m 3634, Zaterdag 26 Augustus 1922; S5ata Jaargang. Sieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Firma J. ASJES Ez. Binnenland. HOOGWATER Reede van Teiel. 2.03tt £39 n-18+ RIJTUTGEL4.BRIEK. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedrijfsgebruik, Levering onder garantie. Hoe schooner hel is. hoe sneller hel geneest Doop een klein vondje in de huid treden stof en vuil binnen en verhinderen de genezing. LIFEBUOY-ZEEPbrenc jt een weldadig antisepticum in de poriën van Uw huia Door geregeld LIFEBUOY-ZEEP ie gebruiken,wordt Uw huid zachi en frisch en absoluut rein. LIFEBUOY HEALTH SOAP Dit kl«4 verschflnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maandenl Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; E COURAIT. Advertentlön daags voor de uitgave vóór t uur nam. Prpe der AdvertenUinJ Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en QIROD1ENST No. 652. ABONNEMENTEN ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl de Uiig. Fïmu a LAN9ÜVILS BB R O O IJ, Parkstraat, Buae of T t a a LICHT OP Van Zaterdag 25 Augustus tot en met Vrijdag 1 September: voor rijwielen 8,15 uur, voor rijtuigen 8,45 uur Zomertijd. Donderdag 24 Aug. v.m. 10,31 Vrijdag 25 11,14 Zaterdag 26 11.59 Zondag 27 12.45 Maandag 28 J.08 Dinsdag 29 1.57 Woensdag 30 2.5j Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantién, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 19-22, Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,-nm.4,- 6,45 Op Zon- en Feestdagen: van Texel6,— vm. 11vm. 5,30 nm. van Helder: 8,45 12,— 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49T 7^31 sneltrein 9.04 10,18§ !2.48 12,41 3,23 3,52** °>77 4i20§ 7,20 9>™ Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 8,36 9,40 11,30 2,44 6,18 8,04 10,49 12,56 5,235 7,56§ 9,21 12,28§ 3,11 5,52§ 8,54 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Plaatsing bjj den üotordienst. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in geschrevenen voor de lichting 1923, die tot gewoon dienstplichtige worden be stemd en NIET in het bezit zijn van een bewijs van voorgeoefendheid, kunnen woiden gedetacheerd bij de schoolcom- pagnie van den Motordienst. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving. Texel, 22 Augustus 1922. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Uit een Duitsch bergstadje. Er zij a hier nagenoeg geen Hollanders. In elk geval, we zijn hier geen invloed. Men neemt in de winkels zelfs niet de moeite om vriendelijk te zjjn. Men haat ons hier op 6en stevige manier. Het volk is hier bitter en verbitterd. Tegen Holland ook. Ze voelen dag in, dag uit hun grenzelooze armoe. Want net is hier arm, heel erg arm. En hier ia dit kleine etadje voelt men echt, hoe het Duitsche volk nu is. Men voelt het hier meer dan in de groote steden. Daar leeft men meer internationaal, daar heeft men ook de menschen, die in den oorlog rijk geworden z(jn of nu rijk wor den door de valuta-misère. Daar domineert het grootkapitaal, daar heeft men de dames met de zeer weelderige toiletten, daar denkt men dat 'Duitachland toch zoo arm nog niet is. Hier leeft het leven zoo heel, heel eenvoudig. Zoo heel, heel arm. Gisteren begon bier de kermis. De jeugd had er zich al dagen laDg op gespitst. Net als b{j ons. Had al dagen lang omgehangen op het te r.in. Net als bij ons. En was op de eerste kermismiddag in groot getal aan wezig. Net als bij ons. Maar toen de kermis geopend was. Toen was het niet „net als bij ons." Want slechts enkele „zeer gegoede" kindertjes konden in de draaimolen gaan. En de draaimolen draaide ook hoogstens meteen tiental kinderen rond. De anderen moesten toekijken. Och, een rit kostte 2 Mark en 2 Mark is hier nog zoo weinig niet. Men rekent hier zelfs nog met Pfenningen. Men heeft in de groote steden misschien te rekenen met de Mark als buitenlandsch betaalmiddel, hier rekeut men nog met de Mark aia Mark, (die natuurlijk geen 60 ct. meer is, maar toch ook geen J/s cent). De draaimolen nagenoeg leeg (zelfs des avonds toen de lichtjes op wareu), de zweefmolen nagenoeg leeg, de schommel schuiten dito. Geen enkel kind, dat op een koek liep te knabbelen. De Turksche honing (noga) stond onaaogeroerd achter in de kraam. De tent met groote zuur ballen kwam niet open. Het is hier de hoofdplaats van een Kreiz, het is een stad van 10,000 inwoners, het is hier bovendien een stad, waar de kermis een gebeurtenis is. De heele kermis bestond uit: draaimolen (van een stoomdraaimolen was geen sprake) zweefmolen, schommelschuiten, een klein tentje met een paar gedresseerde honden en twee kramen. Men bad het schijnbaar nog eens willen probeeren, maar het was niet gelukt. Het volk is hier arm, de kinderen zijn zielig en ondoorvoed en zwak. Maar bet meest droevige vond ik nog die kindertjes, d.e zoo verlaogend stonden te kijken naar de draaimolen. En er alle de dagen van de kermis verlangend naar zullen kijken. Het leven is hier heel anders dan in de Duitsche groote steden, waar alles veel meer internationaal is. Ea waar men misschien ook wel een beetje zorgt, dat het buitenland bepaalde berichten krijgt, die men nuttig vindt voor het buitenland. Vanmorgen krijg ik Hollandsche kran ten opgestuurd. En ik lees tot mijn heel groote verbazing, dat men bet feest van de republiek bier in Duitschland nog al met enthousiasme gevierd heeft. In de groote steden misschien. Maar hier in de bergen. Men denkt er niet aan. De regee- ringsgebouwen hebben gevlagd en een heel, heel enkel particulier huis. Eeu heel enkel en daar woont misschien een regeerings- ambtenaar. Maar feest, geen sprake van. Ze zouden nog liever de verjaardag van den Keizer vieren. In de dorpen hier omheen hangt nog in heel veel huizen het portret van den Keizer. En als je een groot Kreizfest wil vieren, dan kun je dat bijvoorbeeld op 's Keizers verjaardag doen. En dan vlag je, voor het Kreizfest, Uitingen tegen de republiek hoor je hier niet, maar enthousiasme er voor ook niet. Trouwens, met de republiek is de armoe begonnen en het tijdsverband wordt voor de niet ontwikkelde mensch al gauw causaal verband. Hier leeft het volk van de bergen zijn eigen leven. Trouw aan de Heimat en trouw aan het verleden. Wat do teruggekeerde krijgers meege nomen hebben. Schijnbaar alleen de kunst van taartjes te bakken. De vroegere Duitsche kuche vindt men nu alleen op de heel kleine plaatsen. Maar wat men vroe ger in dit vergeten oord niet vond, heeft men nu: taartjes van alle mogelijke kleur, vorm en baksel. Waarschijnlijk voor de Duitsche zomergasten, die hier vertoeveD, de bevolking zelf hier heeft er geen geld voor. Maar de groote steden met hun internationaal leven, ja, daar is de Marker- Zeer billijke prQzen. daling schijnbaar iets heel anders dan hier. De taartjes, die zijn dan internationaal. Maar verder het volk van de bergen is weergekeerd in de bergen. En wil vergeten alles wat daar ver was. Gister las men in de kerk de huwelijks aankondigingen af Bijna vaD alle paren waren bruid en bruidegom uit het stadje. Soms was een van bqiden van een dorp hier vlak bi). Soms,een enkele maal. Alleen een dokter-bruidegom had een bruid uit Freiburg. Maar de dokter had gestu deerd, had vroeger geld gehad voor trein reizen, was misschien zelf ergens anders vandaan. Of de dokter nu nog veel zal reizen misschien is het aantal patiënten wel groot, gezien de ondoorvoedheid. Maar of er veel zullen kunnen betalen En waarvan de vele tandartsen hier moeten leven Ik zag er vanmorgen een uit zijn raam hangen in een heel vuile witte jas (en dat op Maandag'n Toon beeld van intellectueeleD armoe. Wachtte hij op zijn eerste patiënt Alles is hier arm, heel arm. Arm en ver bitterd. En vast aaneengesloten Duitsch tegenover alles wat niet-Duitsch is. Er hangt hier een dreiging in de lucht, die we niet moeten ondersobatten. NINE MINNEMA. TEXEL, 25 Aug. 1922. U. M. van Landbouw, afd. Texel. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling boven genoemd in hotel de Oranjeboom. De opkomst der leden had vrij wat beter kunnen zijn, echter de oude getrouwen waren present. Met een welkom aan de aanwezigen opent de voorz., de heer H. W. Keesom de vergade ring. De secretaris de heer R. A. Keijser doet voorlezing van de notulen, die daarna onver anderd werden vastgesteld. Hierna volgt mededeeling en voorlezing van ingekomen stukken. Ingekomen was o.a. een schrijven betreffende de oprichting van een coöperatieve verzekering tot vergoeding van de schade van na het slachten gebleken gebreken bij slachtvarkens. Besloten wordt de behandeling tot de volgende vergadering aan te houden, het bestuur zal dan in deze preadvies uitbrengen. Op een mede ingekomen verzoek van de vereeniging tot ontwikkeling van de landbouw in Holl. Noorderkwartier, om een geldelijke bij drage voor de instelling van een comité inzake verbetering van landbouwwerktuigen, wordt op voorstel van het bestuur afwijzend beschikt. Eveneens afwijzend wordt beschikt op het verzoek om mede te werken, tot de instand houding van kring I. Juist van onze afdeeling was het verzoek tot opheffing uitgegaan, althans tot het ontslaan van de verplichting om van kring I deel uit te maken. Van een schrijven van het Hoofdcomité van de Landbouwtentoonstelling te Alkmaar doet de voorz. vervolgens voorlezing en licht dat schrijven verder toe. Het bestuur der afdeeling Texel had tot ge noemd hoofdcomité het verzoek gericht de rubriek Texelsche schapen met een paar num mers voor ongeregistreerd fokvee uit te breiden en voor een dier nummers een medaille be schikbaar gesteld. Het schrijven bovengenoemd bevatte nu de mededeeling, dat het doel moest zijn langs organisatorische weg verbetering in de veestapel aan te brengen, waarom het niet aanging num mers van ongeregistreerd vee aan de afdeeling fokschapen toe te voegen, zoodat de medaille onder de gestelde voorwaarde niet kon worden aanvaard. Het protest, dat de voorz. tegen deze be schikking liet hooren, was, dat niettegenstaande het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Land- DE LEVER'S ZEEP MIT VLAAÜOIMÖET», Fabrikanten, van- Lux enTwfnk^-^y bouw f800,— voor deze tentoonstelling had beschikbaar gesteld, vele leden van die maat schappij, niet-leden van de Vereen, tot ver betering van de schapenfokkerij, van Inzending waren uitgesloten. Medegedeeld werd nog, dat op 30 Augustus, in vereeniging met de Vereeniging tot verbe tering van de Schapenfokkerij, weer een schapen- fokveedag za! worden gehouden. Besloten wordt omdat met het oog op de hooge kosten niet dan bronzen medailles beschikbaar kunnen worden gesteld, ook dit jaar voor de rammen- keuringcn prijzen in geld uit te loven. De beschrijvingsbrief van de Algemeene vergadering wordt behandeld. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer H. W. Keesom, tot plaatsvervanger de heer Jb. Roeper Jbz. Bij de nieuwe wet op veeziekte, merkt de heer R. A. Keijser op, zal het Rijkstoezicht op rotkreupel vervallen. Spr. bejammert dat ten zeerste en stelt voor pogingen aan te wenden om dat te voorkomen, bij informatie is hem gebleken, dat zulks wel mogelijk zou zijn. Vrij algemeen vindt men Rijkstoezicht ge- wenscht, mocht dit niettemin vervallen, dan dient de zaak, meent men, bij gemeente verordening geregeld te worden. De rondvraag levert weinig op. Op verzoek doet de secretaris mededeeling van de door hem ontvangen aangiften voor de fokveedag. Ze blijken gering in aantal. Voor de rubriek „oudere schapen" is zelfs niet één aangifte gedaan. Met dank voor de aangename besprekingen sluit de voorz. de vergadering. Op het strand achter Den Hoorn is een groote partij hout aangespoeld, naar men zegt 150 balken. Vanaf 21 tot 24 Augustus zijn vervoerd van Texel, 875 schapen, 207 lammeren. 6 koeien, 6 kalveren, 34 varkens, 3 paarden en 7 veulens. Oosterend, 24 Aug. De feesten, te houden op 31 Aug. a.s. beloven goeu te worden. De commissie bereidt zich met ijver en ernst voor en er is zeer ruim op de lijsten geteekend, zoodat voor de verschillende wedstrijden keurige prijzen uitgeloofd worden. Moge schoon weder het feest, waaraan zooveel zorg wordt besteed, doen slagen. De beurtschippersknecht P.-PI. van hier kreeg gisteren de terugslaande kruk van een lier tegen het hoold, waardoor hij hevig bloedende uit neus eu mond achterover sloeg. Het eerste verband werd gelegd in het hospitaal te Helder, terwijl verder hulp verleend werd door Dr. Boswijk. Per auto werd de getroffene naar bier gebracht. Naar omstandigheden bevindt de patient zich op heden vrijwel, hoewel het aangezicht heel wat opge- loopon is eu eenige tanden zija weg geslagen.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1