Woensdag 27 September 1922; 86'" Jaargang. xeuws- en Spoor- en Bootdienst. --Ml JjÉ 3643 Van week tot week. Dit klad verschijnt Woensdag- ca Zaterdagmorgen idvertentlën daags voor de uitgave vóór t our nam. ABONNEMENTEN »a A B VB R TE N TIE N worden aaagenoinea bfl d» Uiig* laatA LANQSVBLB k »J5 ftOOII, Parkstraat, Bok® orTmt Abonnemenlspriji per 8 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.J TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prfji der Adverten! Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. LICHT OP Van Zaterdag 23 September tot en met Vrijdag 29 September: voor rijwielen 7,15 uur, voor rijtuigen 7,45 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 28 Sept. v.m. 2,24 Vrijdag 29 3,29 Zaterdag 30 4,52 Zondag 1 Oct. 6,18 Maandag 2 .7,25 Dinsdag 3 8,15 Woensdag 4 8,53 Des namiddags ls het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Borg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/s uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1923, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek T exel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen: van Texel: 6,—vm. 11,—vm. 5,30nm. van Helder: 8,45 12,— 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,18§ 12,48 12,41 3,23 2.03ft 4.39 3,52" 6,— 4,20§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9.21 11,30 12,28§ 2,44 3,11 6,18 5,52§ 8,04 8,54 10,49 ll,18f 12,56 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Vleesclikearing. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengen ter openbare kennis, dat de door den Raad vastgestelde „Verordening op den Vleeschkeuringsdienst' is afgekondigd en dat van 1 October a.s. af op de naleving dier verordening nauwlettend zal worden toegezien. Van gemelden datum af zullen runderen en éénhoevige dieren voor en na het slach ten en varkens, schapen en geiten na het s 1 a c h te n aan keuring onderworpen zijn. In verband daarmede vestigen wij de aan dacht op het volgende: Gewone slachtingen. Ieder, die een slachtdier wil slachten of doen slachten, moet daarvan vooraf kennis geven ten huize van den keuringsveearts, den heer J.W. Roeloffs alhier, tusschen 8 uur voor middags en 9 uur namiddags. De keuring vóór het slachten heeft zoo spoe dig mogelijk, althans binnen 24 uren na de kennisgeving plaats en de keuring van het geslachte dier binnen 12 uur na de slachting, tenzij het daglicht of het aangebrachte kunst licht naar het oordeel van den keuringsveearts onvoldoende is, in welk geval gekeurd zal worden zoo spoedig mogelijk na het vervallen van dit bezwaar. Noodslachtingen. Wanneer een slachtdier gestorven of in nood gedood is, moet de eigenaar, houder of hoeder, daarvan zoo spoedig mogelijk schriftelijk ken nis geven ten huize van den keuringsveearts voornoemd en wel, indien het sterven of af maken heeft plaats gehad tusschen namiddags 9 uur en voormiddags 2 uur voor 8 uur voor middags eerstvolgende en overigens binnen 6 uur na het sterven of afmaken van het dier. Tenzij de keuringsveearts daarvan ontheffing verleend, moet de eigenaar, houder of hoeder van een gestorven of in nood gedood slacht dier, het dier, met inachtneming der bepalin gen van de veewet zoo spoedig mogelijk, althans binnen 12 uur na den dood, vervoeren of doen vervoeren langs den koristen weg naar het gemeentelijk keurlokaal, om daar te worden afgeslacht. Het gemeentelijk keurlokaal is gevestigd in het perceel, gehuurd van den heer A. Mosk aan het Koogereinde te den Burg, wijk B no. 203a. Tot de aankomst in het keurlokaal moet het slachtdier ongedeeld worden gelaten en mag daaraan geen enkele handeling zijn verricht, uitgezonderd het openen van buik en borst holte en het uitnemen van maag .en darmen, welke organen echter bij het slachtdier in on geschonden staat aanwezig moeten blijven. Keurloon. I. Volgens de door den Raad vastgestelde verordening zal het volgende keurloon ver schuldigd zijn wanneer de keuring plaats vindt op korter afstand dan 1 kilometer van het middelpunt van de Steenenplaats te den Burg A. wegens het keuren voor het slachten van: a. een éénhoevig dier f 1, b. een rund (uitgezonderd kalf) f 1,— c. een kalf f 0,75 d. een nuchter kalf f 0,50 B. wegens het keuren n a het slachten, uitge zonderd, wanneer het dier gestorven of in nood gedood is van a. een éénhoevig dier f 1,50 b. een rund (uitgezonderd kalf) f 1,50 c. een kalf f 1,25 d. een nuchter kalf f 1,— e. een varken f 1,50 f. een schaap f 1,— g. een geit f 1,— II. wanneer de keuring plaats vindt op een afstand van 1 kilometer of verder van het middelpunt van de Steenenplaats te den Burg, uitgezonderd wanneer het dier gestorven is of in nood gedood is f 0,25 meer dan genoemd onder I. III. wanneer het betreft de keuring van een gestorven of in nood gedood dier voor elke keuring f 1,—. De gelegenheid bestaat dit keurloon onmid- delijk bij de keuring aan den keuringsveearts te voldoen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de betrekkelijke verordeningen, welke tegen betaling der kosten ter gemeente-secre tarie verkrijgbaar zijn. Bij de vleeschkeuringswet zijn verschillende straffen bepaald tegen overtreding der bij of krachtens die wet gegeven voorschriften. Zoo wordt het slachten van een slachtdier zonder vergunning, gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of geldboete van ten hoogste f 300. Texel, 21 September 1922. Burgem. en Weth. van Texel, BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER. 16-33 Sept. Het nieuwe parlementaire jaar is weer begonnen. De opening der Staten-Generaal heeft plaats gehad, zy üet ook minder plecht statig dan anders, nu niet de Koningin, maar de ministers de opening hebben ver richt, en de inhoud der Openingsrede is gepubliceerd. De bladen hebben daar over hun beschouwingen te beste gegeven, waarbij ook de critiek z ch niet onbetuigd heeft gelaten en vervolgens zyn de Kamers aan den arbeid getogen. Liet de regeeringsverklaring nogal ruimte voor allerlei vragen, waarop voornamelijk by het algemeen begrootingsdebat een ant woord zal worden gevraagd, op enkele heeft de door minister de Geer ingediende Staatsbègrooting en Hillioenennota.reeds kortelyk het antwoord gegeven. Het nieuwe zittingsjaar zal staan in het teeken van bezuiniging. De openingsrede gewaagde er nadrukkeiyk van en. de nota van den minister van financiën toonde het reeds in cyfers aan. Daarin werd vooropgesteld, dat bij de voorbereiding van de begrooting heeft vooropgestaan, dat een sluitend bud get der gewone uitgaven en ontvangsten onafwijsbare eisch is en ten koste ook van zeer groote offers moet worden bereikt. Er moest een percentage van besnoeiing van 17 pet. voor alle hoofdstukken der oegroo- ting worden vastgesteld. Wei zullen aldus de minister in z(jn toelichting be langen van allerlei aard daardoor minder afdoende kunnen worden behandeld, doch bedacht moet worden, dat het grootste belang op het oogenblib is, de beveiliging van den gulden. Wanneer deze zyn gaaf heid verliest, zullen vele belangen op de meeat benauwende wijze in het gedrang komen. De Tweede Kamer zal weldra gelegen heid hebben de in de begrooting bewerkte bezuinigingsvoorstellen der regeering nader onder de oogen te zien. Het afdeelings- ondensoek zal wel spoedig aanvangen, nu de Kamer met de behandeling der Grond wetsherziening in laatste instantie reeds zoo goed als gereed is. De Kamer heeft Mr. Kooien weer voor het presidentschap voorgedragen en de Koningin heeft dezen den presidentshamer weer toevertrouwd. Hij heeft zich met een toespraak geïnstalleerd en daarna zyn de werkzaamheden begonnen. By de eerste ontmoeting werden er al dadelijk weder eenige interpellaties inge diend en kreeg men alvast een fel debatje over het voorstel van den heer Wynkoop, om de Openingsrede met een Adres van Antwoord te beantwoorden. De Kamer, die van oordeel was, dat er by de begroo- tingsbehandeling door middel van inter pellaties voldoende gelegenheid bestaat de regeering aan den tand te voelen, verwierp het voorstel-Wynkoop met op 2 na alge- meene stemmen. Het in 1906 begraven Adres van Ant woord is dus niet herleefd. —o o—o Op het gebied der buitenlandsche poli tiek maakt de wereld weder een tijd van spanning door. Men staat weer e6os aan den vooravond van belangryke beslissingen, misschien wel aan dien van zeer ernstige gebeurtenissen. De kwestie van het „Nabije Oosten" heeft een zeer gevaariyke wending genomen en er behoeft maar heel weinig te gebeuren, of een nieuwe oorlog breekt er los aan de Dardanelles Voor het grootste deel ligt de beslissing daarover in handen van Kemal pasja, of wel de Turkse»e nationalistische regeering te Angora. De verpletterende nederlaag, welke Griekenland werd toegebracht, beeft de Kemalisten overmoedig gemaakt. Men weet, dat zy hun eischen hebben laten hooreo. Behalve dan wat betreft de vry- heid der zeeëngten, zal het vredesverdrag van Sèvres weer ongedaan moeten worden gemaakt. Thracië, met Konstantinopel en Adrianopel, moeten volledig worden terug gebracht onder de Turksehe vlag. De ge allieerden zyn niet ongenegen met Kemal pasja over die eischen te praten, maar zij wenschen, dat dit zal geschieden in een nader te houden vredesconferentie, waar aan behalve de geallieerden ook zullen deelnemen Roemenië, Griekenland, Zuid- Slavië en Turkye. En vóór alles wenschen ze, dat Kemal pasja de neutrale zóne eer biedigt en zijn leger in Klein-Azië houdt. Wat dit laatste betreft heeft de Turkecbe overwiucaar zich bereid daartoe verklaard, mits de geallieerden hun troepen uit Klein-Azië en dus ook uit de neutrale zöoe zullen terugtrekken. Frankryk en Italië hebben aan dien wensch voldaan en hun vlaggen langs de grens der neutrale zöne zyn neergehaald en hun troepen zyn uit het gebied van Tsjanak teruggetrokken en naar Europeesch gebied terug gebracht. Zij meecen, dat ze door een dergelijke welwillende houding een botsing met Kemal pasja kunnen voorkomen. EDgeland echter denkt daar anders over. De Eagelsche regeeriog weigert haar troepen uit de neutrale zöne terug te trekken. Zij heeft zelfs versterkingen gezonden naar Tsjanak en houdt haar vloot in de buurt der Dar- danellen gereed, om onmiddeliyk op te treden tegen de Kemalisten, indien deze mochten trachten troepen naar Europa over te zetten. Engeland wil Tsjanak niet ont ruimen, omdat het dan een sterke positie zou opgeven, die voor de verdediging van de doorvaart door de Dardanellen van groot belang is. En onder geen beding zal Enge land dulden, dat de Turksche troepen Tracië binnen dringen. Lloyd George heeft io een officieele mededeeling laten uitkomen dat aiieen op die wyze in het conflict een ..WW UW UflHEÜ BLUFT PRACHTIG MET. DE LEVER ZEEP-GY X N!ET jf FABRL RS \BOEHEf!//KAi1TEH VAN X /SmU SUNLIGHT ZEEP neutrale houding kan worden aangouomen. Toen laatst de Grieken naar Konstantinopol wilden oprukken, hebben de Engelsche troepen dat eveneens niet willen gedoogen. Intussehen zija de Kemalistische troepen tot de grenzen van de neutrale zöne op gerukt en de groote vraag is tdans of zij daar stand zullen houden dan wel of ze de neutrale zöue zullen binnenrukken. Doen ze het laatste, dan is een gewapend confliot met de Engelschen sohier onvermydeiyk. De Engelsche bladen brachten in de laatste dagen allerlei alarmeerende berichten dien aangaande en de troepenbewegingen in het groote militaire kamp te Alderskot wezen evenzeer op den ernst van don toestand. Dit werd ook ingezien door de Engelsche arbeiders die reeds door groote betoogiQgen hebben geprotesteerd tegen wat zij noemen „de oorlogspolitiek van Lloyd George". Natuuriyk verklaarde Lloyd George aan een deputatie der Vakbonden, dat hy met aan een oorlog dacht en zijn maatregelen alleen ten doel hebben oen nieuwen oorlog te voorkomen. Er is intussehen nog een kans, dat een conflict tusschen de Eugelaohen en Kemal paeja voorkomen wordt. Naar gemeld wordt heeft de laatstgenoemde besloten de resul taten af te wachten van de conferentie te Parijs alvorens nadere stappen te onder nemen. Kemal pasja wacht dus af wat de heeren te Parys hem komen aanbieden. Maar als dat eens niet meevalt? De toestand is ernstig. o o—o Tusschen Berlijn en Brussel is de zaak voor elkaar gekomen. De Duitsche schat kistbiljetten zijn reeds aan de Belgische regeering ter hand gesteld. Men is te Bsrlyn over de oplossing der kwestie nogal voldaan. De rijkskanselier en de president van de Rijksbank, von Havenstein, hebben alle partijleiders op de hoogte gesteld om trent het verloop der onderhandelingen en het verkregen resultaat. —o o—o In de Volkenbondsvergadering te GeDève zijn in de afgeloopen week zeer belangryke onderwerpen aan de orde geweest, w. o. die der ontwap-ODing. We maakten daarover reeds met een enkel woord in ons vorig overzicht meldiDg. Belangryk nu is vooral het feit, dat de ontwapeningscommissie een resolutie aangenomen heeft, welke als een eerste, zy het ook zeer bescheiden, stap kan worden aangemerkt, om te komen toe een andere wyze van behandeling der groote vraagstukken. De resolutie, welke voorgesteld werd door den Franschen ge delegeerde Jou venei, zegt: dat materieele ontwapening niet mogeiyk iszonder moreele ontwapening en herstel van de atmosfeer van veiligheid en wederzydsch vertrouwen. Hiervoor is noodig een einde te maken aan de verstoring der wisselkoersen, den econo- misehen chaos en de werkloosheid. Dit economisch herstel eischt het ophouden der onzekerheid over de middelen van herstel der verwoeste gebieden en de regeling van de onderlinge schulden der geallieerlen. Uit deze resolutie klinkt een nieuw geluid de groote wensch, dat men eindelijk een3 ernstig alle vraagstukken in verband met elkaar zal bezien. o-o—j-

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1