dere beteekenis gegeven aan het optreden van den heer Troelstra te Heerlen, dan wel de rede, die hij daar gehouden heeft over de mogelijkheid vansamenwerking tusschen sociaal-democraten en katholieken. Mr. Troelstra heeft zich een voorstander van die samenwerking getoond en getracht de mogelijkheid ervan aan te toonen, o.a. ook met een beroep op Duitschland, waar katholieken en soc. democraten beide deel uitmaken van de regeering. Dit onderwerp is al langer aan de orde en de stichting van de Nieuwe Katholieke Partij is er direct of indirect mee etn gevolg van. Het ia echter bijzonder actu eel geworden, door het besluit, dat iu de katholieke Staatspartij dezer dagen daar omtrent is genomen. Er werd een voorstel behandeld, om iu geen geval met de soc. democraten een regeeringscoalitie te vor men, doch door een amendement van den heer Kooien werd dit zoodanig gewijzigd, dat niet zal worden overgegaan tot een samenwerking uitsluitend met de sociaal democraten. Het aldus geamendeerde voor- stol werd aangenomen en op grond daar van mag derhalve worden aangenomen, dat de Bond van katholieke klesvereenigiDgen niet zal weigeren mee te werken aan de vormiDg van een Kabinet, als daarvoor naast de soc. democraten ook anderen mochten worden uitgenoodigd. Wij stellen deze conclusie, zooals die ook dcor anderen gesteld is, op grond van de gevallen uit spraak, doch we willen niet nalaten ook mede te deelen, dat de katholieke pers in 't algemeen die conclusie niet aanvaardt. Zoo verzekert b.v. „de Tyd", dat geheel de RK. Staatspartij, geheel de katholieke kamerclub, die het zwart roode blok een stemmig verwerpen, evenmin zullen te vinden zijn voor een combinatie met andere partyen, wanneer daaraan met uitsluiting van andere partijen, naast mr. Troelstra, alleen een paar staatssocialisten uit de partij van mr. Marchant zouden deelnemen. Door de Gelderlander wordt hetzelfde ge zegd. Dit blad interpreteert het besluit niet anders, dan dat men het voorstel eenigs- zios heeft verzacht en verduideiyk^ om het aannemeiyk te maken voor hen. die meea- deD, dat de thooretiscbe mogeiykheid voor samenwerking in een Zakenkabinet, moest worden opengehouden. Er zal over deze urgente kwestie in de komende dagen nog wel het een en ander worden geschreven. De uitslag der ver kiezingen moet echter worden afgewacht. —0-0—0— Er staan ons land thans drukke dagen te wachten. Niet alleen, dat d6 verkie- zingsdiukte aller aandacht zal vragen, maar midden in die drukte krygen wede Russische conferrntie te den Haag. De heeren te Genua zijn het er over eeos ge worden, dat de nieuwe conferentie - of wil men liever, de byeenkomst van de Dubbele Russische commissie te den Haag zal worden gehouden. -t Heeft wel eenige moeite gekost, doch Lloyd George heeft zijn plannen omtrent deze Haagscbe conferentie, als verlengstuk van de corfe- rentie te Genua, toch goedgekeurd gekre gen. De tegenstand kwam voornameiyk van de Russen, die liever niet naar den Haag wilden. Stockholm en Riga achtten zy veel geschikter gelegenheid. En boven dien, de Nederlandsche regeering heeft Rusland noch de Russische delegatie te Genua eenige vriendeiykbeid bewezeD. Men zou te den Harg misschien niet erg welkom zyn en zich mogelijk niet vrij en onbelemmerd kunnen bewegen. Door mr. Patijn, die na het vertrek van minister van Karnebeek als leider der Nederlandsche delegatie te Genua optrad,zijn de Russen echter gerustgesteld. Zij zouden even welkom zyn als de anderen en met dezelfde onderscheiding worden behandeld. Na deze verklaring liet Tejitserin zijn ver zet varen en nam hij, mede namens de andere Russische gedelegeerden, genoegen met de keuze van den Haag. Lloyd George en Facta hebben mr. Patyn te Genua op hartelyke wijze dank gebracht voor de in dezen verleende medewerking. —o—o—o— De conferentie te Genua is Vrydagmorgen op eenvoudige wyze gesloten. Do leiders der delegaties hebben het woord gevoerd en daarna hebben de heeren afscheid ge nomen met een tot weerziens te Den Haag. Evén voor zijo vertrek uit Genua, heeft Lloyd George zich nog laten interviewen. Daarby bad hij gelegenheid te zeggen, dat hij, hoewel niet voidaan, toch zeer dank baar gestemd was. Hij noemde het een belangwekkend feit, dat Italië trouw met Engeland marcheert naar h6t gemeen- schappeiyke doel. Hij betreurde het echter, dat F/aakryk en Beigie buiten het gelid zijn geraakt en dat Amerika weigert mee te mareneeren naar Den Haag. En niet minder, dat de Russen nog altijd de groote hinderpaal vormen, om tot 't gemeenscbap- peiyk doel te komen, door het aldoor biyven stellen van onvervulbare eiechen. In elk geval heeft de conferentie te Genua toch uitgewerkt, dat de Godsvrede tot den a.s. winter is gewaarborgd, doordat het bestand aanvaard werd, dat aanvallen uitsluit en dat voor de eerste maal in de gesohiedenis van Oost-Europa gesloten is. Als Den Haag nu maar het vervolg brengt, —o-o-o- Hoewel de regeeriDg te Washington aanvankeiyk geweigerd heeft deel te nemen aan de conferentie te Den Haag sohijnt men in de geallieerde kringen nog een zwakke hoop te koesteren, dat zy op haar besluit zal terugkomen. Amerika weigert evenwel beslist deel te nemen aan beraadslagingen, welke de erkenning van het Sovjetregime zouden meebreDgeD, omdat daardoor het Russische volk in een verkeerde waan zou worden gebracht. De vraag scbynt thans voornamelijk te zyn, of er nog niet de een of andere for mule voor te vinden ie», die de regeering te Washington kan bevredigen. —o—o o De Meimaand is reeds bijna ten einde en de door de Commissie van Herstel aan Duitschland gestelde termijn eindigt over eenige dagen. En overstemming is nog steeds niet bereikt. De vertegenwoordigers der Duitsche regeering, Dr. Hermes en Bergman vertoeven nog te Parys, om met de Commissie te onderhandelen, maar tot nog toe weid geen overeenstemming ver kregen. De Commissie schynt niet van plan te zyn haar voornaamste eischen te laten vallen. De Fransche bladen beweren, dat de regeering stellig krachtige maatregelen zal nemen, als Duitschland zjjn verplichtingen niet nakomt. Naar beweerd wordt, ligt er reeds een plan tot bezetting van het Roerbekken gered. In het Engelsche Lagerhuis echter, waar in de algeloopen week de kwestie ook ter sprake kwam, deelde Chamberlain mede, dat de Fransche regeering beloofd heeft, niets te zullen ondernemen buiten de andere geallieerden om. o—o—o— In Ierland zjjn de vredesonderhandelingen, die thans door een commissie uit den Dail Eireann werden gevoerd, opnieuw mislukt. Ook de besprekingen die Collins en Griffith met de Valera hadden, leverden geen resultaat op. De voorloopige regeering van den Ierschen Vrystaat heeft thans officieel de mislukking der vredesbespreking bekend gemaakt, onder mededeeling, dat de algemeene verkiezingen thans op den 18 Juni e.k. zullen worden gehouden en dat de regeering met alle ter barer be schikking staande middelen de kiezers zal beschermen. De voorloopige regeöring beschikt thans in Zuid-Ierland over het volle gezag de laatste Britsche troepen zyn de vorige week vertrokken en blijkbaar heeft zij een flink leger achter zich. Van de re publikeinen zal het nu afhangen of dit handelend zal moeten optreden. Opleiding Nijverheidsonderwijsakten en schooldiploma's. Namens het Bestuur der Vereeniging „Vak- schooi voor Meisjes voor Helder en Omstreken" wordt het volgende onder de aandacht gebracht van ouders en verzorgers, welke een toekomst voor hun dochters en pupillen zoeken. De nieuwe Onderwijswet voor de Nijverheids scholen opent n.l. door het instellen van nieuwe akten van bekwaamheid, welke recht geven ais leeraies aan een Vakschool voor Meisjes ge plaatst te worden, een mogelijkheid voor meisjes om zich een flinke eervolle positie in de maat schappij te verwerveneen positie, welke, door haar eigenaardige eischen, zich volkomen aan sluit aan de psyche van de vrouw, waardoor deze zich met groote voldoening aan haar taak kan wijden. Wij bedoelen de akten Na, Nq Nr, verder diploma's voor „hulp in de huis houding" en „huishoudster". De eerste akte Na geeft het recht les f\i hotd don ook oio gcwni- quonllim urn moert moet SimliylitZwpxyn IXr bosten vjjam inl. dotdie t nicest economisch int gebruik is I «>«rïZeepii<yWrJ.i*j,n te geven In lingerie- en costumenaalen aan de lagere klassen der Nijverheidsscholen. Deze akte. te behalen op 2!-jarigen leeftijd, ver- eischt 3 speciale opleidingsjaren, die dus met het 18e jaar kunnen aanvangen. Maar vóór dien tijd moet een goede grond gelegd zijn, waardoor een vooropleiding noodzakelijk wordt. Waarde leerlingen voor de opleiding van2 kanten kunnen komen zal ook die vooropleiding tweeledig moeten zijn. Ie. De leerlingen der Vakschool, die van plm. 1316 jarigen leeftijd de Vakschool be zochten en daarna ruim voldoende een getuig schrift behaalden, moeten voor hun Ie oplei dingsjaar bijgewerkt worden inde vakken van algemeene ontwikkeling, 2e. Zij, die komen van H'B.S. of U.L.O. scholen en dus geen vaardigheid bezitten in de practische vakken (naaien, knippen, ver stellen, tcekenen, stofversieren, strijken) moeten dit gemis vóór hpn le opleidingsjaar inhalen, Hiervoor wordt ongeveer één jaar voorstudie vereischt. Leervakken voor akte Na., lingerie- en costuumnaaien, verstellen, knippen, ver stellen en patroonteekenen, stofversieren, tee kenen, strijken, warenkennis, gezondheidsleer, boekhouden, opvoedkunde, onderwijsleer, reke nen, taal, aardrijkskunde, geschiedenis, vreemde taal. Met deze akte kan aan onze scholen een salaris behaald worden van f 1950—f 2950, (na 16 dienstjaren), eventueel met 4 of 8 pCt. standplaatsaftrek. Ook over de opleiding voor de middelbare akten Nq of Nr., lingerie- of costuumnaaien (salaris f 2350—f 3350) waarvoor waarschijnlijk enkele centrale scholen zuilen worden aange wezen, zou bij gebleken animo, nog in over leg kunnen getreden worden met betrokken autoriteiten. Opleiding „hulp in de huishou ding". Leertijd 2 jaar. Hiervoor kunnen worden toegelaten, leerlin gen van minstens 15 jaar, die met goed gevolg voldoend lager onderwijs genoten hebben. Het onderwijs omvat de volgende vakken huishoudkunde, koken, waschbehandeling, knip pen, naaien en verstellen van eenvoudig onder en bovengoed, stofversieren en teekenen, ge zondheidsleer, huishoudkunde (theor. ged.) voedingsleer en warenkennis, boekhouden en beschavingsgeschiedenis. Opleiding „huishoudster". Hiervoor kunnen in aanmerking komen, zij die voldoend U.L.O. onderwijs genoten hebben; leeftijd 17 jaar. leertijd 2 jaar. Behalve de vakken, genoemd onder „hulp in de huishouding" tevens „natuurkunde en schei kunde." Met dit diploma kan men geplaatst worden als hoofd der keuken of linnenkamerjn zieken huizen of andere inrichtingen, op een salaris van f 1200f 2000.met kost en inwoning. Eenopleiding.schooldipioma-costuumnaaien" is reeds aan de schooi verbonden (leertijd 2 jaar na den 3-jarigen cursus). De school biedt ook gelegenheid voor inter naat. De ouders of verzorgers van meisjes, die in deze richting wellicht het terrein van hun werkzaamheden zoeken, worden dringend verzocht, zich vóór 15 Juni op de spreekuren (zie de advertentie in dit blad) of schriftelijk aan de directrice, die gaarne alle verdere in lichtingen verschaft, op te gevon. In verband met het besluit van B. en W. van Helder om in een verordening voor die gemeente de maximum-melkprijs vast te stellen op 13 cents per liter, is Vrijdagavond door de melkveehouders-organisaties besloten met die maximumprijs absoluut geen rekening te hou den. J. K. den Burg f 10.—.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1