Marktberichten. Predikbeurten. Witte Kruis. Bij de penningmeester is ingekomen een gift van de fam. K. te Oosterend groot flO,— Ds. N. J. van 't Hooit te Euinre heeft de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te de Waal en Koog aangenomen. De Koog, 3 Augustus. De feestcommissie vergaderde heden over de vraag of er dit jaar weer een volksfeest gehouden zou worden. Besloten werd om tegen half Sep tember weer een volksfeest te organi- seeren, waarbij de paardensport weer het hoofdnummer zal zijn. 's Morgens scboonrijden met één en twee paarden, daarna span landbouwerspaarden voor boerenwagen, terwijl 's middags de ge wone volks- en kinderfeesten gehouden zullen worden. Verwording. In veel landen der reeds lang onder gegane Zon der Beschaving gold duel- leeren als ridderlijke eer-verplichting bij beleediging.... maar dan duelleeren van man tegen man. In het Frankrijk van onze dagen vindt een nieuwe lugubriteit ingang duelleeren van vrouw tegen man, ja zelfs van twee echtgenooten tegen el kaar. Zoo in Sartrouville, waar een echt paar elkander eeremores leerde van deze week. en het met den dood bekocht. Schril contrast. In veler leven heeft de wereldoorlog een ontzaglijke verandering gebracht. Generaals werden schoenpoetser, schoen poetsers werden volkscommissaris van schoone kunsten en wetenschappen. Graaf Ziehy en zijn vrouw, beiden van den hoogsten, oudsten en rijksten Hon- gaarschen adel, treden thans, uit bittere armoede, in Atlantic City op als diner dansers, voor de grofste Amerikaansche weelde.... Smokkelen van geld. De rechtbank te Kleef heeft woder een smokkelzaak behandeld. In den laatsten tijd was bet opgevallen dat de hotelhouder M. v. B. uit Donsbrug- gen zeer dikwijls de Nederlandsche grens overging. Aan een ambtenaar ver klaarde hij slechts een kleine som bij zich te hebben Zijn gezellin had echter in een mof en onder het corset 185,000 mark in Duitscbe bankbiljetten bij zich Voor de rechtbank verklaarde hij, bode te zijn van de Maas- en Waalbank te Nijmegen, waarvoor hij chèques, afge geven op saldi in Duitschland, bij banken te Kleef, moest halen. Men vond echter op hem kwitanties, afgegeven op zijn eigen saldo bij de Maas- en Waalbank. De directeur dezer bank verklaarde niet geweten te hebben, dat het geld volgens de Duitsche wet slechts verzekerd naar het buitenland mocht worden gebracht Het meisje, dat zich in gezelschap van den hotelhouder bevond, zeide driemaal over de grens te zijn geweest. Het totale bedrag is op ongeveer 12 millioen mark geschat. De hotelhouder is veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en 8000 mark boete en zijn gezellin tot 6000 mark boete. Tien kleine negers. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat een varken van den landbou wer Teunissen te Hoogkeppel tien pik zwarte biggen heeft geworpen. Hef aantal inwoners van Nederland. De bevolking van ons land bedroeg volgens de jongste volkstelling 3.410.262 mannen en 3.455.052 vrouwen, in totaal 6.865.314. Hiervan woonden in gestichten en instellingen 147.054, op schepen 59.964, in woonwagens 4723, in arken, keten, noodwoningen en vaste woon schepen 1632 en in gewone huizen 6.651.773168 personen konden geen vaste woonplaats opgeven. Een misplaatste grap. Enkele weken geleden verscheen in een tijdschrift te Gera een advertentie waarbij zekere heer F. zijn verloving met mej. D. aankondigde. De aankon diging verwekte een geweldige opschud ding in de stad, omdat F. getrouwd en vader van enkele kinderen is. F. trok zich deze misplaatste grap zoo zeer aan, dat bij nog denzelfden dag zelfmoord pleegde. Uit het door de autoriteiten aangespannen onderzoek is gebleken, dat een burger der stad, een zekere T., de bewuste advertentie had doen plaatsen Hij wa« jaloerscb, omdat mejuffrouw IJ. bij de familie F. aan huis kwam. T. is. thans door de rechtbank van Gera tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het kan verkeeren. De jaarlijksche stierenmarkt te Beem- ster had vroeger een groote vermaard heid door het heele land. Er werden vaak meer dan 1000 stieren aangevoerd en verhandeld. Thans heeft die jaarmarkt niets meer te beteekenen. Het vorig jaar waren er nog 18 exemplaren ter markt en dit jaar bestond de aanvoer uittwee stieren. Millionnair voor drie gulden. Er is nu aan de grens bij Zevenaar een nieuwe liefhebberij in den geldhan del ontstaan. De belangstelling van me nig grensbewoner concentreert zich sedert kort op Russisch bankpapier en zoo doet zich het verschijnsel voor, dat millioenen worden verkwanseld voor bedragen, die aan het belachelijke grenzen. De roode banknoten van honderdduizend roebels gaan van hand tot hand voor... 80 cent per stuk. Dorpspaniek. Naar uit Cherbourg wordt gemeld, heeft zich in het dorp Bricquebec een ernstige paniek voorgedaan. Een kermis wagen, die op het station aldaar arri veerde, botste op een gegeven oogenblik zoo hevig tegen een bagagewagen aan, dat in de verblijfplaats der leeuwen een groot gat gereten werd, waardoor de wilde woestijnbewoners op zeker moment hun grimmige koppen begonnen te steken. Nauwelijks hadden de 'dienstdoende spoorwegbeambten slechts de snorren van ettelijke koningen der dieren gezien of ze zochten hals over kop het veege lijf te bergen in eenige gereed staande bagagewagens. Inmiddels liepen gewapende dorpe lingen te hoop, om een formeele drijfjacht op de in hun verbeelding reeds rond gaande briesende leeuwen te beginnen. Een moedige gendarm, gewapend met een revolver, dreef zijn dapperheid en doodsverachting zelfs zoover, dat hij boven op de kooi klom om de onvriendelijke beesten bij een eventueele desertie on middellijk neer te schieten. Maar hetzij de morfine, die volgens de legende, steeds aan gedresseerde leeuwen wordt toegediend, nog nawerkte, hetzij ze een „dolce far niente" in hun be krompen verblijf prefereerden boven een wilde harddraverij in de dorpsstraten, feit is, dat ze zich zoo kalm en waardig gedroegen als wijlen hun opgezette col lega's uit het natuurhistorisch museum. Dies had de leeuwentemmer, die ijlings met een nieuwe kooi ten tooneele ver scheen, niet de geringste moeite om hen gedwee en dociel uit hun beschadigd compartiment in hun nieuwe woontent te doen binnengaan. Gemoedelijk. Voor de benoeming van twee leden in het college van zetters moest in de Raadsvergadering van een kleine platte landsgemeente een voordracht van twee dubbeltallen worden opgemaakt, teneinde aan den Commissaris der Koningin te worden gezonden. De aftredende leden werden weer als no. 1 op de voordracht geplaatst. Voor no. 2 werd eerst een wethouder aange wezen, De burgemeester vraagt„Neemt u het op u?" De wethouder antwoordt ontkennend. De voorzitter: „Dan moeten we een ander benoemen". De verslaggever van een plaatselijk blad schudt ontkennend met zijn hoofd. De voorzitter: „Waarom niet?" De man van de kraut antwoordt, dat de wethouder niet heeft te bedanken, daar hij immers nog niet benoemd is. Hij moet eerst afwachten of hij door den Commissaris zal benoemd worden. De wethouder neemt het daarna aan want het is ook zoo, als ik benoemd word, dan kan ik altijd nog bedanken." De burgemeester sloot zich daarbij aan en de zaak was in orde. Geluksharen. Het bestuur van de Londensche dier gaarde heeft strenge maatregelen moeten treffen, om te voorkomen, dat de olifan ten nog kaler geplukt worden dan reeds het onheilspellende geval isbezoekers, opzichters, oppassers zijn bezeten ge weest van een onbegrijpelijke olifanten- harenrazernij er bestond al een heele handel in die haren. Wat of men er mee deed, of waar voor men ze noodig had Men vocht erom, daar een bijgeloof wil, dat olifantenharen geluk aanbren gen. OnlaDgs ontdekte de hoofdopzichter dat de staarten der olifanten er zoo kaal begonnen uit te zien, dat de snorharen één voor één verdwenen en dat de dik huiden aldoor met hun oogleden knip perden, omdat de oogharen foetsie waren. Een nader onderzoek bracht verras sende dingen aan het licht. Dames en meisjes hadden er een paar schellingen voorover, om een olifantenhaartje te bemachtigen. De dikke, wel zoo dik als een ratten staart, kosten natuurlijk het meest en worden gedragen als armbanden en dun nere komen in ringen terecht en prijken in het blankste platina of het bleekste dure goud. Omdat ze geluk aanbrengen voor de(n) bezit(s)ter Betrapt en toch ontsnapt. De boekhouder van een sigarenfabriek aan den N. Z. Voorburgwal te Amster dam ging Maandagavond omstreeks half elf even naar het kantoor, waar hij nog iets had te doen. Binnengekomen zag hij dat twee mannen pogingen in het werk stelden de brandkast te forceeren. Hij wilde alarm maken, maar de inbrekers richtten een revolver op hem onder bedreiging den boekhouder neer te schie ten als hij zou schreeuwen. Zij eischten dat hij hen zou uitlaten en voor zou gaan naar de deur. De boekhouder willigde tegen wil en dank dezen eisch in. Toen de eerste inbreker de deur was uitgegaan poogde hij den tweede te pakken, maar dat gelukte hem niet, daar de eerste zich omdraaide en weer met het vuurwapen dreigde. De beide inbrekers gingen snel aan den haal, achtervolgd door den boekhouder en een burger, die te hulp schoot. Op den Nieuweudijk dreigden de vluchte lingen nogmaals met de revolver, zoodat de achtervolging moest worden gestaakt. Een paar burgers hadden inmiddels de politie gewaarschuwd en deze mengde zich in het geval. De inbrekers hadden kans gezien een huis aan den Zeedijk binnen te gaan. Een inspecteur van politie heeft het geheele huis doorzocht maar niets gevonden. Vermoedelijk zijn de mannen door een dakraam ontsnapt. Een schat van een schoonmoeder. De stoker J. F. K. kreeg op den Goud- schensingel te Rotterdam woorden met zijn schoonmoeder. Deze laatste wilde hebben dat K. zijn mond hield en toen schoonzoon dat niet deed, greep schoon moeder een pook en timmerde er zoo lustig op los, dat het arme slachtoffer met een gebroken neusbeen naar het ziekenhuis werd vervoerd. Het rijk stelt een goed voorbeeld. Naar wjj vernemen is uit een ingesteld onderzoek gebleken, dat een aannemer bij een levering aan het Rijk aan een ambtenaar, die met controle over die levering was belast, een gift heeft aan geboden. De regeering wenscht zich ten sterkste tegen dergelijke praktijken te keeren en heeft bedoelden aannemer voor goed van levering aan rijksinstelling uitgesloten. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 29 Juli tot en met 4 Aug. 1922. GEBORENWillie, d.v. Dirk Lagerveld en Afina Pieternella Bakker. Jan, z.v. Gerrit Hopman en Johanna Zijm. Arie, z.v. Coraelis Kalis en Neeltje Kok. Margaretha Alida, d.v. Pieter Uitgeest en Aaltje Bun schoten. Gerrit, z.v. Cornelis Troost en Maamke Bakker. ONDERTROUWD: Jan Cornelis Kalis en Cornelia Marina van den Hoek. GETROUWD: Adriaan Verboog en Jo hanna Maria Kikkert. OVERLEDEN: Simou van der Vis, 84 jaar, weduwnaar van Trijntje Vis ser. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een zakmes, een rozenkrans, een duimstok, een portemounaie en een gouden oorbelletje. Schagen, 3 Aug. Aangevoerd Uit de Schager Courant: 78 Vette Koeien f 275 a f 580.—: 8'ï geldekoeien mag. f 150 a f400 15 kalf koeien f 250 a f 600 428 lammeren f 14,a f 22, 20 varkene raag. f 35 a f 48, 81 varkens vette f U,90 af 1.06 p.K.g 93 Biggen f 18 f 27. Boter f 2.2U a f 2,40 per K.G. Kipeieren f 6 50 a t 7,z5 per 101. Purmerend, 1 Aug. Aangevoerd: 806 Runderen waaronder: 365 vette koeien 90 140 Ct. per K.G Gelde koeien f 125 400; Melkkoeien f 125 a 400; 85 stieren. 143 vette kalveren f 1,20 a f 1.35 p. Kg. 237 Nuchtere kalveren f 10 a f 40, 954 Schapen f 35,— a f 52. 985 lammeren f 18,a f35, 589 vette varkens f 0.92 a 11.06 per Kg. 24 magere varkens f 30 a f 45,00; 167 biggen f 14,00 a 128,00; 0— overhouders f a f kipeieren <6.25 a f 7.25 per 100: Zondag 6 Augustus 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Kroese. Koog v.m. 10 uur Ds. Mr. C. J. Bartela van Groenlo. Waal, n.m. half 3 ds. Kroese. den Hoorn, v.m, half 11 ds, Brümmer. H. Avondmaal. Oudeschild, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Brümmer. Cocksdorp, v.m. hall 11 ds. Schellenberg Maandcollecte. GEREFOKMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. W. J. J. Velders van Amsterdam, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m, 10 nur ds. W. Soekebakker van Dordrecht. ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. 7 Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bfi personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspan nend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen den stempel van ouderdom. Waarom Omdat het leven dat de jonge man leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaken van rugpijn, urine- stoornissen, waterzuchtige zwellingen, nier- gruis. rheumatiscbe aandoeningen, voort durende vermoeidheid, enz. Nierziekte wordt als te voorkomen be schouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drinken,zorg voor de noodige rust,lichaams beweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een onschatbare hulp aan de natuur tot onder houd en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bfi te staan in hun taak om het bloed te zuiveren draagt dit erkende niergeneesmiddel veel bij om de kwade gevolgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterkt ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs af 1,75 per doos. 49 ADVERTENTIEN. V GEBOREN GERRIT zoon van C. TROOST* en M. TROOSTBakker. Cocksdorp, 3 Augustus '22. Eenige en algemeene kennisgeving. VERLOOFD DU DROS en J. KUIJPERS HEEPKE. 3 I 1922. Geen ontvangdag. ONDERTROUWD: P. GRAAF en C. J. M. DIEPENBROEK. NiSegen, I 4 Aug' 1922' Huwelijksvoltrekking te Nijmegen Dins dag 22 A ug. a.s. RECEPTIETe den Burg (Gravenstraat) Zondae 13 Aug. a.s. van 2—4 uur. Te Nijmogeu (Heer-Voorstadslaan 179) Dinsdag 22 Aug. a.s. van 3—4 uur. Heden overleed onze geliefde Va der, Bebuwd- en Grootvader, SIMON VAN DER VIS, Echtgenoot van wijlen Trijntje Visser in den ouderdom van 84 jaar en 5 maanden. Namens de Familie VAN DER VIS. Waal, Texel, 3 Aug. 1922.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2