Pr©dikbeyr-t©n. Marktberichten. Pfarrer Schtirmann, By de dezer dagen gehouden examens voor Kommies, Ambtenaar bij Rjjks directe belastingen, slaagden o.m. de heeren J. van Leeuwen en J. v. d. Slikke van Eierland. Laatstgenoemde ontving reeds aan stelling te Lobith, tegen 1 Augustus a.s. By de te 's Gravenhage gehouden examens slaagde voor 3e stuurman groote stoomvaart, de heer K. J. Grool, leerling van do Zeevaartschool alhier. Mej. A. Blom te Oudeschild deed Woensdag met goed gevolg examen voor M.U.L O.-diploma. Meneer, zei de aankomende be diende, die toch in militairen dienst moest ik zou vanmiddag graag naar een be grafenis willen. Dat gebeurt niet, verstaan, zei de chef. Ik zeg ook alleen maar, dat ik wel zou willen, meneer. De chef glimlachte even medelijdend: En naar welke begrafenis zou jij wel willen? Naar de uwe, meneer. Razernij. J. v. S. schrijft in het Alg. Nedërl. Landbouwblad. Tot 70 gulden per voer hooi, waarvan er 5 in een Koe's eten gaan, meldt men mij uit Friesland, werd geboden op de publieke verhuringen. De voorzitter der Fr, Mij. v. L. heeft jaren aaneen gewaarschuwd voor opdrij ving en signaleerde eenige overmoedigen als ryp voor een krankzinnigengesticht. Hij krijgt gelijk. Gij Boeren, die de 5 nog bij elkaar hebt, bezint U toch. Bezint u voor het te laat is. Een sombere voorspelling. Een bekend Amerikaansch geoloog, dr. Nobles uit Philadelphia, beweert, dat binnen dertig dagen het Zuiden van Europa, het Noorden van Afrika en ge heel Azië door aardbevingen verwoest en de geheele bevolking van die landen uitgeroeid zal worden. Dr. Nobles, die eeD bijzondere studie van vulkanen maakte, verzekert, dat het broeit onder de zeventig vulkanen, in de nabijheid van Boedapest. Hij her innert eraan, dat de uitbarsting van de Hekla in 1798 genoeg lava opleverde om den heelen aardbodem te omringen met een stroom van tien voet diep en twee honderd voet breed, zoodat dit een denkbeeld geeft van de geweldige krach ten, die onder den aardbodem verbor gen zijn en die, naar zijn op studie gebaseerde overtuiging, op het punt staan, los te barsten. Op den rug van een koe. Een zonderling vliegongeval heeft zich in de buurt van Newcastle voorgedaan. Een groep militaire vliegtuigen, die een tocht van het Zuiden uit ondernomen hadden, deden een landing, toen een der machines juist op den rüg van een verschrikte koe neerkwam. Een aantal personen, die van het voorval getuigen waren, kwamen toege- ijld om hulp te bieden, maar hun assistentie bleek niet noodig daar noch de bestuurder van het vliegtuig, noch de koe veel lichamelijke „averij" hadden opgeloopen. Op tijd naar bed. Dr. Edmund Smith, schoolarts voor York, heeft een brochuretje over dit onderwerp uitgegeven, waarin hij zegt: „Trage kinderen zijn vaak vermoeide kinderen. Wilt ge, dat uw kinderen opgroeien tot suffe domooren Het geschriftje draagt tot titel„Slaperige kinderen maken het niet goed." De schrijver adviseert, de kinderen zoowel des zomers als des winters op tijd naar bed te sturen, en ook de grootere kin deren niet langer op te laten dan tot acht of negen uur. „Als men hun in den zomer toestaat te spelen of te lezen tot het donker is, dan komen ze een uur slaap te kort en zitten daardoor den volgenden dag slaperig in de school, waardoor ze niet voldoende van het onderwgs proflteeren. i Eenigen tijd geleden kwamen in „De Vrouw" artikelen voor over de vraag „Hoe houden we de kinderen kinderlijk We gelooven, dat een der middelen daartoe is, hen op tijd naar bed sturen en hen niet aan groote-menschen ont spanning te laten deelnemen. Het uur waarop een kind naar bed gaat is voor hem een graadbepaÜDg voor zijn gevoel van groot-zijn. De R e s b. weet mede te deelen, dat de lijnen der Z.-H. Electrische Spoor wegmaatschappij met ingang van 1 Jan. a. s. zullen overgaan naar de Neder- landsche Spoorwegen. De aardappelen worden goedkoop. In de Betuwe belooft de aardappeloogst zoo overvloedig te worden, dat er nu al verbouwers zijn, die op voorhand winter provisie willen leveren tegen f3,50 de H.L. Een goed vooruitzicht, dus! N. H. Ct. Het diepste boorgat der aarde. Tot voor korten tijd was het boorgat van Szuchow in Silezië het diepste ter wereld bekende, nl. 2240 M. Deze diepte is echter aldus vermeldt het laatst verschenen nummer van „Kosmos„ door twee boorgaten in Amerika (over troffen. Een daarvan bevindt zich acht mijlen noordoostelijk van Clarksburg met een diepte van 2251 M., het andere ligt 6'A mijl zuidoostelijk van Fairmont en bereikt een diepte van 2310 M. Rijke petroleumlagen, waarop gehoopt werd, werden niet aangetroffen. In zoo verre zijn deze boringen dus niet ge slaagd. Wel werden zeer belangrijke fossielen gevonden. Treurig maar toaar. De socialistische Volksgazet, bevat, naar de Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt, een hoofdartikel over de onkosten van het bezettingsleger, dat heftig van leer trekt tegen wat het blad noemt de pretenties, grootheidswaanzin en fantasieën van zekere commissie en leden derzelve. De aanvang van het artikel luidt reeds onzacht: „Toen de wapenstilstand gesloten werd, bezetten de geallieerden een goed gedeelte van het Rijnland om een waarborg te hebben voor de uitvoering van het vredesverdrag. Wanneer men echter na deze vierjaren- lange bezetting den toestand onderzoekt en vooral een oogslag werpt in de kosten berekening van het levensonderhoud van dat leger staatsparasieten, dan heeft het er heelemaal den schijn van, dat de bezetting van het Rijnland voor heel andere doeleinden dienen moet dan voor het waken over de stipte uitvoering van het vredesverdrag. Het lijkt er heelemaal naar of heel de opzet moet dienen om enkele gegalonneerden en leegloopers aan een goed baantje te helpen". En nadat een overzicht van enkele uitgave- posten is gegeven besluit het blad„En al die milliarden hadden kunnen dienen om die verwoeste gewesten herop te bouwen 1 Hoe lang gaat dat schandaal nog duren Daartoe in de gelegenheid gesteld door een voormalig bewoner van Gouda, vertrokken gistermiddag alle verpleegden uit het centraal Israëlietisch Oude Liedengesticht aldaar, naar Zandvoort, om vier weken aan die badplaats te vertoeven. Ben ik het eerste meisje, dat je ooit gekust hebt? Ben ik de eerste man, wien je dat ooit gevraagd hebt? Jaarbeurzen en Esperanto. De bekende Skandinavische jaarbeurs te Malmö (Zweden) gebruikt voor haar correspondentie en reclame, evenals de jaarbeurzen te Leipzig, Frankfurt, Lyon, Reichenberg, e.a., de Wereldhulptaal „Esperanto". Een geschil in de partij-Braat. De heer A. van den Hoven, die No. 1 stond op de rechtsche lijst van den Plattelandersbond, heeft een voorstel bij het hoofdbestuur ingediend om te be sluiten, dat niet de hr. R. F. de Boer, maar hij lid van de Tweede Kamer zal zijn. Daartoe zouden achtereenvolgens alle linksche candidaten, behalve de heer Braat moeten bedanken, te beginnen met den heer De Boer, die zijn benoeming reeds heeft aangenomen. Mocht dit voorstel niet worden aan genomen, dan wenscht de hr. van den Hoven den zittingstijd tusschen hem en den hr. De Boer te verdeelen, ieder de helft, dus 1V* jaar. Het schijnt, dat deze voorstellen niet zullen worden aangenomen, omdat de uitspraak der kiezers hiermede in strijd is eu ook omdat de uitvoering daarvan practisch tamelijk wel onmogelijk iè. Eu nu verwacht men, dat de rechtsche boeren uit den Plattelandersbond zullen treden. Bij den landbouwer H. te Maurik, staat op het oogenblik een boom volop te bloeien, terwijl er tevens een flink aantal groote peren aan hangen. Teneinde de vele kippendiefstallen tegen te gaan, heeft de Gemeenteraad van Gendringen een verordening vast gesteld waarbij het vervoer van kippen tusschen zonsondergang en zonsopgang zonder speciale vergunning van B. en W. verboden is. Haagsche jongelui. Kristine van Althena schrijft in den Haagschen Polsslag van de Haagsche Dameskroniek, o.a. „Waar komen in godsnaam die hon derdtallen verwijfde en verweekelijkte joggies en heertjes vandaan, die geen ander levensdoel schijnen te hebben, dan zich te kleeden, -- of betertoilet te makeD, en te paradeeren in bars, op café-terassen en langs den strand- boulevard Zie ze daar nu gaaD, in gang en figuur gelijk aan die pas- kwillige producten van de decadente Mode 1 Zijn dat mannenlijven, die hoog- getailleerde heupwiegende levende man nequins, in smeltende kleurtjes, mot de zijden sokken, de zijden overhemden, de zijden zakdoeken, den zijigen kunst blos op hun etherische wangen, en den zijig weeën glimlach om den mond en in bun oogen? Eu toch zijn 't volbloed Haagsche jongens, maar... 't bloed is niet gezond meer, de lijven missen de gezonde kern. Zijn dat vrouwen gezonde vrouwen, die andere figuren, die al hun best doen, buste en heupen te camoufleeren Die óók al trachten een tusschending te zijn, geen man, geen vrouw? Van allebei 'n beetje 1 En dat alles is deze maanden bijeen in Den Haag in Scheveningen Heel dat ongezonde kliekje hypermoderne toekomstmislukkelingen 1" Zondag 30 Juli 1023. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Tm. 10 uur Pfarter Scbürmann. 's av. 7 uur ds. Kroese. Waal, y.m. 10 uur ds. Schellet berg. Koog, v.m. 10 uur dr. M. J. A. de Vrijer van Bloemendaal. den Hoorn's av. 8 uur ds. Brütnmer. Voorber. H. Avondmaal. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Brümmer. 's av. 7 uur ds. de Maar. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Kroese. Cocksdorp, 's av. half 8 ds. Schellenberg Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. J. de Koning van Vries. Maandcollecte. n.m. 3 nnr dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. S. Spaans van Assen. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Koster. Formerend, 25 Juli. Aangevoerd: 876 Runderen waaronder 356 vette koeien 90 d 140 Ct. per K.G Gelde koeien f 125 d 400: Melkkoeien f 125 i 400; 52 stieren. 199 vette kalveren f 1,40 a f 1.60 p. Kg. 243 Nuchtere kalveren f 10 a f 40, 984 Sohapen f 35,— a f 56.—; 1038 lammeren 115,— a f34,—. 521 vette varkens f 0.96 a i 1.05 per Kg. 36 magere varkens f 26 a 1 48,00; 155 biggen f —,00a f ,00; 0— overhouders f a f kipeieren f 6.50 a f 7.50 per 100 Schagen, 27 Juli. Aangevoerd Uit de Schager Courant: 75 Vette Koeien f200 a f 580.—; 67 geldekoeien mag. f 165 a f400 10 kalfkoeien f 280 a f 460 310 lammeren f 14,a f 20, varkens mag. f a f 101 varkens vette f 0,88 af 1,02 p. K.g 75 Biggen f 20.a 1 28. Boter f 2.30 a 12,50 per K.G. Kipeieren f 6.a 1 7,per 100. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 22 tot en met 28 Juli 1922. GEBORENMatthijs Jacobus, zoon van Jacobus Willem Bakker en Anna Witte Antje, dochter van Sijbren de Jong en Sietske Hoekstra. Pietertje en Cornelia, dochters van Cornelis Huis- en Marretje Timmer. JohaDna Ciara dochter van Wilhelmus Cornelis van der Star en Dirkje Pronk. Gerrit, zoon van Arie Eelman en Neeltje den Braven Jannetje Reinette, dochter van wijlen Jan Reinier Bakker en Ansa Jacoba KrooD. ONDERTROUWD: Leendert Jan van derKuijl on Hendiika Christina Slot. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 2 portemonnaies. WERR, ONTSPANNING, SLAAP. 6 Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de gezondheid. Duizenden genieten echter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het evenwicht der lichamelijke gezondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afgewerkte stoffen en urinezuur. De nie ren worden overspannen en verzwakt door hun eindelooze strijd om een dusdanige hoeveelheid uit het bloed te filtreeren. Dientengevolge doen zich verschijnselen voor als rupgijn, urinekwalen, rheuma- tische pijnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid ge voel, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leef wijze vermijding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcoholen door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap verster ken Foster's Pillen de nieren en regelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waar schuwingen van nierzwakte verdwijnen en voorkomen de ontwikkeling van rheuma- tiek, steen in de nieren en blaas, water zucht. ischias, nier- en blaasontsteking enz. Onthoud echter, dat als gij weder gezond zijt, gij moet trachten-; gezond te blijven zonder geneesmiddelen. Iedere echte doos Foster's Rugpijn Nie ren Pillen draagt de handteekening van James Foster. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1,75 per doos. 39 ADVERTENTIEN. V GEBOREN PIETERTJE en CORNELIA, dochters van C. HUISMAN en M. HUISMANTimmer. Burg, 23 Juli 1922. ONDERTROUWD: M. J. W. GRIMMINCK en C. PLAATSMAN Burg, Texel, Binnenburg 29 n. T Boskoop, Refjerskoop 5. 1922, Huwelijksvoltrekking 8 Aug. a.s. ONDERTROUWD: HENDRICA C. SLOT en LEENDERT J. VAN DER KUIJL. Texel, Waal OR T Helder j 26 Juh 1922- Huwelijksvoltrekking 10 Aug. a.s. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht kennis te geven, dat hedenmiddag in het Sanatorium „Middenbosch" te Doorn is overleden onze geliefde zuster, behuwdzustor en tante, FIJTJE DROS, in den ouderdom van ruim 41 jaar. Oosterend. G. Dros Oudeechild. J. P, Dros Th. C. Dros-Bremer Alkmaar. M. R. Versteeg. J. Versteeg-Dros den Burg C. Dros S. Dros-Alkema Texel, 27 Juli 1922. Dankbetuiging. Voor de zeer vele blijken van deelneming ondervonden Da het overlijden en bij öe teraardebestelling van onzen geliefden Echtgenoot en Vader A. LIST betuigen wij onzen welgemeenden dank, Meer in het bijzooder aan net Plaatselijk Bestuur der N. en Z. Holl. ReddiogsMy. en de bemanning der Reddingsboot, aan ds. Schellenberg en leden van het Kerk bestuur, aan dr. Keidel voor z(jn onver moeide hulp, aan kleedoplegsters en verder aan allen, die van hun deelnoming bink gaven. Namens de familie, Wed. A. LI8T en kinderen. Cocksdorp, 22 Juli 1922. leider van de Jagendbond in Dnitschland, komt D. V. a.s. Zaterdagavond 8 uur spreken in Ebenhaezer voor jonge menschon, die allen hartelijk welkom zijn. Zondagmorgen 10 uur Godsdienstoefening door deuzeltden in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2