Uitvoering Kinderzang Gemengd Nieuws Marktberichten. Zaterdag 3 Februari Feestcantaie en „Goudmuiltje JSa afloop Bal» ^redkoeurtars- Vergadering Kinderzang. Zeemacht I—Texel I 1—4. Oosterend, 29 Jan. Werkeloosheid is roest voor de wilskracht. Bloedarmoede kan de oorzaak zijn van het lostaan der tanden, alsook slecht kauwen, waardoor de tan Jen niet vol- doeade gebruikt worden. Bij gebrek aan frankeerzegels. Wegens de stakiug in het botk rok- kersbedrijf, waardoor geregelde afleve ring van frankeerzegels niet kan piaa s vinden, zullen binnenkort met Konin klijke goedkeuring, de nog in voorraad zijnde luchtpostzegels van 10, 15 en 60 cent voor gewone frankeering worden uitgegeven. Een drieling. Het gezin van den bakker P. Ooster- wijk te Akkrum is verblijd met de geboorte van een drieling (meisjes). Ze zijn gezond en flink. In het gezin, waar drie meisje waren heeft men nu opeens een half dozijn zusjes. Bloedvergiftiging. Dezer dagen had zekere B., te Hoorn, de onvoorzichtigheid, een puistje aan de kin stuk te krabben. Weldra zwol het gezicht op, doordat bloedvergiftiging was ontstaan. Tengevolge hiervan is B. reeds over leden. Een droevigr ongeval. Te Blaricum is een ernstig ongeluk gebeurd. De 46 jarige mevr. Hilhorst wilde met de Gooische stoomtram naar Hilversum en kwam hijgend aanloopen, toen de tram zich reeds in beweging zette. Ze waagde toch den sprong en viel tusschen de wielen. Haar hoofd werd totaal vermorzeld. Met, groote moeite slaagde men erin de ongelukkige onder de wielen vandaan te balen. Een zuster van het slachtoffer was bij de ramp tegenwoordig en moest wegge dragen worden. Het slachtoffer laat 2 kinderen na. Malariabestrijding. Sinds 2 Jaüuari is men te Haarlem en in de naaste omgeviDg dier stad weer begonnen met de actieve bestrijding van de malaria door de verdelging der malaria-mug. De „ontmugging" geschiedt door mid del van een zoogenaamde spree. Dit is een soort groote sproeier, welke een drie-procents lysol oplossing bevat. Met lantaarns worden de stalle» afge zocht en de ontdekte muggen door de lysoloplossing gedood. Men bepaalt zich bij de muggen- verdelging tot de stallen en varkens kotten. De kelders worden niet „ont- mugd*. Dit vindt zjju oorzaak hierin, dat gebleken is, dat de malaiia mug niet in kelders voorkomt. Daar schuilt wel de „zangmug", doch deze levert geen gevaar op voor de gezondheid. De malaria muggen komen alleen daar voor, waar zij bloed kunnen zuigen. Donderdag 1 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, Geen dienst. Zondag 4 Februari 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, n.m. half 3 ds. Schellenberg. Oudeschild, n.m. half 3 ds. v. 't Hooft. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Raabe. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. W. Moene Theol. cand. Leiden. n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Burg, 's av. 7 uur ds. de Maar. AD VERTENTIEN. Heden overleed na een langdurig lijden onze geliefde Echtgenoote en Moeder, FROUWTJE DUINKER, in den ouderdom van 46 jaar en 10 maanden. Uit aller naam, M. SIKKELEE en Kinderen. Oudeschild, Texel, 27 Jan. 1923. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht, kennis te geven, dat na een langdurig lijden is overleden, onze geliefde Zuster FROUWTJE DUINKER, Echtgenoote van M. Sikkelee, in den ouderdom van 46 jaar en 10 maanden. Uit naam van haar Zusters en Broeders. Oudeschild, 27 Jan. '23. Heden overleed na een korte onge steldheid, onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader, PIETER BAS, Weduwnaar van Aaltje Burger, in den ouderdom van 77 jaar. G. Bas. G. Bas-de Wijn. Wed. C. Boon-Bas. E. Landman-Bas. J. G. Landman. J. Dogger-Bas. M. Dogger. M. v. d. Schans-Bas. A. v. d. Schans. A. Hemelrijk-Bas. Hemelrijk. Oudeschild, Texel, 28 Jan. 1923. Dekhengsten. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat ingevolge de Puardenwet 1918, ieder, die eigenaar of houder is vau een 2-jarigen of ouderen hengst, daarvan [jaarlijüs voor 1 Februari aangifte heeft te doen aan den Burge meester der gemeente zijner inwoning. Heden overleed onze beste Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer G. M. DOLL, in den ouderdom van ruim 71 jaren. L. DOLL. H. DOLL-Waldmann. 's Gravenzande, 28 Januari 1923. De Vereeniging „De Vereenigde Koog". Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 21 Juli 1911, No. 80. den 1 Februari 1923, in „De Dépendance", 's avonds half acht. Punten van behandeling: 1. Voorstel afd. „Texel" V. v. V. V. aan gaande samensmelting van beide Ver- eenigingen. 2. Rondvraag. De Secretaris, STARING. ten bate van de Ziekenauto. aanvang 8 uur precies. Opgevoerd zullen worden o. a. Sprookje in 2 bedrijven. Plaatskaarten verkrijgbaar vanaf heden I a f 0.75 bij J. PISART. groot aantal donateurs: te den Burg 293, te den Hoorn 66, te Oudeschild 58. Van de aan schaffing van de muziektent maakt de verslrg- gever gewag en drukt er zijn spijt, over uit, dat het aan tijd ontbroken heeft voor het instu- deeren van muziek om van uit de muziektent ten beste te geven. Versterking van het corps blijft gewenscht. Al Is het ontmoedigend, dat van de 32 nieuwe leden slechts 5 voor het corps behouden bleven, thans is weer een cursus met 10 leerlingen begonnen, die thans allen een cursusgeld van f 2.— hebben moeten storten Het verslag eindigt met een beroep op directeur, leden en donateurs en de wensch dat het Texelsch Fanfarecorps in bloei moge toenemen, waarmede de vergadering door een daverend applaus blijk geeft in te stemmen. De rekening van de penningmeester blijkt te sluiten met een kassaldo van f33,22. Met inbegrip van het kassaldo op 7 Januari 1922 ad f61,47, hebbende ontvangsten over dat jaar f884,37 bedragen, de uitgaven f851,15. Door de aanwezige donateurs nagezien, wordt de rekening op hun advies door de vergadering goedgekeurd, De aftredende commissarissen de heeren P. Zijm Sz. en Adr. N. Lap, worden bij eerste stemming herkozen. Een voorstel, om de directeur de heer G. Smidt een vergoe ding toe te kennen voor zijn vele diensten aan het corps, wordt van alle zijden gesteund, doch op advies van de directeur aangehouden, totdat verbetering in de toestand der geldmiddelen zal zijn ingetreden. Na eenige besprekingen van huishoudelijke aard sluit de voorz. te half elf de vergadering. De groote zaal van hotel Texel was Zater dagavond tot in alle hoeken gevuld, de meer dan 300 zitplaatsen waten niet alleen bezet, nog ettelijke personen hebben zich met een staanplaats te vreden moeten stellen. Is er wel heerlijker materieel dan kinderen om een avond te doen slagen Een mensch is een geboren komediant, wordt herhaaldelijk beweerd en gezien het succes wat telkenmale met de mensch in de dop bereikt wordt, zou men geneigd zijn het toe te geven. Wat echter niet wegneemt, dat kinderen in deze alle lei ding behoeven en dat Zaterdag gebleken is, dat mevrouw Weersma die in alle opzichten kan geven. Een mooie feestcantate en heel lieve zang nummertjes werden voor de pauze gegeven. Het openingslied, het slaapliedje en het gym nastenlied, ze hadden groot succes, doch het glanspunt van de avond was toch wel het sprookje in twee bedrijven, „Goudmuiltje". De aankleeding van tooneel en uitvoerenden was schitterend. Zeker is op Texel nog nooit zooiets ten beste gegeven, niet mogelijk ge weest. De prachtige lichteffecten, door middel van de electrische verlichting, dwongen bewonde ring af en bereikten ongetwijfeld het hoogte punt, als in het laatste bedrijf, bij de strijd om het koningskind tusschen ellen en dwergen en de heksen, de engelen, ter hulpe geroepen, op de wolken verschijnen. Mevrouw Weersma sprak een kort openings woord en bracht aan het slot aan mej. Anna Flens en mej. Cor Pisart een bloemenhulde voor de hulp door hen verleend en dank aan de heeren Steinmetz en de Wilt voor hun aan deel in het welslagen. Wie zal zeggen, wie het meeste hebben genoten De ouders of de kinderen De uitvoerenden of de toeschouwers Een gezellig bal sloot de avond. Woensdagnammiddag voor de jeugd een herhaling van de uitvoering ten bate van het Witte Kruis, Zaterdagavond ten bate van de Ziekenauto, (zie adv.) Op initiatief van de heer H. Braam te de Cocks- dorp zullen lijsten circuleeren voor handtee- keningen onder een uitnoodiging aan Duitsch- land en Frankzijk, om een vreedzame oplossing te willen zoeken, die, meent de heer Braam, ondanks alle verwarring wel gevonden kan worden. Wij laten de inhoud van dat verzoekschrift, waarmede ook in andere plaatsen van ons vaderland zal worden gewerkt, hieronder volgen Uitnoodiging tot overleg. Aan Regeering en Volk van Duitschland en van Frankrijk. Duitschland en Frankrijk vernietigen elkan der. De algemeene indruk, kort na de bezetting van het Roergebied, is dat Frankrijk er gaarne weer uit zou willen, mits eervol en met goed fatsoen. De heele wereld zou er vóór zijn, als Frankrijk het deed een volledige meerderheid die er vóór is. Toch blijft ze. Met de moeielijkheden, die Frankrijk heeft om in het Roergfebied iets als succes en financieel voordeel te bereiken, herleeft de All-Duitsche geest in de Duitschers, een geest die hen samen doet voelen als één van hart en één van zin in hun verzet tegen Frankrijk. Infinancieele kringen in den Haag vindt men de meening zeer verspreid, dat Frankrijk te niet gaat. Frankrijk gaat er onder en in de bezetting van het Roergebied ziet men een noodsprong, die haar niei helpen zal. Frankrijk is verzwakt, in 1870—71 door den oorlog, later door een veertigjarige wedren in bewapening tegen het Duitsche Rijk, en per slot door den oorlog van 1914—1918, grootdeels binnen haar grenzen gestreden. Militair is ze sterk en als overwinnaar uit den oorlog gekomen, doch economisch en financieel verkreupeld en lam geslagen, neigend tot ondergang. En de bezet ting van het Roergebied is een noodsprong om zich te redden, met een kans op succes, die als van nul en geener waarde beschouwd wordt. Met een streven, naar wat de verwoesting van Duitschland beteekent, zoekt Frankrijk zich zelf te redden, met een kans op succes waarin niemand gelooft. En op de Fransche moeielijk- heid en mislukking is gebaseerd de verwachting der Duitschers op de nederlaag, op vernietiging van alles wat voor hen Frankrijk beteekent, terwijl het in werkelijkheid iets heel anders voor de Duitschers zou zijn om zichzelf uit de moeielijkheden te helpen, dan de Franschen er dieper in te wenschen en te werken. Wijl dit streven van Duitschland en Frankrijk in wezen niets anders is dan elkander te vernietigen, met de rest van Europa er bij, zouden onder- geteekenden als geinteresseerden bij de wel vaart van beide, gaarne aan Regeering en Volk dier beide landen in overweging willen geven, een vreedzame oplossing te willen zoeken, waarbij een welvarend voortbestaan van beiden mogelijk is, mede ten voordeele van andere naties en volken, die daarmee eveneens gebaat zullen zijn, Op verzoek verwijzen wij onze lezers en lezeressen naar de advertentie betreffende de vergadering van de Vrijzinnig-democratische Kiesvereeniging op Zaterdag a. s. Wij voegen daar een opwekking om de verga dering te bezoeken tot de vrouwelijke kiezers bij. Mevr. Aukes-Timmer zal naast Air. P. J.Oud optreden. Texel I wist Zondag, met sprekende cijfers, van het sterke Zeemacht te winnen en maakt daardoor, ook omdat de wedstrijd tegen Helder 3 nog moet worden overgespeeld, een mooie kans kampioen der afdeeling te worden. Zee macht opende de score, door dat Bakker ver zuimde tijdig uit te loopen. Kort daarop maakte P. Vos gelijk en bezorgt daarna vrij spoedig Texel de leiding. De rust kwam met 2—1 voor Texel. Na de rust is Texel geheel in de meerderheid. Ran en Van Wamel namen nog twee punten voor hun rekening. De ge- heele ploeg speelde voortreffelijk en wist gedu rende den wedstrijd 7 maal te doelpunten, waarvan er echter 3 wegens buitenspel ongeldig werden verklaard. Texel I heeft wederom be wezen, dal door goede opkomst en enthousiast spel veel bereikt kan worden. De kerels spelen als leeuwen, hoorden wij iemand langs het lijntje zeggen. Denker dan aan, hoor leeuwen I hou er den moed maar in S.V.S. III—Texel II 0-8. Texel II toonde zich de meerdere van S V S 3, door deze maar even met 8—0 in te maken. S V S gaf goed partij, doch was niet tegen de stoere Texel Hers opgewassen. Zondag gaat Texel II bij Helder 5 op bezoek, denk er om we gaan volledig, hoor I en dan ook als leeuwen er op zitten, hoor! De competitie is bijna afgeloopen, nog een paar wedstrijden, dus vol houden Texel I speelt Zondag a.s. tegen Helder 3 alhier. Voor beide partijen hangt van deze wed strijd zeer veel af, wie de bovenste plaats zal bezetten. Wat zal het er spannen, Zondag, komt U eens kijken en dan Hup Texel. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. E. A. Wagemaker deed dezer dagen met goed gevolg het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid. Zaterdag en gisteren gaf de gemengde Zang- vereeniging „Nieuw Leven" alhier, in het Wapen van Amsterdam dezelfde uitvoering. De uitvoering, die Zaterdag voor ouderen gegeven werd, werd bijgewoond door een tamelijk ruim en dankbaar publiek, dat bij alles, wat gegeven werd, zeer heeft genoten gisteren was de toeloop van jongeren zoo groot, dat niet allen toegelaten konden wordende orde was toen ook minder goed, dan 's daags te voren. Toch slaagden beide avonden naar wensch. Mej. N. de Wit, presidente der vereeniging, opende met gepaste woorden de bijeenkomst, waarna het uit 21 nummers bestaande pro gramma vlot en vaardig werd afgewerkt. Schoon klonken de verschillende zangnummers en ze getuigden zonder onderscheid van de goede oefening onder de Directie van den op dit gebied alom bekenden heer M. Kikkert. Voor afwisseling werden leuke duetten en komische voordrachten gegeven, waarvan enkele tot onbedaarlijk gelach aanleiding geven. En zoo kan „Nieuw Leven" weder twee goed ge slaagde avonden boeken bij de vele, die reeds eerder verkregen waren. Aan het slot overhandigde de presidente een keurig boek aan den negenjarigen F. D., die op zoo goede wijze in een Strandidylle heeft mede gewerkt, terwij! een bloempot met een palm werd geschonken aan den heer Directeur voor alles, wat hij al voor de vereeniging heeft gedaan, terwijl de hoop uitgesproken werd dat hij nog lang zijn onwaardeerbare leiding voor „Nieuw Leven" beschikbaar zal willen stellen. De heer Kikkert dankte hartelijk voor deze verrassing en sprak zijn goede wenschen voor de vereeniging uit. Nadat dank gebracht was voor aller belang stelling, werd het officiëele gedeelte der bijeen komst gesloten. Beide avonden werden meteen geanimeerd bal besloten, waarbij de muziek van den heer P. Boom, van Oudeschild, goede diensten bewees. Gaarne wordt aan „Nieuw Leven" een lang bestaan toegewenscht, en moge dan nog menig uitvoering, als die van dezen keer, ons aange boden worden. Voor de pers werd goed gezorgd. Van onze sportclub streed O. V. V. I gis teren te Helder tegen H. R. C. VI en kwam met een 4—0 overwinning thuis, terwijl alhier ge kampt werd tusschen O. V. V. II en„DeCocks- dorp". Geen enkel punt werd bevochten, zoodat met een 0—0 uitslag het einde werd aange kondigd. Beroepen bij de Gereformeerde Kerk alhier, de Eerw. Heer Sillevis Smit, candidaat te Amsterdam. Alkmaar, 26 Januari. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1647 H.L. De prijzen waren, per 100 K.G. Tarwe f 11,— a 13, Rogge 11,— a 11,50 Gerst chevalier 10,— a 11, Haver 11,50 a 12,25 Bruine boonen 24,a 28, Witte boonen 38,a 42, Paardeboonen 13,a 13,25 Kleine groene erwten 20,— a 22, Groote groene erwten 35,a 45, Grauwe erwten 38,a 50, Eierveiling, 29 Januari 1923. Aangevoerd werden 115 partijen, 8160 stuks. Kipeieren f 7,10 a f 8,20 per 100 stuks Z|j, die zulks verzuimd hebben, wordt ter voorkoming vaD een strafvervolging, ernstig in overweging gegeven, de aangifte alsDog ten spoedigste in te dienen. Formulieren daarvoor zijn ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar. Texel, 30 Januari 1923, De Burgemeester voornoemd BUYSING DAJISTE. Roode hond, huidschilvering, eczeem en alle jeukende huidaandoeningen moeten spoedig zwichten voor de uitstekend ver zachtende, heelende en genezende eigen schappen van Foster's Zalf. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken S, f 1.75 per doos. 202 Aan onze abonnees H. Tiessen, Paterson en John Pollman, Wellington, berichten wij de goede ontvangst van hunne geld zending, resp. elk groot f 10,—. Abonnementsgeld van de heer Tiessen is hiermede betaald tot 1 Januari 1923, dat van de heer Pollman tot 1 April 1924. ii

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2