Gemeenteraad van Texel. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. Jacoba Kortenhoeven, leerliDg-verpleeg ster in het Ziekenhuis te Helder, deed vorige week met goed gevolg verpleeg sters-examen. Dr. Jac. I'. Thijsse. De SeDaat der Universiteit van Am sterdam, heeft Maandagnamiddag beslo ten het eere-doctoraat in do natuur wetenschappen te verleenen aan oen heer Jac. P. Thijsse, den bekenden schrijver ove'r de dieren- en planten wereld. Frankrijk als veelcooper. De veehandel met Frankrijk neemt dagelijks grooter afmetingen aan. Lei ter - lijk van alles wordt gekocht. Voor de consumptie speenlammeron, vette overhouders, en vleezige oude schapenbiggen van 90 tot 150 poDd, vleezige oudere varkens; nuchtere en vette kalveren en vette koeien Voor het bediijf: die soorten jong vee melk- en kalfkot ion en jonge stieren. Voor deu ha idol eu de markten is zoo'n rdV"rnor non uitkomst Hij voor komt te lage püjzon en houdt don han del mvendig. Een ernstig geval van corruqtie. De Gemeenteraad van Gouda heeft den gemeente-bouwmeester, den heer L. Koole, met algemeeno stemmen ont slagen, omdat deze gemeente-ambtenaar zich aan ernstige corruptie heelt schuldig gemaakt. Bij den bouw van arbeiderswoningen met rijkssteun, voor een bedrag van ruim 9 ton, heeft hij zich door eene overeen komst met d' n aannemer, een bedrag van t 35,000 laten uitbetalen. Dit feit is na onderzoek bewezen en tenslotte door den schuldige erkend. Wat het geval nog te meer ergerlijk maakt, is, dat Koole aan den Gemeenteraad voor extra-werk bij dezen huizenbouw 69n toelage had gevraagd van 1 pCt. van de aanneemsom, dus ruim f9000 Maar toen hij dat vroeg, had hjj de f35,000 vau den aannemer reeds in dea zak. Eoe moeten wij eten? „Laugzaam eten, goed kauwen" dat is een vermaning, die menige patiënt van den arts te hooren krijgt. Zij is ook uitstekend, maar hoe kan men goed kauwen, als het voorgezette voedsel zoo week en pappeiig is, dat het zonder kauwen als 't ware van zelf naar binnen glijdt? De huisvrouw verleidt odsdik wijls bovengenoemd verbod te overtreden door ons te weeke spijzen voor te zet ten. Zij doet het zonder booze bedoeling en denkt er niet aan, dat weeko of vloeibare spijzen met harde vaste tege lijk moeten worden gebruikt. Melk b.v. die zooveel wordt verordend bij bleekzucht en bloedarmoede, moet meer gegeten dan gedrouken worden. Men ete bij de melk een stuk brood of beschuit en kauwe dit zoolang tot beide zich innig vermengd hebben. Eet men bij eenvoudig toebereide groenten een stuk brood of beschuit, dan wordt dit gerecht door de zwakste maag goed ver dragen, terwijl te week gekookt moes, zelfs met de verlokkende botersaus, dik wijls maagzuur en oprispingen veroor zaakt De oorzaak ligt in het ontbreken van het belangrijkste element van het speeksel, ptyaüce genaamd, in den spijs brij. Bij het ioslikken van vloeibaar voedsel wordt weinig of geen speeksel afgescheiden, bij flink k"uwen des te meer. De dokter in huis. De slaap van den menscli. Medici van naam klagen er «bij voort during over, dat met name het kind van dezen tij i te weinig slaap krijgt. Om een goede regeling van den slaap te krijgen opdat ieder mensch zijn noo- dige rust zal krijgen, publiceert dr Cle ment Dukes de volgende tabeltot 1 jaar heeft het kii.d 23 uren slaap'pet- dag noodig. 1—2 jaar 20 uren 9 10 jaar 11 uren 2-3 18 10-13 11 34 16 13 15 11 4- 5 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 105 5-6 14 17-19 I 106 15 15-17 13 19 boven 19 9 Overreden tengevolge van onvoor zichtigheid. Te Zaandam sprong de heer G. A, Kamphuijs uit een j.og in beweging zijoden trein, waardoor hij kwam te vallen en de wielen hem over het lichaam gingen. Toen hij kon bevrijd worden bleek de rechterarm geheel te zijn afgeknepen. De ongelukkige is inmiddels aan de gevolgen overleden. onrust, gejaagdheid, overspanning. Gebruik rilJNHAROT'S Zen u w-ia biet ten Een vreemde wereld. Dertig jaar geleden las men in een dagblad het volgende: „Geen lamp geeft thans meer lichtgenoeg Geen brandkast is meer dicht genoeg, Geen woning is meer mooi genoeg, Geen kellner krijgt meer fooi genoeg, Geen spoortrein gaat gauw genoeg, Geen taille is mooi genoeg, Geen geldbeurs is vol genoeg, Geen uitgaansdag meer dol genoeg, Geen mode is er duur genoeg, Geen knecht is meer baas genoeg, Geen kind is meer brutaal genoeg, Geen werkman krijgt meer loon genoeg, Geen reclame maakt vertoon genoeg, Geen bruid heeft meer fortuin genoeg, Geen kluchtspel is meer gek genoeg, Geen dienstmeid is meer chic genoeg, Geen clown is meer komiek genoeg, Geen winkel is meer fraai genoeg, Geen orgel maakt lawaai genoeg, Geen sportman is meer wild genoeg, Geen aalmoes is meer mild genoeg, Geen meisje is thans geleerd genoeg, Geen vrouw geëmancipeerd genoeg, Geen dagblad heeft meer slof genoeg, Geen straattaal is meer- grof genoeg, 's Is 't onvolmaakte op deez' aard, Dat zooveel stof tot mopperen baart." Lezeressen en lezers Wat kan er toch ia dertig jaar veel veranderen 1 Analphabeten. liet aantal werkelijke analphabeten blijkt in ons land zeer gering. Tijdens den duur der mobilisatie, zegt [het Re- geeriugsverslag lager oaderwjjs, bleek het niet mogelijk, hiernaar een onder zoek in te stellen bij de landmilitie. Van de zeemilitie 1920 konden allen lezen ou schrijven. Alleen één dienst plichtige, een schippersknecht uit Gro ningen, bleeu zeer weinig te kunnen lezen en schrijven. Teu aanzien van het absoluut analpha- betisme zegt dit niets. Onderzoek hier naar bij vrouwon zou noodig ziju. In 1865 bedroeg het aantal analpha beten onder de ingelijfden bij de militie 18,2 pet, in 1911 was het 0,8. Ver moedelijk is het thans voor de mannen niet meer dan 1 per 10 000; bij de vrouwen iets meer 6- 7 7-8 12 8-9 12 i onr Per koker 75d bijApothen dmqisten. Gehouden Dinsdag 30 Mei 1922 's voormiddags half elf. Voorzitter de heer Buysing Damste, burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig f 1 leden, aanvankelijk afwezig de heer Epe één vacature. De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom, in het bizonder de heer Vlaming, die door ongesteldheid enkele malen afwezig was. Van het bericht van overlijden van de heer Floris Dekker, als lid van de Raad doet de voorz. mededeeling, zoomede dat B. en W. meenende te handelen in de geest van de Raad, door het inzenden van een schrijven van rouwbeklag, en de Gemeente bij de ter- aardébestellingl te doen vertegenwoordigen. 1. Onderzoek geloofsbrief. Ingevolge het overlijden van de heer Dekker is een vacature ontstaan, waarvoor de heer Hemelrijk, van Oudeschild thans is aangewezen. D» voorzitter stelt voor de vergadering te schorsen, voor onderzoek van de betreffende geloofsbrieven. De heer de Graaf meent, dat de voorz. goed zou doen mede te deelen, waarom de .vacature op deze wijze wordt vervuld. Omdat de lijst van de heer Dekker was uiigeput, was de alge- meene opinie, dat de vacature niet zou worden aangevuld. De voorz. deelt hierop mede, dat het aan vankelijk ook het geval was, maar door wijziging van kieswet en gemeentewet behoort thans de aanvulling op deze wijze plaats te hebben.dat is, dat de zetel wordt toegewezen aan die partij wier lijst het grootste overschot had, in dit geval de S, D. A. P. Trouwens het geval is in de practijk van de wet niet het eerste, dat op deze wijze wordt opgelost, zegt de voorz. Tot leden van de commissie inzake onderzoek van de geloofsbrieven worden aangewezen, de heeren Koning, Boon en de Graaf, terwijl de vergadering voor dat onderzoek eenige tijd wordt geschorst. Na heropening van de vergadering wordt op advies van de commissie, bij monde van de heer Koning uitgebracht, tot toelating van de Hemelrijk als lid van de Raad der gemeente Texe! besloten. De notulen worden na voorlezing goedge keurd. 2. Ingekomen stukken. De voorz. doet voorlezing of mededeeling van het volgende a.Een rapport, betreffende de watervoorziening in de gemeente Texel, van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, in tweevoud inge komen zal bij de leden van de Raad circu- leeren. b. schrijven van mej. E. Kramer betreffende aanneming benoeming onderwijzeres. c. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken bij de gemeente-ontvangeralles in orde bevonden. d. Op de verordeningen van hoofdelijke omslag, heffing opcenten vermogensbelasting en heffing schoolgelden is de gevraagde goed keuring verkregen. Sub b. c en d aangenomen voor kennisgeving e. Begrooting wijkverpleging 1922; wordt staande de vergadering behandeld en goed gekeurd. f. Gewijzigde begrooting Algemeen Armbe stuur 1922, staat van betalingen uit onvoorziene uitgaven. Eveneens behandeld en goedgekeurd. g. Schrijven van de heer J. A. G. Stompff, handelende in zijn kwaliteit van directeur van T.E.S.O., waarbij ingevolge besluit van de Algemeene Vergadering van aandeelhouders dato 6 Mei j.l., de dienst van T.E.S.O. in haar geheele omvang ter overname en ter exploitatie wordt aangeboden. Een lijst betreffende de stand der bezittingen, door ons reeds eerder opgenomen, wordt daarbij overgelegd. Aan de Raad wordt verzocht te willen mede- deelen, of men in principe bereid is betreffende de overname in onderhandeling te treden. Wordt gesteld in handen van B en W om praeadvies. (De heer Epe komt ter vergadering.) De heer Boon uit z'n teleurstelling, spr. had verwacht, dat B en W uitspraak zouden hebben gedaan, hoe zij er in principe overdenken. 3. Goedkeuring begrooting 1922 enz. fllg gemeen Weeshuis. De begrooting van het Algemeen Weeshuis over 1922, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot tot een bedrag van f32.757,62 wordt goedge keurd. Eveneens worden goedgekeurd de staat van af- en overschrijvingen en die van betaling uit de post onvoorziene uitgaven over 1921. 4. Ontslag-aanurage Mej. C. Warner als onderwijzeres aan de o I. school te Zuid Eierland. Eervol verleend op nader door B en W vast te stellen datum. 5. Vaststelling tijduak, waarin uerlof uoor ueldarbeid ingeuolge de Leer plichtwet uerleend kan wordën. Op voorstel van B. en W. wordt als het tijdvak waarin, onder bepaalde voorwaarden, vergun ning kan worden verleend ten hoogste 14 dagen in de bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehouderij werkzaam te zijn, vastgesteld de 4 weken voorafgaande aan de eerste Maandag in Augustus. Dat is vóór de groote vacantie. 6. Beroep weigering bouwaanurage. Ter tafel komt een beroep van C. Dros Bz. te Eierland tegen de beslissing van B. en W. van 11 Mei j.l., waarbij adressant vergunning was geweigerd voor het bouwen van een houten loods aldaar. Adressant voert daarbij aan, dat zijn perceel de naaste belending is, terwijl andere woningen op minstens 11 meter van de te bouwen loods zijn verwijderd. De Voorz. licht toe, dat volgens art. 35 der bouwverordening alle gevels enz. van steen of ander onbrandbaar materiaal moeten worden opgebouwd. Terwijl in bizondere gevallen door B en W voor gebouwen, buiten de kom der dorpen ontheffing kan worden verleend. De heer de Graaf merkt op dat het hier betreft een zonderling geval. De aannemers van het gebouw, de heeren Daalder van de Cocksdorp zullen hier de dupe worden. De heer Dros heeft indertijd een verzoek ingediend om daar ter plaatse een houten gebouw te mogen plaatsen. B en W beschikten daarop afwijzend. Toen de gemeente veldwachter, met de uitreiking van de beslissing belast, de betreffende brief overhandigde werd door hem gezegd„Hier is uw bouwvergunning." Belanghebbenden hebben geen kennis genomen van het schrijven, zij zijn begonnen te bouwen en waren daarmede al een heel stuk gevorderd, toen de gemeente opzichter hen over het bouwen lastig viel. Waar de dakbedekking hier is van plaatijzer en naar het oordeel van de heer de Graaf de dakbedekking bij brandgevaar het meeste ge wicht in de schaal legt, zou spr. het verzoek willen toestaan. Ook de heer de Vries zou het beroep willen inwilligen. De heeren Bakker, Beumkes, Boon en Epe ontraden het. Het beroep wordt gewezen van de hand met 9 tegen 3 stemmen, die van de heeren de Graaf, de Vries en Vlaming. 7. Aankoop uan grond uoor weauerbree- ding. Het voorstel is slechts van administratieve aard en betreft zaken waarvoor door de Raad reeds de noodige credieten zijn toegestaan, te weten voor verbreeding bij de kaasfabriek te de Waal en aan het Schildereind te den Burg en aan de Koogerweg bij Buitenlust. De aangeboden besluiten worden bekrachtigd. 8. Benoeming gemeente merkman. De gemeente-werkman P. Spigt 1 Mei jl. een jaar tijdelijk in dienst, heeft zich in het afgeloopen jaar als een fiink, ijverig en geschikt werkman doen kennen, waarom B. en W. voor stellen Spigt thans met terugwerkende kracht tot 1 Mei j.l. op vaste aanstelling te benoemen op een jaarloon van f 1040,—. Met het voorstel om Spigt vast aan testellen, zegt de heer de Vries wel accoord te gaan, niet met de vermindering van loon, waar B. en W. zelf erkennen, dat Spigt is een ijverig en geschikt werkman. Van vermindering van loon, antwoordt de voorz., is in deze geen sprake. Als arbeider in losse dienst verdiende Spigt vóór 1 Mei f22. Wanneer thans Spigt een vaste aanstelling krijgt, dan verbetert daardoor zijn positie aan merkelijk, hij wordt daardoor gemeente-ambte naar, met de voordeelen daaraan verbonden, van pensioen, weduwen-pensioen, en wat dies meer zij. Niet veel arbeiders genieten hier het voorgestelde loon, zegt de voorz. en zij missen dan de genoemde voordeelen. Bij acclamatie wordt het voorstel B en W aangenomen. 9 Wijziging reglement zeeuaartschool. Naar de Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de betrokken gemeente besturen heeft medegedeeld, beantwoordt z. i. de schoolgeldregeling van het Zeevaartkundig Onderwijs niet meer aan de eischen welke men in deze tijd mag stellen. De betrokken inspecteur heeft, als minimum bedoeld, voor de 3-jarige cursus een bedrag genoemd van f75.per jaar, voor aspirant 3e stuurlieden een bedrag van f5 per maand. B. en W. stellen voor laatstgenoemd bedrag te stellen op f7,50 per maand. Overigens vinden B. en W. geen reden boven de door de inspec teur gestelde minimum-bedragen uit te gaan. Het schoolgeld wordt als volgt vastgesteld: Voor cursucs-leerlingen op f75,— per jaar. aspirant 3e stuurlieden op f7,50 p. m. 2e 12,— p.m. Ie 16,—p.m. 10. Heffing en inuordering schoolgelden uoor hef zeeuaartkundig onderwijs. De voorgestelde wijzigingen in hoofdzaak noodzakelijk door de schoolgeldverhooging worden bij acclamatie aangenomen. 11. Lagere Landbouwschool. Betreffende en in antwoord op een schrijven aangaande de oprichting van een lagere land bouwschool in deze gemeente, wordt op voorstel van B en W besloten, aan de betrokken minis ter te berichten, dat voorloopig nog van dat plan wordt afgezien. Bij informatie is B en W gebleken, dat de afd. den Burg van de L. T. B. nog haar stand punt, te dezer zake indertijd ingenomen, blijft handhaven. 12. Verzoek afdeeling Texel uan de Chr. Geheelonthouderzuereeniging tot uast- stelling tapuerbod gedurende de ker mis. Komt ter tafel het adres bovengenoemd en de adhaesie-betuigingen van de Kerkeraden van de Herv. Gemeente te den Burg, Oosterend de Gereformeerde kerk te Oosterend, van de afd. van de R.K. Landarbeidersbond, dat feitelijk geen adhaesie-betuiging is en die van de afd. Texel der S.D.A.P. dat voorstelt het verbod vast te stellen voor de geheele gemeente. B. en W. stellen voor afwijzend op het ver zoek te beschikken, de drankwetgever heeft ingrijpen bedoeld als omstandigheden, zuiver plaatselijke, daartoe aanleiding geven. En waar nu het drankgebruik op Texel per hoofd der bevolking slechts een derde gedeelte bedraagt van dat in het overig deel van ons land, daar wijst dat er op, zeggen B. en W. in hun prae advies, dat het drankmisbruik niet ligt in de geaardheid der Texelaars, welke niet dateert van de laatste jaren, doch waarvan reeds in de oude kronieken gewag wordt gemaakt. B. en W. meenen inwilliging van het verzoek ten sterkste te moeten ontraden. Zij zeggen aan het slot van hun praeadvies„Hoe sympathiek men persoonlijk ook tegenover de zaak der drankbestrijding moge staan, zulks neemt niet weg, dat de Raad, in zijn hoedanigheid van wetgever van lagere orde, niet verder behoort te gaan, dan de drankwetgever heeft gewild, n. 1. ingrijpen als bizonder plaatselijke omstan digheden daartoe aanleiding geven. Die nu, achten B. en W. in onze gemeente gedurende de kermisdagen niet aanwezig. Bij de discussies, door de heer Boon ge opend, geeft deze te kennen, overal voor te zullen stemmen, wat de afschaffing van alcohol kan bevorderen. Spr. is er echter niet voor de meerderheid door een minder heid te laten regeeren en verwacht daarom meer heil van de „local option" (plaatse lijke keuze.) B. en W. bekijken de zaak anders dan de geheel onthouders, brengt de heer de Vries in het midden. De geheel-onthou ders willen kwaad voorkomen, B. en W,

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2