Van der Graaf Co.'s bureaux voor den handel Tdveiïtëntien. £emengd 'M ieuwa Predikbeurten- '^.arktberiehten. AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL, ïcasso's van achterstallige a betwiste vorderingen, Handelsinlormatiën. Witte Krnis. De zeteljacht. Van de hand van de bekende dichter- zanger Speenhof, is dezer dagen een beraming verschenen, over de strijd om de zetels in de Tweede Kamer, zooals alleen Speenhof dat kan. Alle partijen en hunne candidalen worden er in bezongen, maar ook de eenlingen, zooals de dichter hen noemt, die in hun eentje de strijd wagen, wor den door hem niet vergeten. Hij rijmt daarvan Arts is met zijn zoon gekomen Voor een eigen zetelstrijd. Wat een prachtig zelfvertrouwen, Welk een onverschrokkenheid. Arts doet alles „en familie" En de man heeft groot gelijk Want de Katholieken zetten Hem maar leelijk aan den dijk. Weer een eenling op da vlakte Weer een stille kluizenaar, v. d. Zwaag vischt op zijn eentje Hij alleen is de sigaar. Met Verwoy en met de Ruyter, Coppenolle, Groenendael, Balvers en de Wormerveerschen Halve weesjes allemaal. Texel heeft een Braam als ridder Om eens vroolijk mee te doen. J. H. Brinkman strijdt alleenig Voor Verhooging van pensioen. Zoek maar uit en doe je keuze Alles, alles goede waar. Wat een kieuren en een standjes, Wat een hutspot door elkaar. Ds. H. Buiskool, te Helder, heeft eervol ontslag als vlootpredikant aange vraagd, omdat bij liever tot den gemeen telijken arbeid terugkeert. Hij heeft een beroep aangenomen naar de Herv. Gem. te Noord Zijpe. R N. Texel III— Oudescliiltl. 2—1. Postbestelling op Zondag. Geen algemeene instemming met de niet bestelling op Zondag op het platteland gevolg zelf in getouw of verstoken van Zaterdagavondbladen. In de Zeeuwsche gemeente Dreischor heefteen vereeniging een particulier besteller benoemd, die voor do leden brieven en couranten afhaalt en bezorgt. Van een gedeserteerd marine matroos. 1 Als een bijzonderheid deelt men ons mede dat de marinematroos R. P. van Hetem, die met de HudsoLfeeston te New York deserteerde, op 27 Sept. '21 als socialistisch gemeenteraadslid voor New York werd gekozen. (Volk.) Bij den heer B te Bussum hebben zich twee kippen in een ruime mand te broeden gezet zusterlijk naast elkaar op 18 eieren. Alle 18 z(jn met kuikens uitgekomen en beide moeders zorgen in één ren voor haar kroost. De %oproepingskaart." De nieuwigheid aan deze stembus is de vorm dien de z.g. „oproepingskaart" ditmaal beeft. Deze dient n.l. als omslag voor de candidatenlijst, die krachtens de wet eiken kiesgerechtigde moet worden toegezonden. Niettemin is die omslag het voornaamste, want hij moet naar het stembureau worden meegenomen als legitimatiebewijs. Weliswaar kan een kiesgerechtigde, wiens (wier) „oproepiDgskaart" in 't ongereede moent geraakt zijn of die er geen ontving, toch aan de stemming deel nemen maar voor een goeden (en vlug gen) gai g van zaken aan de stembus is het wenschelijk, dat ieder zooveel moge lijk de „kaart" d.w.z. de envelop) mee brengt, Het is dus zaak, zich ten dezen niet te vergissen. Het noodlot. Te Welshpool werd Dinsdag een jon getje van 9 jaar Donald Humphrey, in het park van het kasteel Powis door een neervallenden boom gedood. Het tragische van het geval is dat Maandag nacht de moeder van het kind droomde dat bij bij het zwemmen was verdronken. Zij was hierdoor zoo ontdaan dat zij hem Dinsdag verbood te gaan zwemmen en hem naar het Park stuurde. Mrs. Hum phrey vertelde juist haar droom aan een buurvrouw toen het bericht kwam dat haar zoontje gedood was. Bij het lossen van een steenkolen- wagen door den Ver. Braudstoffenhandel te Deventer ontdekte men gisteren in de beide buffers een vogelnest. In één daarvan lag een gespikkeld ei. De wagen was uit België afkomstig waar schijnlijk zijn het dus ontvoerde woningen van twee Belgische vogelparen. Een goudkarper. Te Montfoort heeft de heer G. J. J. Wiegerinck met den hengel in deIJsel, een goudkarper gevangen, die ruim 4 pond woog. Het zeldzame dier, dat veel geleek op een rousachtigon goudvisch, heeft heel wat bekijk gehad. Woensdag 14 Juni 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, avonds 8 uur Bijbellezing. Texel, 12 Juni. INGEZONDEN MEDEDEEIHNGEN. bouwende bevolking zich tegenwoordig zooveel met de politiek inlaat, terwijl men zich daar vroeger geheel buiten hield. Het antwoord op die vraag was gemakkelijk te geven, meende de spr., de gewijzigde verhoudingen .tusschen landelijke en stedelijke bevolking en tusschen de regeering en de landbouw waren^daarvan de oorzaak. Vroeger was elke regeering de boeren wel gezind, hunne belangen werden in geen enkel opzicht bedreigt, er was geen reden om zich te doen vertegenwoordigen. De strijd van belangen verder, van de land bouwende en de stedelijke bevolking, leidde niet tot botsingen. Er waren weinig schomme lingen in de prijzen der landbouwproducten en indien het nog het geval was, dan waren ze van voorbijgaande aard. Het recht van de land bouwer om zijn waren te verkoopen waar ze het meest opbrachten werd door niemand be twist. Maar oorlog en distributie verstooren wreed die idylle. Een groot deel van de stedelijke bevolking is thans van oordeel zegt spr., dat de vruchten van de vaderlandsche bodem ge meenschappelijk eigendom van de geheele be volking zijn. Herhaaldelijk nog vragen de stadsmenschen van de regeering prijsregelend op te treden. De landbouwers zijn verplicht zich tegen die opvatting te verzetten, er althans voor te zorgen dat wanneer de regeering ingrijpt, dit niet gaat ten koste van de landbouwer alleen. Een merkwaardig verschijnsel is, zegt spr., dat de landbouw eerder steeds buiten de be moeiingen van de regeering is gebleven. Bij ongevallenwet, veiligheidswet en arbeids wet zijn de landarbeiders buiten de wet ge bleven. De regeling in verband met de ongevallen wet, voor de landarbeiders in 1901 reeds toe gezegd, bleef achterwege, omdat de landbou wers zelf intijds voor een betere en voordeeliger voorziening hadden gezorgd. Bij de landbouw heerschen thans nog ge bruiken en bestaan toestanden, die een regeling in verband met veiligheidswet en arbeidswet noodzakelijk maken, spr. hoopt dat de land bouwers ook in deze zullen medewerken, tot een regeling, zonder de ambtenarij,die de overige arbeidswetgeving aankleeft. Ook het pachtvraagstuk vraagt om een op lossing, zegt spr., de gebruikszekerheid van de grond dient aan de pachter gewaarborgd en eenige bestaanszekerheid bovendien. Het is een hoogst ingewikkeld vraagstuk en de uit- eenloopende omstandigheden maken een in grijpen hoogst moeielijk. De landbouwers mogen en kunnen de rege ling niet overlaten aan vertegenwoordigers, die bang zijn voor ambtenaren en arbeiders. Dat de landbouwers deelnemen in de politiek is verklaarbaar, ja. zelfs noodzakelijk, doch spr. keurt het af dat zij dat doen in afzonderlijke partijen en partijtjes. Spr. ziet daarin verlies van stemmen door versnippering en bovendien verlies van kracht. Dat zou kunnen voorko men worden door te blijven in de bestaande politieke partijen, de invloed in die partijen kan van groote beteekenis zijn. Voor zoover de landbouwers zijn van vrijzinige richting wekt hij op tot aansluiting bij de Vrijheidsbond. Over de toenemende ambtenarij spreekt nog de heer de Boer. De salarieering en pen sioneering van ambtenaren vraagt tegenwoordig een bedrag van 5C0 millioen gulden per jaar. Het zal moeite kosten ons land van financi- eele ondergang te redden, de staatsschuld neemt onrustbarend toe. De Vrijheidsbond wil het economisch evenwicht herstellen door ver mindering van de uitgaven. Het zal een moeie- lijke taak zijn, omdat ze daarmede in botsing komt met vele persoonlijke belangen. AUerwege echter vindt de Vrijheidsbond steun en het allerbeste bewijs, dat het de Vrijheidsbond goed gaat, aldus eindigt spr., vormen wel de heftige aanvallen waaraan de bond van de zijde van tegenstanders bloot staat. Na de pauze treedt de heer Groenenwout op, die doel en streven van de Vrijheidsbond nader ontwikkelt. De spr. daarbij op de voet te volgen laat onze ruimte niet toe. De heer Groenenwout blijkt een meester van het woord te zijn, een eerste klasse verdediger van de beginselen van de partij, waarvoor hij optreedt. Spr. staat uitvoerig stil bij de economische crisis, die wij thans doormaken. In sombere kleuren tee kent spr. de toestand en brengt daarbij tal van staaltjes van verkwisting door ambtenaren en ambtenarij naar voren. Aan een en ander paal en perk te stellen stelt de Vrijheidsbond, waarin zeven bestaande partijen zich vereenigd hebben, zich tot taak. Uitvoerig verdedigt spr., aan het slot, de bond tegen de aanvallen der tegenstanders. Voor debat meldt zich niemand aan. Enkele vragen door de heeren Bossen en Bouwman gesteld worden blijkbaar tot genoegen van de vergadering beantwoord. Ingekomen een gift van H. B. Den Hoorn groot f7.50. Texel I-O.V.V, I. 2—1. Het begin was eenigszins zenuwachtig, waar door wat laks werd aangepakt. O.V.V. her stelde zich echter spoedig en speelde een zeer vurige partij. Bij Texel was het vuur vrijwel geheel zoek, waardoor hun spel saai werd. O.V.V. gaf goed partij en speelde zooals wij nog nimmer van hen gezien hebben. Het combineeren en plaatsen was af. Voor de rust wist Texel, uit een strafschop, eenmaal te doel punten. •Na de rust dezelfde vertooning, waarbij ook hier weer hef laksche spel der Texel-voorhoede opviel. Ran werd goed bewaakt en kreeg weinig kans den O.V.V.-keeper te verschalken. Texel raakt nu langzamerhand in de meerheid en weet nogmaals te doelpunten. Dit is O.V.V. echter te bar, waarom nog eens extra wordt aangepakt. Een mooi hard schot van S. Koning werd door Henkie gestopt, doch hij komt hierbij te vallen en bij deze worsteling voor het Texel-doel wist O.V.V. het welverdiende tegen- puntje te maken. O.V.V. speelde een goede partij, met S. Koning, Parlevliet en de beide Drossen ais uitblinkers. Bij Texel waren de Ruijter en Ran als vanouds. Texel III heeft de nederlaag der aspiranten gewroken door van Oudeschild met bovenge noemde cijfers fe winnen. Ook dit was een aardige wedstrijd, waarbij Texel wat spel- kwaliteit betreft, verreweg de meerdere was. Het was een lust, die kleine vlugge jongens (tegenover de veel grootere spelers van Oude schild) met het bruine monster te zien om springen. De Texel-ikeeper verrichtte prachtig werk, dat luide door het vrij talrijke publiek werd toegejuicht. Ook de beide backs zijn hunne plaats in dit elftal volkomen waard. Wij hopen nog meerdere van deze wedstrijden te mogen zien. Wat meer belangstelling van de ouderen kan dan beslist ook geen kwaad. Ze zullen er genieten van het aardige spel der jongeren. Wij vestigen op verzoek de aandacht op de advertentie betreffende de openlucht-meeting op Zondag a.s. op [hef land van de heer Joh. D. Roeper aan de Koogerweg, waar voor de S.D.A.P. een drietal sprekers zullen optreden, terwijl een zangvereeniging van Helder eenige zangnummers ten beste zal geven. Zondag 18 Juni 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v,m 10 uur da. J. A. Raabe van Oosterhout. Koog, nm. 3 uur ds. Schellenberg den Hoornv.m. huif 11 ds. Brümmer. Oudeschild, n.m. hall 3 ds. Brümmer. H. Avondmaal. Oosterend, v.m. .10 uur ds. Kroese. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Jansea van Mede. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. L. van Urk van Westmaas Voorber. H. Avondmaal. Collecte v. hulpbefa. kerken in de Provincie, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. P. Oosterbaan Hilversum. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Koster. Oosterend, v.m. 10 uur ds. da Alaar. 25 Daarden f 275,a f 350, 5 Koeien 1200,— a f375, 5 Nuchtere Kalveren 117,— a f25, 7 Schrammen 130,— a f 4 biggen f25,— af—, 50 Schapen 120,a 135.— 3739 Lammeren 110, a f 18, 2 korven Kippen 11,50 a t 2)75. Alkmaar, 9 Juni. Op de heden gebonden graanmarkt waren aangevoerd 456 fl.L. De prijzen waren Tarwe f 13.a f 15.gerst cbev. f 13,25 af 14,15. gerst winter f a f haver f 1425 a f 14.50 bruine boonen f a f 48,citroenbooDen f 47,a 1 witte boonen f a f blauwmaanzaad f 80,a I erwten groene kl 122, a f erwten groene gr. f 30,— a 148,—grauwe f 10,—af 33,— vale f 15,— at—, rogge f 13,25 a f 13,75 koolzaad f af rood mosterdzaad af paardoboonen f a f per 100 Kg. Pnrmcrend, 13 Juni. Aangevoerd 872 Minderen waaronder: 360 vette kooien 90 i 130 Ct. per K.G ,sn Gelde koeien t 150 d 400; Melkkoeien f 150 d 400; 24 stieren. 337 vette kalveren 11,55 a 11.75 p. Kg. S60 Nuchtere kalveren f 10 a f 45, 1064 Schapen f 23,— a f 50. 208 lammeren f9,— a f 17, 424 vette varkens f 0.92 a 1 0.98 per Kg. 23 magere varkens f 25 a f 37,00; 284 biggen f 12,00 a 1 28,00; 0— overhouders f a f kipeieren f7.50 a f 8.50 per 100: Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. 4 8 Juni. GEBOREN Pieternella Anna Bankje, d.v. L. Koppeaol en E. F. Verschueren. Maagpijn, 14 krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping enz, moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs f 0,65 per flacon, alom verkrijgbaar. w. GRtMIJZER en D GRIMIJZER- Former hebben het genoegen kennis te geven van de geboorte van hun Zuon JACK. Den Burg, 9 JuDi 1922. Eenige en algemeene kennisgeving. Na een korte, doch hevige onge- steldheid, overleed heden in het Diaoonessenhui8 te Amsterdam, in den ouderdom van bijna 29 jaar, onze ge liefde Fcbtgenoot, Zoon, Behuwdzoon Broeder en Bebuwdbroeder, de Heer REINDER VAX DER KEULEN, Ontvanger der Registratie en Domeinen te Texel, Uit slier naam, J. van der MEULEN-Stokkiok. Amsterdam, 10 Juni 1922. Overtoom, 71 boven. Hsden overleed zacht en kalm, voorzien van de H. H> Sacramenten der stervenden, onze innig geliefde Echtsenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ANTJE KUIP, in den oudeidom 'van 57 jaar en 4 maanden. J. D. WITTE en Kinderen. Weverstraat, Den Burg, 10 Juoi 1922. g Eenige en hlgemeene kennisgeving. I Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder TRIJNTJE BRANS, Wed, W. Koppen, in den ouderdom van bjjna 74 jaar. Oosterend, Texel, 13 Juni '22. IJ. KoppeD. L. Koppen—Buijs. Scheveningen I f. Bouma—Koppen o. J. Jdo 11 ma. L, Koppen. G. II. Roppefl-Thomafsen en kleinkinderen. Teraardebestelling Vrijdag 16 Juni s nam. 2 uur.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2