Mö 3616 Zaterdag 24 Juni 1922.' S58tf Jaargang. Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Firma J. ASJES Ez. 4 leuwg- FEUILLETON. DE WIL.DSTROOPER Dit b!ad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Uvertentlöu daags voor de nttgave vóór i aar aam. Prïder AJeertentHnj ABONNEMENTEN es ABVERTENTIEN worden aaagenome* bfi de üitg. F»ma LAN8SV2LÏ4 BE ROOIJ, Parkstraat, Boa» opTiïii v.m. HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling 1 Jnni 1932, 3-52? «'TT 26.) Uitoefening; Kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn. TEXEL, 23 Juni 1922. U. M. v. Landbouw. RIJTUIGPABRIEK. Heiligeland - .Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedrijfsgebruik, Levering onder garantie. Zeer biliyko prijzen. (Wordt vervolid) Abonnementsprijs per 3 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte bcrekeno. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. 7,27 8,16 8,59 9,40 10,20 11,02 11,47 LICHT OP! Van Zaterdag 24 Juni tot en met Vrijdag 30 Juni voor rijwielen 9,56 uur. voor rijtuigen 10,26 uur Zomertijd. Donderdag 22 Juni Vrijdag 23 Zaterdag 24 Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag 28 De» namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7Va uur. Voor postwissels, kwitantiEn, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uut (Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder: 8,45 12,— 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,326 9,04 6.49t 9,04 7,31 sneltrein 9.04 10.188 !2.48 12,41 3,23 2.03ft j[-39 4'20§ o'oq 7,20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 3,36 7,56§ 9>40 9^21 ».30 12,23§ 2,44 3.U 6-'8 5 526 8,04 8^54 10.49 11,18+ 12.56 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, tf Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. naar GERSTAECKER. Den gevangene riep Bellert verwon derd. Dat gaat nietdien kan ik niet hier laten komen. —Ik heb een gewichtige mededeeling te doen, luidde het kalme antwoord van den bezoeker, die slechts in zijn tegenwoor digheid mogelijk is. Hm een wondere geschiedenis, sei Bellert, terwijl hy langzaam de snuifdoos opende en een snuifje nam. Een won dere geschiedenis. Voor alles, hoe is uw naam Xk wensoh geen vraag te beantwoordtn vooraleer Schoffel hier aanwezig is, zei de vreemdeling. --Hm... bromde de heer Bellert, stond op, fluisterde eenige woordj es met zijn klerk. Deze schokschouderde een paar maalein delijk zette zich de heer Bellert weder op zyn stoel, trok aan de bel en sprak tot den binnenkomenden Ortel Nummer 34 moet gij hier brengen. Noem de noodige wachten mede. STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen Ier openbare kennis, dat op Woensdag, 5 Juli 1922, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de STEM MING ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opge legd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Artikel 150 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van ver hindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt eene schriftelijke vermaning van den Kanton rechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschre ven bij art. 144 van het Wetboek van straf vordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Texel, 21 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. De Burgemeester van Texel herinnert per sonen bij wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen waarbij,personen die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeene maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des morgens en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken Nummer 34 P vroeg de bewaker, om geen vergissing te maken. De orerste knikte en Ortel verdween. Intussohen leunde de vreemdeling ach terover en haaide diep adem. Eindelijk steundehy de beide ellebogen op de knieën, verborg ziju gezicht in de handen en zat bewegingloos. Een paar masl ging de deur open en telkens wrong hy zioh ineen, ver roerde zich eohter niet, totdat buiten in de gang eindelijk de stappen van vele menschen zich lieten booren onmiddellijk werd de deur geopend en Ortel meldde met luide stem „nummer 34 Nn riohtte zich do vreemdeling langzaam op en zjjn gezicht werd nog bleeker en boller zijn oog. Langzaam trad de gevangene nader. Schof fel was erg verouderd de gevangenislucht had zijn gelaat mat gekleurd, terwijl zijn oogen verglaasd ia bun holten «tonden. Het roode haar had men hem kort geknipt en stroef hing hem het grauwe gevangenispak om 't lijf. Zjjn blik was onrustig en sobuw hij ging van den een Daar den ander en bleei dan op den vreemdeling gericht. De overigen kende hij genoeg; hoe iarg reeds hadden zij hem gekweld en gefolterd Vroeger beriep hy zich wel op z|jn on schuld; geen bloed kleefde aan zijn vingers had hij meer dau eens bezworen, masrde zaak was afgehandeld, Vijftien jaar tucht huis is ten lange tyd en er waren reeds of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere ar- beidsiokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werk dagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, boven bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamelijk; dat, volgens art. 151 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste v ij f en z e v e n t i g gulden. De algemeene maatregel van bestuur, boven genoemd, Is gegeven bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 54) der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de ge meente op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskun digen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenver plegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werk plaatsen, als in art. 56 der Kieswet bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Texel, 21 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, BUIJSING DAMSTE. 't Was bij een verkiezing, jaren terug, dat wij iemand zich hoorden noemen„gematigd onverschillig", ter onderscheiding van, oud liberaal, vrij-liberaal of anti-revolutionair. Sedert heeft geen der partijen zooveel aanhang gekregen, dan die der gematigd onverschilligen, ja het is zelfs wel mogelijk, dat de aanhangers minder gematigd en meer onverschillig zijn geworden. Over heel het land wordt geklaagd over weinig belangstelling voor de politiek en het slecht vergaderingbezoek, wat wel eens „speciaal-Texelsch" is genoemd, is thans een nationaal verschijnsel. Dat wat de politieke vergaderingen betreft. Is het met andere vergaderingen elders beter? Worden b.v. vergaderingen van vak-organisa ties daar beter bezocht? Hier is het miniem. zeven voorbij twee jaren lang bad het ondorzosk geduurd, dat men hem natuuriy k niet ten goede rekende zoo bleef het twijfelachtig, of hij bet oog acht jaren achter de grendels zou uithouden. Nu wist hij in derdaad nauwelijks zelf meer, of hij den moord gepleegd bad of niet. Het was hem zelis onverschillig en h(j had angst voor den tyd waarop bij, als oud man met gebroken lichaam en gobrandmerkten naam weder ruw in de wereld zou geetooten worden. Zijn blik en die van den vreemdeling ont- mostien elkander. Doch de gevangene keerde zich weder onverschillig om. Hij was alleen nieuwsgierig om te weten, wat men van hem wilde. In alle geval was hij blij, dat men hem had laten roepen, om 't e7tn voor welk doel. Het was tooh altijd een afwisseling ia dit eentonig leven, en cogenblik, dat hy met vrije menechen mocht verkeeren, al was het das ook maar met gereobtrdienaars. Hier, mijnheer, zei de gevangenbe- stuurder Bellert, terwijl hij den gevangene aanduidde, hier is de man, dien gij wenscht te zien. Gij zij'. Schoffel van Herz- lingen, riet waar 1)3 gevangene draaide langzaam het hoofd nasr hem toe. Wief Ik, ja, ik geloof het wel, zeide bij met eea glimlach, maar zeker wo"t ik het zelt niet meer. Het is zoolan,? geleden dat ik mijn raam gehoerd heb, ik g-- loof dat ik er niet moer cp durl zweren. Hior Dinsdagavond althans kon het al weinig minder. Toen de bestuursleden, voor een samenspreking zich na achten nog even ver wijderden, bleef er één, zegge één toehoorder in de zaal. Gelukkig, dat het bestuur der afdeeling en de cominiesieleden van de Landbouw-Onder- linge voltallig present waren en dat later nog enkele toehoorders kwamen opduiken, zoodat de voorzitter, de heer Keesotn, ten slotte behalve bestuur, commissie en vertegenwoor digers der pers, aan 5 personen het welkom toeroepen, waarna het woord was aan de spreker, de lieer M. den Ouden, die het onderwerp„Verplichte verzekering" behan delde. Over de wijze waarop de Landbouw-Onder- linge tot stand is gekomen en wat zij sedert bereikt heeft, sprak de heer den Ouden uit voerig. Hoe kon het ook anders Waar de wet der verplichte verzekering voor het Land- bouw-bedrijf, zoo ongeveer sanctie heeft gege ven aan wat de Landbouw-Onderlinge Vrij willig deed. Het Rijksinstituut voor sociale verzekering noemt spreker ontzettend duur. Het werkt moeielijk, kostbaar en tijdroovend. Waar bij de Rijksverzekeringbank alles over zooveel schijven loopt, heeft de Landbouw- Onderlinge bewezen dat beter, vluggeren goed- kooper te kunnen doen. Het systeem der Landbouw-Onderlinge be rust op zelf-doen. De commissieleden kennen werkgever en werknemer en kennen het be drijf. Zij houden toezicht op de rentetrekker. Uitkeeringen over de eerste 8 weken ge schieden door de afdeeling geheel zelfstandig, de kosten daarvan worden over de geheele provincie gedragen. Wanneer een ongeval uit- keering over meer dan 8 weken eischt, is er gevaar voor blijvende invaliditeit, de meer dere kosten worden dan door de Centrale ge dragen en over het geheele land omgeslagen. Elk jaar maakt men schoonboek. De gevolgen van ongevallen worden elk jaar gekapitaliseerd, zoodat niemand behoeft bij te dragen in de kosten voor zijn aansluiting voorgekomen. De landbouw-ongevallenwet thans door de beide Kamers der Staten-Generaal, zonder hoofdelijke stemming aangenomen staat ver zekering door bedrijfsvereenigingen toe, het voortbestaan van de Landbouw-Onderlinge is bij deze wet verzekerd. Spr. deelt nog eenige bizonderheden mede- betreffende de wet, o.a. dat men voorzoons en dochters in het bedrijf werkzaam, niet tot heet ik nummer 34, Zoo gij in uw beuken mijn nummer wilt zien, zult g|J miju naam vinden. 'tie goed, zei dedireotenrongeduldig en wenkte hem met de hand. Ge bahotlt alleenop de gestelde vragen te antwoorden. Nummer 34 gehoorzaamt, zei de maa kalm en keek gelateD voor zich. De vreemdeling had intusschen geen oog van de ruwe trekken van den ongelukkige afgewend. Ala de direotcar zweeg, riohtte hij zich op en sprak met trillende en toch vastberaden stem Mijnheer Bellert, hebt gij tyd om naar een geschiedenis te luisteren Als zij niet te lang duurt, antwoordde deze, naar da klok ziende. Hot ia reeds kwart voor tien. Ik zal kort zijn, zuchtte de vreemdeling wreef zioh met de hand dikke zweetdrop pels van 't voorhoofd en begon Gy weet dat voor tien jaar, op het Hollendeiker gebied, aan den rand vaneen pijnboBch, de houtve;ter Meijer vermoord gevonden werd. Schoffel, die ter zyde stond en geloofd had, dat, eer het zijn beurt kwurn, een andere zaak moest aigehandeld worden, veraohrok zicrtbaar, toen hij dien naam hoorde. V

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1