binneniauü. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. TEXEL, 24 October 1922. Witte Kruis. Fam. K., de Hal f 5. Oosterend, 24 Oct. O. V. V. I blijft tot nog toe glansrijk winnen bij al de tot beden gehouden competitiewedstrijden. Zondag j.l. werd hier gespeeld tegen H. R. C. VI van Helder. Zeer gemakkelijk behaalde O. V.V. I de overwinningen wel met 10—0. Texel—H.K.C, 4 16-0. Bamnienfokstation „Texel". Te ruim 8 uur opeDt de waarnemend voorzitter, de heer Tukker de vergadering. De hierna gelezen notulen worden on veranderd goedgekeurd. Waar de aanteekeningen voor de reglementsverandering nog in bezit zijn van Prof, Bakker, kuünen we alleen in principe tot verandering beslisseD, zegt de voorz. Principieel wordt aangenomen het reglement zoo te wijzigen, dat toe treding der fokkers van het vasteland mogelijk i3. Besproken worden daarop de éliteooien en -rammen. Er zijn nu plm. 100 ooien (hierin zal nog wel eenige wijziging komen en 10 rammen. Van deze 10 rammen zijn 3 geheel onverwant aan de bloedlijn van ram F 105. De leden krijgen met enkele dagen 2 lijsten, op de ééne staan alle ooien en de rammen welke de commissie meent dattet beste zijn om deze ooien te dekken. De leden zijn echter geheel vrij in de keuze der rammen. Op de andere lijst staan de éliterammen met hun afstamming. Na het lezen der scheerrapporten van de éliterammen F 67 (4'/. K.G.) en F 98 (7K.G.) stelt één der leden de vraag zijn van de nieuwe rammen ook rap porten bekend. Voor enkele rammen, wier vachten naar Alkmaar geweest zijn zal dit achter bun afstamming vermeld worden. Het dekgeld wordt bepaald op f2, en het weidegeid op f 1, per weekof f 0,15 per dag. Bericht is ingekomen van den voorz., waarin deze verklaart zich genoodzaakt te zien, voor de functie te moeten be danken. Waar Prof. Bakker zooveel voor het fokstation gedaan heeft, aldus de heer Jb. Lap Kz., lijkt het mij goed om hem tot eerelid te benoemen, waartoe onder applaus der vergadering wordt besloten. De heer Jb. S. Keijser stelt hierop voor de heer Tukker als voorz. te benoemen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De heer Tukker zegt hierop, veel heeft mijn voorganger gedaan om de fokkerij hier op te voeren, ik hoop hem in zijn sporen te kunnen opvolgen om het fok- 1NGÊZONDEN MEDEDEELINGEN. station tot grootere bloei te brengen. Tot lid van de commissie van beheer wordt bij 3de stemming de heer P. G. Hin gekozen, die de benoeming aanneemt. Een voorstel van het bestuur om het verplichtend te stellen, de oude élite rammen en de goedgekeurde élite ram- lammeren met hun moeders, aan de fokveedag te laten deelnemen, wordt met instemming der leden goedgekeurd. Een der leden stelt daarop voor om de ram men (zie onderstaand) reeds nu voor de leden te demonstreerenwordt met op een na algemeene stemmen aan genomen. jj Bij de rondvraag spreekt een der le den over de slechte opfok dit jaar, men meent echter dat dit volgende jaren wel beter zal gaan. Hierna sluit de voorz. met een kort woord deze geanimeerde vergadering, —o-o-o— In verband met de gehouden verga dering van het rammenfokstation „Texel" lijkt het mij goed nog het een en ander onder de aandacht te brengen. Tot nog toe werd door de commissie van beheer voorgeschreven door welken éliteram do verschillende éliteooien moes ten worden gedekt. Op de vergadering kwam genoemde commissie thans met het voorstel in den vervolge geen bindende voorschriften meer te geven, maar enkel advies uit te brengen welke éliteram voor iedere éliteooi volgens haar oordeel het meest geschikt is. Dit voorstel werd aange nomen. De eigenaren blijven dus vrij, om met hun dieren, indien hun dit beter voorkomt, naar een anderen éliteram te gaan. Teneinde de leden in de gelegenheid te stellen de elite-rammen nog eens te zien, zullen deze Maandag a.s. ter be zichtiging worden gesteld, (zie adv.) In ons volgend nummer geven wij een lijst van de elite-rammen. Ingez. Notaris failliet. Volgens de Zutph. Ct. heeft de 68-jarige notaris J. P. V,, sinds 33 jaren notaris te Groenlo, Zaterdag die gemeente ver laten, nadat hij zijn klerk had gezegd, dat hij zijn faillissement ging aanvragen. Gisteren heeft de Rechtbank te Zutphen het faillissement uitgesproken. Verscheidene landbouwers, uit Groenlo, Beltrum, Zieuwent en andere plaatsen z(jn bij de zaak betrokken toen zij in de laatste dagen hun deposito's kwamen opvragen, was er geen geld om hen uit te betalen. De notaris was ook boekhouder van de Spaar- en Voorschotbank, en nam als zoodanig ook gelden in ontvangst, die hij gewoonlijk, tenzij uitdrukkelijk de naam van de instelling werd genoemd op zijn eigen naam noteerde. Een paar honderdduizend gulden zou den op deze wijze zijn geplaatst. Twee oplichters. De politie te Zeist heeft de hand ge legd op een tweetal sluwe oplichters, moeder en-dochter De W. Deze dames hebben reeds vele jaren lang een deel van het land bereisd en gelogeerd in hotels en pensions, zonder te betalen. Laatstelijk hebben ze te Zeist weer een drietal maanden in een pension vertoefd. Toen ze merkten, dat de pensionhouder hen begon te wantrouwen, vertrokken ze per auto naar een andere gemeente, waar ze terstond weer hun intrek namen in een bekend hotel. Verschillende hotel houders hebben vorderingen op dit tweetal van f 80ü en f 1000 De dochter, die steeds de besprekingen voerde, is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. De moeder is 84 jaar oud. De lijkbezorger komt zelden in ee huis, waar de ramen openstaan. Een beoordeeling. Toen Grant Allen in Egypte was, zat bij op zekeren dag in de schaduw van den sphinx met zijn Baedeker in de hand om er iets in na te zien. Een Sheik zag naar hem met een treurig hoofdschudden. Murray (een Engelsche reisgids) goed, zei bij op een plechtig waarschu wenden toon Baedeker niet goed, waar om gebruikt u Baedeker? Baedeker is best, antwoordde Allen. Wat heb je daartegeu De Sheik sloeg de handen over elkaar en zag met een medelijdenden blik op hem neer. Baedeker slecht boek, herhaalde hij Murray goed, heel goed. Murray zegt Geef den Sheik een halve kroon, Baede ker zegt: Geef den Sheik een shilling. Woorden van wijsheid. Ook de menschen worden voor het meerendeel eerst dan werkelijk rijp, wanneer de herfst komt. Zelf-respect, zelf-kennis en zelf-beheer- sching, dat zijn de eigenschappen, die het leven van een mensch met zekerheid in de goede richting en tot het succes brengen. Zoek het goede in alle dingen en schep behagen in de menschen en dingen zoo als ze zijn. LAND- EN TUINBOUW. Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft October). Nadruk verboden. Veel wintergroen is reeds gezaaid. Hoe het zich zal houden, hangt veel af van de voorzorgen en maatregelen, door den verbouwer genomen, al is het waar dat hij over 't geheel weinig kan doen, om zijn gewassen tegen de lage tempe raturen te beschermen. Vooral winter- vaste variëteiten moeten verbouwd wor den sterke planten z^jn beter tegen de koude bestand dan zwakke. Eind October begin Nov. is het de tijd om de mangelwortels te oogsten, 't Is niet goed de bladeren eerst af te plukken de groei der knollen wordt hierdoor ge stuit, alleen bij grooten voedernood is het te verdedigen. Voor men de wortels naar de bewaarplaats brengt, ontdoet men ze niet alleen van het loof, maar tevens van het allerbovenste deel van den loofkop. Het loof kan men versch voe deren of (en) inkuilen; veelal laat men wat niet versch kan worden opgevoerd op het land achter en bouwt het onder, lokuilen, met ander groenvoer, is het beste. De koolrapen worden door de najaarsnachtvorsten niet geschaad en laat men dus zoolang mogelijk groeien men kan ze derhalve oogsten na de mangels en de gele wortels. Ook van de koolraap moet men niet dan in hooge nood het loof te vroeg afplukken. Dit loof is voed zaam, smaakt het vee goed, en is dan ook een goed veevoer, waarvan men echter niet te veel mag geven. De kool raap zelf is voor mensch en dier geschikt; lang duren kan zij niet, derhalve moet zij eerder dan mangels en gele wortels worden opgevoederd. Als de spurrie welke in vele streken goed is gelukt, op is bij velen is dit eind October wel al het geval dan komen de herfst- knollen aan de beurt. Hiermee kan men, als de winter niet te vroeg invalt en te streng optreedt, voortgaan tot het eind van 't voorjaar of soms nog langer. Wie dan nog een voorraad maDgels kan aanspreken, welke hem den winter goed deels doorhelpt, mag zich gelukkig achten. Hij bespaart zich dan veel geld, dat hij anders voor krachtvoer („fion spul") moet uitgeven. Zij, die sloorzaad, dat is verpoot win- terkoolzaad verbouwen (in den Gelder- landschen Achterhoek en in Brabant b.v. geschiedt dit nog (kunnen nu, of in de volgende maand het land daartoe spitten of ploegen, nadat men het te voren zwaar bemest heeft. Uit het kweekbed begin Augustus aangelegd in den moes tuin of op een stuk roggeland, neemt men de planten voorzichtig op en zet ze ter plaatse op afstand van 25 bij 10 c M. In 't vroege voorjaar zaait men er wortels onder. In den moestuinDe eene groente na de andere wordt du nog geoogst. BieteD, wortelen, schorseneeren bewaart men in den kelder of iD tonnen of kisten in zand. De kelder moet droog zijn. Ook kunnen ze worden ingekuild een voet diep in den grond, fllink in 't witte zand, stroo of een mat er over heen en worden met gewone aarde opgehoogde bolrond, opdat het water afloopt. Bij strenge vorst behoorlijk met loof dekken. Bind bij droog weer de groote andijvie struiken op, ze lijden dan niet zoo spoedig van de vorst. De kleintjes kunt ge, als ge een bak hebt, onder het glas bewaren, vlak tegen elkaar met de worteltjes eventjes in don grond. Af en toe luchtenGaat het meer vriezen, dan 's nachts den bak afsluiten en vorst- vrij houden. Hebt ge nog spinazie in uw hof, leg er dan wat droge bladeren op, ze heeft dan niet zooveel van de vorst en scherpe wind te lijdenbeuken bladeren zijn licht, drukken dus niet zwaar en zijn daarom het best. Ver bouwt ge b r o c o 1 i (een soort bloem kool) Breng ze dan thans in een hou ten bak onder glas, goed lichten en vorstvrij houden; niet te dicht op elkaar zetten, ze groeien den ganschen winter door. Huismoeders denkt er omdeze maand is zeer geschikt om Hyacinten op glazen te zetten.Af gestorven bol- en knolgewassen moet ge uit de potten nemen, schoon maken en droog bewaren. Groote kamer planten in kuipen die een vorstje van e9n paar graden kunnen verdragen, laat ge tot het laatst dezer maand buiten zet ze dan in een luchtigen kelder of in den gang, als zij niet in den weg staan, of breog ze bij gemis aan behoorlijke ruimte, naar een vertrouwden kweeker. Ons electrisch licht. Wijze Als de tros wordt losgesmeten. Heerlijk is in deze tijden 's Avonds hier 't electrisch licht Als de zon hier zakt ter kimme Sluit dan maar uw zaken dicht Alles hult zich dan in 't duister Voor een uur is 't werken stop En ja, na een uurtje schemeren Draait men dan maar om, de knop. Ja 't brandt, wat heerlijk wonder Maar het lijkt wel van een kaars Zou de commissie dat niet merken Of lapt die het aan hun laars. Alles kan maar aangesloten Ieder krijgt maar van dit licht Zijn het enkel maar de centen Die hier brengen het gewicht. Veel schijnt het hun niet te bommen Of een werkman schemeren moet Of kantoor of werkplaats sluiten Eu het werken wachten moet.' Kwam er toch maar eens verand'ring Hier in deze lichtellend' Kom commissie, doe uw best eens Straks dan zijt gij aan het end'. G. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van D. R. Hendriksma te Workum om ver gunning tot oprichting van een slagerij in het perceel gelegen te Oosterend alhier plaatselijk gemerkt wijk O no. 16 kadastraal bekend in Sectie B, no. 1681. Op Maandag den 6 November 1922, des middags te 12 uren zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep blijven. Behalve bovengenoemde over wegiüg beeft tot deze overeenkomst stellig ook meegewerkt het feit, dat er zoo weinig gescbikte candidaten voor bet president schap zijn te vinden en Ebert, door z|Jo tactvol optreden, ook de sympathie zjjner politieke tegenstanders beeft gewonnen. In den Rijksdag is medegedeeld, dat er weer een complot ontdekt is, dat thans gericht was tegen bet leven van rtjks kanselier Dr Wirtb. Er zijn uitgebreide maatregelen ter zjjner beveiliging getroffen. Onder begunstiging van ideaal sportweder speelde de korfbalclub Texel Zondag de eerste thuiswedstrijd voor de competitie van den N.H.K.B. Texel is over het algemeen veel en veel sterker en doelpunt telkenmale. H.K.C. strijdt echter vurig en werkt den geheelen wed strijd met hetzelfde vuur en enthousiasme. De overwinning was voor Texel volkomen verdiend doch H.K.C. verdiende in alle opzichten een tegenpuntje. Oa zoo voort, dames en heeren, vooral steeds goed en ernstig oefenen. Texel II—S.V.S. 3 6-0. Ook hier mocht Texel II weder met spre kende cijfers de overwinning behalen. Texel is van het begin af de oversterke tegenpartij en weet dit ook door doelpunten uit te drukken. Texel II speelt met 2 invallers, S.V.S. is vol ledig. Texel neemt direct het spel in handen en heeft vrij spoedig de leiding. Den geheelen wedstrijd was Texel in de meerderheiden wist de score tot 6—0 op te voeren. Door talmen werden nog een paar kansen niet benut en een penalty werd sportief naast getrapt. Het gaat goed zoo. Texel II, volhouden hoor! Batavier I—Texel I 1—2. Texel I wist ook een der zwaarste uitwed strijden te winnen. Jammer, dat er weer eenige invallers moesten medespelen, zij bleken echter hunne plaats in het eerste volkomen waard te ■zijn. De doelpunten werden gemaakt door H. Ran en Oome Siemen. Wij kunnen over den uitslag tevreden zijn, maar toch moet de op komst naar Helder beter hoor. Zondag a.s, komt Zeemacht op bezoek, denk er om, volledig hoor en aanpakken. Dan belooft het wat te worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2