Gemengd Nieuws, INGEZONDEN STUKKEN. m Nieuwe aardappelen 35-jarig jubileum. Onze vroegere plaatsgeDOote, Mej. Tine Over deed dezer dagen te Utrecht met goed gevolg eind-examen gymna sium. Bij de deze week te 'S Gravenhage gehouden examens slaagde voor 3e stuur man Groote Stoomvaart de heer E. Par- mentier leerling aan de Zeevaartschool alhier. Op Zondag 25 dezer zal de Alge- meene Nederl. Vrouwen-organisatie een vergadering beleggen des n.m. half drie in Hotel Texel waar Mevr. Nine Minne- ma za! spreken over Bezniniging in de Staatshuishouding en over Verbetering der Huwelijkswetgeving. Mevr. Nine Minnema is Candidate voor de 2e Kamer van bovenstaande party. Oosterend20 Juni. Eigenaardige broedplaats. VaDaf het Zuiderstrand te Weetkapelle tusscheu paalhoofd 24 en 25 kaD men waarnemen, dat een meeuwenpaar op de ton, als baken gelegd op de plaats, waar ongeveer 9 jaar geleden het s.s. „Ralph Creycke" is gezonken, een nest gemaakt heelt. De beide meeuwen lossen elkaar af in het broeden. Zeer zeker een zeldzaamheid daar men misschien langs de heele kust van Wal cheren geen meeuwennest vindt. 't Begint al. Door de Rijksambtenaren te Enschedé zijn bij een winkelier aldaar eenige dui zenden sigaren en sigaretten in beslag genomen, welke niet waren opgegeven voor het betalen der belasting. Hoe de melk verdween. Een landbouwer te Obricht had reeds eenigen tyd gemerkt, dat 's morgens zijn koe in de weide gedeeltelijk was gemol ken. Er werd aan diefstal gedacht. Een dezer nachten werd evenwel een... groote trekhond op heeterdaad betrapt. Hij voorzag zich eiken nacht flink van de melk, welke by de koe afzoog. Er waren nachten dat de eigenaar der koe zelfs 5 a 6 liter melk miste. Een slimmerd. Een schoolopziener trad een schoollo kaal biDnen en luisterde eenigen tijd naar de aardrijkskundeles. Plotseling vroeg bij een van de jon gens Weet je we], wat de equator ig? De equator is een denkbeeldige lijn, om de wereld gespannen, antwoordde de jongen prompt. Goed zoo. Maar begrijp je nu wel wat een denkbeeldige lijn is? Kun je daar b.v. een knoop in leggen Jawel mijnheer. Och zoo Wat zal dat wel voor een knoop zqo Een denkbeeldige mijnheer. INGEZONDEN MEDEDEELfNGEN. Kersen. Bij de te Wijk bij Duurstede gehouden kersenverkoopingen werd naar schatting van 14 cent tot 20 cent op het hout besteed. Kruisbessen. Te Amerongen is de geheele kruisb9s- senoogst verhandeld aan de N.V. Han dels vereeniging te Kesteren tegen 19 ct. per kilogram. R.N. Heidebrand, Te Stiphout (Noord-Brabant) is een oppervlakte van ongeveer 150 H.A. heide behoorende bij het kasteel Croy, door brand vernield. Vulkanische uitbarsting op til. De Resident van Pasoeroean vestigde de aandacht van den vulkanologischen bewaakdienst op het opvallend verschijn sel dat het wild op de hellingen van Smeroe en Tenger afzakt, hetgeen vol gens ouden van dagen een voorbode is van uitbarstingen. Schoolmeester-doodgraver. De Raad van Zwollerkarspel heeft den beer Witvoet, hoofd der openbare school te Mastenbroek, met 15 Sept. eervol ontslag verleend in verband met zijn be noeming te Rotterdam. Tevens werd hem ontslag verleend als.... doodgraver. Motten vinden de lucht van druk inkt ondraaglijk. Daarom kan men kle dingstukken tegen hen beschermen door ze in versch gedrukte couranten te be waren. Drankbestrijding 12 September bestaat de Nederl. Ver eeniging tot Afschaffing van Alcoholhou" dende Dranken 80 jaar. Zij is voornemens dit feit op 9 en 10 September in Den Haag op feestelijke wijze te herdenken en aan dat fe6st op 11 en 12 Sept. een congres en haar alge- meene vergadering te verbinden. Een mensch zonder geduld, is als een lamp zonder olie. Paardenmarkt. Wii ontleenen aan de Schager Ct. Aangevoerd 322 stuks. Veulens f 40 f 120 1 Va jarige en 2-jarige f 10J-f350 3-jarige f 150-f400 rijtuigpaarden f400 -f700; werkpaarden f200 f600; slachtpaarden f40-f200; hitten f80 f450. Handel zeer trekkend. De pryzen liepen enorm terug, zoodat hier de term kon luiden voor uitverkoopsprijzen ver kocht. Strubbelingen genoeg. De kermis-Zondag te Schagen ken merkte zich voor verschillende eigenaars van kermisvermakelijkheden door tal van strubbelingen. Van The Whip sprong een ketting kapot, met gevolg dat verder draaien onmogelijk was. De Cake Walk moest stoppen omdat het brakke water verder draaien onmogelijk maakte. De stoom molen moest stoppen omdat er een verpakking sprong. De nieuwe bioscope had wat stagnatie, eveneens door slecht water en tenslotte sprong een zekeriDg van het gemeentelyk electrisch bedrijf, dat voor enkele oogenblikken storing gaf. Motorongeluk. Te Laren, N -H., kwam Zondagmiddag de 23-jarige J. Radstok in aanrijding met een vrachtauto. De heer Radstok, van de firma Kroes en Co. uit Bussnm, reed op een nieuwe motorfiets, die hij blijk baar moest wegbrengen op den Eemnes- serweg. Op het oogenblik dat hij omkeek en terzijde week, kwam van den tegen- overgestelden kant de vrachtauto aan rijden. De heer R moet toen blijkbaar zijn stnur hebben verloren, waardoor hij de verkeerde richting nam, met het nood lottig gevolg, dat hij tusschen de vracht auto en een boom tereshtkwam. Zeer ernstig inwendig gekneusd werd hij opge nomen. Twee doktoren, dr. Holtman en dr. Katz. waren spoedig ter plaatse, maar konden slechts den dood constateeren. Te laat beloond Men meldt uit Brussel Cogghe, de oude sluiswachter en held van de Yser, is in behoeftige omstandig heden overleden. Toen de oorlog uitbrak, was hij reeds gepensionneerd, nadat hij jarenlang sluiswachter te Veurne was geweest. Hij genoot toen een ellendig pensioentje van enkele franken. Bij den slag aan de Yser zochten de genie- officieren naar een middel om de sluizen te openen om het land onder water te zetten, doch zij konden het niet vlndeu. Daarop verwees men hen naar Cogghe, die het werk volbracht. Sindsdien heeft Cogghe in groote ellende geleefd. Pas enkele dagen geleden had de regeering eindelijk besloten, hem een pensioen toe te kennen, waarvan hij echter niet heeft kunnen genieten. Men had met deze erkenning te lang gewacht. De f 10,000 teruggekregen. Iemand had een zoon, waarvoor hij een positie zocht. Hij kwam overeen met den eigenaar eener drukkerij, dat zijn zoon als firmant in diens zaak zou wor den opgenomen en hij dan f 30.000 zou inbrengen. De jongeman kwam in de zaak en vader stortte aanvankelijk f 10,000 doch van het opmaken van een contract kwam vooralsnog niets. Er waren kleine verschillen-, die beide partijen verdeeld hielden, doch deze werden grooter door den tijd in plaats van tot oplossing te komen. De overige f20,000 werden dus niet gestort en de samenwerking werd verbroken. Toen eischte de vader ook zijn f 10,000 terug, doch daarvan kon volgens den drukker niets komen. In den korten tijd toch, dat de jonge man in de zaak was geweest, zou hij volgens den eigenaar, ruim f 50Ü0 uit de kas hebben zoek gemaakt en dit geld wilde hij nu met de opgeëischte f 10,000 verrekenen. De Rechtbank te Tiel heeft toen de vorderiDg tot terugbetaling van de be doelde f 10.000 geweigerd, waarna de zaak in booger beroep kwam. Thans heeft het Gerechtshof te Arnhem beslist, dat de f 10.000 wèl zullen moeten worden terugbetaald en dat daarop niets zal mogen worden gekort, aangezien de zoon zelf persoonlijk aansprakelijk is voor hetgeen hij onrechtmatig uit de kas nam en dit niet met een vordering van den vader mag worden gecompenseerd. Brievenbus. Mijnheer de Redacteur. Onder de leiding van de jonge directeur, onze plaatsgenoot Q. Smidt, is het voortbe staan van het corps weer verzekerd. Tal van nieuwe leden heeft het corps ge wonnen, het is als geheel verjongd weer naar voren gekomen. Wij feliciteeren ons dorp daarmede. Door allerlei omstandigheden is men op een eiland op zichzelf aangewezen heerlijk is het, zich dan met eigen krachten te kunnen redden. Dinsdagmorgen werden aan de veiling alhier door de heer J. List, Koogerweg, de eerste nieuwe aardappelen in dit seizoen aangevoerd. Ze waren flink van stuk en goed uitge wassen. Voor Texel dit jaar zeker bizonder vroeg. Naar wij vernemen, zal 1 Juli a.s. de heer S. Dogger te den Hoorn 35 jaar in dienst der Posterijen werkzaam zijn. Ongetwijfeld zal het op die dag de jubilaris niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Zondagmiddag j.l. twee wedstrijden op het sportterrein, alhier. Te half drie speelde .Texel" 111" tegen de Adspiranten van hier. Er werd slechts één punt gemaakt en wel door de Ad- spiranten. Beide clubs moeten nog veel leeren. Warmer en ernstfger speelden te half vijf de korfbalclubs van den Burg en van Oosterend. De laatste club, die onlangs te den Burgzoo'n pover figuur maakte, door met 8—0 te verlie zen, toonde zich nu meester op eigen plaats en wist dan ook nu met 4—1 te overwinnen. 't Was voor de kijkers jammer, dat het zoo koud was; anders zou het bezoek zekergroo- ter geweest zijn. We verwachten de korfballers weer eens spoedig terug. De auto van de sprekers der S.D.A.P. verscheen hier Zondag j.l. te rutm 10 v.m. toen alle kerken aan waren en niemand zich op straat bevond. Er werd dan ook van uit het voertuig niet gesprokennadat men een aantal kranten had verspreid, vertrok men in de richting van De Cocksdorp. Onze brievenbus blijkt in te slaan en dat doet ons genoegen. Aan iemand, die ons vraagt een tweetal briefjes op te nemen, over zaken van algemeen plaatselijk belang, staan wij dat gaarne toe. Abonné B. vraagt ons of het geoorloofd is met motorfietsen op het voetpad Burg-Burgzicht te rijden. De wegen zijn daar toch in zoo'n goeden staat, dat het heel niet noodig is. Wij geven dat de inzender toe doch moeten opmerken, dat de motor- en rijwielwet aan gemeentebesturen eenige eischen stelt, m. a. w. dat verbod om op dat voetpad te rijden zonder meer, niet voldoende is. Ons gemeentebestuur zou de zaak bij het toenemend verkeer kunnen overwegen. Texel, 12 Juni 1922. Terwijl ik zat uit te rusten van mijn dwaal tochten over het mooie eiland Texel, kreeg ik Uw blad van 8 Juni 1922, onder de oogen en zag daar uw rubriek „Brievenbus". Meteen kwam het bij me op, dat ik daar wel eens gebruik van kon maken, n. 1. dit: „Kan er op het plein, uitgangspunt naar alle dorpen, geen brievenbuis geplaatst worden Moeten vele vreemdelingeu niet lang zoeken, alvorens ze een bus gevonden hebben Zou het ook voor het Texelsch publiek niet be- vordelijk zijn als er op het drukste verkeerspunt zulk een bus stond Bij mijn tochten over de eilanden Terschel ling en Vlieland is me tenminste opgevallen, dat er daar wel voor gezorgd is, dat vreem delingen, die nogal gauw geneigd zijn, eenige kaarten van de mooiste plaatsjes, die ze dien dag bezocht hebben, aan hunne kennissen toe te zenden, gelegenheid vinden. Op het dorpje „West-Terschelling" meen ik er wel drie te hebben geteld. Hopende dat dit schrijven er toe mogen bij dragen, dat de daartoe bevoegde autoriteiten ingrijpen of anders een vereeniging tot bevor dering van Vreemdelingen Verkeer, die hier op het eiland Texel toch wel aanwezig zal zijn. het bestuur der Posterijen op hare tekort komingen zal wijzen. Hoogachtend, EEN VREEMDELING. Aan de Brievenbus ter bezorging aanbevolen de mededeeling dat de melk, die we met die zonnige warme dagen van onze melkboer ont vingen erg stoffig was, onder in de kan was heel wat vuil. Als oorzaak daarvan kon niet de slordige behandeling op de nette boerderij gelden, doch wel het vervoer in een paar open emmers langs den grintweg, waar nu eens een auto, dan een koppel schapen of een stoom- fiets gepasseerd wordt. De verordening indertijd gemaakt, dat in zoo'n geval de emmers steeds van deksels voorzien moesten zijn was heel juist, maar... de deksels schijnen wel evenals het voorschrift afgeschaft te wezen, hoe goed ook beide waren. Opdat hierin eenige verbetering kome wordt beleefd verzocht bestelling van dit briefje aan het goede adres. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Ondergeteekenden vragen beleefd een plaatsje voor onderstaand schrijven, waarvoor bij voorbaat onzen hartelijken dank. Een dezer dagen is bij de ingezetenen van Oudeschild een circulaire verspreid, waarin een oproep tot steun voor onze Koningin Wilhel- mina Bewaarschool, 't Is een publiek geheim, dat de school zich zelf niet kan onderhouden. Schoolgelden en contributies zijn niet toereikend voor 't exploiteeren der instelling. Gemiddeld is er een jaarlijksch nadeelig saldo van f250,—. Elk jaar moet worden uitgezien naar buiten gewone inkomsten. Zoo is reeds een paar malen een fancy-fair en een tentoonstelling ge houden, waarvan de baten dan voorzagen in den nood. Dit jaar en ook reeds de beide voorafgaande jaren durfde het Bestuur niet hiertoe overgaan, omdat de visscherij nu juist geen schitterende uitkomsten gaf. 't Doel van dit schrijven is nu de echte bewaarschoolvrienden op te wekken de ver spreide circulaires naar de mate hunner finan- cieele draagkracht in te vullen, opdat het bestuur de noodige middelen zal verkrijgen om de school, die een zegen voor 't dorp is, te blijven exploiteeren. Deze opwekking geldt natuurlijk niet alleen voor belanghebbenden maar we zouden haast zeggen, vooral voor hen, wier kinderen vroeger hebben geprofiteerd van het onderwijs op de bewaarschool. Burgers van Oudeschild toont u solidair, waar 't geldt 't behoud van een uwer schoonste en nuttigste instellingen. Het Bestuur: C. SCHAAP, Voorzitter. Mej. J. W. DROS, Secretaresse. F. BLOM Jz., Penningmeester. H. HIN. G. BLOM Jz. S. KUIJPER Jz. O Woensdag 21 Juni 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's avonds 8 uur Bijbellezing. Zondag 25 Jnni 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Kerkcollecte. Waal, n.m. 3 uur ds. Brümmer. den Hoornv.m. halt 11 ds. E. A. Visser van Oosterzee. Oudeschild, n.m, half 3 ds. Kroese. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. Cocksdorp, v.m. halt 11 ds. Schellenberg. Haandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. J. Bootsma van Loosduinen. H. Avondmaal. Maandcoilecte. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Zang v/h gemoentekoor. Texel, 19 Juni. 23 paarden f250,a f400,— 5 Koeiea 1125,— a f150, 2 piuken f 0,— a f 0, 4 Nuchtere Kalveren f 10,— a f 20, 6 Schrammen f20,a f35,— 4 Biggen f20,— a f 25, 121 Schapen 116,a t25.— 2081 Lammeren f6,— a 115,— Eierenveiling. Den Burg, 19 Juni. Aangevoerd 105 partijen. 12000 stuks, kipeieren 17,— a t 7,90 per 100 stuks, eendsieren f6,40 a f6,70 joDge hanen f0,14 a 10.50 per stuk. Alkmaar, 16 Juni. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 574 H.L. De prijzen waren Tarwe f 14.— a f 14.75. gerst chev. f 14,— a f 14,50. gerst winter f a f haver 1 14,50 a f 15.00 bruine boonen f 40,a f 52,citroenboonen f' 42,— a t duiven boonen f 27,— a f blauwmaanzaad f a f erwten groene kl f a f erwten groene gr. f 40,— a 152,—grauwe t 15,—a 25,— vale f 15,a t rogge 113,25 a 13,75 kar wijzaad f 33,— a frood mosterdzaad a f paardeboonen f a f per 100 Kg.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2