N°. 3619, Woensdag 5 Juli 1922* 35sU Jaargang. lieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Gemeenteraad van Texel. TwinK Oit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertcntlën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN om ABVBRTBNTIEN worde» aangenomen bfl de üitg. Fimua LAN9SVILI A BE R O OII, Parkstraat, Bui» or Taxsa LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Dienstregeling 1 Juni 1983, Van week tof week Mei de nieuwe kleuren kunt U dezelfde schitteren de resultaten bereiken als mei de 18 overicje kleuren u mm nu kiezen uit 24 PRACHTIGE KLEUREN Fabrikanten.' Van: Sunliqhi en LUX TEXELSCHE COURANT. Abonnemtnttprió» per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en ander. landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; Pr ®i der Adeertentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. y - V POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 1 Juli tot en met Vrijdag 7 Juli voor rijwielen 9,20 uur, voor rijtuigen 9,50 uur Zomertijd. Donderdag 6 Juli v.m. 7,14 Vrijdag 7 8,15 Zaterdag 8 9,04 Zondag 9 9,48 Maandag 10 10,27 Dinsdag 11 11,04 Woensdag 12 11,41 Des namiddags Is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen 5voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken IVm. 8 uur tot n.m. 7'/» uur. Voor postwissels, kwltantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur (Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zat.rdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van d< Boot Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,-nm.4,- 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,vm. 11,vm. 5,30nm. van Helder8,45 12,6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9.°4 7,31 sneltrein 9,04 10,18§ 12,48 12,41 3,23 2.03tt 4.39 3,52** 6,- 4,2°§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9.21 11.30 12,28§ 2,44 3,11 6,18 5,52§ 8,04 8,54 10,49 11,18+ 12,56 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 84 Juni—1 Juli. We hebben dit jaar geen komkommertijd en kunnen ook geen aandacht schenken aan de zeeslangen en andere zeemonsters, die in andere zomers de journalistiek door de malaise" heenhelpen. Integendeel, we kunnen zeggen, dat we in alle opzichten een belangwekkenden zomer doormaken en dat er over gebrek aan stof voor de kranten volstrekt niet te klagen valt. Alleen reeds de Kamerverkiezingen, met hun voor en hun naspel, maken dezen tijd tot een van leven en actie en van belang.jWe staan nu we deze regels schreven, aan den vooravond van den grooten strijd om het regeeringskasteel en we wachten in spanning af, hoe de uitslag zal zijn. Natuurlijk is menigeen druk bezig om de kansen te berekenen en zijn er in iederen kring van die broodetende profeten, die ons vertellen hoe het gaan zal, maar... wij willen ons toch maar liever niet aan eenige voor spelling wngen. In gewone omstandig heden is de kiezerswil al een grillig heer waarop geen staat valt te maken en thans, nu ook onze vrouwtjes mee moeten op trekken naar de stemDus en er tevens op politiek gebied allerlei bijzondere factoren werken, is er omtrent den uitslag tlezer verkiezingen niets met zekerheid te voorspellen, dan alleen misschien, dat de stembus allerlei verrasslngeu zal brengen. En tevens dat het wel een dagje langer dan anders zal duren, eer de offlcieuse of offlcieele uitslag vastgesteld <is kunnen worden. Doch dat zijn eigenlijk maar bijzaken, die ieder zou durven voorspellen. Omtrent de groote vraag echter, hoe de nieuwe Kamer er zal uitzien, valt met eenige zekerheid niets te zeggen. Rustig afwach ten, bljjft de zaak. -o—o—o— Niet alleen de Kamerverkiezingen hebben het journalistieke komkommergewas doen mislukken, ook de Haagscbe Conferentie werkt daartoe mede. Een week is nu al haast voorbij sedert de niet-Rusaen en de Russen aan de con ferentietafel plaats namen, maar er is nog weinig meer gedaan, dan een voor zichtig terrein verkennen, waarbij het steeds weer opviel, dat de Russen zich zoo weinig mogelijk bloot gaven en zich veel moeite gaven om van de anderen toezeggingen te ontvangen. Intusschen is uit de besprekingen wel duidelijk genoeg gebleken, dat de Russische regeering begrijpt, het zonder de credieten van West-Europa niet klaar te zullen spe len. Rusland heeft behoefte aan alles, niet alleen aan geld, doch ook aan allerlei handelsartikelen. De handelsbetrekkingen moeten worden hersteld en dat kan alleen, als de regeeringen der niet-Russische sta ten zich borg stellen voor het betalen van de orders, die door de Russische regeering in het buitenland worden gedaan. En, blijkbaar om de anderen te animeeren, be ginnen de Russen de toestand in Rusland met wat hoopvoller kleuren te schilderen. Daarvan getuigden o.a. ook de mededee- lingen die Sokolnlkof aan de persvertegen woordigers deed. Hij vertelde, dat de Sovjëtregeering alles doet om de financiën te reorganiseeren en de toestand wordt dan ook gaandeweg beter in Rusland. Ook Litwinof heeft mededeelingen in dien geest aan de journalisten gedaan en er o.m. op gewezen, dat het privaat bezit van fabrieken en machines thans gewaar borgd wordt, zoodat ieder die wil, gerust in Rusland een of ander bedrjjf kan be ginnen. Rusland heeft groot behoefte aan de credieten, dat blijkt uit een en ander vol doende doch Litwinof wil er liefst zoo weinig mogelijk voor geven, dat kan uit z(jn houding ter conferentie worden opge maakt. 't Is alles een kwestie van handel, van loven en bieden. o—o-o— In Duitscbland blijft nog steeds het groote onderwerpdë moord op Dr. Walter Rathenau. De Berlijnscbe politie is er in geslaagd twee van de drie daders gevangen te nemen. En tevens heeft zij de hand gelegd op een groot aantal andere personen die b)j den moord betrokken zijn geweest, terwijl haar daardoor meteen de draden in handen zijn gekomen van het geheime complot, de z.g. organisatie C, die zoowel den moord op Erzberger, als die op Rathe nau heeft voorbéreid en ook den mislukten aanslag op Scheidemann. Dit moordcom plot had zjjn zetel te Hamburg en stond onder leiding van den voormaligen officier Warnecke. Het onderzoek wees uit, dat deze weer in verbinding stond met kapitein Killinger, uit het Erzberger proces welbe kend. Een der andere leiders was een zekere Günther, secretaris van Ludendorf, die ook in verbinding stond met personen als Helfferich en Von [Jagow. Günther werd gearresteerd en men denkt, dat er nog veel meer aan het licht zal komen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de or ganisatie C, die een afzonderlijk spring stof- en moordcommando had, tot den moord op Rathenau besloot toen deze te Genua vertoefde en tevens dat er nog 12 andere Joodsche aanzienlijken op het lijstje stonden, aan wie eveneens de doodstraf moest worden voltrokken. De regeering gaat voort met h9t nemen van krachtige maatregelen ter bescherming van de republiek. Het desbetreffend wets ontwerp is. met uitzondering van de Beiersche, door de bondsregeeringen goed gekeurd en zal deze week aan den Rijksdag ter goedkeuring worden voorgelegd. Verder zijn allerlei krasse maatregelen van tjjde- lyken aard afgekondigd. Het deelnemen aan samenzweringen wordt gestraft met den dood of levenslange tuchthuisstraf. Personen, die in gebreke blQven samen zweringen aan te geven, worden met zware straffen bedreigd. Van hen die geldmiddelen ter beschikking van geheime organisaties stellen, zal het vermogen volledig worden geconflsceerd, enz. Het onderzoek inzake den moord brengt bijna iederen dag nieuwe verrassingen en stellig zal het onderwerp nog lang aan de orde blijven. —o—o—o- De voorloopige regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft eindelijk het roer omgegooid en tracht thans met volle zeilen te gaan in de richting door het Britsoh- Iersche verdrag aangegeven. Met krachtige band is ze gaan optreden tegen de extre misten, die maar voortgingen met hun wandaden, ook nadat het Iersche volk zich met overgroots meerderheid ten gunste van de Londensche overeenkomst had uitge sproken. Men weet hoe een paar maanden geleden een 300-tal republikeinen bezit namen van het groote gebouw „Four Courts" de Vijf Gerechtshoven en dat hun aanvoerders van daaruit allerlei proclamaties richten tot de bevolking tegen de besluiten der regeering in. Aan dien wantoestand heeft de voorloopige regeering thans met wapengeweld een einde gemaakt Nadat de rebellen geweigerd hadden te voldoen aan de sommatie om het gebouw te ontruimen en de wapens neder te leggen, heeft de regeering last gegeven tot den aanval over te gaan, Het gebouw is door zwaar geschut in puin geschoten, een deel der rebellen werd gedood, terwijl de anderen gevangen werden genomen. Terwijl dit plaatsgreep, begonnen ook in andere ge deelten van Dublin de rebellen de regeerings troepen aan te vallen en naar luid der berichten heeft de Valera zich aan bet hoofd van dezen gesteld. In zekeren zin kan men zeggen, dat de burgeroorlog in i Ierland thans een feit is, maar vermoede lijk zal het een kort proces z(jn. De regeering treedt met buitengewone kracht op. Zij doet dat in de wetenschap, dat de overgroots meerderheid van het Iersche volk achter baar staat en in bet besef, dat zij zich niet langer mag laten ringel- ooren door do aanhangers van de Valera GAouden Zaterdag 1 Juli 1922 's voormiddags half elf. Voorzitter de heer Buysing Damste, burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig de heer Epe. 1. Beêediging lid uan den Raad. Door het in vorige zitting toegelaten lid, de heer I. Hemelrijk, worden achtereenvolgens de beloften van zuivering en trouw afgelegd. De voorz. feliciteert de heer Hemelrijk met zijn installatie en heet hem welkom. De notulen van de vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Mededeeling en voorlezing geschiedt van a. Proces-verbaal van kasverificatie bij de gemeente-ontvanger op 27 Juni j.l. Ontvangen f418,321,53 Uitgaven 410,642,44 In kas f 7,679,08 b. Missive van Ged. Staten houdende mede deeling, dat beslissing inzake de verordening op vee- en vleeschkeuring is verdaagd. c. Schrijven houdende bericht aanneming benoeming onder dankzegging van de gemeente werkman P. G. Spigtl Sub a, b en c voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoek van het bestuur van de Koningin Wilhelmina-bewaarschool te Oudeschild, om subsidie uit de gemeentekas. Een aanhoudende tekort dwingt tot deze aanvraag. De school wordt bezocht door ongeveer 40 kinderen. Wanneer de financiën niet worden versterkt zal waarschijnlijk tot opheffing van de school moeten worden besloten. De heer Boon beveelt inwilliging van het verzoek aan, de school is voor Oudeschild on misbaar en men weet niet waar de noodige middelen te halen. Tegen inwilliging van het verzoek brengen de heeren de Vries en Beumkes bezwaren naar breng i U thans 6 nieuwe tinten welke uitstekend Re.schiki zijn. als voorjaarvskleuren. Deze zijn; ZALMKLEUR PAUWBLAUW TANGO-BRUCM HEMELSBLAUW TER RA-ROOD HARD GROEN ■w&scht en I verf/ 1 iegelijker/ijJ. j DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ* VLAARDIMOEM voren. Meerdere aanvragen zouden kunnen in komen. Op voorstel van de voorz. wordt het adres gesteld in handen van B. en W. om te dienen van preadvies. 3. Aanbieding rekening Algemeen Wees huis ouer 1921. Wordt gesteld in handen van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Koning, Beumkes en de Graaf. 4. Benoeming leden stembureaux. Het stembureau te Oudeschild wordt aange vuld met als plaatsvervangde leden de heeren J. Hemelrijk en Fr. Blom Jz. 5. Ontslaguerleening Mej. G. Bakker als onderwijzeres aan de o.l. school te Oost. Wordt eervol verleend op verzoek, wegens huwelijk, tegen 15 September a. s. 6. Ontslaguerleening aan den uischafsla- ger te Oudeschild. Op grond van leeftijdsbezwaren wordt op verzoek eervol ontslag verleend aan de heer J. Kuijper Gz. als vischafslager. 7. Idem aan den chef-machinist bij het electriciteitsbedrijf. Insgelijks op verzoek wordt tegen 4 Juli eervol ontslag verleend aan de heer C. de Hon als chef-machinist. 8. Uitbreiding personeel M.U.L.O. school. Het diploma M. U. L.O. wordt voor menig betrekking gelijk gesteld met 3-jarige cursus H. B. S. Dat nog geen leerling van de school alhier vanaf de schoolbanken het diploma M. U. L. O. kon behaten, is volgens het hoofd dier school te wijten aan het feit, dat niet aan elk van de 3 hoogste klassen een leerkracht is verbonden. Het onderwijs in het 8e en 9e leerjaar lijdt daaronder. Waar in onze gemeente geen H. B. S. geves tigd is, komt het B. en W. van groot belang voor dat het onderwijs aan de M. U. L. O. school zoo goed is als mogelijk is, ook als voorbe reiding voor een hoogere klasse van de H. B. S. verschillende leerlingen werden tot nu toe door het hoofd der school opgeleid voor de 2e en 3e klasse van de H. B. S. zelfs zoo, dat ze ook in hoogete klassen tot de beste van hunne klasse behooren. Op grond van een en ander stellen B. en W

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1