3612, Zaterdag 10 Juni 1922; 358t" Jaargang. leuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Gemengd Nieuws. Firma J. ASJES Ez, FEXJÏLLMOM, DE WIDDSTROOPER Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentie» daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. Uiig. Firma L A N O E V E L B BE R O O IJ, ParkstraatBoa» of T x a LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling 1 Jnni 1933, 3'527 «'77 Onderzoek van Verlofgangers. Tabaksbelasting en versieringskunst. Onder dezen titel schrijft de Tel. „Heeft bij het nieuwe bankbiljet van f25 de chef portier van de Nederland- sche Bank als aesthetisch adviseur ge fungeerd de fiscus is zoo verstandig geweest voor de ontwerpen der accijns strookjes, die van beden af om sigaren en sigaretten geplakt zullen wordeD, het oordeel in te winnen van den jongeheer Jan Boterman, leerling aan de avond school te Appingedam, die geheel in zijn vrijen tijd, zonder eenige hulp deze ont werpen vervaardigde en alleen bij het overteekenen in het net door zijn onder wijzer, den heer Willemsen, geassisteerd werd. Het ornament is blauw van kleur en zeer practisch werden enkele vakjes opengelaten, waar in roode lettertjes de firmanaam en het aantal sigaren in ge drukt kunnen worden. De jongeheer Boterman heeft ondanks zijn jeugdigen leeftijd hij wordt op Koninginnedag a. s. 13 jaar begrepen dat het hier een waardepapier gold en heeft dus tusschen het lijnornament schemerige „stippel veldjes aangebracht. Om 't eventueelen vervalschers niet te moeilijk te maken, deed hij het zóo dat het er op een stip peltje meer of minder niet erg aankomt. Daar de ondergrond wit is, ontstaat automatisch door het opdrukken der roode letters de nationale driekleur, zoodat iedere rooker bij het neertellen zijner tabaksbelasting weet waarom hij rookt. Ter versterking van dit nationaal gevoel zijn in een verloren hoekje nog eenige lettertjes geplaatst, die te samen het woord „Nederland" vormen. Van kinderen en bankbiljetten. Terwijl de familie L. N. te Haarlem afwezig was, wisten kinderen 4 bank biljetten van f10 in handen te krijgen, die ze als waardeloos verscheurden. Door het vinden van eenige snippers werd de familie opmerkzaam gemaakt. Het mocht hun gelukken de meeste snippers terug te vinden in ieder geval zooveel dat door de Ned. Back het be drag werd vergoed. De Alkmaarsche tram. De algemeene vergadering van de Alkmaarsche Tramvereeniging besloot met algemeene stemmen tot liquidatie van de paardentram. Een combinatie is gevormd, welke met steun van de gemeente de tram tot de booten van de Alkmaar Packet hoopt door te trekken. Tel. Leeft toch in vrede. Een pas getrouwd echtpaar woon achtig te BeileD, kreeg dezer dagen hooggaande twist met de buren. Van weerskanten vielen scherpe woorden. De vrouw trok het zich zoo aan, dat zij volslagen krankzinnig naar een gesticht moest worden gebracht. Nu begon de man teekenen van verstandsverbijste ring te toonen, die zóó toenamen, dat hij voortdurende bewaakt moest worden. Zaterdagmorgen is hij per auto naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Bekrachtigd. De Arnhemsche rechtbank heeft, met bekrachtiging van het verstek vonnis, A. Stoot, gewezen burgemeester van Gendringen, wegens de bekende ver duisteringen, veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. De gewezen Duitsche kroonprins. De Chicago Tribune meldt, door Minister Ruys de Beerenbrouck gemach tigd te zijn mee te deelen, dat er niets van waar is, dat de gewezen Duitsche kroonprins een bezoek aan Duitschland zal brengen, zooals de 8 Uhr Z9it. in Berlijn had bericht. Hij heeft het verlof RIJTUIGFABRIEK. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedrijfsgebruik, Levering onder garantie. Zeer billjjke prezen, er niet voor gevraagd en zou, eens over onze grens, geen vergunning meer krijgen terug te keeren in ons land. Bij den dood van keizerin Augusta was een dergelijk verzoek wel gedaan, doch toen heeft onze regeering den gewezen kroon prins te kennen gegeven, dat hjj bij terugkeer geen asylplaats meer zou krijgen. Ernstig auto-ongeluk. Hedennacht om 1 uur had op de Ber- kumerbrug, nabij Zwolle een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij een der in zittenden werd gedood. De heer Lamaree, notaris te Jacobi Parochie, kwam met zijn auto uit Breda via Velp naar Zwolle. Het schijnt, dat de auto op ongelukkige wijze in aanraking is gekomen met de, aan een ketting bevestigde brugleuning Deze sloeg dwars door den auto heen. De auto kwam half in het water terecht en bleef verder aan de brug hangeD. De notaris brak een sleutelbeen en bekwam uitwendige kneuzingen. Een 31-jarige schoonzuster van den notaris, woonachtig te Breda, werd ge dood. Ze is weduwe eu laat een kind yan 4 jaar achter. De echtgenoote van den notaris, die eveneens in den auto zat, werd niet ernstig gewond. Het lijk en de gewonden zijn naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De brug is ernstig beschadigd en het verkeer der stoomtram is gestremd. Het parket is ter plaatse. De spaarpot eener koe. In de maag van een koe, die werd geslacht door den slager J. Schop, te Klaaswaal, werd gevonden: twaalf spij kers van verschillende grootte, een schoenhaakje, een kwartje, een dubbeltje en een cent. Abonnementsprijt per S maanden". Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Ct3. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen ÜRANT, Prp» der Advertenliênt Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekeno, POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 10 Juni tot en met Vrijdag 16 Juni voor rijwielen 9,53 uur, voor rijtuigen 10,23 uur Zomertijd. Donderdag 8 Juni v.m. 8,28 Vrijdag 9 9,06 Zaterdag 10 9.59 Zondag 11 10,41 Maandag 12 11,21 Dinsdag 13 12,02 Woensdag 14 12,43 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/j uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur jVoor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,— nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen: van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder8,45 12,6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9-04 7,31 sneltrein 9,04 10,18§ 12.48 12,41 3,23 203ff 4.39 4.2°§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9.21 11.30 12,28§ 2,44 3.11 6''° 5 526 8,04 1,54 10:49 li,18f 12.56 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 22.) naar GER8TAECKER. IX. Ver over de zee, op Amerikaanschen bodem in de weelderige streek van de Mis- sisippi, die „American Bottom" genoemd wordt, lag de vriendelijke boerderij van een Duitscher. Altijd was men er druk in de weer, want de eigenaar had veel land, talrijke koeien en paarden en toen hij voor zeven jaren hier introk en een jaar later de mooie dochter van een buurman trouwde werden heerlijke feesten in het fraaie stee- nen gebouw gegeven. Nu waren vele menschen rondom het huis vereenigd, doch niet voor een feest. i)ö munuou otoudou zwygeaU in kleine groepen voor do deur, waaroit vrouwen met betraande oogsn te voorschijn kwaaien eu eeo halt uurlat r droeg men 'n deodfcat uit, welke de menschen us at het d.cbibij- DIEKSTPLICHT. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangers- register dezer gemeente ingeschreven verlof gangers der militie te land zal worden gehouden te den Burg in de Openbare Lagere School op Dinsdag, 4 Juli 1922, des voormiddags 11'/3 uur, voor de verlofgangers der lichting 1916 en des namiddags 12'/, uur, voor verlofgangers der lichting 1920. Aan het onderzoek behoeven alleen deel te nemen de verlofgangers der lichtingen 1916 en 1920, van de lichting 1920 alleen voorzoo- veel betreft de verlofgangers, behoorende tot de bereden artillerie en tot de Haart eu Aprilploeg der cavalerie. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving en naar de uitgereikte persoonlijke kennisgevingen. Texel, 8 Juni 1922. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. gelegen kerkhof vergezeldeD. Dicbt schter het lijk ging een man, een klein meisje van oDgeveer vier jaar bij de band leidende. In zijn doodsbleek, met voren doorploegd gelast, leg meer dan smart. Zwijgend, de lippen vast op elkaar gesloten, staarde hij naar den grond, bieid met zijn recbteihand het bandje van 't kind vatt, dat naast hem ging en nieuwsgierig, dan naar den vader dan naar de doods kist, dan weder naar do achterna komende menschen keek. De lijkstoet was op het kerkhof geko men, en terwijl de kist op de raad van het gr&f stond, hield de geestelijke een lange rede. Da mannen omringden hem met sfgenoraen hoedon en niet ver van daar stuwde de machtige stroom zijn gele wateren voorun, ritselden de bladoren der slanke hoornen en floten de vogels in de takken. Dit alles ging geluidloos den treurende voorbfi. Zijn blik wa3 gevettigd op de doodkist, die bet lijk van zijn aan gebeden vrouw bevatte, masr ziju geest zweefde wijd, wijd over de zee, naar een ver land. ....Nacht was het daar ODkel de maan stond aan den hemel en wierp haar bleek licht door do bladeriuoietakten van het herfatwoud. Doodsche stil'e tuerscbta alom, en ginder ia eeo kleine vlakte graasde er-n troep herten en kwam allengs dichter bij de plaats, waar de verborgen echuiter Let gelaten g-.< weer gereed bield.... dan klonk het schot, dat echode door het woud sn een hert, doorfeljjk getroffen, sukkelde nog eetige schreden verder, om iu het hout den geest te geven. En nnP Niemand zag den e trooper, die loerend zijn tijd in het hout afwachtte, daa voorzichtig vooruitBloop om blijgemoed het zware aiuk wild op zijn schouders te torsches. Bijna had b|j het dichte borch bereikt nog eenige stappen en de duistere schaduwen van het beukenbosch zouden hem bescher men, daar. Halt donderde de stem des priesters in zijn oor en bij het woord „Jezus* zonk de men gebroken neder, berend over al zijn ledematen en verborg hij zijn bleek gezicht in de trillende vingers. Houdt opHoudt stil op don weg der zondewaarschuwde de geestdriftige reieuaar verder halter is nog tijd, wijl de trompet van het laatats oordeel nog nist in uwe ooren dreunt. Doet boete, gij allen, opdat de dood niet onverwacht aan uw deur kiopps en de poorten des hemels u gesloten blijven voor ec-uwige tfiden Verder huid de gewijde spreker zijn rede, icaT do man, ter aarde neergebogen boord9 niets rnser, liet suisde en bruiste ia zijn ooren, eu wild joeg het bloed door zijn adeieo, totdat een buurman hem op ziju schouder klopte en hem langzaam en voorzichtig vaa don g-ond ophief. De ifikredrt was voorbij. do doodkist stond naakt het gapende graf en de mannen prevelden een stil gebod voor de afgestor vene. Nu ploften schoppen aarde op de doodkist en terwijl de doodgravers huo treurig ambt volbrachten, keerde de Btoet langzaam naar huis. Eerst boden do vronwen een eenvoudig eten aan de gasten, waaraan de huisheer geen deel nam. Dan zadelde do mannen nun paarden en reden weg. Allon gingen heen, de een na den ander en het werd stiller. Alleen een onde vrouw bleei achter, die alles weder opsohikte en in 't geheim van de overgebleven wijn dronk. In de kamer zat de man met het meisje op da knie treurig en zwijgend voor zich nit te staren. Zoo zat bij vele aren het kind was vermoeid geworden, de slaap had haar ooajas toegeleken hjj wist het nier. Eentonig sloegen de aren van de kamer- klok hij hoorde ze niet. Da oude kwam binnen eenmaal, tweemaal, driemaal on nog zat de weduwnaar met het kind in zijn armeo. Zij durfde hem in zijne mij meringen niet storen. Daarginder over den langen woudzoom been, die don anderen oever van den Miasisippi omgrensde, giug' de von ouder, 't Werd avond. Het eloeg eindelijk kalf tien en no{ altijd hield de ongelukkige het slapende kind in zijn armen en staarde in het donkere vertrek, totdat de onde huishoudster zelve baar oasen van vor- moeiec'B niet meer kou openhouden. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1