Sprtrereeniging Texel. Voetbalwedstrijd VASTE BETREKKINGEN. INGEZONDEN STUKKEN. M arkt berichten. Texel H-Handelschool Texel I-Adel borsten. te Oosterend Dankbetuiging. Zondag a.s. Z V.S. l-O.V.V. I. Predikbeurten- I. C. A. R. Op de I. C. A. R, te Rotterdam werd deze week door onze plaatsgenoot, de heer Officier-machinist Siegenthaler, de 2e prijs behaald in de opdrachtenwed strijd voor marine-water vliegtuigen. Bekroning. Voor de beste inzending gecontroleerd pootgoed, werd op de öroote Landbouw tentoonstelling te Alkmaar, de le prjjs toegekend aan onze plaatsgenoot de heer M. D. Dijt. het nieuwe kabinet. Het Kon. Besluit, waarbij met ingang van Maandag 18 dezer aau de leden van het demissionaire kabinet ontslag wordt verleend, is het nieuwe kabinet-Ruys de Beerenbrouck benoemd. Het is sa mengesteld als volgt Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren brouck, Binneniandscue Zaken en Landbouw, Nijverheid eu Handela.i., Jhr. Mr. dr. H. A. van Karnobeek, Buitenlandsche Zaken Mr. Th. Heemskerk, Justitie; Lr. J. Th. de Visser, Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; E. P. Westerveld, Marine; Jhr. Mr. D. J. de Geer, Financiën J. J. C. van Dijk, Oorlog; Prof. G. J. van Swaay, Waterstaat; Mr. P. J. M. Aalberse, Arbeid S. de Graaff, Koloniën. De Huurwetten. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen der regeering, binnenkort bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in te dieneD, waardoor de geieidelijke op- helfing van de Huurwetten mogelijk zal woiden. Kastekort Voor eenige dagen vertrok de heer T. Mulder, directeur van het post- én Telegraafkantoor te Kollum (Fr.), van zijn standplaats zonder adres achter te laten. De administratie heeft thans in zijn kas een tekort ontdekt van ruim f 24,000. Raadsverkiezing met hindernissen. Ia de gemeenteraad te Goricbem had o.a. ook zitting de heer H. de Nies, des tijds gekozen als communist. Deze fractie zegde hem het vertrouwen op, wijl hij niet voldoende voor die fractie deed, hij bleef lid van den Raad, maar bezocht de vergaderingen nooit. Onlangs is hij ver trokken en heeft toen als raadslid ont slag genomen. In zijne plaats werd de heer Snoek gekozen, die echter goene zitting mocht nemen, daar zijn broeder als sociaal-democratisch lid zitting had. De lyst van de communisten was uit geput en wegens het kiesstelsel kwam nu in aanmerking de lijst van den Vrij heidsbond en werd onlangs gekozen de heer A. Kuijpeis Heepke, die ook weer geene zitting kon nemen daar zijn zwa ger, de heer Nieuwstad (communist), raadslid is. Thans is de Vrijheidsbonder de heer M. C. de Korver, gekozen. In de Remonstrantsche kerk te Groningen wordt, blijkens een adverten tie in het Vrijz. Godsdienstige Week blad een „halve dameszitplaats" aange boden. De aDdere helft wil de eigenares blijk baar voor zich houden. Nog steeds geen ernst met bezui niging. Voor de neutrale school te Wageningen van plm. 40 lesrlingen wordt een nieuw schoolgebouw gezet. Kosten f 80,000. ds valuta quaestie heeft schrome lijke gevolgen. Dezer dagen nog zond een koopman te Amsterdam een wissel naar Duitschland tor voldoening van een markenbedrag, wat anders f 4000 zou geweest zijn. Hij voldeed zijn schuld met f260. Nws. Bezuiniging. Ter bezuiniging zal de uniform van de Rijksveldwacbt gewijzigd worden. De gewone jas wordt korter, van één rij knoopen voorziende regenjas wordt afgeschaft, waarvoor een jekker in de plaats komt. Bovendien wordt de draagtijd van jas sen en schoenen met 50 pCt' verlengd. De verduistering van f30 000. De boekhouder van de Wed. S. I. Groen, te IJmuiden, die als verdacht van verduistering van f 30.000 was aan gehouden, heeft een volledige bekentenis afgelegd en is naar Haarlem overge bracht, waar hij ter beschikking van de justitie is gesteld, RECLAMES. bij Rijk en Gemeente. Leeftijd 18 35 jaar. Opleiding in korten tijd. Gratis inlich tingen onder No. H. V. 539 Alg. Adv: Bureau D. Y. ALTA, Groningen. Henry Ford en he(t drankverbod. Henry Ford, de bekende autofabrikant die al vaak van zich heeft doen spreken door zijn exentricteit, maakt bekend, dat hij, in verband met de laksheid der autoriteiten bij het uitvoeren van de bepalingen van het drankverbod, voor nemens is de zaak in eigen hand te nemen voor zooveel betreft de personen, die werkzaam zijn in zijn fabrieken. Hij deelt mede dat hem den laatsten tijd verscheidene gevallen ter keanisse zijn gekomen van arbeiders, die binnen de muren vsn zijn fabrieken dronken waren en in enkele gevallen en daardoor ern stige ongelukken hebben gekregen. Hij zal daarom voortaan eiken arbeider, die riekt naar bier, wijn of sterken drank, of van deze dranden bij zich heeft, of daarvan thuis iu voorraad, zonder meer ontslaan. Het fruit. Het fruit in de Meierij en de Kempen (Noord-Brabant) is op vele plaatsen door grooten overvloed zoo goedkoop, dat het pluk- en vervoerloon nauwelijks op de geringe opbrengstprijzen kan worden verhaald. Men laat het fruit dan ook veelal maar aan de boomen. Te Valkenswaard moest een landbou wer aan de veiling Dog f 0.40 bij de opbrengst van zijn ooft toeleggen, om de vrachtkosten te kunnen voldoen. Het merkwaardige van dit alles is, dat het fruit in den detailhandel in evenredigheid met den overvloed, vrij duur blijft. H b 1. De mislukte tentoonstelling. Er zal tegen het bestuur van de mis lukte im- en exporttentoonstelling te Scheveningen geen strafvervolging wor den ingesteld. De slordigheid en onbe kwaamheid, die het bestuur verweten worden, betreffende verhouding van het bestuur met de inzenders. De gemeente heefl de huur regelmatig en in haar geheel ontvangen. Een laat huwelijk. Te Zuidwolde is een paartje onder trouwd, waarvan de man ruim 70 en de vrouw 18 jaar oud i9. De vrouw zal door het huwelijk moe der worden over eenige zoons en doch ters, waarvan de oudste zoon ruim 40 jaar oud is. Politiezaken. De commissaris van politie te Tilburg geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Adrianus Martinus van Houten, wonende aldaar, Prins Hendrikstraat 4. Zaterdagavond bemerkte een Am sterdammer die te Utrecht was geweest, toen hij zich voor de terugreis op het Centraal Station bevond, dat hij zijn portefeuille miste met f 300 inhoud. Vermoedelijk is deze portefeuille ge rold op het Centraal Station te Utrecht tijdens groote drukte van af- en aan komende treinen. Brievenbus. Nu het nog tijd is, zou ik graag van Uwe brievenbus gebruik maken om het bestuur van T. E. S. O. te verzoeken, de vroegdienst in den a. s. winter niet te laten vervallen. Het is zoo gewenscht om de verbinding op de sneltrein, zoowel voor de post als voor personenvervoer. Voor de melk kon dan misschien een dienst b. v. half negen, in plaats van die van 11 uur, ingesteld kunnen worden. Dit schrijven komt te laat. De dienst is reeds gewijzigd tegen 1 October.' Wij hebben niettemin plaatsruimte verleend, als uiting dan maar van wat men gewenscht acht. INVORDERING 's Rijks Directe belastingen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de kohieren der Personeele belasting, nos. 5, 6, 7,8 over 't belasting jaar 1922, invorderbaar zijn verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorko mende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Texel, 16 September 1922. De Burgemeester,. BUYSING DAMSTE. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. Gaarne zag ik dat U mij eenige plaatsruimte afstond in uw blad, om de oorsprong van 't incident tusschen de voorz. der Raadsvergade ring van 9 Sept. j. 1., de heer D. Bakker en mij op betere wijze aan 't publiek voor te lichten. Uw Raadsverslag van de vergadering van 9 Sept. j.I. behelst de volgende clausule: Tusschen de heer Boon en de voorz. ontstaat daarop een heel onverkwikkelijk debat, waarbij ten slotte de heer Boon de voorz. allerlei on aangenaamheden toevoegt, en waarover de heer Vlaming, later ook de heeren Kikkert en Keesom hunne afkeuring uitspreken, enz. Geachte Redactie 1 Wat laat gij uit deze mede- deeling 't publiek gevoelen? n.l. dit: „De heer Boon is de schuld van dit persoonlijk incident tusschen de heer Bakker en Boon". Hier zijt u geheel onjuist, geachte Redactie Van 't persoonlijk incident is de heer Bakker de schuldige.. Van 't andere deel, n.l. mijn aan val op 't College van B. en W., dus niet per soonlijk, doch een beginselkwestie, draag ik de schuld, waarvoor ik de volle verantwoordelijk heid accepteer. Waardoor ontstond dit persoon lijk incident tusschen de heer Bakker en mij? Omdat de heer Bakker mij een op laag peil, voor hem als voorz. niet passende, persoonlijke insinuatie deed toekomen. De voorz. voegde mij toe, U hebt nog nooit iets gedaan, U hebt nog nooit iets bereikt, gij zijt een man van niks. Daarop deed ik de uiting die U verzwijgt, dat hij, de voorz., nog nooit anders heeft gedaan dan de menschen afzetten met zijn goudkastje. Dit mag uit mijn mond ruw zijn, wat ik toegeef, doch ik wenschte er mede aan te toonen dat zijn levensarbeid ten opzichte der gemeen schappelijke belangen ook niet op zulk een hooge moraal berustte, dat hij aan anderen zulke persoonlijke insinuatie's mocht, richten. Had de heer Bakker een practisch verstandig voorz. geweest, dan had hij beslist zulke uitingen niet gedaan. Dus Geachte Redactie, niet zooals U in uw verslag weergeeft, of doet gevoelen, is in eerste instantie de schuld aan Boon. Ik meende dit uit de aard van een rechtvaardig publiek oordeel, als verplichtend te moeten mededeelen. Ik zou uit de zaak T. E. S. O., die hangende is, hier nog veel als onpractisch kunnen neer schrijven, doch ik meen goed te doen dit te bewaren tot de juiste tijd en plaats. Mocht echter de heer Bakker of 't College van B. en W. meenen dat 't publiek de zaak T. E. S. O. tot in al de finesses behoort te weten en dat zij mij van deze intermesso blijft be schuldigen, dan ben ik bereid in 't openbaar hun te woord te staan, doch niet op een plaats waar men andere 't woord kan ontnemen, en dus 't geschil brengt op een ongelijke kracht. U dankend geachte Redactie, teeken ik A„ BOON. Oudeschild, Texel, 14 Sept. 1922. In jverband met bovenstaand willen wij slechts dit zeggenWanneer de leiding zoek is (en dat is het, wanneer tusschen de voorzitter en een der leden een woordenwisseling ontstaat als Zaterdag het geval was) dan is het voor ons in het aangrenzend vertrek niet mogelijk die woordenwisseling te volgen. Wat de heer Boon de voorz. toevoegde, gebeurde met ver heffing van stem en was te verstaan. Verslaggever. Zondag; 17 September 1933. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur Proh Dr. G. v.d Leeuw te Groningen. Waal, n.m. 3 uur ds. Brümmer. den Hoornv.m. halt 11 Prof. Dr. G. v. d. Leeuw te Groningen. Oudeschild, v.m. 10 uur ds, Brümmer. Collecte Fonds noedl. kerken en Taeke, zoon van Gerrit Jonker en Ymkje Weldring. Jobannea Maarten, zoon van Lourens van Kooten en Jo ha-na Bas. OVERLEDEN Maartje Vlaming, 17 jaar. Maarten Bas, 67 jaar, gehuwd met Dirkje Dijker. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een zilveren armband, een rijksdaalder. GOEDE GEWOONTE, GOEDE 1 GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt zel den zonder oorzaak. Personen die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alcohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buiten lucht nemen, moeten in gezondheid achter uit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfiltersals zij gezond zijn, filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij verzwakken bij overspanning Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvol komen en blijft het schadelijke urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onna tuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ontsteking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaanzij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekwalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaterzucht, rheumatiek, steen en dergelijke urinezuurkwalen. Ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstandiger be gin maken dan met dit speciale nierge neesmiddel. Te den Burg verkrijgbaar by T. Buijs d f 1,75 per doos. 39 ADYERTENTIEN. V GEBOREN JOHANNES CORNELIS, zoon van H. KEESOM en Alb. M. KEESOM—Witte Den Burg, 12 September 1922. ONDERTROUWD: T. P. GAAIKEHA en G. BAKKER. Borssenburgstr. 34, Amsterdam. Stationsweg A 90 Dokkum Tot onze diepe droefheid overleed door een noodlottig ongeval, onze innig geliefde Mao, Vader, Behuwd- en Grootvader SI. BAS Echtgenoot van D. DQker, in den ouderdom van bijna 68 jaar. Namens de familie, personen. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. J. Visser van Oldemarkt. H. Avondmaal, n.m. 3 nar dez, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. Scbagen, 14 Sept. Aangevoerd Uit de Schager Courant: 97 Vette Koeien f 275 a f 650. 75 geldekoeien mag. f 150 a f250 15 kalfkoeien f 400 a f 500 378 lammeren f 15,a 1 27, varkens mag. f a f 45 varkens vette f 0,96 at 1,07 p. K.g 75 Biggen f 18— k t 28. Boter f 2.30 a f 2,50 per K.G. Kineieren f 8 50 a f 9,50 per 100. BnrgeiRjke Stand der Gemeente Texel, van 9 tot en met 15 Sept. 1922. GEBOREN Willem Matbeas, zoon van Johannes Matheas' Bakker en Tryutje \eeg--r. Cornelia Reinetta, dochter van Marinus Eelman en Dirkje Ver hoeve. Adriana Louise, dochter van Jacobus Adriaan Zur Münleu en Elisa beth Nienwenhuizen. Johannes Cor nelia, zoon van Hendrik Keesom eu Alberdina Maria Witte. Johannes Wilhelmus, zoon van Wilhelmus Jo hannes Vendel en Cornelia Zym. Wed. M. BAS-Djjker, Oudeschild, 13 Sept, 1922. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan Dragers en Kleedoplegsters en aan allen, die eenig blijk van deelneming hebben bewezen. In 't bijzonder aan Ds. de Maar voor de troostvolle woorden, gesproken by het overlijden en de teraardebestelling van onze innig geliefde Ecbtgenoote, Moeder, Doch ter, Zuster en Behuwdzuster, ANNA KONING. Uit aller noam, P. BACKER. Oadeschild, Sept. 1922. (v.m. 11 uur [HELDEB. n.m. 2 uur op Zondag a.s. des nam. te half drie nar. Huwelijksvoltrekking 5 October. Receptie 5 Oct. 's nam. 34 uur. Metslawier 14 Sept '22

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2