INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Nabij den watertoren te Breda is een jongen, M. genaamd, van zijn flets gevallen, doordat het stuur brak. De jongen is een uur later overleden. Stoonivaartverbinding Alkmaar Helder Londen. Pianorecital. Geheelonthouding. De Cocksdorp, 11 Aug. - tiet kind van den molenaar Willem- sen te Lichtenvoorde, dat door het spelen met Inciters in brand geraakte, is aan de bekomen wonden bezweken. Vrouwenkiesrecht in de kerk. Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Purmerend hebben be sloten om ook aan de vrouwelijke leden van de kerk het stemrecht toe te kennen en hen verkiesbaar te stellen. Zij stelden zich op standpunt, dat als de vrouwen moeten helpen de kerk in stand te houden, zij ook recht hebben op medezeggenschap. Dit besluit moet echter nog goedgekeurd worden door het kollege vau toezicht. In de zaken van den Kerkeraad, zooals het beroepen van een predikant, hebben de vrouwen dus nog niets te zeggen. Hierin kan echter verandering worden gebracht door den kerkeraad. Samenvoeging Bussum Naar den. Het ontwerp van wet op de samen voeging van Bussum en Naarden is door Ged. Staten van Noordholland in gereed heid gebracht en wordt weldra aan de regeering aangeboden. Het ligt in de bedoeling de vorming der nieuwe ge meente, die 25,000 zielen zal tellen, op 1 Jan. 1923 te doep ingaan. Erwten en haver uit Rusland. De schoener „Slotermeer", die een der eerste ladingen koron uit ons land naar Rusland bracht, is nu teruggekomen te Delttzijl met een lading erwten en haver. Een goed teeken. Gevaarlijke Cliineezen terug naar land. De Stoomvaartmaatschappij Nederland zal per s.s. „Oostkerk" 300 chineezen naar China (HongkoDg) terugzenden, als „ongewenschte vreemdelingen". Er zijn zijn er onder die Amsterdam onlangs onveilig maakten. Als men om 12 uur eet dan zijn bananen om kwart voor 2 ver teerd, rijpe peren en bloemkool om 2 uur, tomaten om 5 minuten over 2, boonen en appeltjes om half 3, aardbeien en sinaasappels om kwart voor 3, enz. Spek wordt pas doorgegeven om 20 mi nuten over 5. Men geve zwaarzieken dus geen maaltje spek. De thuisblijvers bij de verkiezingen. Te Delft zijn degenen, die niet aan de verkiezing voor de nieuwe Tweede Kamer op 5 Juli hebben deelgenomen, opge roepen om zich schriftelijk of mondeling te komen verantwoorden. V a d. Drentsche schapen. Door de toenomende land- eu heide- ontgioning in Oost-Drente moeten de heideschapen hoe langer hoe meer het veld ruimen. Thans is er veel vraag naar Drentsche schapen voor Friesland, waar de weide nu zeer goed is. De prijzen ziju tamelijk vast8 tot 12 gulden. Beter weer. De laatste weerberichten uit Zwitser land wijzen op het intreden van een verbetering. Iu het Alpengebied is het helder. De temperatuur is stijgende. Avontuurlijke meisjes. Aan boord van den grooten Oceaan- stoomer de „Majestic" van de White Star-lijn die Zaterdag uit New-Tork Southampton vertrok, werden, toen het schip reeds 500 mijl in zee was, twee 13-jarige meisjes ontdekt, verscholen in een reddingsboot. Zij hadden al sedert maanden rondgeloopon met den wensch mot een groot schip naar zee te gaan. Vrijdagochtend dan waren zij uit huis gegaan onder het voorwendsel, dat zij gingen spelen. De ongeruste ouders hoor den enkele dagen niets meer van de kin deren tot eindelijk een politie-agent een draadloos telegram van den kapitein van de „Majestic" kwam brengen. Eenige weken geleden hadden de meis jes al eens gepoogd, zich als blinde pas sagiers aan boord van de „Olympic" te verstoppen, doch zij werden toen voor het vertrek van het schip ontdekt. De jongelui zullen thans een badreisje makeD naar Southampton en met dezelfde boot worden teruggebracht naar New Toik. Arm afgeslagen. In de brouwerij d'OraDjeboom te Rot terdam was de arbeider A. Th. bij de smederij bezig met het reinigen van een houder-van carbidgas.toen plotseling door onbekende oorzaak het gas in het toestel ontplofte. De geheele linkeronderarm van den man werd afgeslagen en zoo geweldig was de kracht der ontploffing dat dit lichaamsdeel in een straat achter de brouwerij terecht kwam. De ongelukkige werd naar bet ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd. Een eigenaardig proces. Eenigen tijd geleden is in de kleine vitrine, staande in een der zalen van het Sted. Museum „de Lakenhal" te Leiden, een glazen plaat ingestort, met het gevolg, dat bij het vallen verschil lende zich in die vitrine bevindende voorwerpen, voornamelijk glaswerk, zijn vernield. Deze voorwerpen maakten deel uit van de collectie, door den heer J. H. Bosch, notaris te 's Gravenhage, ter plaatsing in het museum aan de gemeente in bruikleen afgestaan. Volgens de voor waarden, waaronder deze bruikleening plaats vond, moet bij vernieling of be schadiging van de afgestane voorwerpen de gemeente aan den uitleener de in de overeenkomst geschatte waarde ver goeden. De schade, thans door de ge meente te vergoeden bedraagt f 641,25. Er is evenwel een deskundig onder zoek iDgesteld naar de oorzaak van het vallen der glasplaat, welk ocderzoek heeft uitgewezen, dat door het aanbren gen van te weinig steunpunten, de plaat gevallen is, wat dus de schuld zou zijn van den leverancier J. Tacoma te Amster dam, die nu door de gemeente aanspra kelijk wordt gesteld en dien men nu niet den vollen prijszijnerleverantieswenscht uit te betalen. De fabrikant is hierover niet tevreden en is ook niet bereid de zaak minnelijk te schikken. Hij heeft nu de gemeente gedagvaard en betaling ge- eischt. Daartegenover evenwel heeft de gemeente Leiden op advies van haar raadsman mr. Cosman zich tegen dezen eisch verzet en een tegenvordering in gesteld tegen den fabrikaDt, tot ver goeding der schade 1 Wie zal het winnen vraagt de Sch. Ct. Natuurlijk de advocaten, antwoorden wijf Voor een goed doel. Te Gorinchem bestaat een club ge naamd de „Tachtig Kilo Club". De leden zijn mannen vau middelbaren leefcijd, die door hun lengte of corpulentie min stens 80 kilo wegen. Reeds verleden jaar op den verjaardag van de Koningin heeft de club deelgenomen aan de Volks spelen in de afdeeling wedloop met hin dernissen en toen niet weinig hilariteit verwekt. Dit jaar organiseert de club op den verjaardag van de Koningin zelf feesten. Het programma zal o.a. vermelden een optocht, gymnastische oefeningen en ge- costumeerde voetbalmatch door T.K.C. (Tachtig Kilo Club) tegen Unitas I. Het batig saldo van dezen match zal ten goede komen aan de kinderherstellings- en vacantiekolonies aldaar. Het moet wel grappig zijn die dikkerds te zien turnen en voetballen. Maar ge zonde sport is het voor hen zeker. Het drama te Zandvoort. Zooals gemeld heeft Zondag te Zand voort de zee twee slachtoffers geëischt. In de N. Haarl. Crt. lezen we nog het volgende „Terwijl de kellner F. alle pogingen aanwendde om de drenkelingen teredden, bad zich een enorme menigte op het strand verzameld. Een man die zich in de nabijheid be vond met zijn pleizierboot wilde hulp verleenen, mits hem f 15 per uur werd betaald. Onbeschaamder kan het al moeilijk. Een ander beweerde geen tijd te hebben en had bovendien zijn boot vol volk. Naar ons door de politie werd mede gedeeld zal tegen deze personen, indien mogelijk, eene strafrechterlijke vervol ging worden ingesteld. Nog werd ons medegedeeld, dat een motorboot in zee is gezien, die stopte op korten afstand van de in gevaar ver- keerende personeD, doorvoer, later weer stopte en tenslotte is weggestoomd zon der hulp te verleenen. ODder de Zand- voortsche bevolking bestaat een bijgeloof dat men van verdrinkende personen de handen moet afhouden. WareD de omstandigheden gunstiger en de hulpvaardigheid grpoter geweest, dan zouden wellicht de beide slachtoffers nog gered zijn geworden. Vredestaak van het Ned. Rootle Kruis nercalingaoefeningen. De Burgemeester van Texel roept de navolgende, in het verlofgangeisregister dezer gemeente ingeschreven verlofgan gers der lichting 1919 behoorende tot het 21e Regiment Infanterie, Ille Bataljon op, om in het tijdvak van 18 t/m 30 September a. s., krachtens art. 31, eerste lid, in verband met art. 33 der Dienst plichtwet (Staatsblad 1922 No. 13), te Amersfoort voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. Gerardus Cornelis BarhorstJaD Brou wer Jan Cornelis KalisWillem Kooij Arie Koopman Simon Lap Samuel Jacobus vau LeeuwenSijbrand Pieter Koning; CornelisKoogerRonsdoLeeuw; Jan van der SlikkeHarke JurjeDS Koendert Hoogerheide; Jan Smit en Adrianus Cornelis Henry Kievits, om op dien datum bij het 22e Regiment Infan terie te Ede onder de wapenen te komen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare kennisgevingen. Texel, 8 Augustus 1922. De Burgemeester van Texel, BUTSING DAMSTE. Zondag 13 Augustus 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Niettegenstaande verschillende bewijzen van j instemming met het plan van oprichting, door f de heeren reeders van uit Texel waren ont- 1 vangen, was ook op de vergadering voor boven- J genoemde zaak gehouden, Donderdag in hotel j „de Lindeboom", de belangstelling miniem. Een der reeders, de heer Grauenkamp, be nevens de heer Voorthuizen, directeur van het abattoir te Alkmaar en en de heeren Zuider- vliet, directeur van de Handelsschool en Velt- huijs, directeur van de N. V. Esona te Helder waren voor het goede doel, bespreking van ieders belangen en wenschen [in deze, over gekomen. Meerdere personen op Texel, die hun instemming hadden betuigd, schitterden door afwezigheid. Het was te begrijpen, dat de heer Zuidervliet, die de leiding der vergadering had, daarover bij herhaling zijn teleurstelling uitte, toen hij de vergaderden ter zake toesprak. Spr. herinnerde aan de pogingen door voor aanstaande personen te Helder gedaan, om een verbinding tot stand te brengen met Engeland, ten bate van Helder, de Noordpunt van Noord holland en de eilanden Texel en Wieringen. De pogingen van uit Helder mochten niet slagen. In het naburig Alkmaar werden mannen ge vonden, die de moed hebben in deze dagen van malaise een scheepvaartverbinding met Engeland tot stand te brengen. Door de actie van uit Helder is de dienst ingesteld over Helder. Van groot economisch belang, zegt de heer Zuidefvliet, is het nu voor uw mooie eiland, de zaak te steunen. Texel heeft altijd geleden onder de minder goede verbindingen, nu is er een prachtige buitenlandsche verbinding tot stand gekomen, een gelegenheid om de producten met een minimum van kosten op de wereldmarkt te brengen. De dienst is dezer dagen ingesteld met een le klasse schip, een zeewaardige stoomer, een voor het doel omgebouwde stoomtrawler. Het vervoer heeft zich, in de beide reizen door het schip gemaakt, hoofdzakelijk tot vleeschvervoer bepaald. Het vleesch is in uit stekende conditie en tot volkomen tevreden heid aan de Londensche markt afgeleverd. Daar mede Is nu bewezen dat de dienst aan de eischen van snelvervoer kan voldoen. Echter, de zaak is geen philantropische in richting. Ze is er, om voordeel te brengen aan Hollands Noorderkwartier, maar niet ten koste van de ondernemers. Ook die moeten schadeloos gesteld, zegt de heer Zuidervliet. Niet langer de kat uit de boom kijken, maar de koe bij de horens gevat. Al wat voor uit voer naar Londen in aanmerking komt, ter verzending aangeboden. De vrachtprijzen zijn laag. Een tweede stoomschip ligt gereed, om in de dienst te worden ingelegd. Zoo noodig kunnen meerderen volgen. Van de gelegenheid om belangen en wenschen kenbaar te maken, wordt door de aanwezigen ruim gebruik gemaakt. Daarbij blijkt, dat vooral vleesch, eieren, aardappelen en kaas thans voor verzending in aanmerking komen. Die produc ten hebben wij. Niet gewacht dus, op al wat Texel in de toekomst voor Londen zou kunnen opleveren. De dienst is er nu en dient nu gesteund, zal hij blijven bestaan. De heer Directeur van het Abattoir te Alk maar licht vooral het vleeschvervoer toe. Te Alkmaar wordt zeer voordeelig geslacht voor de export. Er behoeft dus niet gewacht op de oprichting van een export-slachterij, hier of te Helder. Een export-slager te Wolvega, zegt spr. ziet er tegenwoordig zelfs zijn voordeel in om de dieren, die hij in Friesland koopt, levend naar Alkmaar te verzenden, om ze daar voor export te doen slachten. Niet alleen varkens, ook schapen en lamme ren komen voor uitvoer in aanmerking. Zuig- lammeren werden dit jaar in Londen met hooge prijzen betaald. Stukgoederenvervoer is de opzet van de zaak. Eieren, Maandag met de laatste boot naar Helder vervoerd, komen reeds Woensdagmorgen in Londen ter markt. Ook voor verzending van alikruiken en andere schelpdieren, naar de Engelsche markt leent zich de dienst bij uitnemendheid. Maar er moet aangepakt worden 1 Niet ge talmd! Het schip moet afgeladen worden, elke reis. Wanneer daartoe alle belanghebbenden zich beijveren, heeft de zaakjlevensvatbaarheid. Met dank voor de belangstelling en meteen beroep op de medewerking werd de vergadering door de voorz. gesloten. Laat niemand kiagen, dat hier zoo weinig kunst is te genieten 1 De enkele maal, dat hier kunst wordt geboden, bewijst men telkens dat niet te waardeeren. Men blijft thuis 1 O, hoe weinigen waren ook Donderdag weer opgekomen naar hotei Texel, om er de kunste naar te hooren. Wat hebben nu die afwezigen ongelijk gehad. Een schitterend piano-concert werd er geboden. Met buitengewone virtuosi teit werden er de gioote meesters vertolkt. Werkelijk, laat niemand hier, nu en in de toekomst, klagen dat hier geen kunst valt te genieten. Men heeft dat zichzelf alleen te wijten. Wij ontvingen een exemplaar van het jubileum nummer, uitgegeven door de Alg. Ned, Geheel- Onthouders Bond, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van die bond. Het nummer beslaat 8 pagina's, is met illustraties verlucht en voor een overgroot deel aan het jubileum gewijd. De vorige week is alhier aangekomen een voor rekening van den polder Eierland gebouwde motor-baggermachine. Thans is deze in wer king gesteld. De machine moet dienen, om de uitwaterings geul buitendijks en ook het afwateringskanaal binnendijks op diepte te houden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De vereeniging „het Ned. Roode Kruis", aan vankelijk opgericht voor eene haar opgelegde taak in oorlogstijd, heeft zich, nadat de groote oorlog geëindigd was, nog een ander doel voor oogen gesteld, n. 1. een „Vredestaak"- Was ze er van overtuigd, in den oorlog een een vruchtbaar terrein voor hare bemoeiingen te vinden en had ze gemeend, na beëindiging daarvan, hare taak als afgedaan te kunnen be schouwen, thans leert de ervaring, dat het terrein, waarop ze zich kan en moet bewegen, helaas nog grooter geworden is, dat juist door den oorlog geschapen toestanden, bij|herhaling en met recht een beroep doen op de hulp vaardigheid van het Ned. Roode Kruis. Doch niet alleen met het verleenen van hulp daar waar die noodig geworden is, als uit vloeisel van den oorlog, wenscht ze werkzaam te zijn, doch ook en bovenal stelt ze zich ten doel, in het belang van ons volk, maatregelen te nemen, die er toe kunnen bijdragen, om te bewerken, dat bij eventueele groote rampen, men niet geheel onvoorbereid, daartegenover G zal staan. Tevens stelt ze zich voor, het geheele volk te leeren, wat te doen en wat te laten, om ge zond te worden en te blijven, en den mensch er van te doordringen, dat het voor eene goede samenleving noodig kan zijn, zichzelf ter be schikking te stellen van anderen en ieder als plicht voor te houden, te helpen ziekten te G voorkomen en zoo mogelijk te genezen. Aan deze schoone en hoogst nuttige taak, zullen, we zijn er van overtuigd, de Texelaars ook willen medewerken, en te meer als ze weten dat het zeer lofwaardige streven van het „Witte Kruis" tot het doen geven van cursussen voor Kraamvrouwverpleegsters, metterdaad wordt - gesteund door de afdeeling Tèxel van het Roode Kruis. We behoeven het elkaar niet te vertellen, 0 hoe noodig het is, dat geschoold personeel v onze kraamvrouwen en jonge kinderen ver- t zorgd en van welk een zeer groot belang dit kan zijn voor de gezondheid van moeder en 1 kind. Velen onzer weten dit bij ervaring en tevens c heeft de ervaring geleerd, hoe moeilijk het is, s hulp te krijgen, zelfs van ongeschoold perso- e neel. Al was het dus alleen, voor hare medewerking tot verwezenlijking van b.g. schoone doel, dan reeds heeft het Roode Kruis recht op uw aller steun en we twijfelen er niet aan, of u zult het 8 sympathieke streven der vereeniging willen 1 steunen, hetzij finantieel of op andere wijzen. 1 In het bizonder meenen we nog een woord c te moeten richten tot de Texelsche jonge dames, t Wij roepen u toe, maakt van de gelegenheid t gebruik, om opgeleid te worden tot kraamvrouw verpleegster. We weten het, niet allen uwer zullen het moeten doen om den broode, doch laat uwe overweging zijn, dat ge in staat wilt wezen, om hulp te bieden, waar die soms dringend noodig is, en niet te verkrijgen, zon der uwe medewerking. Hier ligt een arbeidsveld voor u open, waarop ge, naar onze vaste overtuiging, rijke schoven zult oogsten, niet alleen in den vorm van dank van uwe plaatsgenooten, doch bovenal door de voldoening dat ge hebt willen toonen te willen medewerken, tot eene goede verzorging onzer kinderen, en alzoo tot in stand houding van een krachtig ras hetwelk tegenover de, de wereld bedreigende ziekten en rampen, sterk zal staan. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsing, teekent hoogachtend, Het bestuur van de afd. Texel van de Vereeniging „Het Ned. Roode Kruis. Burg, vm. 10 uur da. Kroeae. Waal, v.m. 10 uur de hr. Schaap, Koog, D.m. 3 uur ds. Brümmer. den Hoornv.m. half 11 es. Brümmer. Coll. v.h. fonds noodl. kerken en personen. Oudeschild, n.m. half 3 da. Kroeae. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Schellenberg Cocksdorp, v.m. half 11 de hr. Schellenberg van Amsterdam, n.m. 3 uurRingvergadering JoDgel, Vereen, in gebonw Chr. Belangen. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur da. C. Bouma uit Amerika. Collec'e v/h Prov. Studiefonds, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, geen godadieastoeiemng.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2