Nö. 3613, Woensdag 14 Juni 1922; So'1' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Van week tof week. Binnenlaadc Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen kdvertentiën daags voor de altgare vóór 1 aar nam. ABONNEMENTEN em ADVERTENTIES worden aangenonsoa bfl d« Vitg. Txmxa LAN9ZVEL»é»BR00IJ, Parkstraat, Bona or Ti taa HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Borg geopend. Dienstregeling 1 Juni 1933, o—o—o TEXEL, 13 Juni 1*22. Sportvereeniging. Vrijheidsbond. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprió* per S maancleni met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekena. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. LICHT OP! Van Zaterdag 10 Juni tot en met Vrijdag 16 Juni voor rijwielen 9,53 uur, voor rijtuigen 10,23 uur Zomertijd. Donderdag 15 Juni v.m. 1,03 Vrijdag 16 1,45 Zaterdag 17 2,30 3,20 Zondag 18 Maandag 19 4,20 Dinsdag 20 5,29 Woensdag 21 6,33 Des namiddags is het ongeveer een half later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7% uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur |Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,— vm. 5,30nm. van Helder: 8,45 12,— 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49t 9.04 7,31 sneltrein 9,04 10,18§ 12,48 12,41 3,23 2.03ft 4.39 3,52" 6,— 4,20§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9.21 11,30 12,28§ 2,44 3,11 6,18 5,52§ 8,04 8,54 10,49 11,181" 12,56 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 3—10 Jani. Uit den aard der zaak is menigeen be nieuwd naar de mogelijke gevolgen, welke het optreden van de z.g. Nieuwe Katho lieken zal hebben voor de machtspositie van de katholieken in de Tweede Kamer. De Katholieke Kamerfractie beschikt, naar men weet, over een belangrijk aantal zetels en men is nu benieuwd, of door de ver deeldheid in het katholieke kamp daarin bij de a.s. verkiezingen merkbare verande- riug zal worden gebracht. Temeer, waar van een samenwerking van de beide katholieke partijen geen sprake is en men veeleer van twee elkander bestrijdende richtingen kan spreken. De belangstelling voor de bovengenoemde vraag is in de laatste dag6n ongetwijfeld nog zeer toegenomen, nu ook het hooge kerkelijke g9zag zich met den strijd in het katholieke kamp ingelaten heeft. Te Rotterdam is deze week n.l. de Tweede Nederlandsche Katholiekendog gehouden en daarop is door den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Van der Wetering, onom wonden het optreden der Nieuwe Katho lieke partij afgekeurd. De aartsbisschop verklaarde, dat het Episcopaat de splitsing .in twoe partijen zeer betreurens waardig vond, meer nog, dat ook de Paus de scheuring betreurt. Het Episcopaat vertrouwde na deze verklaring, dat alle katholieke mannen en vronwen op deoffl- cieele lijst der Katholieke Staatspartij hun stem zouden uitbrengen. Wat zal de Nieuwe Katholieke partij na deze verklaring der Kerkelijko overheid doen De leden van den verkieziDgsraad en de candidaten der N. K. P. zijn door de partijleiding opgeroepen tot een bespre king van den toestand, die thans gescha pen is door de verklaring van het Epieco- paat. Men mag benieuwd zijn naar den uitslag. Uit Parijs komt het zeer zeker teleur stellende bericht, dat de Commissie van bankiers, iozake een internationale leening aan Duitschland, niet tot een besluit is kunnen komen en dat ze nu haar arbeid maar eerst eens drie maanden opgeschort heefl. Of het de meeningsverschillen in den boezem der commissie, dan wel prac tiscbe moeilijkheden zijn geweest, waar door geen besluit kon worden genomen, is ons op dit oogenblik nog niet bekend, maar het eerste lijkt ods wel het meest waarschijnlijk Het meeningsverschil toch trad in de laatste dagen nogal sterk aan den dag, bij de kwestie, of er al dan niet aan het bedrag der Duitsche schadeloos, stelling mocht worden getornd. De ban. kiers hadden die kwestie aan de orde ge steld in de vergadering van de Commissie van Herstel. Natuurlijk verklaarde Frankrijk zich daar ten sterkste tegen en wilde het als een overschrijding van de bevoegdheid der bankierscommissie aanmerken, als deze zich met de kwestie der schadeloosstelling inliet. Do meerderheid in de Commissie van Herstel oordeelde daar echter heel anders over en beschouwde het vraagstuk van de Internationale leening nauw ver bonden te zijn aan de kwestie der schade loosstelling. Ook België vereenigde zich daarmee. De bankierscommissie kreeg dus de handen vrij en al kan ze ook maar alleen haar advies indienen, toch begrijpt ieder, dat dit van niet geringe beteekenis zal zijn, waar het een zoo belangrijke kwestie als de Duitsche schadeloosstelling betreft. Als de bankiers verklaren, dat zij geeo kans zien een internationale lee ning voor Duitschland geplaatst te krijgen, omdat Duitschland te zwaar moet offeren om voldoende zekerheid te kunnen geven, dau beteekent dat een aanwijziug en een uitnoodiging tevens, dat de vredesverdra gen moeten worden herzien. En dat is waarschijnlijk wel het moeilijke punt, waarover de bankiers het nog zoo dadelijk niet eens zijn kunnen worden. Daarom eerst maar vacantie. —o-o—o— Nog altjjd blijft de toestand in IerlaDd moeilijk Door het krachtig optreden der Britsche regeeringstroepen schijnt er te Belfast en in de grensgebieden van Ulster verbetering van den toestand te zijn inge treden. De benden Sinn Feiners Bcbijoen voor dat krachtige optreden het gewenechte respect t6 hebben.; In Zuid-Ierland is het rustig, tenminste wat men in Ierland rustig noemt. Griffith is weer naar Londen gegaan, om met Churchill over de gerezen moeilijkheden te praten. Naar luid der berichten heeft hij aan Churchill nogal belangrijke con cessies gedaan, o m. dat de Iersche grond wet door de Britsche regeering zal worden goedkeurd en dat de eed van trouw zal worden afgelegd in bewoordingen, door de Britsche regeeriog vastgesteld. De vraag is echter, of Griffith ook garantie zal kun nen geven, dat de aanhangers van de Valera deze concessies willen eerbiedigen. Als er straks een coalitie-regeering komt, zal een deel er van dan misschien ook weigeren te doen wat Griffith beloofd heeft? Heel veel vertrouwen zal men te Londen in de republikeinen wel niet stellen. Deze toch blijven hun oude geweldtactiek voort zetten en storen zich niet aan de belofte van De Valera, dat de verkiezingen onge moeid zullen worden gelaten. Men beeft dat in de afgeloopen week kunnen zien bij de candidaatstelliDgen. In verscheiden districten zijn naast de coalitie candidaten van Collins en De Valera, ook a; deren candidaat gesteld, hetzy door de onafbanke- iy ken of door de arbeiderspartij.Enkeledezer candidaten werden door de republikeinen doodgeschoten, terwijl in een ander district de man, die de candidatenljjst voor de arbeiderscandidaat inleverde, opgelicht en weggevoerd werd. Dergelijke daden van geweld en terreur spreken voor zich zelf en bewijzen, dat men in de republikeinen niet te veel vertrouwen moet stellen, —o—o—o Na Lloyd George, Dr. Wirth en Poincaré, heeft thans ook de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Scbanzer, het woord gevoerd over de conferentie te Genua en wat daarmee verband houdt. Veel nieuws heeft h(j daarover niet gezegd, na alles wat men in den laatsten tjjd reeds omtrent de inzichten van de Itali aansche regeering heeft kunnen lezen. Italië trok te Genua één l)jn met Engeland en Schanzer's uiteenzetting sloot dan ook geheel aan bij die van Lloyd George. Hij betoogde dat de politiek er op gericht moet zijn, om het Russische volk weer in het Europeesche leven op te nemen, opdat het ei toe kan medewerken, om in de behoeften van Europa te voorzien en opdat bet moge lijk zal zijn Europa opnieuw een gevoel van veiligheid en stabiliteit te geven. Na het verdrag van Rapallo aoht Scbanzer het des te meer noodig, dat ook het andere deel van Europa met Rusland tot overeen stemming zal geraken. Op de conferentie bracht bet optreden van Italië dikwijls een verzoening tot stand tusschen de uiteen- loopende zienswijzen. Dat het te Genua niet is gelukt bet Russische probleem op te lossen, schreef Schanzer toe aan het feit dat daarvoor de t(jd te kort is geweest. Dat was in 6 weken niet te doen, maar men is nu zoo verstandig geweest, om voor de conferentie te Den Haag 3 maanden te nemen. Het terrein is thans zorgvuldig voorbereid. Schanzer betreurde het, dat Amerika niet aan den Haagsche conferentie zal meedoen, maar desondanks was (lij vol goede hoop Wat ook het resultaat van Den Haag moge zijn, het contact tusechen Oost- en West- Europa zal niet meer kunnen worden ver broken. Optimisme is een mooi ding, maar,.. -o o o Te Belgrado heeft men groote feesten gehad, ter eere van het jonge Koninklijke bruidspaar. Koning Alexander van Servië werd in het huwelijk verbonden met prinses Marie van Roemenie. De huwelijks voltrekking was een indrukwekkende plechtigheid en had plaats t6n overstaan van den patriarch, die door een stoet van hooge geestelijken geassisteerd werd, in den luisterrijken kathedraal. De bruiloft van Koning Alexander en prinses Marie schijnt ook nog in politiek opzicht Diet zonder beteekenis te zijn ge weest. Alle Balkanstaten waren te Belgrado vertegenwoordigd - Tsjecho Slowakije, Roemenië en Griekenland en zoo tusschen de vreugde van den bruiloft in hebben de ministers zich met de politiek bezig gehouden. De heeren zyn gaan napraten over Genua en over de verhoudiDg van de Balkanstaten tot Europa. Men voorspelt als gevolg daarvan een nieuwe politieke entente en een bond van alle Balkanstaten. „Roet in het eten", kwam in de oude tijd, toen nog onder de oude, groote schoorsteenen het middagmaal werd bekokstoofd, zeker meer malen voor en leidde dan ongetwijfeld tot min gewenschte huiselijke tooneeltjes. De herinnering aar, die onverkwikkelijkheden leeft thans nog voort in de uitdrukking, die ook van toepassing was op de vergadering van de Sportvereeniging op Vrijdag j. I. Zeer ontstemd bleek de voorzitter, de heer J. de Jager, te zijn over bejegeningen het dage- lijksch bestuur aangedaan, zoo zelfs, dat ze voor hem een reden waren om voor de verdere vervulling van zijn functie te bedanken. Vooral het gemis aan gevoel van saamhoorigheid was spr, een doorn in het oog. Aan de secretaris bracht spr. groote lof voor zijn werkzaamheid ^AburxJc kah>cncii.<Uiocljiirk«n woschf m.-n't bcal'mct Dc Lever** en voor de actie, die van hem is uitgegaan en waardoor de vereeniging van financieele onder gang is gered. Het tekort van f200,— werd In een even zoo groot bezit omgetooverd. Voor de waardeerende .woorden, aan zijn adres gericht, brengt de secretaris, de heer A. de Wilt dank, maar hij ziet zich tevens genood zaakt een deel van de lof hem toegezwaaid over te brengen op zijn medebestuursleden, met name de directeur en de penningmeester. Mocht in de vereeniging de samenwerking soms zeer veel te wenschen overlaten, zegt de secre taris, in het bestuur was dat niet het geval. Spr. vindt het erg jammer, dat de omstandig heden in de vereeniging de voorzitter tot heengaan nopen. De notulen, hierna door de secretaris gelezen, worden onveranderd vastgesteld. Aan het jaarverslag, eveneens door de secre taris uitgebracht, ontleenen wij, dat de vereeni ging in het afgeloopen jaar, op 14 Mei j.l. haar 10-jarlg bestaan feestelijk heeft herdacht en dat hare populariteit bij die gelegenheid wel Is gebleken, want dat meer dan 1500 per sonen van hunne belangstelling deden blijken. Verder, dat èn door de korfbalclub èn door het eerste elftal van de voetbalvereniging een kampioenschapstitel van de N.Holl. vereeniging werd verworven, zoomede, dat de beker van de Java-China-Japan-lijn definitief in het bezit van de Sportvereeniging kwam. Aan het slot kwam ook hier de klacht reeds doordevoorz. geuit, over het onwelvoeglijk gedrag van som mige leden, over gebrek aan samenwerking en aan discipline. Bij de verkiezing van een voorz. daarop aan de orde gesteld, blijkt niemand zich daarvoor beschikbaar te willen stellen, waarop de secre taris aanbiedt, die functie te vervullen. Neen I klinkt het hierop uit de vergadering dat gaat nietl De heer de Wilt is als secretaris niet te vervangen en spr., de heer G. Bakker, doet daarop een beroep op de voorzitter om die functie te blijven vervullen. Nadat de heer Reij, als lid van de elftal commissie nog heeft te kennen gegeven, dat de kwestie met die commissie, door de voorz. mede naar voren gebracht, z.i. geen reden mag zijn om aftetreden, omdat het feitelijk niet anders dan een misverstand is geweest, geeft de heer de Jager te kennen, voorloopig te willen aanblijven. Die mededeeling wordt met een daverend applaus begroet en als tolk van de vergadering brengt de heer G. Bakker de voorz. dank voor zijn besluit. Onder leiding van de secretaris, (andere zaken roepen de voorz. elders,) wordt de vergadering voortgezet. Besloten wordt tot uitloting van 5 rentelooze aandeelen, tot feestelijke viering van Koningin nedag en Indien mogelijk tot een boottocht naar Wieringen, bij welke gelegenheid tegen de elftallen van de aldaar bestaande sportver eeniging zal worden uitgekomen. Zaterdagavond had in hotel Texel de ver gadering van de Vrijheidsbond plaats, waarbij als sprekers optraden de heeren K. de Boer Cz. van Assendelft en H.Groenen wout van Santpoort. De vergadering was door ruim 30 personen bezocht. De heer W. H. Lap opende met een kort woord, waarna hij het woord verleende aan de heer de Boer, die in aansluiting met het geen door de heer Lap was gezegd, de wensch uitsprak, dat het optreden alhier tot oprichting van een afdeeling van de Vrijheidsbond zou mogen leiden. Spr. gaf te kennen, als vertegenwoordiger van de landbouw, in hoofdzaak over landbouw aangelegenheden te zullen spreken, en de be handeling van de zaken betreffende de Vrijheids bond meer aan de heer Groenewout te zullen overlaten. Hoe toch komt het, zoo ving de heer de B ier daarop aan, hoe toch komt hef, dat de land-

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1