Gemengd Nieuws* Predikbeurten. Van week tot week 23-30 Sept. De week die achter ligt, heeft betrekke" lijk weinig, beter gezegd zoo goed als geen belangrijk binnenlandsch nieuws ge bracht. De persstemmen over troonrede en miilioennota zijn weer verstomd, de Tweede Kamer is voor het begrootings- onderzoek in de afdeelingen verdwenen. Zoo heerschte er op parlementair gebied in de laatste dagen vrijwel stilte. En zoo ging ook het jubileum van Mr. Troelstra, buiten zijn party, stilzwijgend voorbij. Dezer dagen was het n.l. een kwart eeuw geleden, dat de soc.-dem.-leider voor het eerst gekozen werd tot lid van de Tweede Kamer en de Kamerfractie heeft dit weinig bekende feit in intiemen kring herdacht en den leider met bloemen en woorden gehuldigd. o—oo Er zullen stellig eerlang wel heel wat onderwerpen van beteekenls aan de orde komen in 's Lands vergaderzaal, waarover een scherp debat mag worden verwacht. Waarschijnlijk zal dat ook het geval wor den met de voorgenomen en .aangekon digde opheffing van het departement van Landbouw. De landbouwpers is reeds krachtig tegen dit voornemen te velde ge trokken en ook de officieele lichamen op landbouwgebied zullen zich stellig niet onbetuigd laten. Het Kon. Ned. Landbouw- comité heeft zich reeds per adres totH.M. de Koningin gewend, waarin ze o.a. aan voert, dat de behoefte aan centralisatie van de regeeriogsbemoeiïogen voor den landbouw nog steeds wordt gevoeld en dat de landbouw in de komende jaren de bijzondere belangstelling van de regeering zal behoeven, gezien de omstandigheden waaronder het bedrijf moet worden uitge oefend en de vele belangrijke vraagstukken welke nog op oplossing wachten en zich zullen voordoen. —o—o—o— Op het gebied der buitenlandscho poli tiek is er op bet oogenblik, dat wij de zo regels schrijven maar één onderwerp, dat dan ook alles beheerscbt en waardoor alle andere vragen op den achtergrond z(jn gedrongen. Wij bedoelen de kwestie van het Nabije Oosten. Ernstiger daa ooit dreigt thans weer het gevaar van een nieuwen, een grootenoor- Jog ea het is zeer wel mogelijk, dat deze reeds uitgebroken is* wanneer deze reg6ls in druk verschijnen. De Britsche regeering heeft aan Kemal pasja een ultimatum ge steld, in krasse bewoordingen vervat, en te Londen vreest men het ergste. Er hebben zich in het Nabije Oosten ge weldige gebeurtenissen afgespeeld in de laatste dagen. In Griekenland beeft zich opnieuw een revolutie voltrokken, die koning Konstantijn voor de tweede maal en nu waarschijnlijk voor goed ge dwongen heeftafstand von den troon .te doen. Kroonprins George heeft den eed op de grondwet afgelegd, maar de Koning, da konigin en de prinsen Nicolaas en André hebben aan boord van een oorlogschip Athene verlaten. De revelutie, die onder leiding van een deel der vloot stond, is kort en onbloedig geweest. Een nieuwe regeering staat gevormd te worden. Goe- naris, die tot nog toe minister-president was, en 4 andere ministers werden gevan gen genomen, de hulp van Venizelos is officieel ingeroepen. Doordat alles ia de situatie daar een geieel andere ge worden, maar niemand weet nog precies wat er de gevolgen van zullen zijn, omdat nog de aanwijzing ontbreekt, of een voor genomen verzet tot behoud van Thracië, dan wel een zich voegen naar de omstan digheden de drijfveer van de revolutio nairen is geweest. Het eerste staat echter wel te vreezen. Bü deze geweldige gebeurtenissen in Griekenland, zinkt bet aftreden van den Turkscben Sultan beelemaal in bet niet. Dat de sultan, die Kemal-pasja verbande, zelfs ter dood veroordeelde, het te warm op zijn zetel zou krijgen, na de joverwin- ningen door Kemal behaald, was te ver wachten. Zoodat de .abdicatie van den sultan niet onwerwacht kwam. Echter, noch de gebeurtenissen te Athéne, noch die te Konstantinopel bebeerscben op dit oogenblik den toestand in het Nabije Oosten. Dat doet bet aan Kemal-pasja gestelde ultimatum. We kennen de woor delijke inhoud van dat ultimatum nog niet. maar gemeld wordt, dat het in krasse bewoordingen is gesteld. Verondersteld mag worden, dat aan den Turkschen over winnaar een korten termijn is gesteld om de voorstellen der geallieerden te aanvaar den, althans z|jn troepen uit de neutrale zóne terug te trekken. Kemal-pasja heelt zich tot nog toe om de neutrale zóne al heel weinig bekommerd. Hij zond wel aan generaal Harrington, den hoogen commis saris der geallieerden te [Konstantinopel, een schrijven, waarin hij verzekerde geen incidenten te willen uitlokken en de vrij heid der Dardanelles te erkennen, maar zijn troepen bleven hun opmarsch onge stoord in het neutrale gebied voortzetten. Men kon zelfs lezen van belangrijke troe penconcentraties inde Tsjanakzöne, terwijl ook in Thracië de Turksche troepen door drongen en de Engelsche voorposten ver moordden, waarop een gevecht volgde, waarin de Turken 1 officier en 25 man verloren. Kemal pasja schijnt zijn troepen niet voldoende in de hand te hebben, of hjj laat het willens en wetens op een conflict met Engeland aankomen. De Engelsche regeering, die onafgebroken vergadert, heeft opnieuw verklaard, dat z|j Tsjanak niet zal ontruimen. Daardoor is Kemal, die in een overwinningsroes schijnt te ver- keeren, blijkbaar geprikkeld geworden. Ook de houding van Frankrijk en Italië, die hun troepen uit de neutrale zóne in Klein- Azië terugtrokken, wat op een belangrijk meeningsverschil tusschen de geallieerden wijst, schijnt Kemal's overmoed nog ver groot to hebben. De toestand is door dat alles zeer ern stig geworden. Te Londen vreest meD, dat de oorlog in Europa opnieuw beginnen zal. En inderdaad, als het tot een con flict komt tusschen Engeland en deKema- listen, dan is het einde niet te voorzien. Al dadelijk dringt de vraag naar voren, wat Rusland en Boelgarjje dan zullen doen, hoe Griekenland, Roemenië en Zuid-Sla- vië zich zullen houden en welke houding Engelands bondgenooten zullen aannemen. De komende dagen zullen beslissing moeten brengen van buitengewone betee- kenis. De wereld verkeert weer in groote spanning. Sport. De competitie-wedstrijd tegen H.R.C. van Helder werd 's morgens door Texel II gewonnen met 2-0. Het tweede elftal viel over het geheel niet mee. Namiddag had de wedstrijd Oudeschild —Texel plaats. Het doel dat men zich gesteld had opheffing van het nadeelig saldo der feestelijkheden, werd bereikt. De recette was goed te noemen. VrooJ lijk klonken de tonen van Texelsch Fan farecorps, dat de groote belangstelling van het publiek zeker heeft in de hand gewerkt. Betreffende de wedstrijd deelen wij mede, dat van beide zijden eenigszins ruw werd gespeeld, dat partijen goed tegen elkaar waren opgewassen en de match met 1—0 door Oudeschild werd gewonnen. Tex. Algem. Wijkverpleging. Bij den penningmeester van boven genoemde vereeniging, zijn over de maand September de volgende gitten inge komen J. W. den Burg f5, M. Z. Kamp f 7,50, N. N Oostereud f5, f37.000 verekoenen. Aan het postkantoor te Maastricht werd Zaterdagmorgen ontvangen een postzak uit Kerkerade, die moest inhou den f 37,000 en bleek oud papier te bevatten. De postdirecteur te Kerkerade is op reis, de inspecteur der post en telegrafie en de recherche doen onderzoek. Een n euwe truc. Net gekleed heer vraagt bij een rijwiel handelaar te Roermond een fiets te huur, praat veel over de stad, en waar hij heen zal rijden. Hij ontvangt zijn karretje, trapt een straatje om, maar brengt dit naar een tweeden rijwiel- .reparateur voor nieuwe handvatten, ketting, binnenband, enz. doch hij heeft veel haast, en vraagt om even een an deren tweewieler te leenen. De baas niet beter wetende, geeft een mooi rijwiel in huur-ruil. De beleefde en gehaaste meneer komt echter niet terug. Hij bezit nu een degelijke fiets. Raring. Uit Jutland komen berichten over de reusachtige scholen haring, die zich langs de kust in zuidelijke richting bewegen. Bij Bavjars en Vjaltring komen ze in zoo dichte menigte aan het strand, dat men ze met schoppen in de visschers* vaartuigen kan scheppen. Wachtgeld bij de Posterijen. In verband met het vrij groot over compleet aan personeel en teneinde zoo weinig mogelijk ambtenaren tegen hun zin op wachtgeld te stellen, heeft de Directeur Generaal een aanschrijving aan de hoofden van dienst gezonden, om het personeel te vragen wie voor op wachtgeldstelling in aanmerking wil ko men. De malaise op het platteland. In een vergadering van landbouwers te Vuren (bij Gorichem) hadden alle belanghebbenden zich schriftelijk ver bonden den afgeloopen vijf-jarigen huur termijn van wei- en bouwland niet te vernieuwen dan tegen de pachtsom, welke werd betaald voor 1917. Een commissie werd benoemd om met de landeigenaars te confereeren, die den laatsten huurprijs wilden aanhouden. Naar aanleiding van een onderhoud met den zaakgelastigde vau de landeige naars inzake het te verhuren bouw- en weiland werd opnieuw vergaderd door alle belanghebbenden. Gevraagd was, dat de huurders met een voorstel zouden komen, doch in elk geval hooger dan in 1917. Na ernstig beraad en langdurige bo spreking betreffende de huidige buiten gewoon ongunstige tijdsomstandigheden werd met algemeene stemmen besloten geen verdergaand voorstel aan te bieden. Voetbal-girls. Als je vroeger naar een match ging Van een zeek're voetbalclub. Zag je eiken Zondagmiddag Blonde Mien en Zwarte Pub. Op de overdekte zitplaats Zaten ze dan naast elkaar En zg kenden alle spelers, Alle spelers kenden haar. Hoorde je ze zamen praten Over hands en buitenspel, Over corner en penalty, Of hij out was, niet dan wel, Dan zou men er niet aan twijfelen. Of dit jong en aardig spaD Waren voetbal-enthousiasten Tegen maniakken an. Maar.... waar alle schijn bedrog is Moest dit hier ook wel zoo zijn, Nooit meer zag je ze verschijnen Met z'n tweeën langs de lijn. Weldra kwamen wij er achter Waar dit spijbelen aan lei Beiden gingen zich verloven Met een anti-voetbal „Hij8. (St. Ed.) Groote gespierde mannen kiezen graag teere vrouwtjes tot echtgenoote, en zwakke mannen graag forsche Amazones. Blonde huwen graag met zwarten. Odie raadselen der natuur. Appels en peren zijn er veel, ter wijl de vruchten over het geheel gaaf zijn. Wel wordt uit enkele centra be richt, dat de appelen niet groot van stuk zijn, wat wordt toegeschreven aan de overvloedigë dtacht. Men acht voor het fruit meer warmte gewenscht. Over het algemeen is het laat rijp. De stand van de peren komt vrijwel met dien van de appelen overeen. In enkele streken zijn zij zelfs nog beter. Groote waardedaling Deze week werd publiek teIJmuiden verkocht de sleepboot-treiler „Crescendo" IJ.M. 364 en voor f 5200 afgemijnd door de firma A. Zwolsma te Workum. In de oorlogsjaren werd dit vaartuig, toen sleepboot, door een reederij te IJmuiden gekocht voor f 120,OiO, behalve de kosten om het voor de treilvisscherij in te richten. De heer C, v. Waveren bracht te Naaldwijk een pompoen van 78 pond ter veding. Tot nog toe voert deze reuzin dit jaar den schepter in het rijk der zware vruch ten, en het valt te betwijfelen of zij in gewicht overtroffen zal worden. Een nieuw nijlpaard in artis. Artis heeft uit den Dierentuin Ko ningsbergen een nieuw Nijlpaard gekocht. Het diertje draagt den onuitsprekelijken naam Mtoto. Het vervoer naar Amster dam was een heele toer. Bij het opvangen en inpakken te Koningsbergen heeft men meermalen zijn hart vastgehouden. Met 4 paarden ging het ten slotte door het hellende straten van Koningsbergen naar het station, waar vlug voortgemaakt moest worden om Mtoto's wagen nog voor den D-trein gerangeerd te krijgen. Te Amsterdam werd de corpulente Afrikaansche potentaat per groote vracht auto van het Centraalstation afgehaald, en niet lang daarna betrad hij onder her haald dreunend basgebulder, gelukkig gezond en onbeschadigd, schoon ietwat verreisd en angstvallig weifelend zijn nieuw verblijf. H eidescliapen. Terwij de heideschapen in Drente van 1912 1918 van 45.000 tot ruim 30,000 in aantal waren geslonken, dank zij vooral de in die jaren toenemende heide-ontginningen op bescheiden schaal, is nu de laatste 4 jaar het aantal dezer aan het Drentsche landschap zoo eigen schapensoort tot ongeveer 20,000 inge krompen en bij de groote ontginningen, thans door particulieren en vooral door 't Rijk ondernomen, bijzonder in Oost- Drente, is 't te voorzien, dat het oor spronkelijke heideschaap geheel zal ver- dwgnen. Doodgereden. Door het slippen van zijn motor kwam de heer J. Werners te St. Oederode, te gen een paal terecht. Zwaar gewond werd hij per auto naar huis vervoerd en is reeds aan de gevolgen overleden. Uitvoering landarbeiderswet. Ter verkrijging van onroerend goed door landarbeiders zijn de volgende voorschotten uit 's Rijks kas verleend aan de gemeente Giethoorn f 990Ha- velte f 1350 beide voor een plaatsje; Odoorn f 12.610 voor 6 plaatsjes; Gas- selte f 2250; Rhenen 3240; Ridder kerk f 1800; Sleen f 1750 Uden f 3600; Opsterland t 3400; Eelde f 3600 en Etten en Leur f 1350, alle voor een plaatsje. Een ontrouwe postdirecteur. By nader onderzoek is gebleken dat het tekort in kas van den voortvluch- tigen directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Kollum geen f25,000 maar ruim f50.000 bedraagt. Een directeur ontslagen. De balans van de coöperatieve graan- malerij „Noordkant" te Leeuwarden wijst een tekort aan van f42,000. Dit tekort moest volgens het „N. v. Fr.8 zijn ont staan, hoofdzakelijk door een speculatief beheer van den directeur. Al te bang. Een eigenaar eener boerderij in Fries land, die deze te huur aanbiedt, heeft in de pachtvoorwaarden de bepaling op genomen, dat bij waardevermindering van den gulden de pacht moet betaald worden naar den koers van den dollar. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. 22 28 September. GEHUWD: Jan A. Lok, 22 jr. en Maaike O. Kroon, 21 jr. Zondag 8 October 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'say. 7 uur ds. Brümmer. Kerkcollecte. Waal, Tm, 10 uur ds. J. yan 't Hooft Bevestiging. Zendiugecollecte, nam. balt 3 ds. N. J. van 't Hooit Intree. Zendingscollecte. den Hoornv.m. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, Oosterehd, n.m. 3 uur ds. Brümmer. Cocksdorp, geen dienst, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. J. G. Tornhout van St. Pancras. Collecte v. d. Evangelisatie in Noordhollacd. n.m. 3 nur dezelfde, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. Avondmaal,

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2