Sportvereniging Texel. Zangvereeniging „Eigen Oefening" li Kloven Tandarts v. Trotsenburg Marktberichten. Reizende Biblintheek ÜURGENS' INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten Texel II—H.R.C. Helder. Texel III-V V.C. UITVOERING N V Texels Eigen Stoomboot-Onderneming G. J. B. MULDER, een huis, schuren en erf, met eenige perceeïen weiland is vooriuopig niet meer in den Burg te consultceren. PLANTENBOTER BAL NA, PUROL VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEELIG ADVERTENTIEN, Zondag 3 December 's Middags 13 unr Alleen toegankelijk voor aandeel houders. publiek verkoopen In den Helder dagelijks van 1-2 uur T. E. S. 0. Hoe staat het met onze nieuwe reser veboot? Wij konden Donderdag in de Heldersche Courant lezen, dat de reserve boot Ada van Holland Daar Amsterdam is vertrokken óm te worden gesloopt. De Spaansche schatgraver. Er schijnen nog altijd lichtgeloovigen te zijn die er invliegen, anders zou de man toch wel de moed verliezen. Deze week ontving een firma hier ter plaatse een brief van bovengenoemde schatgra ver. Onnoodlg te zeggen, dat men er niet op inging. Zij die slachtoffer worden schamea zich en hebben zich ook te schamen en zwijgen in alle talen. De actie van Volksonderwijs. Naar wij vernemen werden deze week de lijsten opgezonden. In onze gemeente weiden daarop verzameld 1658 hand- teekeDingen, waarvan 555 van den Burg. Majoor contra verkeersagent. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de zaak behandeld tegen een majoor der cavalerie, die weigerde om den verkeers agent een teeken te geven als hij op zijn rijwiel den weg Noordeinde—Zee straat, te 's Gravenhage had te passeeren. Hierdoor had deze militair zonder vrees, het vërkeer en de veiligheid in gevaar gebracht. De vorige maal, dat deze zaak behan deld werd, was do beklaagde die [zijn eigen verdediger was, krachtig van leer getrokken. Hoe het mogelijk was, dat men van hem een teeken en dan nog wel aan een gewonen politieagent, dorst te vra gen. Hij zou nog liever dan de politie, die hem niet overkomstig zijn rang be handelt en tegen hem niet „respectueus" optreedt, handlangersdiensten te bewij zen. Niet hij, doch de politie heeft te zorgen dat het verkeer goed loopt. Wel, sapperloot, men kan van hem wol vergen, dat hij keukenmeiden- dlenstenverricht, und so wetter. Ondanks dit „voortreffelijk" militaire pleidooi had de advocaat-fiscaal gevraagd één gulden boete subs, tien dagen hech tenis. Het Hof deed er een schepje bij, ver oordeelde den majoor, dio geen politie agent wilde aanzien, tot f 30 boete subs. 5 dagen hechtenis. Bovendien in „overweging" de vol- paedagogische les Dat het in beklaagde zeer valt te la ken dat bij, die als militair, bovendien hoofd-officier, het voorbeeld behoort te geven in gehoorzaamheid aan de over heid en het bevorderen der orde in het publiek verkeer, opzettelijk weigert zich aan een verkeersregeling te onderwerpen. Uit den Gemeenteraad van Broek- Sittard. De heer Scbmeitz wil de begrooting met f 1000 verminderen. De secretarisDat is reeds gedaan. De heer SchrotenOveral wordt be zuinigd de salarissen moesten iets ver minderd worde: daar de loonen der werklieden ook minder worden. De secretaris: Als mijn salaris ver- mind jrd wordt, rotesteer ik daar morgen legen by Ged. Staten. De heer Kretzer: Verhoogen der ge meente-ambtenaren-saiarissen gaat niet od evenmin verminderen, dat kan alleen door G d. Staten gebeuren. De secreiar:s een groote schooljongen verdient op de mijn meer dan de secretaris van Broek-Sittard. toe heer Schroten En toch zijt gij te slim om naar de mijo te gaan. De secreta is: 1 uet maar wat ge wilt doch denkt er aan, dat ik meer bij Ged. Staten te zeggen heb dan de heeleRaad van Broek-Sutard. a heer Schroten Voor mijn part maken ze u nog voorzitter van Ged. Staten. Hierna wordt het voorstel-Scbmeitz, om den Hoofdelijken Omslag in Hoofd som met f 1000 te .verminderen met algemeene stemman aangenomen. Limb. Een Romeinsche zilverscliat gevon den In de buurt van Kanten, een plaatsje dicht bij de Nedeil. grens in Westfalen hebben metselaars bij het graven een zilverscliat naar boven gebracht, be staande uit eeniee schotels en borden, die fraaie-kuns'zinnige versieringen droe gei vondst die* een groote kunst waarde vertegenwoordigde, werd door de vinders aan opkoopers verschacherd en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN :v;:w met het geld goede sier gemaakt. Men zegt, dat een gedeelte van het zilver de Nederl. grens is overgegaan. Het tafel gerei wordt geschat te zijn uit den Romeinschen tijd, 80 tot 100 jaar na Christus. De Spaansche schatgraver. Een aantal Amsterdammers heeft weer een schrijven van den Spaanschen schat graver gekregen. Als steeds gaat het om een som banknoten, die in een kof fer op een of ander Fransch spoorweg station ligt en die de eigenaar niet kan krijgen, daar hij wegens faillisement te Madrid in hechtenis is genomen. De koffer houdt liefst 800,000 francs in en eeD derde van die som wordt, indien de geadresseerden zoo dom zijn voorloo- pig geld te sturen, voor de medewerking beloofd 1 Oplichter gearresteerd. De centrale recherche te Amsterdam heeft een man aangehouden, die tal van personen meest werklooze kantoor bedienden er heeft laten invliegen, met zijn voorspiegelingen omtrent mooie betrekkingen. De man, die zich „uitvinder-fabrikant" noemde, wierf menschen aan voor het in praktijk breDgen van nieuwe vindingen die een groot succes heetten te beloven. Nu eens gold het een nieuw model lampekap, dan weer een staaldraad matras of een nieuwe constructie op het gebied van het overbrengen van rivieren. Hij gaf zijn slachtoffers voor groote fabrieken te Berlijn te bezitten. Hier te Amsterdam had hij een werkplaatsje, waar hij wat met staaldraadmatrassen prutste. Van een twaalftal personen heeft bij, onder de belofte dat zij deelgenoot in zijn zaak zouden worden f250 kun nen machtig worden. De centrale recherche heeft hem echter naar het H b 1. meldt, verhinderd Dog meer „deelgenooten" aan te werven. Zij heeft den „uitvinder-fabrikant", wiens vrouw en kinderen bij Jonker onderdak hebben moeten zoeken, in hechtenis ge nomen. De slachtoffers zijn echter hun geld kwijt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) REIZENDE BIBLIOTHEEK Afdeeling Cocksdorp. De Christelijke Jongelingsvereeniging „Excel sior te de Cocksdorp, kreeg door bemiddeling van het Nederlandsch Jongelingsverbond de beschikking over een kist met honderd boeken van de „Centrale Vereeniging voor Reizende Bibliotheken," vroeger geheeten„Afdeeling Reizende Bibliotheken van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen." Het doel van dit schrijven nu is, meer be kendheid te geven aan de aanwezigheid van deze bibliotheek. We viuden daarin elk wat wils, zoowel tijdschriften en populair weten schappelijke werken, als romans, en ook een groot aantal (35 stuks) uitnemende werken voor de jeugd, die echter ook door ouderen met plezier zullen worden gelezen. Verder zijn op aanvraag het geheele jaar door vak boeken verkrijgbaar, zoowel op het gebied van land- en tuinbouw en veeteelt, als op het ge bied van techniek en handwerk. De bibliothecaris houdt zitting iederen Vrijdag avond van kwart voor 9 tot half 10. Zie adv. in dit nummer. Verplichtend voor iederen lezer is het koopen van een leeskaart, waarop slechts 1 boek per week ter lezing mag worden ge geven. Hopende, dat van deze bibliotheek nu eens een druk en dankbaar gebruik zal worden gemaakt, teeken ik namens het bestuur der C. J. V. „Excelsior" C. BLOM, Bibliothecaris. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 25 Nov. tot en met 1 Dec. 1922. GEBOREN Margaretha, d.v. Bertus Cor nells Plaatsman ep Pietje van der Vis. Franciscus .Johannes, z.v. Cornelis Gerhardus Bes en Trijntje Barhorst. Anna, d.v. Dirk Pieter Koorn en Dieuwertje Molenaar. Geertruida, d.v. Aris Jan Eelman en Kornelia Katha- rina van Liero. GETROUWD: Johannes Smit en Elisa beth van Heerwaarden. OVERLEDENHendrik Spigt, 88 jaar, gehuwd met Trijntje Wegman. Fijtje List, 84 jaar, wed. v. Klaas v. d. Kooij. Cornelis Kuijper, 80 jaar, gehuwd met Marretje Kefjser. August Boon, 27 jaar. flenderica van Kooten, 80 jaar, wed. van Bernardus Haltema. Zondag 3 December 1923. nERVORMDE GEMEENTE. Burg'sav. 7 uur ds. Briimmer. Waalvm. 10 uur ds. van 't Hooft. den Hoornvm. 10 uur ds. Brümmer. H. Avondmaal. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. Oosterend, nm. halt 3 ds. van 't Hooft. Cocksdorp, '6 av. half 7 ds. Schellenberg. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. B. v. d. Werff van Helder Heilig Avondmaal, nam. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. de Maar. Oosterend, vm. 10 uur ds. de Maar. Hen Hoorn, vm. 10 uur ds. Koster. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 6 December Zuid-Eierland, 's av. halt 8 ds. Schellenberg, Pnrmerena, 28 Nov. Aangevoerd: 635 Runderen waaronder 395 vette koeien 80 l 130 Ct, per K.G non Gelde koeion f 150 450; Melkkoeien f 150 i 450; 10 stieren. 31 vette kalveren f 1,60 a f 1.85 p. Kg. 897 Schapen f 40,— a 1 52. lammeren f a f 297 vette varkens 11.a 11.06 per Kg. 26 magere varkens f 30 a 1 55,00; kipeieren f 13.a f 15.per 100 Sch&gcn, 30 Nov. Aangevoerd Uit de Schager Courant: 90 Vette Koeien f275 a t 550.—; 42 geldekoeien mag. t 150 a f350 15 kalfkoeien f 200 a f 500 35 Nuohtere kalveren f 12 a f 24, lammeren f a f 0 varkens mag. f a f 73 varkeDs vette f 0,92 at 1,04 p. K.g 92 Biggen f 20.k f 28. Boter 1 2.20 a f 2.40 per K.G. Kipeieren f 13 at 15,— per 100. mItÏGHËJD 12 opgewektheid, frissche lucht, geregelde gewoonten, de noodige rust en slaap, lichaamsbeweging en een zorgzame leef wijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren ge zond. en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aan gedacht, dat uw pijn in den rug, hoofdpijn, urinekwalen en waterzuchtige zwellingen een gevolg kun nen zijn van uw leefwijze. Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te weinig beschermen tegen het klimaat, onmatigheid en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen onge twijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, hoofdpijn, Jurinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, niergruis, en duizeligheid zijn verschijnselen^van te veel urinezuur in het bloed en er bestaat ge vaar voor nier- en blaasontsteking en on- geneeselijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen Deze werken niet op de ingewan den, doch zijn een betrouwbaar en veilig niergeneesmiddel onder alle omstandig heden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs, a f 1,75 per doos. 36 ONDERTROUWD: J. VAN DER KAT en B. VLESSING Ez. Alkmaar, Verdrookenoor I, D «o Kennemersing 1, Huwelijksvoltrekking 20 Dec. a.e, Eenigste en algemeene kennisgeving. Hiermede vervullen wij den trenri- gen plicht, kenois te gaven, dat ten onze huize is overleden, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, IIENDERICA VAN KOOTEN, Wed. van Bernardus Halsema, in den ouderdom van 80 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, L. HALSEMA. Eierland, Texel, 1 Dec. 1922. De teraardebestelling zal plaats hebben op 4 December a.e. 'smor gens halt 8. Eenige kennisgeving voor Texel. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzo geliefde Echtgenoote en Moeder betuigen w(j onzen oprechten dank. Familie L. DAALDER. Koog, Texel, 1 Dec. 1922. Namiddags 2 uur (Cocksdorp) te OUDESCHILD, Dir. de heer M. Kikkert van Oosterend. in de „Zeven Provinciën" te Oudoechild op Zaterdag 3 December (voor gehuwden en ouderen) Zondag 3 December (voor jongeren.) Entree 50 cent. Aanvang 8 uur. TEXEL. Buitengewone Algemeene vergadering van „Aandeelhouders op Zaterdag 9 December 1933, des namid dags 8 uur in „Hotel Texel" te Den Burg. Agenda Bespreking aanbieding dienst Texels Eigen Stoomboot-Onderneming aan de Gemeente Teiel. De Raad van Commissarissen. Notaris te Texel, zal op Vrijdag '15 December 1933, des morgens halt elf, in bet Hotel „de Linde boom" te den Burg op Texel, ten ver zoeke van de erven vaa wijlen den heer M. KOORN Cz. aan den Hallerweg beoosten den Burg, benevens eenige perceeïen weiland, gelegen aan de Westen, te Tienhoven en aan den Henneboetswee bij den Burg op Texel, groot te zamen 15,40,21 hectareD, in perceeïen en combinatiën nader op te geven. ■n in d H der in de handen tengevolge der koude.Ruwe.scnralehuid, Springende lippen. Gebruik J Bij Apoth. en Drogisten. Afdeeling (jockslorp. Zitting iibliotiieearis Vi ijthgsa 'onds van kwart voor negm tot lialf tien in 'tGebonw van Christelijke Belangen.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2