LUX N°. 3667, Woensdag 20 December 1922; Sö,u Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. üinnenlaucl Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN sa ABVSRTENTIEN worden aangenomen bj) d. üitg, Tinua LANtfSVILB A BE ROOII, Parkstraat, BoidorTix.» LICHT OP van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling 8 October 1922 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; sjl 6,16 TEXEL, 19 December 1922. De Directeur van het post- en telegraafkantoor te den Burg deelt mede, dat op de beide Kerstdagen de open stelling der kantoren voor het publiek, de bestellingen enz. zullen geschieden als op Zondag met de volgende uitbrei ding. De hulpkantoren, die anders op Zon- dag zijn gesloten, zullen voor den post dienst op die dagen zijn geopend van 8 tot 9 uur voorm.op Dinsdag 26 December mede voor den telegraaf- en telefoondienst. Op beide dagen zal één bestelling ge schieden van alle stukken, dus ook van drukwerken enz. en pakketten. Op Dinsdag 26 December zal bet post en telegraafkantoor te den Burg voor den postdienst zijn opengesteld tot 3 uur nam. inplaats van tot 2 uur, ter wijl op dien dag ook aangeteekende en geadviseerde stukken, postwissels, qui- tanties en postpakketten ter verzending worden aangenomen en behandeld Op Zaterdag 23 December zullen de kantoren ook voor den postdienst na zes uur als op andere werkdagen open blijven. De uitbetaling der op Dinsdag 26 December betaalbare Invaliditeits- en Ouderdomsrenten zal desgewenscht Za terdag 23 December geschieden. Feestavond Sportvereeniging;. We hebben Zaterdagavond waar voor ons geld gehad, Het eene bedryf werd onmiddellijk door het andere gevolgd, door dat geen tooneelveranderingen noodig waren en de pauze was er een van slechts 10 minuten. Het programma was goed gevuld. De voorzitter van de sportvereeniging, de heer J. de Jager, heette te even 8 uur de vele aanwezigen welkom in hotel Texel. Noemde het een moedgevend verschynsel, dat zoovele waren opge komen om de feestavond van de sport vereeniging mede te maken. Een zestal jonge damesleden, zong, in sporttenue, geschaard om het vaandel der vereeniging, zeer verdienstelijk een openingslied. De heer v. d Ham zong met gevoel, met piano-begeleiding van de jongejuffrouw Corrie Dros, een lied van Speenhoff, „Jantjes offer." Hierna werd met succes opgevoerd, het bekende blijspel „De gevolgen van een leugen". Wat is er geschaterd van lachen, om de talrijke verwikkelingen, gevolg van die eene leugen. Hoedt u voor de eerste leugen, zoo talrijk andere heeft ze in haar gevolg. De .uitvoering viel te loven, vooral de koster dient genoemd. Ook „De inkwartiering van Hannes" sloeg goed in. De kbedrieger bedrogen, zou de titel hier kunnen luiden. De belaagde deugd vindt in Hannes een uitstekend beschermer. Het was een goed gevulde avond en een goed geslaagde bovendien. Aan het slot van het offlcieele ge deelte bracht de voorz. dank aan allen, die tot het welslagen hadden meege werkt, de uitvoerenden in de eerste plaats. Op zijn beurt werd daarna de voorzde heer de Jager, in verband met zijn aanstaand vertrek naar de gemeente Emmen, harteiyk toegespre ken door de secretaris, de heer de Wilt, die hem dank bracht voor hetgeen door hem voor de sportvereeniging is gedaan en hem als stoffelijk blijk van waar- deeriDg namens de vereeniging een prachtige mand bloemen offreerde. Een gezellig bal volgde. - Zondagmorgen werd ds. J. Raabe Jr. van Oosterhout (Geld.) in de Hervormde Gemeente alhier bevestigd. Het groote kerkgebouw was geheel gevuld. Ds. Kroese sprak naar aanleiding van Jesaja 40 vs. 3. Des avonds deed ds Raabe zijn intrede in de gemeente. ZEerw. had tot tekst woord gekozen 2 Kor. 1 vs. 23. Als consulent sprak na de predikatie ds. B ummer leeraar en gemeente toe. Ook des avonds was het kerkgebouw geheel bezet. was bereikt, seint Reuter ons heden uit New-York, dat daar nu voor een Hol- landschen gulden 40 7/100 dollarcent wordt gegeven, hetgeen wil zeggen, dat beden hier een dollar slechts f2.491/. waard is. Waar nu nog alleen in Zweden voor onzen gulden een nadeelig verschil valt aan te wijzen hetgeen intusschen zeer gering isplusminus 1 ct. per Zweedsche kroon daar rijst de vraagwelke munt de standaardeeDheid zal gaan vor men de Zweedsche kroon of de Holland- sche gulden Het spreekt vanzelf dat met de oplos sing van bovenstaand vraagstuk een vraag van zeer verstrekkende beteekenis voor ons vaderland beantwoord zal wor den. b.N. Aangereden door een trein. Zaterdagmorgen is op het stations- emplacement te Haarlem een ernstig ODgeluk gebeard. De treinpoetser H. W. was met een collega bezig wagonrüiten te wasschen en stond daarbij op den grond. Toen hij achter zijn kameraad om naar een vol gend raam wilde gaan, kwam hy op het nevenspoor, waarover juist een trein uit Uitgeest het station binnenreed. De poetser werd door dezen trein in den rug gegrepen en tegen den grond gewor pen. Met een vermoedelyke rugwervelbreuk en diepe wonden aan het hoofd werd hij opgenomen en per brancard naar het St. Elizabeth's Gasthuis overgebrabht. Een ongelooflijke geschiedenis. De Tsjechische en Oosten rij ksche bla den vertellen de bijna ongelooflijke ge schiedenis van een pseudo-Enoch Arden, een koetsier uit Bohemen, die er zyn beroep van maakte by treurende oor logsweduwen plotseling als hun doodge waande echtgenoot te verschijnen, waarbij hij Oostenrijk en Tsjecho Slowa kije als zijn operatieterrein had uitge kozen. Men vond soms zijn uiteriyk wel wat veranderd, maar dat verklaarde Anton Schöberl door de invloeden die de oorlog op zijn pbysiek had uitgeoefend even gemakkelijk werd het voorkomen van bedenkelijke lacunes in zijn geheugeu op rekening gesteld van een hoofdwond. Wanneer hij zich een poosje als terug gekeerde had laten fêteeren, verdween hij plotseling met een belangryk bedrag aan geld, om later elders weer op te duiken. Zijn laatste stuk speelde in Neder-Oostenrijk, gebruik makend van de papieren van den gevallene, dien hy daar voorstelde, wist hij zich een pas en een visum naar Tsjecho-Slowakije te verschaf fen. De Weensche politie bracht later de Tsjechische op de hoogte deze iden tificeerde den doodgewaande als een koet sier uit Bohemen op grond van een photo en een lichaamsgebrek een te korten vin ger, dat al zyn vrouwen als kenmerk hadden opgegeven. Bij zijn eigen vrouw verscheen Schöberl ook nu en dan het laatst in 1919. Gearresteerd. De centrale recherche in Den Haag heeft gearresteerd B. W. S., zich noe mende directeur van het Algemeene Assurantiekantoor Het Vaderland, ge vestigd aan de Waldeck Pyrmontkade in Den Haag. Deze persoon wordt ver dacht van valschheid in geschrifte, ver duistering en oplichting. Hij heeft van een spaarpolis van zijn verloofde, zonder daartoe gemachtigd te zijn, een groot voorschot gelicht en daartoe een valsche handteekening gezet. De man beweert echter, cat zijn verloofde hem daarvoor toestemming had verleend, wat zij be twist. Vervolgens heeft hij per advertentie posities aangeboden als agent en als procuratiehouder van zijn assurantiekan toor, onder borgstorting. Verschillende personen zijn hier ingevlogen. Zoo wist hij iemand te bewegen tot afgifte van f 240 op afbetaling van een borgstorting groot f 500, anderen stelden hem onder- scheidelyk f50, f30 en f50 op afbetaling van f150 ter hand, en juist vandaag zou hij met een zijner slachtoffers naar een notaris gaan, waar f 150 zou gestort worden. Ook zou hy vandaag een post wissel van f 100 van iemand uit Zee land ontvangen. De man is al eens wegens oplichting veroordeeld. Achteraf is gebleken dat hy ook nog diverse goederen van zyn verloofde heeft beleend, zonder daartoe gerechtigd te zyn. Van postdirecteur tot bedelaar. Omtrent de arrestatie van den direc teur van het postkantoor M. te Kollum, verneemt men nog, dat de dader, nadat het tekort ontdekt was, aanstonds naar Amsterdam is vertrokken en daar tot zijn aanhouding heeft vertoefd. Zijn geld, een paar duizend gulden, was spoedig opgeteerd. Hij ging toen in de stad zwerven en bedelen. Zonder onderdak zynde, bracht hij menigen nacht in de openlucht door. Hij had bij de posterijen ruim 36 dienstjaren. Be zllverbons van f 1.- en f2,50. De ingetrokken zilverbons van f2,50 en f 1, zullen op 31 December a. s. vervallende houders van die zilver bons kunnen ze inwisselen bij het agent schap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, Heerengracht 344-346, of ze met een ingevuld en gefrankeerd postwisselformulier aan dat adres toe zenden, waarna de tegenwaarde zal worden overgemaakt. Na 31 December 1922 zijn dus zilver bons, die aan de achterzijde onbedrukt zijn, niet meer inwisselbaar. Bestrijding van wanbetaling. Het bureau van den Middenstandsbond h eft aan den Minister van Justitie een adres gezonden, waarin het mededeelt, dat het nog steeds wachtende is een herziening der strafwet inzake wanbe taling. Wettelijke bestrijding van het euvel der opzettelijke wanbetaling is nog steeds voor den handeldrijvenden en indu- strieeien middenstand van zeer groot belang te achten. 13 voor 17. Volgens het H. Dgbld. worden de nor maallessen te Haarlem bezocht door 17 leerlingen. Daarvoor zijn bij dit onderwijs werkzaam 1 directeur en 12 leeraren. TEXELSCHE COURANT. Abennementtprjji per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Loss» nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. II. Prjji der Aiterlenhini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qrooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 16 December tot en met Vrij dag 22 December. voor rijwielen 4,18 uur, voor rijtuigen 4,48 uur HOOGWATER Reede Donderdag 21 Dec. v.m. 10,25 Vrijdag 22 11,07 Zaterdag 23 11.49 Zondag t 24 i Maandag 25 12,10 12,52 Dinsdag 26 1,36 Woensdag 27 2,26 Des namiddags Is bet ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. S tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen Cvoor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken |Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantlEn, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrek Texel 7,45 vm. 11.—vm. 2.40 nm. Helder 9,15 12,—midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 vm. 3,15 nm. van Helder: 8,45 4,15 IVertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9,04 6.49t 9-04 7,31 sneltrein 9,04 10,04§ 12,10 12,41 3,23 2.03ft 4.39 3,52" 5,59 4,17§ 6,41 7.20 9,29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5.21 8,36 7,56§ 9,40 9,13 11.21 12,28§ 2,44 5,52§ 8,04 8,54 10,49 11,211- -12,59 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. We komon straks aan den tunnel, lieveling. Ben je bang? Neen, als je die sigaar maar uit je mond neemt. Koffiedik. Flesschen of glazen, waarin olie of andere vette stoffen geweest zijn kan men heel goed met koffiedik reinig a Wordt onze gulden standaardm int? Nadat in de laatste weken, telkens de dollar een tikje lager genoteerd wa;, ge worden, en gisteren by na de pari koers TEERSTE STOFFEN KUNNEN DE X VEILIG FABRf-*\ LEVER'S ^lEWASSCHErtX KANTENVAN ZEEP-ML». VOORDEN/ SUNLIGHT ZEEP

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1