isfTvieai I >T° 3632 Zaterdag 19 Augustus 1922; 35^* Jaargang. ieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. Firma J. ASJES Ez. Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlën daags voor de uitgave vóór t nar nam. ABONNEMENTEN en A1VERTENTIEN worden aangenomen b|J de XJitg. Eik va LANGfSVILI R O O IJ, Parkstraat, Bona of T e x a LICHT OP HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Borg geopend. Dienstregeling 1 Juni 1922, TEXEL, 18 Aug. 1922. Door de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk is voor de ver bouw van de pastorie te den Burg uit het fonds van noodlijdende kerken en personen toegekend f 4000,—terwijl voor de kerkelijke gebouwen te Éierland is toegestaan f350,—. - Vanaf 14 tot en met 17 Augustus werden uit de haven van Texel ver scheept: 661 schapen, 431 lammeren, 16 koeien, 8 kalveren, 43 varkens, 2 paarden en 1 veulen. Hoe ons geld besteed wordt Men schrijft ons het volgende: Aan een boom zoo... leeggeplunderd mist men vijf, zes pruimpjes nietof te wel„Hollandsche economie". Ia onze omgeving stond, tot vóór enkele maanden, hoog op een duietop, de woning van een Rijksambtenaar. Lange jaren was ze, hecht en sterk als ze was, met hare omgeving, een baken in zeestond ze daar, hoog en... droog, zoudt ge denken Neen, geachte lezer, zij werd onherroepelijk afgekeurd wegens vochtigheid 111 en tot sloopen veroor deeld. Er moest een betere en natuurlijk drogere, woning geschapen worden, waarvoor werd uitgekozen... het daar binnen liggende polderland. Niettegenstaande de eenvoudige amb tenaar, vanwege zijn hoogstbescheiden salaris, de voorkeur gaf aan een veel kleinere en eenvoudiger woning, werd voor hem een villa(tje) gebouwd,kostende, in totaal het luttele bedrag van ongeveer dertien duizend gulden (zegge f 13000). Dit gevalletje dat van 's Lands be rooide schatkist jaarlijks een bedrag van meer dan duizend gulden vordert, (8 pet. voor rente, afschrijving en onderhoud is niet veel) wordt slechts ten deele ge compenseerd door een den ambtenaar opj te leggen maximum huurprijs van ruim honderd gulden per jaar, zoodat onze veelbeproefde fiscus hier jaarlijks een nadeelig saldo mag boeken van minstens negen honderd (zegge f900,-), of bijna het salaris van den ambtenaar 11 Kent men helaas, niet dikwyls aan de vrucht den boom? Callantsoog, Aug. 1922. Sch. Ct. Schiet-ongeval. Bij een te Zeelst gehouden schiet wedstrijd had door onvoorzichtigheid een ernstig ongeluk plaats. Een schutter uit Heeze, die de patroon niet in het geweer kon krijgen, met de hand, pro beerde dit door er met een hamer op te slaan, tengevolge waarvan de patroon uiteenspatte. De man kreeg het kruit in het oog, dat hevig bloedde. Hij werd direct per auto naar Heeze gebracht en zal waarschijnlijk het oog moeten mis sen. Enkele omstanders kregen kleine verwondingen in het gelaat. Brand in een stoomcarousel. Waarschijnlijk door het achteloos weg werpen van een sigareneindje ontstond op de kermis te Helmond een begin van brand. De confetti en serpetines onder den houten vloer vatten vlam, wat door de draaiende beweging van den caroussel werd aangewakkerd. Even 'n paniekje, hevig gejoel van dametjes, maar spoedig was het brandje gebluscht en men draaide weer zonder zorg. Geldverspilling. Men meldt aan de Msb. Het derde hoofdgebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht is met het tweede door een tunnel verbonden. Dicht bij deze tunnel is in het tweede gebouw een lift. Eenige passen slechts verder is pas een nieuwe lift gemaakt, die dichter bij de tunnel uitkomt. Deze lift bespaart een aantal passen, wellicht een vijftig. Tijd is geld zal men zeggen. JawelMaar die nieuwe lift is alleen voor de hoogere ambtenaren toeganke lijk. Vrachtauto in brand. Dinsdagnamiddag is op de Zeeweg te Bloemendaal door onbekende oorzaak een vrachtauto, geladen met huisraad, plotseling in brand gevlogen en geheel vernield. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Minder Raden van Arbeid. De Kamer van Koophandel te Tilburg heeft aan den Minister van Arbeid een adres gezonden, waarin verzocht wordt om uit bezuinigingsoverwegingen het aantal Raden van Arbeid te beperken. HIJTTJIÖB'A.BRIBK. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedryfsgebruik, Levering onder garantie. Zeer billijke prijzen. Bloedvergiftiging. Een gemeentearbeider te Tiel krabde een puistje bp zijn neus stuk. Tenge volge daarvan ontstond bloedvergiftiging, waaraan hij overleden is. Ziekte onder de varkens. In Maas en Waal heerscht de vlek ziekte onder de varkens in hevige mate, zoodat vele dezer dieren sterven. Goed riemen snijden De Raad van Eibergen, die op grond van art. 13 der Onderwijswet, aan ver schillende ouders vergoeding heeft ver leend in de kosten voor hun school gaande kinderen, wanneer zij te ver van de school wonen, behandelde een verzoek van G. W. K. om f780 per jaar leis- kosten te verleenen voor de schoolreis zyner kinderen. De voorzitter toonde aan, dat de ge meente op deze wjjze de zware lasten niet zou kunnen betalen en achtte een vergoeding van f 75 voor 3 kinderen per jaar voldoende. De Gemeenteraad be sloot volgens voorstel van den voorzitter. Er zijn dan ook personen met inkomens van f 2000 a f 3000 per jaar, die ver goeding hebben bekomen in de onder wijskosten. MevrouwEn dan nooit liegen en mij altijd de waarheid zeggen. DienstmeisjeEn u mevrouw, mij nooit de waarheid zeggen. Er is voor iedere moeilijkheid een middel, om ze te overwinnen gij kunt er door, er over, er onder of er langs gaan. Hef overcompleet personeel bij Pos terijen en Telegrafie. Volgens olficieele mededeeling bedraagt het overcompleet personeel bij P. en T. ongeveer 700 ambtenaren. Bezuiniging. De vacantie-toelage, die aan alle ambtenaren bij de posterijen, telegrafie en telefonie wordt toegekend wordt met ingang van 1 Januari 1928 ingetrokken. Zitplaatsen voor tramconducteurs. Bij wijze van proef is thans op eenige wagens van de gemeentetram te Amster dam een zitplaats voor den conducteur aangebracht. Zij is afneembaar en bevindt zich op dezelfde plek, waar de staan plaats is. Er is voor gezorgd, dat de beambte den by wagen kan zien. Van de zitplaatsen mag alleen gebruik worden gemaakt wanneer het niet te druk in den wagen is. Levert de proef goede resultaten op, dan zullen alle wagens van zitplaatsen worden voorzien. Kranige vrouw. De koning der Belgen heeft de zilveren medaille van de Kroonorde toegekend aan de vrouw van J. Boas, schipper te Cadzand, die op 30 September 1921 met gevaar van eigen leven een man redde die op het strand bij opkomend water lag te slapen en groot gevaar liep te verdrinken. Hbl. Pruimen zijn voedzaammet haar sterk laxeerende we:king moeten men- „Mijne handen varen absoluut opengebarsten" schen met gevoelige ingewanden reke- niog houden en slechts eeu matige hoeveelheid pruimen gebruiken. Het is aan te bevelen pruimer), evenals appelen ec peren, van de schillen te ontdoen. Gewijzigde spreekwoorden. Waar rook is moet ook eeu dame z|)n (sigarettenrook.) Kleeren maken den man arm. (vrouwliefs kleeren). Wie het breed heeft, verteld het niet altijd aan 't kerkezakje. Na regen komen de muggen. Schoenmaker hou je bij je beest (koe beest s.v.p.geen papier in de schoenen Een zeehond in het Wilhelmina- kanaal. In enkele bladen in Noord-Brabant lazen we, dat in bet Wilhelminakanaal bij Oosterhout een jonge zeehond is ge vangen bet beest is thans bij een sluis wachter te bezichtigen. Het is onge twijfeld een zeldzaamheid dat een der gelijk dier zoo ver in een binnenwater wordt aangetroffen. Tenzy we hier met een soortgelijk dit r te doen hebben als de bekende Zeeslang die zich jaarlyksin den komkommerstijd hier en daar vertoont. Noodlottig einde van een bokswed strijd. Bij den bokswedstrijd, die Zondagmid dag in den Circus te Scbeveningen tus schen Hyzelendoorn Sr. en Dirk Rommen werd gehouden ontving laatstgenoemde een slag in de maagstreek, tengevolge waarvan hij bewusteloos naar het Zie kenhuis moest wordeu vervoerd door den Gem. Geneeskundigen Dienst. Al daar is hij eenige uren daarna overleden. In een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Kou. Nedeul. Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen, is in de vacature-H, Colyn tot directeur benoemd de hoer mr. Aug. Philips. Bij het omwerken van den grond is op een akker te Meerland (Groningen) een in 1904 verloren gouden broche in goeden staat teruggevonden. Druiven zijn heilzaam voor bloed, longen, lever en ingewanden. Schiilen en pitjes moet man inder het nuttigen vei wijden en. TEXELSCHE COURANT. Abenrnmenltpriji per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.J Priii der AdeerlenMn) Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekenoi. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. S POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 19 Augustus tot en met Vrijdag 25 Augustus: voor rijwielen 8,35 uur, voor rijtuigen 9,05 uur Zomertijd. Donderdag 17 Aug. Vrijdag 18 Zaterdag 19 Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 v.m. 3,30 4,42 6,06 7,16 8,16 9,04 9,48 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7l/j uur. Voor postwissels, kwitantiBn, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— vm. 11,— vm. 5,30 nm. van Helder8,45 a 12,6.45 m Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,18§ 12,48 12:41 3,23 2.03tt 4-39 3,52" 6,— 4-20§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9.21 11.30 12,28§ 2,44 3,11 6,18 5,52§ 8,04 8,54 10,49 U,18t 12.56 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Vferken in den iutn ieb herstellen aan een auto zulke werkjes vepoor» zaken ruwe handen en brengen stof en vuil ln de huid LIFEBUOV-ZEEP reinigt de huid volkomen en brengt in de poriën een weldadige zuiverheid.die venzachl en beschermt LIFEBUOY HEALTH SOAP DE LEVERS ZEEP IV VLAAROIMGEJÏ fabrikanten van Lux en Twfnk

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1