3660 Zaterdag 25 November 1922. S6'ta Jaargang. s leuwg- «t* Advertentieblad. Spot- en Bootdienst. Do Gestolen Broche Binnenlan d. Gemengd Meuws. FEUlLJiJfiXO ft E COURANT. DU blad versch{|nt Woensdag- en Zaterdagmorgen AbonnsmenUpri)! per S maanaen. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. ABONNEMENTEN oi ABVERTENTIEN worden aangenomen b|J Advertenttëu daags roor de uitgave vóór 4 uur natn. Prüt der AivertenMn\ Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. Uiig. Tuuk LANGEVIL®* B ROOII, Parkstraat, Boa» or Tinna LICHT OP Van Zaterdag 25 November tot en met Vrij dag 1 December. voor rijwielen 4,22 uur, voor rgtuigen 4,52 uur] HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 23 Nov. v.m. 11,26 Vrijdag 24 12,— 24 Zaterdag 25 Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag; 28 Woensdag 29 12,36 1,25 2,23 3,33 4,47 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen t voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/s uur. Voor postwissels, kwltantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 8 October 1932 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 vm. 11—vin 240 nm. Helder 9,15 12,—midd.4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 vm. 3,15 nm. van Heldert 8,45 4,15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32! 6.49+ 7,31 sneltrein 10,04§ 12,41 2.03+t 3,52" 4,17§ 7 20 -- - Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 9,04 9,04 9,04 12,10 3,23 4.39 5,59 6,41 9,29 5,21 7,56§ 9,13 12,28§ 3,11 5,52§ 8,54 11,21+ Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8,36 9,40 11,21 2,44 6,16 8,04 10,49 12,59 Novelle van REINHOLD ORTMANN. 16.) Maar daar je openlijk toegeeft, dat je niet zoo heel veel om haar geeft, beschouw ik je voornemen - vergeef me de uit drukking eenvoudig als gekkenwerk. „Het spijt me, als je dat zoo lijktin mijn besluit brengt dit echter hoegenaamd geen verandering En ik herinner mfl met dat ik je gezegd heb, dat ik mets om Greta Willisen gaf. Ik zei je reeds, d»t ik niet verliefd op haar was, en dat is de waarheid Maar ik schat haar heel hoog ja, ik mag wel zeggen, dat ik haar oprecht veree De omgang met haar en haar moedei beeftm« gelegenheid genoeg gegeven, haar te leeren kennen. Zij is het teerste, het onbaatzuoh tigste en reinste wezen, en zij verdiende stellig een honderdmaal beteren man it hpn .Laat haar dar. in je eigen belang nog een poosje op dezen beteren man wachten Rudolf. Als hij na een zekeren tijd met is komen opdagen, dan is het voor j altijd nog vroeg genoeg." Die man zou nooit komen dat weet je INVORDERING 's Rijks Directe belastingen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de kohieren der Personeele belasting, nos. 9, 10, 11, en 12 over 't dienstjaar'22, invorderbaar zijn verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorko mende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Texel, 21 November 1922. De Burgemeester, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 24 November 1922. Ziekenauto. Lijst Oosterend f 220,40, met beleefde dank aan de dames. Witte Kruis. Ingekomen een gift van A. de. R. Koog f2.— R. K. Tooneelvcreeniging 1. L. B. De gril van den hertog, blijspel van Gerard Nielen, werd Woensdag en Don derdag opgevoerd in hotel „de Zwaan", door da tooneelvereeniging „In liefde bloeiende". Het bleek een goede gril van de hertog te zijn, een gril die hem in betere richting voerde. De hertog was een los bol, levende met vrienden van hetzelfde allooi, het leven van „vroolijk Fransje" en „laat violen zorgen." Zoe'n leven moet een gevoel van on bevredigdheid geven en deed dat ook bij de hertog. In zoo'n gemredstem- ming komt het plan bij hem op, het leven van een gewoon burger te willen leven. De gelegenheid om tijdelijk met baas Knak, de kastelein uit de Witte Ezel te ruilen, wordt aangegrepen en zoo zien wij de hertog als kastelein en de kastelein als hertog. Onnoolig te zeggen, dat die positie tot allerlei verwikkelingen aanleiding geeft. Er is Woensdagavond braaf gelachen. Voor de hertog had de zaak tevens een goede kant, zijn oogen werden geopend. Hij kwam te zien en te booren, hoe onder zijn slordig beheer allerlei kwade praktijken welig tierde, dat bij bedrogen en bestolen werd niet alleen, maar ook net zoo goed als ik. Hoeveel mannen zouden er zijn. die onbevooroordeeld genoeg zouden zijn een wegens diefstal bestrafte vrouw te huwen „Niet veel' - goddank Het zou er ook heel aardig beginnen uit te zien met het toekomstig geslacht, indien het anders was. En zoolang ik je mijn vriend noem, zal ik niet dulden, dat je terwille van een simpele opwelling van edelmoedigheid tot die wei nigen zoudt behooreQ, die zich in een vlaag van afkeurenswaardige lichtzinnigheid zou den weggooien en de plichten jegens zich zelf en "zijn nakomelingen vergaten." „Ik begrijp je niet, Volkmar. Nooit zou ik "een dievegge kunnen huwen, ook al zou ik haar, zooals jij het noemt, haast als een waanzinnige liefhebben. Greta Willisen echter is onschuldig veroordeeld en juist om tegenover de wereld getuigenis af te leggen voor haar onschuld, wil ik haar mijn naam geven De doctor aarzelde een oogenblik, toen echter trad hij vlak op zijn vriend toe en legde zijn hand op zijn schouder. „Laat mij nu nog één keer eens ernstig met je praten, mijn jongen, en vlieg niet oadelijk op als een aangeschoten leeuw. Wat voor bewijzen heb je nu feitelijk voor de onschuld van juffrouw Willisen De waarschuwing om zich rustig te hou den was stellig niet overbodig gewesst, want Rudolf Imberg's gelaat werd don :er- rood gekleurd van opwinding. Bijna heftig dat hij verzuimde het goede te doen, waartoe zijn middelen hem in staat stelden. En de gril van de hertog bracht een ommekeer ten goede in zijn leven. Het vroolijk blijspel werd uitstekend vertolkt, de uitbeelding der rollen, zoowel van de ondergeschikte als van de hoofd rollen, was hoogelijk te roemen. Wanneer wij alleen de kleine Eduard noemen, dan is dat om zijn jeugd, want het spel van meerdere verdiende lof. Een daverend applaus viel de uitvoerenden herhaalde lijk ten deel. De zaal was Woensdag goed bezet voor Donderdag was ze geheel uitver kocht. Om de medailles. Zondag zullen Texel II en Z. V. S. elkaar bekampen, de elftallen zijn samen gesteld als volgt: Tuinder J. Glelis S. Langeveld R. Stroomer, G. Dekker, P. Koopman P. Kok, Jac. Gielis, Joh. Gielis, Sikkerlé, K. Gielis P. Knip, P. Omes, Th, Smits, G. Witvliet, Duikers J. Bruin, G. Lippits, W. Scheurkogel G. van Asperen, C. Vrouwens, L. van Wamel.' Een beklagenswaardige. Een werklooze stoker, die te Rotter dam thuis behoort, werd te Hilversum door een toeval getroffen. Voorbijgangers droegen den lijder een café binnen, van waar hij por brancard naar de R. K. Ziekenverpleging is overgebracht. De ongelukkige, die in twee maanden tijds negen bloedverwanten heeft ver loren, bleek geestelijk geknakt. Neder landsche arbeiders naar Canada. De tweede Nederl. gedelegeerden ter Internationale Arbeidsconferentie jhr. J. C. C. Sandberg, directeur van de Neder- landsche Vereeniging voor Emigratie, is te Genéve aangekomen. Hij kwam rechtstreeks uit Canada, waar hij met het oog op de in ons land heerschende werkeloosheid heen gegaan was en waar hij belangrijke besprekingen gehad heeft met den Canadeeschen minister voor kolonisatie en emigratie. Zeer voldaan, zegt h9t „Hbl." is jhr. Sandberg teruggekomen. schudde hij de kalmeerende hand van zjjn vriend van zich af. „Moet dat beteekenen, Volkmar, dat ook jij „St! niet zoo driftig. Daag mjj straks desnoods tot een duel uit, maar luister eerst een minuut geduldig naar mjj. Datje vader zich bij het afleggen van zijn getuigenver klaring heeft vergist en dat de brengster van de vlinderbroche iemand anders is ge weest dan Greta Willisen, geloof ik natuur lijk zonder eenig voorbehoud. Maar daarmee is toch nog niet bewezen, dat zij de broche niet heeft weggenomen. De verklaring van mevrouw Haller valt niet weg te praten en deze dame had er toch niet het minste belang bij haar gezelschapsdame zwaarder te beschuldigen dan volgens haar overtui ging door de feiten werd aangegeven. Be halve in dit eene geval, waarin zij slechts gedurende enkele minuten juffrouw Willi sen geheel in vertrouwen nam, heeft zij de sleutel van de kast en van het kistje niet uit handen gegeveD. Bü het plegen van den diefstal is klaarblijkelijk noch een val- sche sleutel gebruikt, noch geweld gepleegd. De beide dienstmeisjes staan, de omstandig heden in aanmerking genomen, buiten elke verdenking en een vreemde zou noch over dag noch des nachts ongemerkt de slaap kamer binnen kunnen sluipen. Moet niet ieder beoordeelaar die de zaken nuchter bekijkt, al deze feiten in aanmerking ne mende, niet tot de conclusie komen, dat Er openen zich inderdaad goede emi gratie-mogelijkheden voor Nederlanders in Canada. Men heeft hen daar graag, ovenals trouwens alle andere Noord- Europeanen. Voor ons land met zjjn groot aantal werkloozen en dreigende overbevolking zou het van veel belang zjjn een aantal werkzoekenden in Canada te kunnen plaatsenCanada kan geen industrieelen doch wel landarbeiders gebruiken. Het zou bereid zjjn het volgende jaar een 1000-tal Nederlanders werk te ver schaffen en gedurende eon jaar onder speciale beschermingj te nemen. Als deze proef slaagt, zou in de vol gende jaren geregelde toevoer mogelijk zijn. Het is in beider belang, dat de proef slaagt. Canada heeft er uit den aard der zaak belang bij, dat het inderdaad goede krachten krijgt. En Nederland evenzeer, omdat er anders spoedig een eind zou komen aan bet gunstig ont haal van Nederlanders in Canada. Het electrische gevaar. Dezer dagen is gemeld, dat de win kelier Prins te Winschoten geölectrocu- teerd en onmiddellijk gedood was. Men verzoekt ons er nog eens op te wijzen, dat het meestal slechts een „schijndood" is, waaruit de getroffene vaak gered kan worden door toepassing van de kunstmatige ademhaling, evenals bij een drenkeling. Nog altijd wordt er (zoo gaat de inzen der voort) veel te weinig gedaan om de jeugd met de gevaren van de electrische installatie bekend te maken, door mid del van schoolplaten door bevoegden toe gelicht. N. v. d. D. Arend gevangen. De jachtopziener Janssen van Bredius- bosch heeft nabij Bikbergen een jongen arend gevangen, thans in bezit van den beer Floris Vos (modelboerderij Oud- Bussem".) Het dier werd in een klem aangetroffen. hout uit Rusland. Voor oenige dagen werd de eerste houtaanvoer uit Archangel te IJmuiden gemeld. Thans is te Delfzijl eveneens een schip met hout uit Archangel aan gekomen. Greta Willisen in een zwak oogenblik voor de verleiding is bezweken en dat zjj dan een of andere kennis of vriendin de opdracht heeft gegeven, het sieraad te beleenen Het is natuurlijk denkbaar, dat deze persoon misbruik van haar vertrouwen heeft ge maakt en het ontvangen geld niet aan haar heeft afgedragen. In ieder geval zal het je heel lastig gelukken, de wereld een ander oordeel omtrent deze zaak te ver schaffen, zoolang de overbrengster van den brillanten vlinder niet ontdekt is en zoolang deze den diefstal niet heeft bekend of den werkeljjken misdadiger genoemd heeft." Met sieeds stijgend ongeduld had Rudolf Imberg naar hem geluisterd, maar hjj had zich bedwongen, en hjj bedwong zich ook nu nog. Schijnbaar rustig vroeg hjj„Ben je nu klaar met je redeneering?" „Ik denk van wel. En als je werkeljjk de man bent met het gezonde, heldere verstand, voor wien ik je tot op heden heb gehouden, dan moet dit je genoeg zjjn om je van de uitvoerbaarheid van dit dolle huwelijksplan te overtuigen. Je zoudt met zulk een stap je heele toekomst verwoesten en je grenzenloos ongelukkig maken. Is echter Greta Willisen werkeljjk het fijn gevoelige meisje, zooals jou medeljjden dat in haar ziet, dan moet de gedachte jouw bestaan te hebben verwoest, haar dubbel ongelukkig maken, ook al zou ze zich nu natuurlijk gemakkelijk genoeg laten over halen, de hand te grijpen, die haar uit haar droefheid en uit haar kommervolle omstan digheden omhoog zou werken. (Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1