X*. 3640. Zaterdag 16 September 1922; 85"" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Uk SS Binnenland. Gemengd Nieuws» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlëu daags voor de uitgave vóór i nnr nam. ABONNEMENTEN on ABVERTENTIEN worden aangenomen bfi d» üitg. Emma LANGEVKLB& R O O IJ, Parkstraat, Bonn op T i HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Dienstregeling 1 Jnni 1922, Gemeentebegrooting. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uit gaven der gemeente, voor het dienst jaar 1923, van heden tot den dag der behandeling in den Raad ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Texel, 14 September 1922. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, JBUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt onder de aandacht van belang hebbenden, dat artikel 97 der Politie verordening bepaalt, dat het verboden is, tenzij na verkregen schriftelijke toe stemming van Burgemeester en „Wet houders a. Rammen, ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen, en ram men beneden den ouderdom van één jaar auders dan voorzien van ééo span van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen. b. Rammen van 1 October tot 1 No vember in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geld boete van ten hoogste f 25,—. Texel, 14 September 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Vervolgonderwijs. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbar ken nis dat aan iedere openbare lagere school in deze gemeente gedurende de winter maanden op, óf drie namiddagen, óf avonden per week in een twee-jarigen cursus vervolgonderwijs zal worden ge geven, indien ten minste zes leerlingen voor dit onderwijs aan de school zich aangeven of worden ingedeeld. Tot den cursus worden toegelaten kinderen, die bet lager onderwijs hebben genoten, niet meer leerplichtig zijn en den leeftijd van achttien jaar nog niet hebben bereikt. Zij die dezen leeftyd bereiken in den loop van den cursus mogen het loopende leerjaar het onder wijs blijven volgen. De aangifte behoort te geschieden bij het hoofd der school voor 27 Sept. a.s. bij wien nadere Inlichtingen zijn te be komen. Texel, 14 September 1922. Burgem. en Weth. van Texel, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. TEXEL, 15 September 1922. Donderdag en Zaterdag der vorige week had de plaatselijke schietwedstrijd van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm plaats. Dat de uitslag minder hooge cijfers te zien geeft dan verleden jaar is te wijten aan de omstandigheid, dat, door de werk zaamheden der deelnemers gedwongen, 't uur voor de wedstrijd tamelijk laat moest gesteld worden. Zoo kon men niet eerder dan te 7 uur beginnen, waardoir zuiver richten haast onmoge lijk werd. Zij, die de laatste beurten kregen, moesten nagenoeg in 't donker schieten, 't Is hopen, dat de wedstrij den 't volgend jaar een paar maanden eerder plaats hebben. De uitslag is als volgt: (maximum 100 punten) Van de plm. 120 leden der B. V. L. heeft slechts een 19-tal aan de wed strijd deelgenomen. Misschien, dat de animo grooter zou geweest zijn, als er een schietbaan voor scherp schieten was. Deze had er nu al kunnen zijnmaar aan wie ligt het dat 't niet zoo is? Op de voor de wedstrijd gehouden oefeningen, mocht het den volgenden schutters gelukken eenige mooie serie's te schieten(max. 50 punten) W. v. Heerwaarden 48 p. P. B. Riteco, J. Zijm, O. Spigt elk 45 p. H. Zijm, H. Maas, J. H. Schraag, S. Troost en J. Hopman elk 44 p. Wie van de deelnemers er in aan merking komen voor de Districts-wed- strijd te Alkmaar, is nog niet bekend. Ingez. Naar men ons mededeelt, is het Texelsch Fanfarecorps voornemens Zee dag een uitvoering in do open lucht te geven te den Hoorn. noudt den mond gezond. Door de Firma J. C. Boldoot te Amster dam is een Kinderboekje uitgegeven „Houdt den Mond Gezond", waarin op prettige wijze den kinderen wordt ver teld hoe nuttig en noodig het is, de tanden regelmatig te poetsen en den mond goed te verzorgen. Het is een klein maar aardig boekske, dat de kinderen met pleizier zullen door kijken en lezen en het zal hun een aansporing zijn, mond en tanden regel matig te blijven verzorgen. Op aanvrage wordt een benoodigd aan tal exemplaren vanwege de Fa. Boldoot gratis toegezonden. Ingez. Door onze plaatsgenoot ;de heer L. Gielis Johz., werd Woensdag te Am sterdam met goed gevolg examen afge legd. Hem werd het politiediploma met aanteekening uitgereikt. De geslaagde genoot zijn opleiding van onze gemeente veldwachter, de heer Goënga. Oudeschild, 14 Sept. Dinsdagmorgen had alhier een droevig ongeval plaats. De veehouder M. Bas van hier, reed met een beladen wagen in de richting van den Waalderweg, toen de wagen door een onbekende oor zaak van den dijk naar beneden stortte. De voerman bekwam zwaar lichamelijk letsel, aan de gevolgen waaraan hij 's nachts is overleden. De landbouw en de boerenstand in de omstreken van Gorinchem. De buitengewoon lage prijzen van vee, aardappelen en fruit, in tegenstelling met de tamelijk hooge arbeidslooneu en de zeer hooge belasting, maken den toestand voor de landbouwende bevolking ook in deze streek uiterst moeilijk. Bezuinigd moet er worden van alle kanten. De allernoodzakelijkste herstellingen aan huis en stal kunnen slechts verricht worden, echter geen cent voor weelde kan gemist worden of voor datgene, wat niet strikt noodig is. Straks moeten de hooge pachtsommen worden betaald en waar moet het geld hiervoor vandaan komen? Naar aardappelen, zelfs tegen dozen lagen prijs, vraagt men niet en het fruit valt overrijp van de boomon, omdat geen koopers zich aanmelden. En daarom... bezuinigen, doch er kan nog meer bezuinigd worden. Yroeger bakte de boerin zelf haar heer lijk bruin brood, voedzaam en gezoDd voor de vaak talrijke grage magen. Doktoren prezen het in zijn hooge voe dingswaarde en de tandarts noemde het heilzaam voor het gebit, terwijl de boerin haar kerngezond kroost goedkoop voedde. Doch hoe geheel anders is het nu ge worden, na de fatale oorlogsjaren. Het akelige wittebrood, waaraan de natuurlijke smaak geheel ontbreekt, en waarvan hongerige magen wel verstopt doch nooit verzadigd worden, wordt thans op het platteland in elk gezin genuttigd. De meeste bakkers, wier omzet vroe ger uit 90 pCt. bruin brood bestond, kunnen nu met moeite 10 pCt. daarvan aan den man brengen. Wittebrood is het moderne voedingsmiddel geworden. Onze voorouders zetten hun stevige tanden in het roggebrood, zij hadden zenuwen als kabeltouwen, zij braken een zwavelstok in vieren en gaven 's Zondags goud in het armenzakja. R. N. Fruit als veevoeder. Op de veiling te Kesteren werd Woers. dag veel fiuit voor veevoeder gekocht Mijn handen zijn (hans niet meer* pood en ruw zooals vroecjep, omdat ik nu UFEBUOY-ZEEP qebpuik die de huid absoluut rein houdt en beschermf. Snel recht. Wanneer tot voor kort iemand een lichte overtreding beging, kon het soms maanden duren tot hij „er wat van hoorde" en menigeen was de heele zaak al vergeten, als hij plotseling de dag vaarding thuiskrijgt om zich op het kan tongerecht voor de hem begane overtre ding te verantwoorden. Thans is daarin verandering gekomen. De verschillende Rijksveldwachters (ook de onbezoldigde) zjjn thans in het bezit van formulieren van „oproeping", welke zij onmiddellijk na het constat6e- ren van de overtreding, aan den over treder uitreiken. Zooiets van "druk op den knop". Iemand die b.v. nog niet eens in de gaten heeft, dat zijn fietslantaarn uitgewaaid is, krijgt van den hem we gens het rijden op een rijwiel zonder voorgeschreven licht", verbaliseerenden veldwachter of politieagent een beleefd briefje overhandigd, waarbij hij uitge- genoodigd wordt op een bepaalden datum voor den kantonrechter te verschijnen. Op een voor ons liggend exemplaar vinden wij de vólgende overtredingen vermeld Koeien weiden op den openbaren weg zonder toezicht van een wachterrijden zonder licht of bel op eau rijwieleen paard onbeheerd laten staan rjjden met een motorrijtuig, zonder het voorgeschre ven nummer- en rgbewijs bij zich te hebben het verstoren van don nachtrust door rumoer te verwekken het zich bevinden in kennelijken staat van dron kenschap het loopen op terreinen, waar van de toegang verboden is; visschen zonder akte. Aan de linkerzgde van het biljet staat verder vermeld, dat men, als mea ver dere strafvervolging wenscht te voorko men, zich zoo spoedig mogelijk schnf telijk of mondeling wenden moet tot den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het betreffende kantongerecht. Angst voor den oorlog. Een 4l-jarige schoenmaker te Rscques die den 18 Juli 1916 werd opgeroepen om zich bij zijn regiment te voegen en naar het front te vertrekken, voelde zich niet geheel gerust omtrent het lot dat hem wachtte. Toen de trein in Char- tres stopte, verliet hij hem stilletjes, liet zijn geweer achter en keerde Daar huis terug. Daar verborg hij zich bij zijn ouders die bem gastvrij ontvingen. Zes lange jaren bleef bij daar zonder ooit een vo8t buiten de deur te zetten. Eerst thans heeft de gendarmerie hem in de gaten gekregen en ingepikt. TEXELSCHE COURANT. Abonnemenltprijt per 3 maanden* Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; Prip* der Advertenti/nl Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. LICHT OP Van Zaterdag 16 September tot en met Vrijdag 22 September: voor rijwielen 7,30 uur, voor rijtuigen 8,—uur Zomertijd. Donderdag 14 Sept. v.m. 1,58 Vrijdag 15 2,51 Zaterdag 16 4,03 Zondag 17 5,32 Maandag 18 6,51 Dinsdag 19 7,54 Woensdag 20 8,44 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 71/, uur. Voor postwissels, kwltantlën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder: 8,45 m 12,— 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,18§ 12,48 12,41 3,23 2.03tt 4-39 3'52? fill 4i20§ 6,41 7,20 9.29 Donderdag naar Schagen een markttrem, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5 238 8,36 7,56§ 9,40 9;21 11.30 12,28§ 2,44 S'M 11,184" 12.56 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. le pr. H. Zijm 87p. (hoogsteserie46p. 2e pr. H. C. A. Kievits 83 p. 44 p. 3e pr. W. v.d. Slikke 82 p. 42 p. 4e pr. W.v.Heerwaarden 80 p. 41 p. 5e pr. C. Stoepker 78 p. 41 p. 6e pr. H. Maas 76 p. 42 p. 7e pr. J. Zijm 75 p. 41 p. 8e pr. P. B. Riteco 74 p. 41 p. DE LEVEE'S ZEEP MY VlAARDIMGEtt \hbrikanfpn van -\ Sunliqht en Tw/nk iSm

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1