Gemengd Meuws. Marktberichten. Predikbeurten f Zondag 19 November Bij de Maandag gehouden verkie zing van twee hoofdingelanden voor het waterschap de 30 gem. polders werden ingeleverd: 221 stembriefjes, houdende 366 geldig uitgebrachte stemmen. Hiervan verkregen de heeren Jac. Bakker Jbz. aftr. 149 Dirk Bruijn Jbz. aftr. 91 Jac. Hoogenbosch Pz. 30 C. S. Keijser Cz. 30 22 Jac. Roeper Kz. R. Keijser Cz. Joh. Keijser Dz. R. A. Keijser J. C. Roeper Joh. Keijser Jacz. R. Joh. Keijser C. Boon Pz. 17 15 7 2 1 1 1 Gekozen alzoo de heer Jac. Bakker Jbz. Herstemming tusschen de heeren Dirk Bruijn Jbz., Jb. Hoogenbosch Pz., C. S. Keijser Cz. Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Ontvangen over de maand October van C. K., den Burg f 2,00R., Noor den f7,50. Oosterend, 13 Nov. „Nut en Genoegen" heeft Zaterdag j.l. haar 60-jarig bestaan in feestelijke bijeen komst herdacht. De belangstelling was overgroot, zoodat de zaal van den heer Koppen de bezoekers bijna niet kon bevatten. De gewone goede orde leed hier we) wat OLder. Bij de opening, waarbij aan allen een welkom werd toegeroepen, inzonderheid aan de nievwe leden en aan een diietal vrienden, die van elders waren gekomen om vriendschappelijk voor muziek te zorgen, wees de voorzitter op het lang durig bestaan eh op den tegenwoordigen bloei van de vereeniging, waarvan het ledental zoo groot is, als nimmer te voren. Na het zmgen van een toepasselijk feestlied, hield de voorzitter een feest rede, waarin de bestuurderen van eerder en de stichters werden herdacht en waarin een vergelijking werd gegeven tusschen het Nut van eerder en van tegenwoordig. Met den wensch, dat „Nut en Genoegen" nog lang de kweek ster mag blijven van vele goede dingen werd deze rede besloten. Voorgelezen werden twee gelukwen- schen, ingekomen van de Zustervereni gingen te Oudeschild en te Waal op Texel. Verder volgde een reeks van voor drachten, tooneelstukjes, liedjes enz., waaronder vooral de aandacht trok een voorstellig van eenige oudere dames in de oud-Texelsche kleederdracht, waarin zoowel Sint Maarten als „Nut en Genoe gen", die op denzelfden dag verjaren, bezongen werd. In een ommezien was het uur van scheiden bereikt, zoodat men niet eens het geheele programma had afgewerkt. Aan het slot bracht de Voorzitter dank aan allen voor aller medewei king inzonderheid aan de versieringscommissie en aan enkele personen, die zich voor en onder het feest hadden onderscheiden en sloot met den wensch, dat nog eenmaal het eeuwfeest van „Nut en Genoegen" gevierd zal kunnen worden. „OVV II" en „De Cocksdorp" speelden hier gisteren een voetbalmatch waarvan de uitslag was 2-0. De Cocksdorp, 11 Nov. Hedenmiddag half één strandde in de Eierlandsche gronden het s.s. „Christel Sailing" uit Flensburg groot 2500 ton, geladen met hout met bestemming naar Amsterdam. Een 6-tal sleepbooten hebben met het avondtij getracht het schip vlot te bren gen, hetgeen echter niet mocht gelukken. 12 Nov. Ook met het middagtij van heden kon het stoomschip nog niet wor den afgebracht. Men is thans bezig den boveDlast over boord te werpen. 14 Nov. Sailing vlot gesleept INGEZONDEN MEDEDEELING. Henennacht is de „Christel Koning Konstantijn ook naar Doorn Te Doorn ging gisteren het gerucht, dat koning Konstantijn van Griekenland zich ook op een landgoed nabij Doorn zou gaan vestigen. Het bericht is blijkbaar in de wereld gekomen: doordat de koningin van Grie kenland, die onlangs bij haar broer, den keizer gelogeerd heeft, bedoeld landgoed heeft bezichtigd, en men werkelijk op het oogenblik bezig is met de inrichting van het daarbij beboorende landhuis. Eigen verzoek. De gemeentegeneesheer te Bergen, dr. Dekker heeft den raad verzocht zijn wedde van f600 terug te brengen op de helft. De schapenweek in Noordholland. Ia „De Boer", Weekblad voor den Belgischen (Boerenbond schrijft de heer L. V. H. Terwijl in België de boeren nog aarze lend meedoen aan de veeverbetering, zijn de Hollandsche boeren ijverig aan 't ver beteren van rundvee, wolvee, varkens, geiten en pluimvee., Geen streek waar niet een bedrijvige vereeniging tot ver betering der landbouwdieren werkt. Hier verkeeren onze menschen nog dik wijls in de overtuiging, dat zij de leiders een dienst of een plezier bewijzen met dergelijke vereenigingen bij te treden. Met zulke menschen is mets goeds aan te vangen. Men moet overtuigd zijn van de zaak, er zelf iets voor willen doen, een reglement willen naleven, wil men uitslagen bekomen. De Hollanders hebben die overtuiging. Hier laat men ons vee nog altijd zijn sleurenden gang gaan; ons wolvee laat men zelfs uitstervenintegendeel, in Holland bestaan verscheidene vereeni gingen tot verbetering van schapen, met het oog op de winstgevender voortbrengst van vleesch en van wol, en 't profijtig benuttigen van de uitgestrekte weilanden. Zoo lezen wij in het Verslag over 1921 van de Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij in Noord-Holland, ge vestigd te Alkmaar, dat de werkijver en de vereenigingsgeest der schapenboeren toeneemt, ondanks de schapenfokkers en vooral de schapen weiders in 1921 verplicht geweest zijn, door de groote droogte, schatten te besteden aan 't aan- koopen van bij voeder, terwijl daarenboven het voortdurend dalen der vleeschprijzen het bedrijf met verlies doet werken. De toestanden zijn dus dezelfde, ginder eveDals hier, het overstroomen van goed koop buiteulandsch vleesch, wat ons naar 't Hollandsch voorbeeld zou moeten nopen tot sterker vereenigingsgeest, en het toe passen der nieuwe kweekmethoden. De wolhandel ging niet beter 1 gulden per kilogram het Verbond tot ver betering van den Wolhandel kwam tot stand om de wol boeren los te maken van den willekeur der wolhandelaars en wollen-stoffen fabrikanten. Verleden jaar (in 1920 dus) beproefde het Verbond de wol zijner aangesloten leden in openbare veilingen te verkoopen, en toen dat mis lukte, is het Verbond nu begonnen zelf wollen stoffen te fabriceeren. Het houden van weideproeven om het toenemend gewicht der schapen op bepaalde tijdstippen na te gaan, het inrichten van een schapenfokdag open baar schouwen en verkoopen van gekeur de dieren het opnemen in het ram- menfokstation van élite-mannelijke voor telers, helpen mede om betere en bloedzuivere schapen te bekomen, en daar wordt dan ook ijverig aan gewerkt, hoewel ook hier wederom de droogte, het mond- en klauwzeer en andere wederwaardigheden van aard waren om veel te bederven en velen te ontmoedigen. Ziet ge, gepaard met tegenspoed van allen aard, de moedige worsteling der Hollanders] voor het bestaan, om omhoog te komen. Wij moeten hierop voorbeeld nemen, in de vereeniging, die den stoot geeft van den vooruitgang, onze redding zoeken. Om te wijzen op de bloei der vereeni ging volgen dan verschillende cijfers en het artikel eindigt aldus Alleszins is gebleken, dat het Verbe terde Texelsche schaap als vleeschvormer wolleveraar, niet alleen de polderschapen overtreft, maar ook ver de voorkeur dient boven de buitenlandsche schapen van naam en in bet werpen van aantal lammeren, noch in weerstandskracht voor geen bekend schapenras moet onder doen. Jonge echtpaartjes. Te Nleuwenhagen, (een dorpje in Limburg) zijn drie paartjes in ondertrouw De bruidegoms hebben een leeftijd van 20 jaren, terwijl die der bruiden bedraagt 16, 17 en 20 jaar. Men moet maar durven. 't Valt niet mee aandeelhouder te zijn. De aandeelhouders der kartonfabriek „Ons Belang" te Stadskanaal moeten per aandeel over 't afgeloopen boekjaar f 180 bijpassen, die der aardappelmeel fabriek „Terapel en omstreken" f 100 per aandeel, terwijl nog niet is vast te stel len wat den aandeelhouders, meest verre van koopkrachtige huurboeren, van de Coöp. Aardappelmeélfabriek „Wester- wolde" te Veelerveen boven 't hoofd hangt. Een Duitsche sehoone en een Amer. officier. Een Amerikaansche officier zat dezer dagen in den trein Berlijn - Coblenz. Hij bevond zich in de coupé met slechts een passagier tegenover zich, een keurig gekleede jonge Duitsche vrouw. Plotse ling verlangde deze geld van hem. Toen hij dat weigerde te geven, rukte ze haar blouse open, bracht beur haar in de war en trok aan de noodrem. Zij zei toen tot den conducteur, dat de Amerikaan sche officier haar had aangerand. De Amerikaan liet den „Schaffner" doodkalm zien, dat er wel 2'/»c.M. asch aan zijn sigaar zat tot zijn geluk was de asch intact gebleven 1 en bracht den man aan het verstand dat wanneer er een worsteling had plaats gevonden, de asch zou zijn afgevallen. Geen ruiten, die gauio inwaaien. Burgem. en Weth van Den Haag stellen voor eenige wijzigingen in de bouw- en woon verordening, o a. dat glas van enkele dikte, gemeten over 10 ruiten gemiddeld 18 mM. dik moet zijn en alleen toegepast mag worden voor glasruiten, waarvan de kleinste afmeting niet meer dan 85 cM. bedraagt. Deze bepaling wordt voorgesteld met het oog op het veelvuldig voorkomen vau inwaaien van glas. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen advies ge vraagd over een nieuwe, met 1 Januari 1923, in te voeren regeling der jaarwedde van burgemeesters, secretarrissen en ontvangers. Naar Zeelandia verneemt, ligt het in het voornemen, om bij iedere banotming of herbenoeming van burgemeesters de jaarwedde te verlagen. Consequent. Er verscheen eenigen tijd geleden een officieele waarschuwing tegen de gesmok kelde Duitsche cognac. Het gebruik daarvan is zeer gevaarlijk voor de gezond heid en zelfs tijdelijke krankzinnigheid kan er het gevolg van zijn. De „Maas en Waler" wijst er nu echter op, dat dezelfde regeering de in beslag genomen gesmokkelde cognac publiek veilt. Er zit hier natuurlijk weer een of ander onaantastbaar voorschrift achterdat moet gevolgd worden tot het (voor de koopers) krankzinnige einde toe. Consequent is een mooi woord. Sch. Ct. Texel, 13 Nor. 1 paarden f 0,a f 0,— 3 Koeien f200,— a f275, 4 Pinken f 100,a f175, 22 Gteskalveren f40,— a f80, 1 Nuchter half f 17,50. 21 Biggen f 20 a f 35. 2 Geiten f 5,a f 7,50 10 korven Kippen 12,50 a f3,—. Eierenveiling. Den Ba g, 13 i\ov. Aangevoerd partijen 1270 stuks, kipeieren i 15,10 a f 16,40 per 100 stuks. Alkmaar, 10 Nov. Op de heden cehouden graanmarkt waren aangevoerd 3357 H.L. De prijzen waren Tarwe f 11,a f 12.gerst cbev. f 9,— af 11,gerst winter f 0,— a f 0, haver f 10,50 a f 12.25 bruine boonen f 27,a f 82,50, witte boonen f 45,— a f 52,duiven boonen f a f blauwmaanzaad f 54,a f erwten groene kl f 17, a f 21,50, erwten groene gr. t 32,a 142,—grauwe f 42,—a 152,— vale f a 123,50, rogge 110,— a 1 karwijzaad f af geel mosterdzaad a f 32, paardeboonen f 14,a f 14,50 per 100 Kg. Pormeread, 14 Nov. Aangevoerd: 617 Runderen waaronder: 390 vett9 koeien 60 i 125 Ct. per K.G 017 Gelde koeien f 125 400; Melkkoeien f 125 4 400; 10 stieren. 47 vette kalveren f 1,40 a f 1.60 p. Kg. 773 Schapen 1 35,— a 1 56. lammeren f a f 273 vette varkens 11.a 11.05 per Kg. 29 magere varkens f 30 a 1 55,00; kipeieren f 14.a 1 16.per 100 Donderdag 16 November 1922, HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn's av. 7 uur ds. Brümmer. Zondag 19 November 1922. IIERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 nur ds. Brümmer. H. Avondmaal. Waal, n.m. ball 3 ds. v. 't Hooft. den Hoorn, 's av. 7 uur ds. Brümmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Schellenberg Oosterend, v m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Bediening v.h. H. Avondmaal. Cocksdorp, n.m. ball 3 ds. Schellenberg. H Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 nnrdehr. S. P, Vermeer Theol. Cand. Haarlem, n.m. half 3 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. De kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Oudeschild zullen Zaterdag IS Novem ber 's namiddags van 4 10 uur zitting houden ia de Kerkekamer tot het innen van den Hoofdelyken Omslag. Tegen leverkwalen, 8 galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, welke geen krampen veroorzaken en geen ver stoppende reactie hebben. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. ADVERTENTIEN. Inplaats van kaarten. VERLOOFD: JANN1E DROS en V. DOEKSEN. De Cocksdorp (Texel). West-Terschelling. GETROUWD: J. L. DAMDEN en D. VAN EIJCK. Amsterdam, 9 Nov. 1922 Faniusscholtenstr. 38a. hopen mijne geliefde Ouders c. VERHOEVE W M J- VERHOEVE-Jonker 3S hunne 121/s-j ^rigre Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de weasch van hun liethebbend zoontje, aj J. W. VERHOEVE. Oudeschild, 15 Nov. 1922. Heden overleed onverwachts in bet Diaconnossenhuis te Amsterdam, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader GEERT BROUWER, in den bloeienden leeftijd van bijna 28 j^ar, mfi nalatende een dochtertje te joDg om het zware verlies te be seften. Uit al'er naam, Wt>d. A. BRO (J W EF -Bolier de Cocksdorp, 9 N< v 1921. Eenigs e kennisge ving vc >r Tex 1.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2