S°. 3644, Zaterdag 30 September 1922; S6,u Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Dit klit verschflnt Woensdaf en Zaterdagmorgen Idvertcntl6n daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl dt itg. Emma LANGISVILI* BE ROOII, Parkstraat, Bui» or T via LICHT OP HOOGWATER Reedc van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Dienstregeling I October 1»83 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vleesclikeuring. Arbeid in broodbakkerijen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt onder de aandacht van belang hebbenden, dat artikel 97 der Politic verordening bepaalt, dat het verboden is, tenzij na verkregen schriftelijke toe stemming van Burgemeester en Wet houders a. dammen, ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen, ea ram men beneden den oudi irdom van één" jaar anders dan voorzien van ééa span van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen. b. Rammen van 1 October tot 1 No vember in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geld boete van ten hoogste f 25,—. Texel, 14 September 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Van kinderen en geld. Ruim 30 pCt van de Duitsche kinderen is ziek. Volgens de schoolartsen. Daar is dus waarschijnlijk nog niet bijgeteld het getal zieke kinderen onder de schoolgaande leeftijd. Daar is dus ook niet bijgerekend alles wat sterft onder de 5—6 jaar. LIFEBUOY reinigt Uw huid van buiten en van binnen. Het brengt frBchheid gezondheid en schoon:' heid aan ieders huid. TE.XELSCHE COURANT. Abonnemenltprijt per 3 maande*! Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.,' TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prigi der Adeericnliini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 30 September tot en met Zaterdag 7 October voor rijwielen 7,02 uur, voor rijtuigen 7,32 uur Zomertijd. Donderdag 28 Sept. v.m. 2,24 Vrijdag 29 3,29 Zaterdag 30 4,52 Zondag 1 Oct. 6,18 Maandag 2 7,25 Dinsdag 3 8,15 Woensdag 4 8,53 Des namiddags is bet ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/j uur. Voor postwissels, kwitantiBn, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrek Texel 7,45 vm. 11.—vm. 2.40 nm. Helder 9,15 12,—midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 vm. 3,15nm. van Helder: 8,45 4,15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 fi 4Q+ 9 04 7^31 sneltrein 9,04 10,18§ 12,48 12,41 3,23 2.03ft 4.39 3,52" 6,— 4,20§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9.21 11,30 12,28§ 2,44 3,11 6,18 5,52§ 8,04 8,54 10,49 ll,l«t 12,56 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengen ter openbare kennis, dat de door den Raad vastgestelde „Verordening op den Vleeschkeuringsdienst" is afgekondigd en dat van 1 October a.s. af op de naleving dier verordening nauwlettend zal worden toegezien. Van gemelden datum af zullen runderen en éénhoevige dieren voor en na hetslach- t e n en varkens, schapen en geiten na het s 1 a c h te n aan keuring onderworpen zijn. In verband daarmede vestigen wij de aan dacht op het volgende Gewone slachtingen. Ieder, die een slachtdier wil slachten of doen slachten, moet daarvan vooraf kennis geven ten huize van den keuringsveearts, den heer J. W. Roeloffs alhier, tusschen 8 uur voor- middags en 9 uur namiddags. De keuring vóór het slachten heeft zoo spoe dig mogelijk, althans binnen 24 uren na de kennisgeving plaats en de keuring van het geslachte dier binnen 12 uur na de slachting, tenzij het daglicht of het aangebrachte kunst licht naar het oordeel van den keuringsveearts onvoldoende is, in welk geval gekeurd zal worden zoo spoedig mogelijk na het vervallen van dit bezwaar. Noodslachtingen. Wanneer een slachtdier gestorven of in nood gedood is, moet de eigenaar, houder of hoeder, daarvan zoo spoedig mogelijk schriftelijk ken nis geven ten huize van den keuringsveearts voornoemd en wel, indien het sterven of af maken heeft plaats gehad tusschen namiddags 9 uur en voormiddags 2 uur voor 8 uur voor middags eerstvolgende en overigens binnen 6 uur na het sterven of afmaken van het dier. Tenzij de keuringsveearts daarvan ontheffing verleend, moet de eigenaar, houder of hoeder van een gestorven of in nood gedood slacht dier, het dier, met inachtneming der bepalin gen van de veewet zoo spoedig mogelijk, althans binnen 12 uur na den dood, vervoeren of doen vervoeren langs den kortsten weg naar het gemeentelijk keurlokaal, om daar te worden afgeslacht. Het gemeentelijk keurlokaal is gevestigd in het perceel, gehuurd van den heer A. Mosk aan het Koogereinde te den Burg, wijk B no. 203a. Tot de aankomst in het keurlokaal moet het slachtdier ongedeeld worden gelaten en mag daaraan geen enkele handeling zijn verricht, uitgezonderd het openen van buik en borst holte en het uitnemen van maag en darmen, welke organen echter bij het slachtdier in on geschonden staat aanwezig moeten blijven. Keurloon. I. Volgens de door den Raad vastgestelde verordening zal het volgende keurloon ver schuldigd zijn: wanneer de keuring plaats vindt op korter afstand dan 1 kilometer van het middelpunt van de Steenenplaats te den Burg A. wegens het keuren voor het slachten van: a. een éénhoevig dier f 1,— b. een rund (uitgezonderd kalf) f 1,— c. een kalf f 0,75 d. een nuchter kalf f 0,50 B. wegens het keuren n a het slachten, uitge zonderd, wanneer het dier gestorven of in nood gedood is van: a. een éénhoevig dier f 1,50 b. een rund (uitgezonderd kalf) f 1,50 c. een kalf f 1,25 d. een nuchter kalf f 1,— e. een varken f 1,50 f. een schaap f 1,— g. een geit f 1,— II. wanneer de keuring plaats vindt op een afstand van 1 kilometer of verder van het middelpunt van de Steenenplaats te den Burg, uitgezonderd wanneer het dier gestorven is of in nood gedood is f 0,25 meer dan genoemd onder I. III. wanneer het betreft de keuring van een gestorven of in nood gedood dier voor elke keuring f 1,—. De gelegenheid bestaat dit keurloon onmid- delijk bij de keuring aan den keuringsveearts te voldoen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de betrekkelijke verordeningen, welke tegen betaling der kosten ter gemeente-secre tarie verkrijgbaar zijn. Bij de vleeschkeuringswet zijn verschillende straffen bepaald tegen overtreding der bij of krachtens die wet gegeven voorschriften. Zoo wordt het slachten van een slachtdier zonder vergunning, gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagen of geldboete van ten hoogste f 300. Texel, 21 September 1922. Burgem. en Weth. van Texel, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis, dat vanaf heden op de gemeente secretarie voor ieder ter visie ligt eene aan vraag van G. Bremer te Oosterend alhier, hoofd van een aldaar gevestigde broodbakkerij om vergunning tot het verrichten van bakkers- arbeid tusschen 8 uur namiddags en 6 uur voormiddags. Op Vrijdag 27 October 1922 des middags te 12 uur zal ten gemeentehuize gelegenheid be staan. om ten overstaan van ondergeteekende bezwaren tegen de aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij die bezwaren inbrengen in de gelegenheid ge steld, zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren in-brengen, kunnen gedurende acht dagen voor het tijdstip der zitting, ter gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Texel, 27 September 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSE. Sommigea geven de cijfers nog veel on gunstiger. Maar och, eigenlijk kunnen we de cijfers wel laten rusten. Want de cijfers zeggen in dit geval Diet genoeg. En geven geen juist beeld. Want wat is „ziek*. Er is misschien moeilijk een definitie van te geven. Wat is „ziek" en wanneer is het nog maar alleen zwak en moe. En dan och alles is wat relat'ef. Wie onder een krachtige bevolking tot de zwakken ge rekend wordt is onder een zwakke bevol king misschien nog heel wat. Mijn persoonlijken leeker.indruk is, dat hier in Westfalen nagenoeg geen gezonde kinderen zijn. Dat wil zeggen, wat wij gezond noemen. Er is hier onder de kin deren een absoluut gebrek aan levenslust. Als ze niets te doen hebben gaan ze stil zitten. Ze voelen niets voor spelen, ze loopen langzaam en bedaard. Je ziet geen enkel kind ooit hollen en draven. Ze heb ben oudachtige gezichtjes en oogen, die altijd moe zijn. Als er een of twee pro cent wat levenslust heeft, zal 't mooi zijn. Och, na de vier jaren oorlog is de va luta misère gekomen. Of, zooals men het hier zegt, na de oorlogsblokkade kwam de valutablokkade (samen met de woeker). De kinderen, die nu acht jaar zijn (of jon ger) hebben nooit voldoende voeding ge had (tenzij ze heel rijk zijn, maar het groot kapitaal zit meer in de groote steden.) En die boven de acht jaar zijn Och, die hebben toch in hun korte leven acht jaar van ondoorvoedheid gehad. In de oorlog was alles surrogaat, de koolraap en jle biet werden tot alles ver werkt. Nu is er nog veel surrogaat en gebrek en duurte. De prijzen zijn hier (in verhouding tot de inkomens) veel te hoog. De arbeider heeft het niet ruim, de middenstand lijdt gebrek. Alles is duur. Suiker en melk en vet is er veel te weinig. Vet is heel duur, maar het is nog te krijgen, suiker is duur en wordt slechts :n kleine hoeveel heden gegeven. Melk is er bijDa niet. (En toch grazen overal de koeien en geiten.) De kinderen zijn ondoorvoed. En onvol doende gekleed. Kleeding is naar verhou ding nog veel duurder dan levensmiddelen. Vooral wol is enorm duur (En toch zie je hier overal schapen bjj heele troepen tegelijk.) Er schijnen hier veel kinderen te sterven. Een illustratie er van 'geven de winkels van doodkisten. (Die zijn niet, zooals b\j ons bij ons in verborgen achterstraten, maar ze zijn vaak midden in de stad en maken veel werk van hun etalage.) Naast enkele groote kisten, zwart of eikenhout bruin zie je] stapels wit gelakte kinder doodkisten. In alle afmetingen. En die etalages zijn wel een droevige illustratie. Och, 't is hier lang geen Rusland. Zelfs lang geen Oostenrijk. Er sterft hier nie mand direct van honger. Men behoeft geen enkele maaltijd over te slaan. Alle kinderen (in 't algemeen gesprokenkrijgen hun ochtendboterham en hun middageten en hun vier uur boterham en hun avond eten. Maar het brood is gerantsoéneerd (men kan meer krijgen, maar duur,) in de soep kQmt veel water en weinig vet Als moe der de vrouw smakelijk kan koken, dan maakt ze een heel goede jus van water en wat mosterd en wat meel. Heel lekker, maar Dagenoeg zonder voedingswaarde, flet beroemde ROODE To biet met, de gezond heldsgeur. DE LEVER'S ZEEP MIJ., VLAARDINGEN Fabrikanten van Lux en Twink. Boter is heel duur, margarine sloeg in een week weer 100 pet. op. Het eten is niet genoeg en niet voed zaam. En do niet sterkon verzwakken en Och, 't is hier lang geen Rusland. Lang en lang niet. En toch - vier jaar oorlogsblokkade en nu vier jaar valuta plus woekerblokkade. En weer denk ik aan het onevenredig groot aantal kinderdoodkistjes. Waar blyft het vet? En de wol? En de melk Wie zal het precies zeggen De groote factor is dezeWat voor de bevolking hier (in verhouding tol hot in komen) onevenredig duur is, is voor het buitenland nog goedkoop. De volgende keer hoop ik u wat overzicht van de prij zen te geven. Nu een enkel voorbeeld een pond suiker kost 61) mark. Dat is een prijs, die hier vooreen middenstandsgezin niet te betalen is. En als u nu die 60 Mark eens omzet in Hollandsch geld. En 't is niet alleen zoo ten opzichte van Hollandsch geld. De producten gaaD weg. Het land uit. Hoe Wié zal het zeggen Do bevolking ziet niet de groote uit tocht van de goederen. Wat zien ze? Ze zien het „leegzuigen* in 't klein. Vreem delingen, die hier hun koffers vol koopen. Die hier koopen, wat de bevolking niet meer kan betalen. 't Zijn voornamelijk Hollanders en Denen die de naam hebben, dat ze goederen uit Duitschiand weghalen. Franschcn en Belgen zuilen ook wel niet vrij uitgaan maar zullen wel meer met tusschenpersonen werken. In de groote steden leeft de groote handel. Daar wordt verdiend door buitenlanders en Duitschers. Hier worden de waren vandaan gezogen. En er is onder de bevolking bitterheid. Tegen de Fransozen vooral. Maar ook tegen de andere buitenlanders, die het te goed hebben. En hier koopen. In de kranten spreekt men van Hollanders en Denen. Maar hier in Westfalen komen de Denen niet. 't Is hier lang en lang geen Rusland. En zelfs geen Oostenryk. Maar toch. En wat moet er groeien uit deze absoluut ondoorvoede jeugd NINE MINNEMA. Hiermee worden niet bedoeld de buiten landers, die hier reizen of hier leven, maar zij die als bedrjjf heen en weer reizen om hier goederen te koopen.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1