Binnenland, Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. TEXEL, 22 Aug. 1922. Het vaderland gered. Niet van eenig gevaat bewust, zochten de bewoners van Schildereind en om geving Vrijdagavond hunne legersteden op. De zoete slaap hield hun spoedig gevangen. Vreeselijk werden ze daaruit echter opgeschrikt, tegen een uur of elf. Schoten knalden, het geknetter van ge weervuur was niet van de lucht. Wat gebeurde er Voor die het Diet van zich konden verkregen hun legersteden te verlaten, kwam de oplossing eerst Zaterdagmorgen. „Het land was in gevaar geweest, doch is gelukkig gered. Onze patrouilles van de vrijwillige landstorm waren op het Schildereind op die van Oosterend ge- stooten. De onzen slaagden er in de vijand naar Oosterend te doen aftrekken". Zou de vijand in het vervolg niet zoo goed willen zijn, op de Staart in Waalen burg of daaromtrent, in hinderlaag te gaan liggen. De scbietaffaire behoeft dan niemand in z'n slaap te doen opschrikken. Reeds vroegtijdig wapperde de Groen Zwarte vlag weder op het sportterrein, waar Da eeu lange afwezigheid, Koning Voetbal weer zou regeeren. In den .tijd van ruste is het sportterrein veel ver beterd, het ziet er prachtig uit. Wij hoorden het noemen als een van de beste van den N. H. V. B.. Het speelveld vooral is keurig in orde en de tweede draad, om de afrastering bij gespannen, is ook een groote verbetering. Van de zitplaat sen werd nogal gebruik gemaakt, ook die zijn een ware vervulling te noemen. Melden wij verder nog de daarstelling van een pomp op het terrein, voor wasch- en drinkwater, werkeljjk de sport-ver- eeniging kan trotsch zijn op baar terrein en de inrichting daarvan. Teiel I1I-H.V.F. 4-0. Precies 11 uur wordt begonnen en wij krijgen in den beginne een vlug, vrijwel gelijk opgaand spel. De lange rustperiode schijnt Texel geen kwaad te hebben ge daan, want het gaat er lustig op los. De beide keepers worden nu en dan ge probeerd, doch voor de rust geven zij geen kans. Na de rust krijgt Texel het voordeel van den wiud en spoedig weet die dan ook te doelpunten. Texel is nu veel sterker en slechts sporadisch komt de bal op de Texel-helft. Texel weet nog 3 maal den B.V.V. Keeper te verschalken en zoodoende welverdiend te winnen Texel II—V.V.C. 3-0. Wanneer de beide elftallen in het veld verschijnen, blijkt dat beide partijen twee invallers hebben. Er wordt direct fliDk aangepakt en al spoedig moet de V.V.C.- keeper handelend optreden, wat hem trouwens wel is toevertrouwd. Texel speelt voor den wind en is steeds in de meerderheid, waardoor dan ook, zij het op eenigzins fortuinlijke wijze, Texel zijn eerste doelpunt krijgt, als uit een hoek schop een der V.V.C. spelers den bal in eigen doel werkt, V.V.C is daardoor niet ontmoedigd eu pakt goed aan, doch zij kunnen het tegen de meer geoefendeD niet bolwerken. De V.V.C -keeper en de beide backs geven goed werk te zieD. De keeper vooral werkt schitterend. De druk op het doel wordt echter te machtig en Texel weet te doelpunten. Texel gaat de rust in met 2—0. Na de rust weer hetzelfde spel, met Texel in de meerderheid. V.V.C. wordt geheel en al op eigen helft terug gedrongen, behoudens enkele uitvallen, welke spoedig onschadelijk worden gemaakt. Texel weet nog eenmaal te doelpunten en vindt het dan zeker genoeg, want het spel wordt nu zeer laksch. In dezen stand komt geen verandering meer, zoodat Texel II de overwinning behaalde. V.V.C. speelde een goede partij voetbal, doch zij missen nog de routine bij bal en spel Texel II speelde een goeden wedstrijd, hoewel zij o. i. tegen eene vluggere partij als V.V.C, niet snel genoeg zouden zijn, een vluggere voorhoede was hier zeker een verbetering. I.ezitig Mei)link. Een lezing op Maandagmorgen, we hebben dat al bij herhaling gezien, heeft gi-en succes, althans geen publiek. Het bezoek was ook Maandag in hotel „de Lindeboom" uiterst gering en die er waren, dat bleek later, bevonden zich daar bijna alle met het doel het gespro kene te bestrijden. De heer Meijlink, directeur van de VerzekeriDg-maatschappij „Fatum",werd ingeleid door de heer J. Daalder Dz., die ook aan de geringe opkomst enkele woorden wijdde en de wensch uitsprak dat niettemin de vergadering aan het doel zou beantwoorden. Van meet af behandelt de heer Meijlink daarop de voorgeschiedenis en de tot standkoming van de wet 1922, waarbij de landbouwers straks verzekeringplich- tig zullen zijn. Dat de minister de verzekering door de laad- en tuinbouwers en veehouders vrijwillig iDgesteld tot voorbeeld, zoo ongeveer, had genomen, dat de verzeke ringswet zeker 1 October of 1 November in werking zou treden en art. 2 van die wet misschien een maand of drie later, vertelt de heer Meijlink. Risico-overdracht is bij deze wet 'niet mogelijk, vervolgt spr., verzekering maatschappijen zijn bij de land- en tuin bouwers-verzekering niet op de voorgrond getreden, verzekering tegen vaste premie is daarom ook uitgesloten. Fatum heeft, zegt spr. Dog wel eenige contracten van verzekering loopende, dat mag straks niet meer. Fatum met de Nederland van 1846 vereenigd, zou na koming van de contracteD, die 10 jaar loopen, kunnen eischen, maar is besloten alle verzekerden los te laten. Door de wet moeten wij de relaties, die wij onder de boerenstand hebben, verbreken, tot nadeel van onze andere verzekeringen. Als het getij verloopt, zegt spr., ver zet men de bakens. Daarom is Fatum besloten het iniatief te nemen tot de oprichting vau een bedrijfsvereeniging als in de memorie van toelichting ge noemd. Dat Fatum,.. van die bedrijfsvereeniging de administratie zal voeren, daartegen heeft de regeering geen bezwaar. Voor een verzekerd loon van 10 millioen, een bedrag niet officieel als eisch genoemd, is reeds toegetreden. De statuten zijn reeds voor Kon. bewilliging ingezonden. De eischen bij de wet gesteld, zijn le dat de werknemers goed verzekerd zal zijn. 2e dat de werkgever zoo min mogelijk betaalt, en 3e dat geen winst zal worden gemaakt. Welnu, de Rijkscontrole is er om toe te zien dat aan de eerste voorwaarde wordt voldaan. Wat punt 2 betreft, Fatum zal de administratie gratis voe ren (voordeeliger kan het toch zeker niet) entreegeld zal niet worden geheven, ter wijl bovendien Fatum voor het ver- eischte grondonderpand zal zorgen (naar men zegt minstens f 250,000,—). Fatum zorgt voor het herverzekerings contracten garandeert dat de verzekerden bij hare bedrijfsvereeniging boogsten 90 pCl. zullen betalen van het bedrag door de Rijksverzekering als premie gesteld. Bovendien wordt elke 3 jaar de balans opgemaakt, met de verplichting alsdan minstens 25 pCt. van de gemaakte winst aan de leden uit te keeren. Fatum doet dat alles om de relaties met de boerenstand gaande te houden, verzekert de heer Meijlink aan het slot. Het debat wordt daarop ingezet door de heer den Ouden, ambtenaar van de Landbouw-Onderlinge, die aanvangt met de mededeeling, dat het bestuur vau de Landbouw-Onderlinge, zoodra het kennis kreeg van deze vergadering uit geschreven door de afd. Eierland der H. M. v. Landbouw, onmiddellijk daar van heeft kennisgegeven aan het Hoofd bestuur van de H. M. van Landbouw. Door genoemd hoofdbestuur is toen aan het bestuur der afdeeling Eierland mede gedeeld, dat de Landbouw-Onderlinge als de Ongevallen vei zekering van deH. M. v. Landbouw is te beschouwen. Te laat om deze vergadering at te wimpelen is dit schrijven misschien bij de afdeeling ingekomen. De Landbouw-Onderlinge, vervolgt de heer den Ouden wordt de moeder ge noemd van de Landbouw-Ongevallenwet. Spr. zou het zeer betreuren wanneer er verbrokkeling zou ontstaan. Immers de administratiekosten zouden daardoor belangrijk stijgen. Spr. kan voorts niet gelouven dat Fatum de administratie- kosteioos zal voeren. Het maken van winst is bij de wet wel verboden voor de bedrijfsvereeniging, maar niet in de vorm van bezoldiging van de Directeur. Spr. zou het jammer vinden wanneer het enkele verzekeriDgmaatscbappijen zou gelukken door de mazen van de wet te kruipen en hoopt dan ook, dat de be drijfsvereeniging van Fatum, „Land- en tuinbouwbelang" niet de goedkeuring op hare statuten zal verkrijgen. De heer den Ouden waarschuwt de landbouwers dat de verzekering door bedrijfsvereeni- gingen een proef is en het dus in het belang van de landbouw is, dat de ver zekering door de Landbouw Onderlinge goed zal slagen. De heer Meijlink voert tegen hetgeen door de heer den Ouden is naar voren gebracht aan, dat hij diens meening be treffende het niet verkrijgen van goed keuring op de statuten niet deelt. Z. i. kan het geen kwaad, dat de Landb. Onderl. niet het monopolie zal hebben. Nogmaals bevestigt de heer M., dat Fatum de administratie gratis zal voeren, terwijl de Landb. Onderl. toch zeker haar ambtenaren zal dienen te bezoldigen. Hierop repliceert de heer den Ouden, dat toch ook de ambtenaren van Fatum betaald moeten worden en dat de admi nistratie van de Landb. ODderl. berust bij het Centraal Beheer, dat slechts die kosten in rekening brengt, voor Landb. Onderl. gemaakt. Spr. noodigt de heer Meijlink uit, te garandeeren, dat de bedrijfsvereeniging van Fatum de premie zal stellen op 90 pCt. van die der Landb. Onderl., dat zou iets wezen. De heer Meijlink zegt, dat niet te mogen garandeeren. De heer H. W. Keesom, als voorzitter der afdeeling „Texel" der Holl. Mij. van Landbouw, voert aan, dat de boeren onderling het werk van de verzekering gratis doen, wat toch zeker met de bedrijfsverzekeriDg van Fatum niet het geval zal zijn, terwijl de heer W. H. Keesom als zijn oordeel uitspieekt, dat Fatum wel in de herverzekering zal trachten een vergoeding te vinden. Nogmaals voert de heer Meijlink daar tegen aan, dat het bij Fatum gaat om de relaties bij de boerenstand voor rijwielverzekering, brandverzekering en wat dies meer zij. Als buitenstaander geeft vervolgens de heer W. F. Schumaker de indruk weer, die de redeneering van de heer Meijlink op hem heeft gemaakt, en die is, dat Fatum, door allerlei wendingen bij de wet niet voorzien, het bedrijf poogt gaande te houden en in de herverzeke ring wel een vergoeding zal weten te vinden. Fatum sluit een herverzekering bij Fatum, zoo zie ik het, zegt deneer Schumaker. De heer Meijlink bestrijdt die meeniDg. Wanneer ten slotte de heer den Ouden nog eens het woord voert is de verga dering intusschen geheel verloopen, wat een der heeren aanleiding geeft, voor te stellen de besprekingen te beëindigen. Met dank aan de heer Meijlink en de heer den Ouden, publiek is er beel niet meer, wordt de vergadering door de heer Daalder gesloten. Wij ontviogen het jaarverslag over 1921 van de werkzaamheden van de Rijkszuivelconsulent in de provincie Noordholland. Het verslag is voor te weinigen in onze gemeente van belang om het ge heel of gedeeltelijk over te nemen. Wij volstaan dus met de mededeeling, dat 't voor belangstellenden gratis verkrijgbaar is aan het adres van de Rijkszuivel consulent bovengenoemd te Hoorn. Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Oosterend15 Aug. Eerbied voor den burgemeester. Gemeenteraadslid, in het vuur van zijn rede tot zijn tegenstander Moet ik je eens wat zeggen, je bent de grootste ezel dien ik ooit ontmoet beb. Burgemeester (opstaande en woest hamerend): Mijnheer Symen, u ver geet dat ik in de zaal ben. Dalende prijzen. Het landgoed „Ruijtershove" op den Wouwschen weg bij Bergen op Zoom, dat enkele jaren gelsden voor 190.000 verkocht werd en na het aanbrengen van allerlei verfraaiingen, ruim f 120,000 gekost heeft, is thans bij publieken ver koop ingezet op nog geen f40.000. Hbl. Groote hitte in Frankrijk. In Frankrijk schijnt het warme weder zijn intrede te hebben gedaan. In het Zuiden, in de streek om Toulon, heerscht op het oogenblik een groote hitte en zelfs des nachts koelt het zelfs vlak aan de zee, weinig af. In Algiers heeft de hitte tal van boschbranden veroorzaakt, waardoor 75.000 H.A. bosch is verloren gegaan. Op sommige plaatsen staat de thermometer in de zon op 127 en in de schaduw op 104 graden. Een bouwer uit de Schermer bracht 2000 K.G. le soort roode kool aan de veiling, die hem f 8 opbracht. Ook voerde hij aan 5000 K.G. witte kool, die in totaal f35 deden, zoodat hij f43 maakte voor plm. driekwart spoorwagen van 10000 K.G. beste kwaliteit kool. Voor de vracht alleen van Broek naar Amster dam betaalt men meer. Wegens de zeer lage prijzen wor den door sommigen de kool en de aard appelen als veevoeder gebruikt. Dit teekent toch wel den toestand. Hy wou een asperientje. De trein welke 12 u. 20 min. Woens dagavond uit Den Haag te Leiden moest aaDkomen, kwam ongeveer een halt uur te laat binnen. De oorzaak was, dat even voorbij Den Haag een persoon, ver- keerende ODder den invloed van sterken drank, aan den noodrem had getrokken. Hij verlangde voor de hoofdpijn een aspirinepoeder. De trein ging terug naar Den Haag, waar de abnormale reiziger uit den trein werd gezet. Proces-verbaal tegen hem volgt. Terwijl op Walcheren het snijden van gerst in vollen gang is, maakt de tarwe nog slechts op enkele plaatsen kenDis met den sikkel. De weinige zon neschijn van dezen zomer heeft de rijping van laatstgenoemde veldvrucht wel iet wat vertraagd. Aan de deugd van het gewas doet dit geen afbreusde tarwe is blank en flink van aar en korrel. Roest of brand is weinig of niet te bespeuren. En moederkoom, waarover elders nogal geklaagd wordt, is op Walcheren onbe kend. Vlekziekte. Men schrijft uit Druten In geen jaren heeft op vele plaatsen in Maas en Waal de vlekziekte gewoed als dit jaar. Bijna geen dorp in deze streek waar niet meerdere gevallen voorkomen. Het schijnt, dat bij varkens die geregeld eens in het voorjaar en eens in het najaar met serum be handeld worden, de ziekte niet, of slechts in zoo'n geringe mate voorkomt, dat ze spoedig weer herstellen. Zou het niet op den weg liggen dtr landbouw-ver- eenigipgen daaromtrent thans een onder zoek in te stellen vraagt het R. N. onomwonden verklaard, dat het Dieuwe kabinet Facta naar z(jn pijpen moet danseD. Gebeurt dat niet, dan zullen de fascisten hun maatregelen nemen. Zelfs een staats greep zullen ze niet vreezen, Rome ligt, strategisch gesproken, open voor de fas cisten. Wij verwijzen onze lezeressen en lezers naar de advertentie in dit nummer betreffende de Koninginnedag te Den Burg en deelen op verzoek mede, dat er niet voldoende geld is ingekomen om de oorspronkelijke plannen uit te voeren, o. a. moest de Wielerwedstrijd ver vallen. Zij die om welke reden dan ook, nog niet op de lijsten hebben geteekend, verzoekt men vriendelijk hun bijdrage alsnog aan de commissie af te dragen. Verder melden wij, dat alle wedstrijden, met uitzondering van de Vliegers en Hardhoepelen, op de Groeneplaats worden gehouden.- De heer Burgemeester heeft het Eere-Voor- zitterschap van de „Feestcommissie tot viering van Koninginnedag 1922" aanvaard. In het begin van October zullen de lessen aan de bovengenoemde school weer aanvangen. Het programma van het onderwijs aan de school is voor belangstellenden verkrijgbaar. Het onderwijs omvatkennis van den grond, grondbewerking en grondverbetering, land huishoudkunde, boekhouden, veevoeding, be mestingsleer, zuivelbereiding, melkonderzoek, beoordeelingsleer van het vee en rassenkennis, veefokkerij, gezondheidsleer van het vee, plan tenteelt, plantenziekten, groente- en ooftteelt, scheikunde, natuurkunde, dierkunde, plant kunde, rekenen en Ned. Taal. De school bestaat uit twee klassen, die tel kens in een winterhalfjaar kunnen worden doorloopen. De leerlingen der tweede klasse worden tevens in de gelegenheid gesteld een diploma te behalen als melkcontroleur. Kennis zal in de eerstkomende, waarschijn lijk voor den landbouw moeilijke tijden, onmis baar zijn om het bedrijf winstgevend te doen blijven. Dat uit het aantal leerlingen, dat zich voor den nieuwen cursus aanmeldt moge blijken, dat dit door de Noordhollandsche landbouwers wordt ingezien. De voetbalclub „O.V.V." speelde Zondag te Helder tegen .Helder II". Hoewel eerstge noemde club speelde met 10 man, waaronder 3 invallers, werd toch met 3—1 de overwinning behaald. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Aan de Redactie van de Texelsche Courant. Het zij ondergeteekende vergund U mede te deelen, dat op de vergadering te Cocksdorp, waar de heer ATeijlink zou optreden en welke vergadering blijkens de advertentie was uitgeschreven namens het bestuur van de Afd Eijerland v. d. Holl. Mij. v. Landbonw, slechts één belangstellenden (de heer Roeper) was verschenen. Van het bestuur was niemand aanwezig. Hieruit blijkt dus wel, dat deze ver-

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2