JURGENS' FIJNSTE MELANGE VERVANGT DE FIJNSTE BOTER Tandarts Ansingh Oogarts BECK Gemengd Nieuws. Marktberichten. in „Hotel de Lindeboom" Predikbeurten van 7 tot 16 October geen spreekuur. Somber wordt het rondom, nu de boomen hun bladertooi weer verliezen of feitelijk reeds hebben verloren, 't Getuigt alles van de naderende winter. Laat ons hopen dat hoewel de wintertijd zijn intree deed, de wintervorst nog lang moge uit blijven. Er zit voor de met aardsche goederen minderbedeelden zooveel leed aan vast. Met de wintertijd komen ook weer de wintervermakelijkheden. En wel tee kenend daarvoor is, dat met de wintt.r- tijd ook de bioscoop zich weer laat gel den. De bioscoop is van deze tijd. Zon dagavond kon de groote zaal alle bezoe kers niet bevatte. Voor het aanvangsuur was de zaak al uitverkocht. Velen moesten worden afgewezen. De journaal was ongetwijfeld een attractie. En alle jonge menschen, die de kermis meemaakten, willen het beeld van die kermis nog wel eens even in zich opne men. De film biedt daartoe gelegenheid. Het draaimolentje, de zweefmolen, maar vooral de paradetent van Jean Klein, ze deden het goed op het doek. Eenig mooi deden het de prachtige natuurtafereelen van IJsland, de bergen, de rivieren, de vulkanen en de warm waterbronnen. Met de wintertijd de bioscoop. Tei. Alg. Wijkverpleging. J. H. Oudeschild f2,50. De onthulling van het Mannemonu- ment te Helder. Op Zaterdag 14 October zal te Helder een monument worden onthuld, dat door het comité Nederland gedenkt de slacht offers der Marine is opgericht ter nage dachtenis aan de tijdens de mobilisatie tengevolge van hun plicht gevallen man nen. Dit monument ontworpen door den beeldhouwer Van Lom, te 's-Graven- hage zal door de Koningin worden ont huld en vervolgens door het comité aan de gemeente worden aangehoden. De Koningin zal des middags te 1 u. 49 min. per extra trein in den Helder aankomen waarschijnlijk vergezeld van den Prins. Voor dien tijd, t.w. na aankomst van den ochtendsneltrein, waarmede de nabe staanden van de slachtoffers en even- tueele deputaties zullen aankomen, wordt op het kerkhof te Huisduinen een be zoek gebracht aan het gemeenschappelijk graf van 6 slachtoffers, alsook aan de af zonderlijke graven van twee der omge komenen, waar kransen zullen worden neergelegd. Gedurende een uur zullen tijdens dit bezoek de klokken in de ge meente Helder luiden. H.M. zal aan het station worden begroet door den burgemeester van Hel der den heer W. Houwing, en dooreen zangkoor, dat op het stationsplein zal zijn opgesteld, worden toegezongen. Ver schillende vereenigingen zullen langs den weg geschaard staan ter begroeting van de Koningin, die zich van het station naar het stadhuis zal begeven en daar door B. en W. en den gemeenteraad wordt ontvangen. Ougeveer 2 uur heeft de onthulling van het monument op het Havenplein plaats. Prof. P. J. Blok, hoogleeraar aan de universiteit te Leiden, zal daarbij een redevoering houden. De onthulling zal worden aangekondigd door 5 saluut schoten het saluut voor den jongsten officier daarna een minuut absolute stilte bij wi]ze van zwijgende hulde aan de slachtoffers, weer een kanonschot. Een cantate zal met medewerking van de stafmuziek van de marine door een zeer groot aantal zangers worden ge zongen na de onthulling, waarna een ommegang rondom het monument met kianslegging de plechtigheid zal beslui ten. Een eerewacht van marineschepelingen zal des avonds voor het dan verlichte monument worden betrokken. Onmiddellijk na afloop van de plech tigheid van de onthulling zullen de Koningin en de Prins weer vertrekken. Behandeling van kamerplanten. „Floralia" geeft eenige wenken voor houders van kamerplanten. Gedurende de zomermaanden kunnen verschillende kamerplanten buiten staan, maar indien nu nog niet naar binnen gebracht, wordt bet hoog tijd. Met het gieten zij men voorzichtig, aa g-zien er in de meeste gevallen nog mi gesioukt wordt en derhalve de at mosfeer vochtig is, verdampen de planten weinig. Tevens dient men er rekening m„e te houden, dat de behoefte der INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. meeste planten verschillend is, doch in 't algemeen kan men aannemen dat plan ten met sappige bladeren meer water behoeven dan planten met harde leer achtige bladeren. Cactus geeft men steeds minder water, om ze gedurende Novem ber tot Januari op een droogje te zet ten, tenzij er in de kamer zeer veel gestookt wordt. Bij de Clivia vermindert men het gie ten ook, 's winters geeft men deze maar zeer weinig water. Zooals men ziet is gieten geen werkje dat men kinderen of onbevoegden kan opdragen, men geeft water wanneer er behoefte naar is, niet dagelijks of om den anderen dag. Een Pleegmoeder gevonden. Een jong hondje, op den „Huize Kweek- lust" te Naaiden, pas van de moeder afgenomen, werd 's avonds in de schuur opgesloten. Het diertje jankte geweldig maar opeens werd het doodstil. Toen de bewoners na eenigen tijd eens gingen kijken, of „Radjah" in zijn mandje lag, was het dier nergens te vinden. Wat bracht een nauwkeurig onderzoek aan 't licht? „Radjah" had warmte en troost gezocht bij de twee kloeken, die naast elkaar haar 26 kuikens bedekten. Het hondje was met den kop onder de grootste kloek gekropen en deze liet het gewillig toe. „Radjah" mist'savonds zijn moedertje niet meer. Lijmbanden om vruchtboomen. De aandacht van belanghebbenden wordt hierbij wederom gevestigd op het aanleggen van lijmbanden, dat thans moet geschieden. Zooals bekend is, dienen deze banden om de vrouwelijke winter- vlinders, die geen vleugels bezitten en die dus loopende de takken moeten be reiken om daar haar eieren te leggen, het opkruipen tegen den stam te be letten. Daar alleen de vrouwelijke wi nt er- vlinder s geen vleugels bezitten, kan deze bestrijdingsmethode alleen tegen deze vlindersoort worden toegepast. De rupsen, die uit de wintervlindereieren te voorschijn komen, zijn de zgn. trek- maden, die vooral aan kersen- en appel- boomen, maar ook aan andere vrucht boomen zeer schadelijk kunnen worden door het aanvreten der jonge vruchten en door het vernielen der bladeren. In alle boomgaarden en tuinen, waar in het afgeloopen voorjaar de trekmaden zijn waargenomen, dienen lijmbanden om de stammen der boomen.te worden aan gelegd. In mededeeling No. 3 van den Plantenziektenkundigen Dienst isde wijze van uitvoering nauwkeurig beschreven. Verkrijgbaar bij ondergeteekende a f 0,35. Daar het resultaat, dat men bereiken zal zeer afhankelijk is van de kwaliteit (langen duur van de kleefkracht) der ge-: bruikte lijm, bepale men zich tot de aanschaffing van een der goede handels soorten. Iulichtingen hierover worden gaarne verstrekt door den Controleur bij den Plantenziektenkundigendienst Hoorn. Een veiligheidsmaatregel. Te beginnen met gisteren is op alle scholen te 's Gravenhage een wijziging van de oogenblikken van aanvang en einde van den ochtendschooltijd inge voerd. Bepaald is, dat die schooltijd in plaats van om 9 uur om kwart voor negen zal beginnen, terwijl niet om 12 uur, maar om kwart voor twaalfde kinderen de school zullen verlaten. 't Is eenvoudig een veiligheidsmaat regel. Het gevolg toch er van zal zijn, dat de jeugd reeds op dg schoolbanken zit, als de groote drukte van hen, die zich per rijwiel of motorfiets of auto naar hun dagtaak begeven, nog niet is aangebro ken en tegen dat de kantoren of werk plaatsen weder verlaten worden voor den middagrusttijd kunnen de kinderen weder veilig en wel thuis 2ijn. Voor een groote stad, waar het vooral van rijwielen wemelt, lijkt ons dit een zeer verstandige maatregel. De middagschooltijd van 2 tot 4 uur blijft ongewijzigd. Vad. Fruit en groenten. Welk een fruit- en groentonweolde, Wat een rijk gezegend jaar. Aan het koken en het schillen, Snoepen, slikken, kauwen maar. Kloeke bloemkool voor een stuiver, Peren zeven cent het pond. Peen en uien kosten niets meer Haalt ze zelf maar uit den grond. Voor de kweekers zijn de tijden En de prijzen angstig slecht. Van hun welverzorgde oogsten Komt ter markt niet veel terecht Maar voor onze volksgezondheid Is het nooit zoo goed geweest. Holland viert een stoof-andijvie Eq een |roode kolen feest. Leve de princesseboonen, En de welgevormde spruit 1 Leve, juttepeer en schijver, Leve al dat sappig fruit. Voor de oudjes en de jongen, Is die koolhydratenjool. Maag- en darm- en bloedversterkend, Leve oome boerenkool 1 O.H.C. J. H. SPEENHOFF. De critiek vonnist den ex-keizer. De publicatie van de memoires van den Duitschen ex-keizer vrucht van langdurigen arbeid te Doorn zijn in Duitschland al zeer slecbt ontvangen. Als men den Berlijner vraagt, wat hij over de dagelijks de kolommen der rechtsche dagbladen vullende keizer- memoires denkt, dan zal hij antwoorden „Het meest interresante is, dat de kei zer „ik" niet langer met een hoofdletter schrijft." De Duitscbe bladen vinden, dat de keizer teveel de hoofdschuld op anderen schuift en met een te groote gemakke lijkheid over anderen, zijn vroegere hel pers, oordeelt. Hij treedt in zijn boek op als criticaster van Bismarck, Caprivi, Hohenlohe en Marschalk Alleen admi raal von Tirpitz, den onheilzamen aan voerder van den duikboot-ooi log, vindt genade in zyn oogen. Bismark, consta teert de auteur, was ontoegankelijk voor wat buiten Duitschland bestond. En terwijl de keizer voor alle fouten zijn ministers aansprakelijk stelt, incas seert hij voor zich zelf alle successen der laatste 30 jaar. Gamo tevreden. Een oude man die voor den politie rechter te Londen verscheen, beklaagd van bedelarij, doch het feit ontkende, zeide: „Waarom zou ik gebedeld heb ben Ik had zeven stuivers in mijn zak, tabak en een doos luciferswat kan een man nog meer verlangen Coöp. Centrale Baiffeisetibank te Utrecht en de halve cent. Deze Centrale, waarbij in Noord- Holland ongeveer 100 plaatselijke Boeren leenbanken zijn aangesloten, heeft be sloten den halven cent geleidelijk uit haar boeken te doen verdwijnen. De halve cent. In navolging van de Nederl. Bank wordt ten einde den halven cent admi nistratief geleidelijk te doen verdwijnen door de Ned. Handel mij. van 1 Oct. af elke opdracht tot vergoeding, uitbetaling of anderzins, onder welken vorm ook behalve voorloopig die ten behoeve ven den Staat der Nederlanden uit gevoerd zonder den eventueel daarbij genoemden halven cent. Ook zal elke verantwoording, die van dien datum af gedaan wordt, onver schillig van welken aard, geschieden zon der een eventueel in het betreffende stuk voorkomenden halven cent. Ik wensch geschoren te worden, zei een heer met een zeer vastberaden uiterlijk, terwijl hjj in een scheerstoel plaats nam. Ik wil m'n haar niet ge knipt en ook niet gewasschen hebben. Ook wil ik geen bay-rum, warme hand doeken of gezichtsmassage. Ook wensch ik de manicnre-juffrouw niet cm mijn banden te verzorgen en evenmin den jongen om mijn schoenen af te wrijven, Ik wensch alleen geschoren te worden en niets meer, begrepen Ja, meneer, antwoordde deze. wenscht u ook'ingezeept te worden. Verbeuzelt nooit uw tijd, Weest met minuten sober, Nooit keert verloren uur terug, Behalve op acht October. R.N. Zondag 15 October 1922. ÜERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. v. 't Hooft. Waal, geen dienst. Koog, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. den Hoorn'sav. 7 uur ds. Schellenberg. Oudeschild, nam. 3 uur ds. Schellenberg. Oosterend, n m. 3 uur ds. v 't Hooft. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. 3 nar id. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m 10 uur ds. de Maar. Texel, 9 Oct. 1 paarden f 0,a f 0, 5 Koeien (200,— a f300, 5 Pinken 1120,— a f150, 1 Nuchtere Kalveren f 17,50 a t 8 Rammen (40,— a (70,—. 41 Schapen (30,a 140, 34 Lammeren f20,— a 125, 1 Geit t 10-. 13 Biggen f20,— a (25, 17 korven Kippen f 2,50 a f 3,50. Eierenveiling. Den Burg, 9 Oct. Aangevoerd partijen. 4300 stuks, kipeieren f 10,50 a f 13,— per 100 stuks, oude kippen f 0,75 a 1 1,35. jonge hanen f0,50 a (1.15 per stuk. ganzen t 4,— a f 5,20 per stuk. Alkmaar, 6 Oot. Op de heden xehouden graanmarkt waren aangevoerd 5522 H.L. De pryzen waren Tarwe 10,25 a f 13 50. gerst ohev. f9,25 af 11,50. gerst winter 0,— a f 0, haver 1 10,50 a f 12.75 bruine boonen f 35,a f 50,—, witte boonen f 55,— a f duiven boonen f 20,50 a f 22, blauwmaanzaad f 42,a 46,— erwten groene kl f 19,— a f 22,—, erwten groene gr. 32,a f 40,—grauwe 35,—al 55,— vale f 23 a 127, rogge 110,a (11,50 kar wijzaad f at geel mosterdzaad a f 35, paardeboonen 12,a f 13,50 per 100 Kg. Huidaandoeningen. 3 Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoe ningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbe volen. Zij geeft baat vanaf de eerste aan wending. Prijs f 1.75 per doos, alom ver krijgbaar. ADVËRTËNTIEN, GETROÜWD: JOH. EELIUAN eh IDA ROEP die, mede namens familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden, de Waal, 5 Oct. 1922. Allen die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zjja aan of borgtochten onder zich hebben ten laste van de nalatenschap van wijlen NAN HUISMAN, worden ver zocht daarvan opgave ot betaling te doen voor 20 October a s. bij R. HUISMAN Nz., Burg. Hoofdgracht 61, Helder, is Donderdag 12 Oct. van half 11 tot 2 uur te spreken 2oo Lekker Jg5 TeDDy

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2