V. 3641, Woensdag 20 September 1922; 35sU Jaargang. nieuws- en Advertentieblad, Spoor- en Bootdienst. STEEDS MEER WAARDE! Groote uitbreiding der CADEAUX-collectie voor Uwe Sunlight- Lux-doozen-uitknipsels. Koopt steeds heele doozen ■rn Eischt van Uw winkelier de ongeschonden doos zoo U dit niet doet, wordt U benadeeld. De Lever's Zeep Maatschappij. - Vlaardingen. 3'52V 9'21! li% Van week tof week Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Adverteutlöu daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN u A9VERTENTIEN vrordes aangenomen bjj da Oitg. TikuA LAN&SVIL»* 1»E R O O IJ, Parkstraat, Bot* or Ta au HOOGWATER Reede van Texel. Dienstregeling 1 Juni 1982, Zie den omslag om ieder dubbel tablet Sunlight zeep. Slechts 5, 15, 25 of 50 uitknipsels als hieronder afgebeeld noodig 1 DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ Abonnementtpriji per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.! TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. COURANT. Prigder AdverlenUirtf Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekent*, POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. LICHT OP Van Zaterdag 16 September tot en met Vrijdag 22 September: voor rijwielen 7,30 uur, voor rijtuigen 8,— uur Zomertijd. Donderdag 21 Sept. 22 v.m. Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 23 24 25 26 27 9,28 10,09 10,52 11,37 12,22 1- 1,31 Des namiddags is hel ongeveer een hall uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30 nm. van Helder8,45 12,— 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 6.49+ 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,18§ 12,48 12.41 3,23 2.03++ 4.39 4.20§ 6,41 7,20 9.29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 12,28§ 2,44 3,11 6,18 5'52§ .n'49 8,54 10.49 11,18+ 12.56 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Vervolgonderwijs. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbar ken nis dat aan iedere openbare lagere school in dezo gemeente gedurende de winter maanden op, óf drie namiddagen, óf avonden per week in een twee-jarigen cursus vervolgonderwijs zal worden ge geven, indien ten minste zes leerlingen voor dit onderwijs aan de school zich aangeven of worden ingedeeld. Tot den cursus worden toegelaten kinderen, die bet lager onderwijs hebben genoten, niet meer leerplichtig zijn en den leeftijd van achttien jaar nog niet hebben bereikt. Zij die dezen leeftijd bereiken in den loop van den cursus mogen het loopende lemjaar het onder wijs blijven volgen. De aangifte behoort te geschieden bij het hoofd der school voor 27 Sept. a.s. bij wien nadere Inlichtingen zijn te be komen. Texel, lé September 1922. Buigem. en Wetn. yan Texel, BUYSING DaMSTE. De Secretaris, JONKER. Arbeid in broodbukkerijen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis, dat vanaf heden op de gemeente secretarie voor ieder ter visie ligt eene aan vraag van G. Duinker te den Hoorn alhier, hoofd van een aldaar gevestigde broodbakkerij om vergunning tot het verrichten van bakkers- arbeid tusschen 8 uur namiddags en 6 uur voormiddags. Op Zaterdag 14 October a.s. des middags te 12 uur zal ten gemeentehuize gelegenheid be staan. om ten overstaan van ondergeteekende bezwaren tegen de aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij die bezwaren inbrengen in de gelegenheid ge steld, zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling, en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren in-brengen, kunnen gedurende acht dagen voor het tijdstip der zitting, ter gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Texel, 14 September 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSE. 9-16 Sept. Het nieuwe Kabinet is er. Woensdag avond verscheen in de Staatscourant het Kon. besluit, waarbij met ingang van Maandag 18 dezer, aan de leden van bet demissionaire Kabintt ontslag werd ver leend en bet nieuwe KabinetRuys de Bee renbrouck werd benoemd. Slecüts twee nieuwelingen zt)n in het gereconstrueerde Kabinet opgenomen, n.l. de Dieuw benoemde minister van Marine E. P. Westerveld, sinds Nov. 1918 directeur-generaal der pos teryen en telegrafie en beboorende tot het corps van oud-zeeofficieren, alsmede piof. G. J. van Swaay, lid der Eerste Kamer en boogleeraar aan de Tecbn, Hoogescbool te Delft, die thans zal optreden als minister van Waterstaat. Zooala men weet, werd in bet oude Kabinet bet Marinedepartement ad interim beheerd door den minister van Oorlog, d9n heer Van Dyk. Heengegaan zyn de ministers van IJselstein en König. Eerstg6noemde's departement van Land bouw, Handel en Nijverheid is ad interim gebracht aan den Minister van Binnen- iaodsche zaken, de heer Ruys de Beeren- brouck. Naar luid der berichten is h6t echter voorbestemd om als afzonderlijk departement te worden opgeheven en zullen de onderdeelea over drie andere departe menten worden verdeeld. De Kabinetscrisis heeft wel zeer lang geduurd, de uiteenloopsnde stroomingen en niet te vergeten ook de moeilijke tyds- omstandigbeden, hebben tengevelge gehad, dat het eens worden over het regeerings- program heel wat voeten in de aarde had. 0—0—0 Als deze regele in druk verschijnen zal de opening van de nieuwe zitting der Siaten-Generaal weer plaats hebben gehad en zal men meteen weten/hoe het gere construeerde Kabinet zijn taak voor de naaste toekomst opvat. De Koningin, die nog niet van baar Scandinavische reis terug is, h6eft de opening der Staten- Generaal overgedragen aan de Ministers en zoo zal men Dinsdag dus minister Ruys de Beerenbrouck, geflankeerd door zyn ambtgenooten, de Ridderzaal zien binnen komen, om de regeenngsverklaring voor te lezen. We behoeven niet te zeggen, dat algemeen de belangstelling naar dat oogenblik uitgaat. Er bestaat toch zeer veel intresse voor de vraag, boe bet pro gram der regeeriDgscoaiitie er uitziet en op welken grondslag ter reebterzyde de zoo noodige overeenstemming verkregen werd. Natuurlyk is van officieels zijde daarom trent niets losgelaten, maar officieus heeft bet in de laatste dagen aan berichten daar over niet ontbroken. Zoo bracht het „Hbld." o,a, Zaterdag, „van doorgaans goed inge lichte zyde," een relaas omtreut de be doeling van het gereconstrueerde Kabinet. Volgens dat bericht zou bet de bedoeling zyn te bezuinigen op de Raden van Arbeid, zal de doorvoering der Ziekteverzekerings wet worden uitgesteld, de sociale verzeke ring worden gereorganiseerd, teneinde ad ministratieve bezumiging te verkrygen, en de behandeling van de Vlootwet worden HEEFT HET GROOTSTE DEBIET IN O E WERELD OETADRICEEXD DOOR VLAARDINGEN rwr.T ilCW SAMEN TUDLNS MLT VIHVOER MET PAIVJfc SLECHT* OCDEEUTLWIL O CV ULO COiUNT, S> INHOUO CCMTrn 123 GRAM. uitgesteld tot een deskundige commissie zal hebben nagegaan, wat in verband met de jongste ervaringen elders voor de ver dediging van ons land 6n zyne koloniën het meest rationeel zal worden geacht. In een ander bericht lezen we, dat blukens een mededeeliog van bet kamerlid K. ter Laan, een wetsontwerp in voorbereiding is, tot het aanmaken van kanonnen, bet geen ongeveer 100 millioen zou kosten. Mag men deze berichten derhalve geloo- ven, dan zal bezuinigd worden op het ge bied der sociale wetgeving, maar zal .Oor log" een nieuw offer vragen. Waarscbyn- lijk vindt men in de regeeringsverklariiig bij de opening der Staten-Generaal wel de noodige aanwijzingen, omtrent het al of niet gegrond zyn dezer berichten, —o—o—o De nieuwe week zal op het gebied der buitenlandsche politiek waarschynlyk een paar belangryke beslissingen brengeD. Allereerst bedoelen we,dieinzakedeDuitscb- Belgiscbe onderhandelingen. Zooals men weet, zyn de te Beriyn plaats gehad heb bende onderhandelingen, omtrent bet waar borgen van de Duitscbe schatkistbiljetten mislukt. De Belgische regeering kan ïicb met de Duitscbe vooretellen niet vereeni gen en heeft daarop den eiscb gesteld, dat de Duitscbe regeering als waarborg voor de betalingen van 15 Aug. en 15 Sept. voor laatstgenoemden datum 100 millioen in goud zou storten by een door de regeering aan te wyzen Belgische bank. Reeds dadely K werd gemeld, dat de Duitscbe regeering onmogelijk in dien eiscb kon tredeD, een voudig, omdat ze bet goud maar niet zoo voor bet grijpen beeft en als zij het goud der Duitscbe Rijksbank aansprak, de mark opnieuw zou kelderen. De Eranscbe pers daarin door een deel der Belgische bladen nagevolgd, sprak al dadelijk weer van den onwil der Duitschers en van de noodzake- lykbeid van sancties. Engeland en Italië echter, die maar al te goed begrypeo, dat een geweldpolitiek tegen Duilsehland. Europa nog dieper in bet moeras zal bren gen, hebben daarop achter de coulissen hard gewerkt om bemiddelend op te treden. En als gevolg daarvan is de president van de Duitscbe Ryksbank, de heer von Haven- etein, naar Londen getogen. Er is nu sprake van, dat getracht wordt de garantie van de 109 millioen mark in goud te doen overnemen door de Eogelscbe Bank of eeD internationaal bankconsortium, waartoe ook Nederland zou toetreden Van die zijde zou de garantie dan gestort worden, terwijl de Duitsche Ryksbank zich zou verplichten. deze binnen 18 maanden af te betalen Practisoh zou een dergeiyke regeling dan hierop neerkomen, dat Duitschland een Jaar extra uitstel voor dat bedrag zou krjjgen. Naar gemeld wordt beeft het plan veel kans van slagen. De Duitscbe regeering heeft die te Brussel laten verzoeken, zoolang geduld te willen hebben, totdat bet resultaat van het bezoek van von Havenstein aan Londen bekend is. De Belgische regeering zal daartoe wel bereid zijn. Te Beriyn is de stemming nogal hoopvol, wat mede ook is toe te schrijven aan de officieele mededeeling van den Franschen ministerraad, waarin ontkerid wordt, dat de Fransche regeering druk uitoetent op de Belgische regeering. —o—o—o Een tweede belangryke beslissing, die waarscbyniijk in de nieuwe week zal val len, betreft de kwestie in het Nabye Oosten. Inzonderheid bedoelen we de vraag, wat Kemal pasja zal doen. Men verkeert daar over nog miD of meer in onzekerheid. De Fransche en Engelscbe regeeringen hebben ten aaDzien van de handhaving der neu trale zóae hun gedragslijn vastgesteld. Zij zijn het er over eens, dat Kemal pasja de neutrale zóne moet eerbiedigen en de ge allieerde vlaggen die ter afbakening duar- van geplaatst zijn, roepeD den Turkschen overwinnaar een .tot hiertoe en niet ver der" toe. Intusechen heeft de overwinning der Kemalisten de Britsche regeering in een moeilijk parket gebracht. Van alle zyden beginnen de Mohammedanen onder de Britsche vlag zich te roeren. Zoo heeft de onderkoning van Britsch-lndië een telegram ontvangen van een vergadering, welke 70 millioen Mobammedaanscbe onderdanen van den Engelschen Koning vertegenwoor digde, waarin gezegd wordt, dat het herstel van den vrede in het Naby Oosten alleen mogeiyk zal zijn, als Turkye Klein-Azië en Thracië behoudt, het internationaal beheer van Konstantinopelen de zeeëogten eindigt, met waarborgen voorde vrijheid van laatst genoemde en de religieuee positie van den Sultan, als kalif van den Islam, erkend wordt. Ook de Mobammedaanscbe leden der Britsch-Indische wetgevende vergade ring zonden aan Lloyd George een telegram, waarin zij de Brirsnüe regeering verzoeken, inzake het conflict tusschen Turkye en Griekenland strikte neutraliteit in acht te nemen en deEngelsch-Turksche vriendschap te herstellen. Engeland ondervindt wel zeer in het bizonder de moeilykbeden van de over-

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1