Zaterdag 27 Mei 1922, No. 3608. Bijblad van de Texelscke Courant INGEZONDEN STUKKEN. Dinsdag 30 Klei a. s. des voorm. te lOVs uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Vee. O udeschüd, Geachte Refactie 1 Naar aanleiding van 't schrijven van de heer P. Dros Albz., voorkomende in uw nummer van Woensdsg 17 Mei, verzoek ik u beleefd eenige plaatsruimte. .ADVERTENTIES. van RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Texel, den 26 Mei 1922. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAM8TE. Onderwerpen ter behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrief. 2. Ingekomen stukken. 3. Goedkeuring begrooting 1922 enz Al gemeen Weeshuis. 4. Ontslag-aanurage Mej. C. Warner als onderwijzeres aan de 01. school te Zuid Eierland. 5. Vaststelling tijduak, waarin oerlof uoor ueldarbeid ingeuolge de Leer plichtwet uerleend kan wordën. 6. Beroep weigering bouwaanorage. 7. Aankoop uan grond ooor wegoerbree- ding 8. Benoeming gemeente werkman. 9. Wijziging reglement zeeuaartschool. 10. Heffing en inoordering schoolgelden uoor het zeeuaartkundig onderwijs. 11. Lagere Landbouwschool. 12. Verzoek afdeeling Texel uan de Chr. Geheelonthouderzuereeniging tot uast- stelling tapuerbod gedurende de ker mis. 13. Financieele regelingen. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat in bewaring zijn genomen, als losloopende aangetroffen op den openbaren weg (Schildereinde) te den Burg, een schaap en twee lammeren. Het schaap is gemerkt met een zwarte stip boven den staart en op het kruis. Voorts vestigen zij de aandacht op art. 101 der verordening van Politie voor de gemeente Texel, luidende als volgt: Het in bewaring genomen vee, dat binnen acht dagen na de aanhouding niet is afgehaald wordt verkocht en het overschot der koopsom, na aftrek van alle kosten, gedurende den tijd bij de wet voor verjaring bepaald, ter beschik king van den eigenaar of rechthebbende gesteld. Texel, 26 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders van Texel, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. 1 i' In de tuin van A. H. Geus alhier is Don derdag opgevangen een postduif gemerkt 8—20—1012. De hitte. De hitte van de laatste dagen is wel ge bleken een ongewone te zijn. Was de temperatuur in ons land Maandag hooger dan ooit in Mei genoteerd werd, Woens dag was die te Vlissingen hooger dan zelfs in de zomer is voorgekomen. Leidsche markt. De berichten luiden niet bepaald ongunstig. De hoogere prijzen hier besteed, zijn te Leiden voor de koopman een beletsel geweest om winst te maken. Den Hoorn, 25 Mei. Tijdens het onweder van hedenmorgen sloeg de bliksem in de stolp, nabij het dorp en toe- behoorende aan den heer D. Bruin. In de be ginne heeft men nog getracht de brand te blusschen, maar men is daarin niet kunnen slagen, de ladder in het pand aanwezig bleek te kort te zijn, om het brandende gedeelte te bereiken. De in het gebouw geborgen land bouwwerktuigen heeft men kunnen redden. Van twee lammeren, die in de nabijheid ver toefden, werd er een door de bliksem gedood. De brandspuit heeft geen dienst gedaan, het perceel was spoedig uitgebrand en brandgevaar voor gebouwen in de omgeving bestond er niet. Deze week werden uit de haven van Texel uitgevoerd op 22 Mei met één stoomboot en èén motor schip 68 koeien, 28 kalveren en 6 schapen, op 25 Mei met 3 stoombooten en 3 motor schepen 4833 lammeren, 1 schaap en 3 koeien. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De heer Dros zegt, dat hij ten opzichte van 't genomen besluit om T.E.S.O. aan de Gemeente over te dragen, veel over dat besluit heeft hooren spreken, doch het niet heeft hooren toejuichen. Deze uiting van de heer Dros is elastisch en heeft niet veel argumentcele waarde. Sprekend zijn toch uitingen als van den heer Wagemaker voorzitter der T.E.S.O., die de gansche zaak de hartader der Gemeente noemde. Zelfs toen de heer Bakker, Wethouder onzer Gemeente, in de laatste aandeelhouders vergadering nog eenige opmerkingen maakte, werd de voorz. ten gunste der Gemeente exploitatie zeer tem peramentvol. 1 De heer Dros schrijft verderIndien de Ge meente in principe bereid gevonden zou worden tot die overname, zouden verdere onderhande lingen met goedkeuring van aandeelhouders naar mijne meening slechts mogen plaatsheb ben, ingeval voldoende zekerheid kan worden gegeven, dat de dienst met meer kennis van zaken, goedkooper doch niet minder volledig door de Gemeente zou worden uitgevoerd. Geachte heer „Dros. Wat is voldoende zeker heid Wat is meer kennis van zaken Wat is goedkooper? Ach ik geloof dat dit allemaal verlegenheidsargumenten zijn,of dat de heer Dros de zaak niet goed begrijpt. Laten wij eens zeer kort zijn, heer Dros. Wij hebben bij gemeente exploitatie een goede doorkneede in alle zake actieve Directeur evengoed noodig net als nu. U zal mij toegeven dat een zaak als T.E.S.O. en evenzooveel andere zaken als T.E.S.O, draaien op hun Directeur. Van de 10 gevallen zal een goede zaak wel 9 maal, ja zoo 't geen 10 maal is, afgaan op de adviezen van haar Directeur. Als zij dat niet doet, komt zij be drogen uit. Dus T.E.S.O. is niet groot geworden, is niet rendabel, niet goedkoop geworden, door de Raad van Beheer alleen, doch ook door de kracht van den Directeur en hooge tarieven. De lieer Dros zegt verder. Er zou voor Ge meente-exploitatie iets te zeggen zijn geweest, ingeval een abnormaal-hoog-dividend aan aan deelhouders zou zijn uitgekeerd. Nu echter 't spook van 10 pCt dividend niet meer dreigt is dat motief vervallen. Welnu heer Dros I 't Vragen der 10 pCt was voor mij 't bewijs dat 't particulier initiatief niet meer bij machte was, deze zaak met zooveel schoone woorden opgezet, ten uitvoer te brengen. De heer Dros gelooft niet, dat de Gemeente tot overname bereid gevonden zal worden, en anders zullen wij op de vergadering van aandeelhouders wel gelegenheid vinden om over een en ander van gedachten te wisselen. Mijnerzijds geloof ik wel, dat de Gemeente bereid zal zijn om T.E.S.O. overte nemen. Ik heb nog wel zooveel vertrouwen in de Raadsleden, dat zij een ge zonde zaak, thuisbehoorend bij de Gemeente, niet zullen tegenhouden. Geachte Heer Dros. De zaak T.E.S.O, raakt direct en indirect ieder Texelaar. Waarom zoo vraag ik nu een Gemeenschappelijke zaak in handen te laten van derden Er kan door niemand een gezond argument tegen worden aangevoerd, om deze zaak te maken tot Ge meente-exploitatie. Wanneer T.E.S.O. in handen der Gemeente goed rendabel zal zijn, is't voor Texel, zoowel finantieel als economisch een geluk. Hoe kan er heer Dros, eenmaal zoover zijnde, niet ge dacht worden aan de levende dingen voor Texel, staande buiten winst, en winst, en nogmaals winst. Wat kan er niet gedaan worden ter bevordering van 't Vreemdelingenverkeer en andere zaken. Doch waarom Heer Dros zou de zaak in handen der Gemeente niet rendabel zijn T.E.S.O. heeft immers deze laatste tijd door hooge tarieven deze winst bereikt I 't Symbool voor Texel moet zijn, dekking door tarie ven, schepping door de gedachte, die leidt naar de levende dingen tot geluk voor Texel. Eenmaal zullen wij moeten zeggen, de nemers van 't initiatief tot schepping der onderneming T.E.S.O. zijn voor Texel een zege geweest, en aangezien zij waren, mannen die met den wijzer van den tijd meegingen, Is 't geworden voor ieder Texelaar een stuk van zijn leven. Mijn heer Dros, laat ook deze zienswijze voor LI wegnemen 't zekere wantrouwen, als zou de Gemeente niet in staat zijn om van de zaak T.E.S.O., te maken wat 't voor Texel moet zijn. U mijnheer de Redacteur dankend, A. BOON. Oudeschild, Texel, 22—5—'22. Burgerlijke Stand der t.erneeute Texel. van 20 tot en met 26 Mei 1922. GEBORENCor"elis, z.v. Willem Johan Reuvers on Klaartje Witie. Engelina Maria, d.v. Dirk Witte en Elisabeth Jonk. A bram Bernardus, z.v. Bernar- dus Rrook en Hendrik* Muria van der Valk. OVERLEDEN Meijert v.m Heerwaarden, 25 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een tabakzakje, 1 zakmes, 1 broche, 1 bandschoen. 1 zijden muts, 1 vulpotlood. De Hear en Mevrouw DROSBorn, geveu hiermede kennis vau de geboorte van hun Zoon DIRK II E.\T1I. Heemstede, 24 Mei '22. Bosboom Touasainstraat 50. Inplaats van kaarten. ONDERTROL WD: J. J. WEIDT en A. VLAS Wd. Oudeschild, 27 Mei 1922. Huwelijksvoltrekking 7 Juni a.s.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 5