N° 3666 Zaterdag 16 December 1922. 36s1' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorden Advertenttën daags voor de nltgave vóór 1 nar nam. ABO NNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bi) de Uiig. Emma LANGEVILB k BE R O O IJ, Parkstraat, But® orTivn Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Dienstregeling S October 1923 Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen; Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft December). Nadruk verboden. TEXEL, 15 December 1922. Oudeschild, 12 Dec. Het Ouwe Sunterklaas gaat nooit verloren, werd heden weder bewaarheid. Groot was het aantal gemaskerden, dat zich langs de dorpsstraat bewoog. EDkelen hadden veel werk van hunne vermom ming gemaakt. Vooral 2 Indianen had den veel bekijks. Een vijftal gemaskerden speelden met een orgel. Huid- en baardziekten aan de Duitsch Nederlandsche grens. In een aantal plaatsen aan de Duitsch Nederl. grens heerscht sedert eenige dagen een zeer besmettelijke huid- en haarziekte. Vooral kinderen hebben er van te lijden, maar ook volwassenen worden er door aangetast. Men heeft hier te doen met Microspe- rie. De ziekte is kenbaar aan roode vlekken (tar grootte van een Rijksdaalder) op de huid en aan schilfering. Het zieke haar wordt zichtbaar dun ner en ziet er uit, alsof het met stof is bedekt. De ziekte is van hardnekkigen aard, ze duurt ettelijke maanden en leidt tot kaalheid. Te Dui sburg, Homberg en andere ste den zijn Honderden patiënten. Mogelijk slaat de ziekte wegens haar besmettelijkheid ook naar ens land over. li a eerx zvarorr dag^ Voelt U zich'verhit,Warrig afgemat en nerveus:.' 1 Probeer een llFEBU0X.bad, 'Wrijf bét>overvloedig,roomach. tig schuim terdege in Uw huid. .En U verlaat het bad verfrischt, \opgewehtUw huid tintelend. Vvan gezondheid en reinheid^ Het faalt nooit. Probeer hek Het *- Om gemakkelijk amandelen te pellen, legt men ze eerst e9nige minuten in koud water. Een lieve juffer. In den trein Leer Nieuwe-Schans is zekere Dorothea R. gearresteerd, die van niet minder dan 23 trein- en andere diefstallen wordt verdacht. Ze zou juist naar Amsterdam reizen. Door den Gemeenteraad van Beilen is f 100,000 gevoteerd voor verbetering der kanalen in midden-Drente. Een goede St.-Nicolaas. De Scheveningscho visschers L. L. en D. Sch. hebben bij de Witte Brug een portefeuille met f 1300 aan bankpapier gevonden. Eigenaar bleek de directeur van Hotel Witte Brug, wiens piccolo de portefeuille had verloren en reeds onder verdenking van diefstal in voorarrest was. De eerlijke vinders hebben ieder f 75 gekregen. Van admiraal tot chauffeur. Oost-Europeërs, die voor den oorlog magnaten waren, zijn na den oorlog bij bosjes gezonken tot bedelaars. Dat zal altijd zoo blyven. Wie nu verwaand korporaal waschbaas is bij de bolsjewiki zal over 10 eeuwen weer schoenpoetser worden in een Russisch keizerrijk, maar Parijs is nu vol van een Parijsch advocaat van zeer goeden huize, die taxi chauffeur geworden ls... uit vrijen wil, vrije lucht, pijpjes rooken en flink geld ver dienen leek hem beter dan smerige zaakjes. Hij is 50 jaar. en was nog nooit de wanhoop van zijn familie. Het woord „boer" geldt ten onrechte in Holland wel eens voor scheldwoord. Toch is het een der oudste en trotsch-ste Germaansche woor den dat oorspronkelijke beteekent„man die het recht heeft in de vrije lucht te wonen". Wees dus voorzichtig, gij nuffige ste delingen en scheldt dus niemand uit voor „boer", want hoevelen uwer wonen „vrij" en „luchtig". Winkeliers opgepast. Een winkelier te Utrecht, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zich in zijn winkel vervoegd hebben twee zigeuner vrouwen, die een inkoop met een bank biljet van f 10 betaalden en guldens terugvroegen „met den kop van de Ko ningin". De winkelier, die hierop irgi ig, miste na afljop eeu flink bedrag un zijn lade* COURANT. Abonnemenitpriji per 3 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; Pri)* der Ai*ertentiin\ Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. POSTCHEQUE- en OIRODIENST No. 652. LICHT OP Van Zaterdag 16 December tot en met Vrij dag 22 December. voor rijwielen 4,18 uur, voor rijtuigen 4,48 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 14 Dec. v.m. 4,23 Vrijdag 15 5,32 15 Zaterdag 16 Zondag17 Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag 20 6,33 7,28 8,16 9,- 9,44 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen [voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken [Vm. 8 uur tot n.m. 7'/j uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrek Texel 7,45 vm. 11.—vm. 2.40 nm. Helder 9,15 12,—midd.4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 vm. 3,15nm. van Helder: 8,45 4,15 IVertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49f 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3,23 2.03ff 4.39 3,52** 5,59 4,17§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5.21 8,36 7.56§ 9.40 913 11,21 12'28§ 3.H 6,16 5,52§ 8,04 8,54 10,49 ll,21f 12.59 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Mark ia Daitscbland. Vervolg. Voor de kinderen één gelukappels en peren zjjn enorm goedkoop, 18 a 15 mark per pond. Knabbelen kunnen ze dus. Maar 't is alleen in het oog van de kin deren een geluk. Want of al die appels en peren zonder voldoende verdere voe ding zoo gezond zJjnP Maar gelukkig weten de huisvrouwen hier heel goed, hoe ze comjöte moeten maken. Maar suiker is er veel te weinig. Overal gaat dus sacharine door. Bovenstaande prijzen waren alle van de vorige week. Nu geeft men nergens prij zen op, men wil ternauwernood verkoopen, heeft he op, dat a les nog meer Daar boven zal gaan. (Want woeker is hier een reëel iets, in alles en alles) Alleon enkele prijzen: de koffie is sedert de vorige week gestegen van 1000 tot 3000 mark per pond. De arbeiders- en midden- standsbevolking kan dan ook geen boonen- kolfie meer betalen, drinkt surrogaten of thee. Want thee is niet zoo gestegen. Verleden week waren de prijzen van kolfie en thee gelijk, maar een pond thee is altijd meer dan een pond koffie. En nu is de thee niet zoo in prijs gestegen. De mirgarine is boven d6 1000 ina k gekomen. Spek werd 1200 mark. Nu is in het bovenstaande nog uitslui tend gesproken van arbeidersinkomens. Die zijn gunstiger nog dan hetiokomen van den middenstand. Een gemiddeld ambtenaar, niet hoog, niet laag, heeft een inkomen van ±30,000 mark per maand. Men ga eens na wat bovenstaande pr(jzen dus voor een ambtenaar beteekenen. Er zijn natuurlijk hooge en hoogge plaatste ambtenaren die het lang niet slecht hebbeD, maar dat z(jn en blijven uitzonderingen. 30 000 mark, dat wil zeggen de waarde van 10 pond kolfie. In een h9ele maand. 30,000 mark. Hollandsch geld nog geen vijftien gulden. Dan de andere middenstand. De mensohen van kleine zaken, de renteniers. Een deel van de kleine raken is meegesleept in bet woekerbedr(jf, de anderen zijn of gaan ten ODder. Zij die van hun rente leefden. Och, als men over hen begint, is de ellende niet te beschrijven. Een zakenman had zich een lijfrente van 1200 mark per maand verzekerd. Dat' was een mooi be drag, voor den oorlog. Nu woont de man op een zolderkamertje en bij en zijn oude vrouw leven aiet van hun 1200 mark (want daar kan je niet van leven) maar van de liefdadigheid. En zij, die niet van de liefdadigheid kunnen of willen leveD. De jongeren sterven aan uitputting, de ouderen door zelfmoord. Materieele eu moreele elleDden van na den oorlog, och, ze zjjn niet te tellen. De waarde van de mark in eigen land. Och, denk u de ambtenaar van 30 000 per maand, de werkman van 160 mark. En de koffie van 3000 mark. En de boter van nu al ver over de 1000. Och, wie denkt er nog aan echte boter en echte koffie. Maar het meel is ook al 200 mark en het brood op de bon kost 33/4 pond 90 mark. Dat is niet veel. Maar je krygt ook niet veel brood op jo bon. En dan moet je aan het vrije brood". Een brood van 33/., pond voor 400 mark. En de schoenen, en het repareeren der schoenen. En melk is onbereikbaar. En alles hoest en hoest, iedereen heeft kou gevat of is verkouden, wsnt er is ook te weinig brandstof. En alles en iedereen is ondoorvoed. En men houdt lezingen tegen t.b c.j Maar de t.b.c. komt, meer steeds en meer, door slechte voeding en slechte kleeding. En die komt door(och men vergelijke loonen en prijzen). Loonen en prijzen, de tragiek van dit volk. Maar de loonen op zichzelf beschouwd, maken dit land tot de groote concurrent van andere landen met hoogstaande valuta. En dit is de andere zijde van bet pro bleem. Suhl, Pruisen. NINE MINNEMA. LAND- EN TUINBOUW, Het jaar loopt ten einde, de werkzaamheden op veld en akkers rusten grootendeels; het is de tijd om terug te zien en tegelijk vooruit te blikken. Hoe was het afgeloopen jaar, hoe zal het komende zijn Dit zijn de vragen, welke de ernstige landbouwer zich stelt. En met belangstelling gaat hij zijn boekhouding na en maakt zijn balans op. Moge het resul taat niet dl te zeer tegenvallen en geen groote zorgen baren 1 Van boekhouden sprak ik. Alsof iedere boer hier reeds de hand aan hield I 't ls er nog ver af. leder jaar echter neemt het aantal landbouwers, die boek houden, toe. Men voelt het belang er van, al ware het alleen reeds omdat men dan rustiger staat tegenover de belastingambtenaren. Doch ook over het bedrijf zelf heeft een goede boekhouding veel te zeggen en te leereneerst daardoor leert men zijn bedrijf in zijn onderscheiden deelen, en deze in hun onderling verband en beteekenis kennen. Boekhouden is meer ge paald voor de jongerenhoofd en hand Jer ouderen staan er vaak niet naar, Welnu, de winteravonden dienen dan o.m. te worden benut, door zich het boekhouden eigen te maken, 't zij tehuis door zelfstudie, 't zij op een cursus. Men kan met Nieuwjaar beginnen of ook met Mei. wanneer de voorraden het geringst zijn en dus de inventaris het gemak- I kelijkst is op te nemen. De voorafgaande maanden kunnen in het laatste geval benut worden ter voorbereiding. Al staat de arbeid grootendeels stil, toch behoeft de boer niet te luieren. Er is altoos wat te herstellen, aan kant te zetten, op te bergen, in orde te maken. Er mag geen gereedschap blijven slingeren, geen werktuigen of andere dingen van waarde aan weer en wind blijven blootgesteld. Roest en bederf moeten worden geweerd, door reini ging, invetting, der metaaldeelen, waarna aan de voorwerpen een behoorlijke bergplaats moet worden gegeven. „Acht is meer dan honderd", zegt het oude spreekwoord en vooral voor den boer ook is het waar, dat hij (en zijn perso neel) door „acht" te geven, zich voor veel schade kan bewaren. Verwijder nu het mos van vruchtboomen door afkrabben of borstelen, 't Kan zijn, dat het mos spoedig weeikomt; dan is de boom te diep geplant, of staat in een te vochtigen bodem. Het vocht kan worden afgeleid door een smal greppeltje op korten afstand der wortels te graven en dit te vullen met kalk- puln of kleine steenen. Is de grond wel in goeden staat dan kan het gieren met verdun den koemest uitnemend helpen tegen het mos. Men kan nu beginnen met het aanleggen van bakken voor bloemkool. Neem van uw slabakken zoo mogelijk eiken dag de be dekking af, om ze zon en warmte te geven lucht ze echter niet. Dek bij vriezend weer, aleer de zon van de ramen is. Breng alle on reinheden uit uw kaswerp dus ook geen water, waarmee potten geboend of planten gezuiverd zijn in een hoekje van de kas. Dit zou een vuile, walgelijke boel geven en ziekte kiemen verspreiden, 't Is goed om in de bakken, waarin jonge stekken geplant zijn, te stoken, ook al vriest het niet. Bij veel stoken wegens vorst, dan overdag een weinig luchten, om de damp uit de bak te doen trekken. Pluk direct na het uitbloeien de bloemen af, als ge er geen zaad van wilt winnen; andere komen dan eerder te voorschijn. Wie het niet gelooft, neme eens een proeft Azalia indica is zeer gezocht, we kunnen ze, ook om in bloei te worden getrokken, zeer aanbevelen. Brengt men ze bloeiende in de kamer, waarin niet te veel gestookt wordt, dan houden ze zich4a5 weken goed. Ook Rhododendrons zijn zeer geschikt om in dezen tijd of in 't voorjaar in bloei te worden getrokken. Na het uitbloeien komen ze weer, evenals de Azalia's, in den kouden bak. beroemde QOODE tablet met de heerlijke qezondhe/dsgeur. 0E lEVER'S-ZEEPm vLAARDincen r -■»- Fabrikanten 'van._ Sunlight en lux.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1