LUX N°. 3049, Woensdag 18 October 1922; S6rt' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. Van week tof week TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschQnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnemenltpryi per S maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogtng der porto's. Losse nummers 3 cent.; idvertentiën daags voor de uitgave vóór l uur nam. Pró» dur Aivertentitni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN an ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl do Ui tg. Timka LANGEVILBA BE R O O IJ, Parkstraat, Boa» oiTirr. LICHT OP Van Zaterdag 14 October tot en met Vrij dag 20 October. voor rijwielen 5,30 uur, voor rijtuigen 6,— uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 19 Oct. Vrijdag 20 Zaterdag 21 Zondag 22 Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 v.m. 7,21 8,05 8,48 9,31 10,14 11.— 11,46 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 8 October 1922 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 vm. 11.—vm. 2.40 nm. Helder 9,15 12,—midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 vm. 3,15 nm. van Helder: 8,45 4,15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49+ 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3,23 2.03tt 4-39 3,52» 5,59 4,17§ 6.41 7:20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,21 8,36 7,56§ 9,40 9^13 11.21 12,28§ 2,44 3.U 6,16 5 5?S 8,04 8.54 10,49 11,21+ 12,59 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 7-14 Oct. De Tweede Kamer is Donderdag voor een korte zitting bijeengekomen, voor het afdoen van enkele z.g. kleine wetsontwer pen. Vooraf ging de kleine plechtigheid van de eedsaflegging van een 4-tal nieuwe leden, die ale remplaijanten van even zoo veel ministers optreden. Als straks ook de heer Lovink, die in dezelfde positie verkeert, geïnstalleerd zal zijn, zal de nieuwe Kamer compleet ztjn. Van deze eerste bijeenkomst valt niet veel bijzonders te vermelden. Alleen mag worden aan gestipt, dat de nieuwe minister van Swaay debuteerde en daarbij al. heel ongelukkig was, daar de Kamer tegen zijn advies in, met groote stemmenmeerderbeid besloot, het ontwerp tot naasting van het spoor lijntje Zutfen-Winterswijk-Duitsche grens, eerst nog een tijdje te laten rusten, in de hoop, dat de koopprijs van 31/» millioen wat kleiner zal worden. Bij de interpellaties, die alreeds aanhan gig werden gemaakt, zijn er nog twee bijgekomen, waarvan één van mr, .Troelstra, over de pensioenkorting voor de ambte naren, welke bij de behandeling der Staats- begrooting zal worden behandeld. Voorts werd besloten de interpellatie-Van Braam beek, over de exploitatie-uitkomsten der spoorwegen, aan de agenda toe te voegen, zoodat daarmee de rij der interpellatiesin het nieuwe zittingsjaar zal worden geopend. Deze laatste zaak is dan ook wel urgent, nu de actie onder het spoorwegpersoneel in vollen gang is. Men weet, dat de direc tie, teneinde den dienst sluitend te maken, voor het personeel minder aangename maatregelen in uitzicht heeft gesteld, w.o. een loonsverlaging of korting voor pensi oenbijdragen. De samenwerkende spoorwegpersoneel- organitaties hebben een comité van actie benoemd, om tegen de in uitzicht gestelde maatregelen te ageeren. Dit comité deed reeds een beroep op den Minister van Waterstaat," om z(jn goedkeuring aan die maatregelen te onthouden en, voordat deze een beslissing neemt, het comité in de gelegenheid te stellen, zijn verzoek mon deling toe te lichten. Naar verder gemeld is, zal de directie het comité in een buitengewone conferentie ontvangen, om den toestand te bespreken. We veronderstellen, dat de minister het verzoek van het comité, om ontvangen te wordeD, niet by zich zal neerleggen. —0—0—0- We vangen het buitenlandsch godeelte van ons overzicht weer aan met het „Nabije Oosten". Nog altijd bljjft het in sterke mate onze aandacht bezig houden, ook al werd te Moedania tot den wapenstilstand besloteD. Daarmee toch komt de overeen komst te Moedania tusschen de geallieer den, Kemal pasja en Griekenland, in wezen overeen. Men heeft in de pers der geallieerden met voldoening gewaagd van de verkregen overeenstemming en gedachtig aan het „eere wien eere toekomt*, inzonderheid lof gebracht aan generaal HarriDgon te Konstantinopel, die met de kracht van een militair, maar ook met de plooibaarheid, het geduld en het inzicht van een diplo maat, het verheugende voorloopige resul taat heeft kunnen bereiken. Als men nu maar heelemaal gerust was omtrent de goede trouw dei Kemalisten, was de zaak heelemaal in orde. Doch dat ismen helaas nog niet en waarlijk ook niet zonder reden. De inkt van de overeenkomst is nog maar nauwelijks droog of de Turken hebben deze alweer geschonden. Zoowel in het gebied van Tsjanak als in dat van Ismed z(jn Kemalistische troepen de neutrale zöne opnieuw binnengerukt. In de streek van Ismed geschiedde dat zelfs door een legeraldeeling van 4000 msn en te Londen verdenkt men Kemal pasja ervan, dat hij zich tegenover Konstantinopel wil vastzet ten, om dadelijk op te treden als de vre desconferentie eens niet het gewenschte resultaat zou opleveren. Generaal Harring ton heeft gewaarschuwd en geprotesteerd en vermoedelijk zal dat wel niet zouder uitwerking zyn gebleven. —0 0—0— In Engeland wordt de binnenlandsche politek in de laatste dagen geheel be- heerscht door de kwestie van het Nabij6 Oosten en in de Prsnsche kamer beeft deze week dezelfde kwestie een punt van bespreking uitgemaakt. Poincaré heeft daarbij alvast een paar tegenstanders te woord gestaan en o m. daarbij beweerd, dat hij mee den oorlog veredeld heeft, door de Fransche troepen uit Tsjanak terug te trekken. Zooals men weet, beweert Lloyd George precies het omgekeerde, n.l. dat hy don oorlog voorkomen heeft door de Britsche troepen te Tsjanak te doen biyven en te versterken. —0 0—0 In Duitschland bleef de daling van de mark de gemoederen in de laatste dagen bezig houden, ook al omdat de regeering zich genoodzaakt heeft gezien krasse maat regelen te nemen tegen de valutaspecula ties. De maatregelen komen, kort samen gevat neer op het tegengaan van koop en verkoop van buitenlandsche valuta voor speciale doeleinden. Er is een stelsel van controle ontworpen. De vraag is nu maar of deze maatregelen iets zullen uitwerken. Zoolang niet het middel wordt gevonden, om de Duitsche bankbiljettenpers stop te zetten, zal er van verandering wel moeiiyk sprake kunnen zyn. Verder was in Duitschland het Ratbenau- proces aan de orde. Tegen de medeplich tigen aan den moord zyn zware gevangenis- enjtuchtbuisstrafl'en geöischt en tegen een hunner zelfs de doodstraf. TEXEL, 17 October 1922. N. V. Verkoopkantoor van Cacaoprodncten. Ons bereikt een circulaire, waarbij de Stoom Chocolade en Cacaofabriek „Kwatta" te Breda en de Cacao- en Chocoladefabrieken Gebr. Sickesz te Am sterdam aan hare afnemers kennis gegeven, dat zij gezamenlijk zijn over gegaan tot de oprichting van de vennoot schap hierboven genoemd. Vanaf 1 November a. s. zal de N. V. „Verkoopkantoor van Cacaoproducten", gevestigd Heerengracht 12 te Amster dam, zich met de verkoop in Nederland belasten. Oudeschild, 14 Oct. Het plaatselijk Nut „Neptunus" hield heden in de „Zeven Provinciën" een algemeene vergadering, welke zeer slecht bezocht was. De voorz. kon buiten het bestuur aan 2 leden het welkom toe roepen. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een batig saldo van fl4,697s. Besloten werd de eerste bijeenkomst met dames te houden in de tweede helft van November, en te traebfen dien avond met eigen krachten te vullen. In het bestuur had een kleine verandering plaats. In plaats van den heer C. Jnz. Duinker, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer Jan Dogger Hzn. 15 Oct. Begunstigd door prachtig herfstweder bracht Texelsch Fanfarecorps hedenmiddag een bezoek aan Oudeschild. Te ruim vier uur weerklonken de op gewekte tonen der muziek op de haven, wat zeer veel menschen op de been bracht. Op verschillende plaatsen in het dorp werd stilgehouden en telkens een paar nummers ten gehoore gebracht, totdat te ruim half zes het corps onder het blazen van een aardige marscb weder huiswaarts keerde. Zeer zeker is het te wenschen, dat velen zich als donateur opgeven als blijk-j van waar deering voor de moeite welke directeur en leden zich hedenmiddag hebben ge troost. WEES MAAR GERUST MEVROUW DOETWOIMIET^DE LEVER'S f ZEER MY FABRIKANTEN VAN SUNLIGHT ZEEP Da verrekijker van Columbus. Er is een nieuwe postzegel uitgegeven voor de eilanden St. Christophe en Nevis de twee eilanden onder-den-wind in West- Indië, ontdekt door Columbus in 1493. Het is tegenwoordig Britsch bezit. Dat nieuwe postzegeltje heeft al wat op zijn geweten 1 Het Fransche Sterrenkundige Genootschap heeft in een bulletin zijn verontwaardiging geuit, dat de Engel- schen zoo dom konden wezen, om Colum bus op het zegeltje af te beelden met een verrekijker voor het oog. Want de verrekijker werd ruim 100 jaar na den dood van Columbus uitgevonden. Als uitvinder van den verrekijker ver meldt het bulletin den lenzenslijper Zacharius Haussen, die in het begin der zeventiende eeuw op het denkbeeld kwam van de lenzen achter elkaar te zetten, toen hij zijn kinderen er mee zag spelen, en toevallig bij een zekeren stand het haantje op den toren van een naburige kerk even goed kon zien als van nabij. En nu is het beurt van de Hollanders om weer nijdig te worden op de Fran- schen, die zoo stom zijn, want volgens ons en ook volgens de Franschon en den Duitschen lexicon, die wij erop heb ben nageslagen is de verrekijker uit gevonden door een Hollander, Jacobus Metius te Middelburg, die ook zijn kin deren zag spelen en zoodoende op het denkbeeld kwam van de lenzen achter elkaar in een buis te plaatsen want ook hij kon zoo beter het haantje van den toren zien Concurreerende prijzen. Voorheen was de prijs van het rund en varkensvleesch te Ede f 1,10 per pond, zooals het door de slagers gele verd werd. Doch de zoete rust is nu voorbijeen nieuweling heeft [zich op het dorp gevestigd en maakt bekend, dat men bij hem het vleesch voor f 0,80 kon koopen. De andere slagers hebben toen ook den prijs op f 0.80 gesteld, doch de nieuwe slager liet bekend ma ken dat hij wederom den prijs verlaagde en bracht op f 0.70. De huismoeders lachen Te Bergen (bij Alkmaar) is het 2-jarig kind van het hoofd dor school, den heer B., in een eendenkom verdron ken. Vijf hoogleeraren en vijf leerlingen. Aan de Rijksarchiefschool in Den Haag hebben zich voor dit leerjaar slechts 5 studenten, 2 dames en 3 heeren, laten inschrijven. Er zijn juist ook 5 professoren aan verbonden. Vad. Een kind, dat opvallend lusteloos is, dat niet graag speelt, dat gebreir aan eetlust heeft, moet door den arts onder zocht worden.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1