Sportvereeniging Texel. Tandarts Ansingh Vulpenhouders, m m Marktberichten. Texel I - Zeemacht II. Texel II - Z. V. S. I. Nat. Christ. Geh. Onth. Vereeniging. Openbare Propaganda-avond Doopsgezinde Gemeente Bnrg, Waal en Oosterend. De kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te de Waal in „Hotel de Lindeboom" Dansclub Koog. Winterfrult Villa Pomona UITVERKOCHT. Boekhandel Parkstraat. Predikbeurten. Met persoon biedt zich aan Hulp in de huishouding, w jsu j:: rl-SKlÜ ADVERTENTIE 1ST. ZONDAG 27 Oct. s Middags 12 nar Hoofdgracht 61, Helder, is Donderdag 2 Nov. van half 11 tot 2 uur te spreken Aanvang der dansoefeningen Dinsdag 31 October, 's avonds 8 uur in café den Braven. De Cocksdorp, 26 Oct. De ijsclub Eierland heeft besloten, in den komenden winter, ijs en weder dienende, een liefdadigheidswedstrijd te houden. De burgerij zal dan worden uitgenoodigd daarvoor het een of ander, hetzij levensmidde len, hetzij brandstoffen of kleeding beschikbaar te stellen. De op Zondag j.l. gehouden voetbalwed strijd O.V.V. II—C.V.C. 1 eindigde met gelijk spel 0—0. Overvloed van fruit. Langs de Linge is zooveel fruit ge groeid, dat vreemdelingen uit curiositeit een kijkje gaan nemen en vrij in de boom gaarden peren en appels mogen eten en ook wat mede kunnen nemen. De arbeid van plukken en vervoer kost meer dan dat het ordinaire fruit aan de veilingen opbrengt. RN. Feiten die gebeurenzegt de N. Harl. Ct. Postbeambte, achter het loket. Goed gekleed, sierlijk geringd en gelorgnet, vinnig gesnord, zielstevreden met zijn knap jaargeld, ziet een boertje aankomen Boertje steekt zijn neus door 't loket, stamelt dan eenige klanken, die tegen des beambtes dikken buik afstooten. Be ambte, in zijn ziel geërgerd door de bru taliteit, waarmee zoo'n driedubbel ge trapte landboer zijn heiligdom binnen- kijkt, neemt een militaire houding aan als moest hij zoo dadelijkt in hoogst eigen persoon confereeren met Moestafal Kemal zelve. Hij snauwt met zijn lee- lijke kraakstem het boerke toe. Nou, wat mot je? Het boerke, tot diep in zijn ziel gerust over zijn recht en ontoegankelijk voor alle mogelijke zwaarzichtigbeden van be taalde loket-ambtenaren, antwoordt ge vat Ik mot niks, maar jij mot mijn een postzegel van een halven cent geven De ambtenaar staat blauw van erger nis. Eenzaamheid is voor den geest dat gene, wat dieet is voor het lichaam. Ware vreugde is de kracht, het geloof in ons zelf eu in anderen, het vertrouwen in het leven. Het is nuttiger in de harten te kun nen lezen dan in de boeken. Ongeluk met motorfiets. De heer E, E. Hengeveld Jr uitgever te Elburg, reed met zijn motoiflets onder Doornspijk bij het uitwijken voor een passeerenden wagen, in volle vaart tegen een boom, tengevolge waarvan hij kort daarop aan schedelbreuk overleed. Lloyd George's laatste mop. Lloyd George kwam juist terug van het Koninklijk Paleis Donderdagavond, toen hij voor zijn deur, die niet meer zijn deur is, in Downingstreet, een depu tatie mijnwerkers vond wachten. De woordvoerder wilde er geeu gras over laten groeien, nu bij den man, dien hij zocht, daar in levenden lijve buiten aan de ueur tegen kwam. „Wilt u een deputatie ontvangen om U over werkloosheid te spreken vroeg de man. En Lloyd George antwoordde „Ukomt goed van pas. Schrijf me direct in als lid van uw organisatie voor werkloozen. Ook ik ben mijn job kwijt Een ongeluksvogel. Dit voorjaar kocht de heer W. R. K. prieoter te Heemskerk, een motorrijwiel. Nog geen 14 dagen in het bezit van dit voertuig sloeg hij met dit wiel tegen den grond, waarbij bij nogal tamelijke kwetsuren opliep. De vorige week reed hij met een ge wone fiets een kind aan en kreeg dien tengevolge verwondingen aan het gelaat. En Maandag zat hij in een met een paard bespannen jachtwagentje, toen dit voertuig omsloeg, waardoor de geestelijke zich voor de derde maal bezeerde, ge lukkig niet ernstig. N w s. Wat je ver haalt Een ingezetene van Heiloo bestelde in het buitenland een centrifuge. Bij het ontpakken van de kist, vond men twee groote keisteenen. Inzake de postdiefstal te Kerkrade van 1 37Ut O, deelt men ons mede, dat de geanesteerde blieventesteller B. al daar, weder op vrije vcei en is gesteld, nadat verschillende getuigen zijn alibi konden bewijzen en de justitie geen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 1 t termen meer vond om hem nog langer in arrest te houden. Men tast nog steeds in het duister. Voorbode van een vroegen winter De laatste dagen trekken over Twenthe groote troepen wilde ganzen naar het Zuiden. Wie het onderste uit de kan begeert... 't Was hem al onderscheidene malen goed „afgegaan" en in den oorlog had hij veel geld verdiend met „leege kisten en bussen naar "Duitschland te zenden, maar nu zou hij, een der grootste pianomagazijnhouders uit het Noorden van ons land, nog eens „een slag" slaan. Daartoe kocht bij een wagon piano's in Duitschland en hij had deze door allerlei bedriegelijke handelingen tot de giens- plaats Weener weten te krijgen, toen 't mis ging. De „baas" zit nu al geruimen tijd ge vangen, op de piano's is beslag gelegd en voor boete wordt maar eventjes f 45,000 gevraagd. Niemand kan dit be talen. Als hij er nu nog niet genoeg van heeft leert hij 't nooit. Dalende pachten. Men schrijft uit Groningen Liepen in de oorlogsjaren, toen het voor de kleiboeren geen kunst was om gemid deld per jaar een bedrijfswinst van f 500 en meer per hectare te maken, de pachten tot nooit gekende bedragen op, de steeds terugloopende prijzen van vrijwel alle landbouw en veeteeltproducten beginnen den laatsten tijd terdege hun invloed op de landhuren te doen gelden. Ondanks den nog algemeen heerschenden land- honger, die zich manifesteert in een groot aantal gegadigden, dat zich laat gelden voor iedere pachthoeve, worden er thans voor de allerbeste bedrijven geen hoogere contracten meer afgesloten dan tegen f160 a f170 per per H.A., terwijl de minder goede tegen f 130 a f140 van de hand worden gedaan, ge woonlijk op een termijn van 6, 9 of 12 jaar. De prijzen der beste landerijen be- loopen tegenwoordig, vrjj en eigen, f2500 a f2600 ze zijn de laatste maanden als gevolg van de neigingen der groot-kapitalisten om veel geld in vast goed te steken weer tamelijk sterk omhoog gegaan zoodat, ook al beloopen de polder-, waterschaps en grondlasten in totaal zoo'n 120 a f30 per H.A. er nog een goede intrest gemaakt wordt. Intusschón blijft het een open vraag of de pachten nu de uitkomsten van de aardappelteelt en van den bietenverbouw zoo allermiserabelst zijn, zich in de naaste toekomst op bovengemelde hoogte zullen handhaven. Zj zijn weliswaar belangrijk lager dan in de jaren 1917,'18 en '19, toen er zonder schroom contrac ten werden afgesloten van f 260 a f 270 per H.A. op termijnen van zes jaar en langer, maar niettemin zijn ze, voor pachters, die met gehuurd personeel moeten werken, te hoog in verhouding tot de waarde van den oogst. De goudsclie pijp In 1857 telde Gouda 54 pijpenfabrie- ken, in 1874 waien er nog 34 over, welk aantal in 1890 was gedaald tot 18. Tegen woordig zijn er nog een half dozijn pijpen- fabrieken met een aantal arbeiders van ongeveer 300. De voornaamste afzetgebieden zijnde Nederl. kolonies, Zuid-Afrika, Frankrijk, Duitschland, Denemarken on eenige ge deelten van Amerika, centra van Nederl. kolonies. Parmerenti, 24 Oct. Aangevoerd SCO minderen waaronder: 420 vette !;omen 80 125 Ct. per E.G oor. Gelde koeien f 125 300; L Melkkoeien f 225 a 45u; 24 stieren. vette kalveren f 1,35 a f 1.50 p. Kg. 162 Nuchtere kalveren f 10 a f 40, 1700 Schapen f 30,— a f 52.—5 lammeren ta f 340 vette varkens f 1.00 a f 1.05 per Kg. 23 magere varkens f 36 a i 52,00; kipeieren f 12.a f 14.per 100 Scbagen, 26 Oct. Aangevoerd Uit de Schager Courant: Vette Koeien 1275 a f 575.—; geldekoeien mag. f 140 a 1300 60 kalikoeien f 350 a f 500 78 lammeren 1 22,a 1 39, 0 varkens mag. 1 a 1 51 varkens vetto f 0,92 al 1.02 p. K g 87 Biggen 22.- f 32.— Boter f 2.60 a 12.80 per K.G. Kipeieren f 12 af 14,^ per 100. Zondag 29 October 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burgv.m. 10 uur ds. Schellenberg. Maandoollecte. Waal, n.m. half 3 ds. v. 't Hooft. den Hoorn's av. 7 uur ds. Briimmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Oosterend, v.m 10 uur ds. v. 't H00H. Cocksdorp, 'sav. half 7 ds. Schellenberg. Haandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 nur de hr. S, de Bruine Theol. cand. van den Haag. Maandcollecte. n.m. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 21 tot en met 27 Oct. 1922. GEBORENTine AnDa, d.v. Albert Jo hannes Kcijser en Catbarina Adriana Helena Breesneo. Janette Gerarda Johanna, d.v. Willem Frederik Rack- wits en Dina van Mal mgem. Leen- dert, z.v. Comelis Bakker en Maartje Daalder. AnDa Wilhelmina, d.v. Adriaau Kees en Jannetje Maas. ONDERTROUWD: Jau van Bekkum en Pietje Drijver. GETROUWD: Lsmbertus Majoor'en Cor- ne ia Wiite. Jan Hendrik Schraag en Eva Smit. OVERLEDEN Neetje Wuis, 58 jaar, ge huwd met Leendert Daalder. Tetje Bremer, 67 jaar, weduwe van Hendrik de Boer. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 1 fietslantaarn en 1 portemonnaie. ACHTERUITGANG V*N DE NIEREN. 7 Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bij personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspan nend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen den stempel van ouderdom. Waarom Omdat het leven dat de jonge man leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaken van rugpijn, urine- stoornissen, waterzuchtige zwellingen, nier- gruis, rheumatische aandoeningen, voort durende vermoeidheid, enz. Nierziekte wordt als te voorkomen be schouwd - vergeet dit niet Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodigerust, lichaams beweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een onschatbare hulp aan de natuur tot onder houd en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bij te staan in hun taak om het bloed te zuiveren draagt dit erkende niergeneesmiddel veel bij om de kwade gevolgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterkt ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs af 1,75 per doos. 40 ONDERTROUWD: TEUNES MOOR en AU DA VLAS Cd. Ondeechild, Texel, 28 0ct' '22' Huwelijksvoltrekking 16 Nov. a. b. JOSEF LEOPOLD HADDEN Chef Monteur, Wedn. van Fran Karolino Schober en DIRKJE VAN E1JCK Wede. van den Heer Jan Bruijn geven hiermede kennis van hun voorge nomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op 9 Nov, a.s. Amsterdam. 24 Oct. '22. FaniusEcboltenstraat 38a GETROUWD: T. C. SPRUIT, ArtsJ en M. KEIJSER. De Heer en Mevrouw SPRUIT-Keijs: r zeggen, mede namens wederzijdsobe familie hartelijk dank voor de vele blij sen van belangstelling bij hun huwelijk ondervon den. Sittard, 24 Oct. 1922. Namiddags 3 uur op Maandag 30 October a. s,, des avonds 7Vs uur. in het gebouw voor Christelijke Belangen te De Cooksdorp. Toegang vrij. Kinderen beneden 15 jaar geen toegang, Het Bestuur. Tot het in ontvangst nemen van Land- huur wordt zitting gehouden 1 November vau 11 tot 1 uur in de kerkekamer te den Burg. zullen 1 November 's avonds van 7 lot 9 uur zitting boudea tot ontvangst van land- huur en hoofdelijke omslag. Tevens ge legenheid tot bet huren van zitplaatsen. voor het inoasseeren van kwitantie's, fond sen oi iets dergelijks, desgewenecht borg. Brievan onder letter R bureau van dit blad. aangeboden eenige dagen per week, ook in winkel. Brieven onder letter A. bureau van dit blad. Ieder die bestelde en niets ontving, ge lieve deze advertentie als aan zich gericht te beschouwen.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2