HEDEN Zeevaartavond. Nutsavond Lezing Schermerhorn. Cursus den Burg.!! de WelEd. Heer Gérard Arbons, Woensdag 21 Februari in hotel Texel IJSCLUB WAAL. de ijstent en twee standplaatsen Vakschool voor Meisjes te Helder. niet gegeven worden, Notaris MULDER te Texel, DARIUS, siarab. R. 440. Notaris MULDER publiek verhuren Aanvang half acht Verkoop Stamboekhengst. een huis en erf ADVERTENTIEN, Bij inschrijving verpachten a Z< m Ds. Brümmer heeft allen weten te boelen. Om trent de vermaarde paedagoog, werden wij in het eerste deel van de rede uitvoerig ingelicht. Jan Ligthart, zooals hij zichzelf steeds heeft genoemd, zijn stadhuisnamen waren Gerard Jan, Jan Ligthart, dan, werd ons door de spreker geteekend als een door en door eenvoudig man, jarenlang bovenmeester, zooals hij dat bij voorkeur noemde, aan een volksschool in de Tullinghstraat in den Haag. Zijn eerste en eenige school waar hij als hoofd optrad en die hij nooit gepoogd heeft voor een andere te ruilen. Typeerend was in dat opzicht een uitspraak van Ligthart, ons door Ds. Brümmer genoemd „Tracht niet de heide te ontvluchten en parken op te zoeken, maar tracht de heide te ontginnen en er parken van te maken." Metterdaad heeft hij daarnaar gehandeldaan zijn school heeft hij zich gegeven, met hart en ziel en hij heeft er de aandacht op zich gevestigd, door de wijze waarop hij zijn taak vervulde. Jan Ligthart werd II Jan. 1859 geboren. Zijn vader wordt ons geteekend als een goedhartig en zwak man, niet opgewassen tegen de levens strijd en niet bestand tegen de slagen van het lot. Moeielijke jeugdjaren heeft Jan Ligthart gehad. Door tegenslagen, die zijn vader in de handel ondervond, geraakte het gezin maat schappelijk naar beneden, maar zijn moeder, een domineesdochter, een sterke persoonlijkheid hield er het gezin bovenop. Te midden van de grootste zorgen wist zjj hare blijmoedigheid te bewaren, de immer zorgende, liefdevolle vrouw. Jan Ligthart heeft de liefde zijner moeder nooit vergeten en in zijn .Jeugdherinneringen", een van de betrekkelijk weinige nagelaten werken, zegt hijdoor het voorbeeld van zijn moeder de paedagoog te zijn geworden. Ook een gedicht van Jan Ligthart door spr. gelezen getuigt daarvan. Over „Jeugdherinneringen", zegt Ds.Brümmer dat daarin allerlei voorvallen en episodes uit zijn jeugdleven door Ligthart staan opgeteekend maar als de schrijver daar zegt, zijn vader en moeder veel verdriet te hebben aangedaan, dan moet men dat niet al te ernstig nemen. Ge voelige, nauwkeurige menschen, zooals Ligthart er een was, nemen eigen zonden en tekortko mingen zooveel zwaarder op als een doorsnee mensch. De uitspraak van zijn broer bij de begrafenis van Jan Ligthart, .dat deze absoluut moreel geleefd had", van'zijn moeder op haar sterfbed, toen Jan Ligthart door ziekte verhinderd was te komen, „Jan hoeft niet te komen, er is nooit wat tusschen ons geweest," ze bewijzen wel dat hij hoog stond in de achting der zijnen en dat verdiend heeft. Ds, Brümmer vertelt ons dan van Ligthart als kweekeling, van zijn liefde voor Rachel Maria Lion Cachet, een meisje van streng cal vinistische afkomst, dat het zooveel voeten in de aarde had, eer ze zijn vrouw mocht worden en van hoeveel beteekenis die liefhebbende echtgenoote in het leven van Jan Ligthart is geweest. Opgaan als ze deed in zijn belangen, was ze de goede genius van zijn leven. De spreker brengt dan Ligthart naar voren als de man van het zaakonderwijs, algemeen bekend door de bekende schoolboekjes, die door hem en zijn vriend Scheepstra het licht zagen. Van zijn aandeel in de redactie van „Oud en Nieuw", een paedagogisch tijdschrift, waar de bekende Heimans en Zernike mede-redac teuren waren, vertelt ons verder Ds. Brümmer, van de lans door hem voor de schoolvergade ringen gebroken en van „School en leven" onder redactie van Ligthart en Casimir. In dat blad, dat buiten partijen stond, ge voelde Jan Ligthart zich als gastheer en waarin hij graag iedere belangstellende aan het woord I et komen. In dat blad, zegt spr., heeft Ligthart veel geschreven. Daar werd in opgenomen een verklaring van zijn hand van het bekende werk van Fred. v. Eeden „De kleine Johannes", zijn „Jeugdherinnering" en „Naar Zweden", die later als boekwerk zijn uitgegeven, evenals zijn beide bundels over opvoeding. En dan deelt spr. vervolgens mede, dat er herhaaldelijk bezoekers tot de school in de Tullinghstraat werden toegelaten, wat Ligthart en de kinderen heel niet hinderde. Verder hoe daar ook een bezoek werd gebracht door mevr. Ellen Key, de bekende Zweedsche schrijfster, een vrouw met zeer vrije ideeën, die als betooverd was door de lessen van Ligthart en uitriep: „Ziehier mijn ideaal." Teekenend voor Ligthart noemde spr. ook weer zijn uitspraak, in antwoord daarop„Het mijne nog lang niet." Mevr. Ellen Key heeft niet gerust, voor Ligt hart een bezoek aan haar land, Zweden, had gebracht, om er lezingen te houden over het probleem „Opvoeding", een bezoek in 1914 nog eens herhaald, met dat aan Noorwegen. Ds. Brümmer deelt dan nog mee, hoe H. M. de Koningin hem, als een moeder, die met toewijding het belang zoekt voor haar kind, heeft opgezocht en aangezocht als adviseur bij de opvoeding van haar kind, prinses Juliana, welke taak door Ligthart werd aanvaard. Herhaaldelijk drukte Ds. Brümmer zijn spijt uit, niet over het onderwerp alles te kunnen zeggen in één avond. Onze plaatsruimte laat evenmin niet toe al het gesprokene weer te ge ven. Wij moeten ons beperken. De beide laatste levensjaren van Ligthart zijn voor hem zwaar geweest. Na zijn reis naar Noorwegen, die hepi veel inspanning heeft gekost, is hij niet meer dezelfde geworden. Een zekere somberheid en zwaarmoedigheid heeft zich van hem meester gemaakt. Zijn lichaamskrachten worden gesloopt en na een schijnbaar herstel komt het einde op 16 Febru ari 1916, als de zwakke man op een wandeling te Laag-Soeren, waar hij herhaaldelijk verblijf hield, door de stormwind in het water terecht komt. Uitvoerig deelt Ds. Brümmer allerlei mede, over het systeem van onderwijs van Jan Ligt- hait, over zijn zaakonderwijs, het onderricht in het volle leven. Spr. roemt Ligthart als de man van de ware vrijheid, als de opvoeder, die het goede naar voien brengt en het verkeerde doet bezinken. Bij hem was de zedelijke opvoeder de meerdere van de verstandelijke opvoeder. Straffen deed hij bij hooge uitzondering en dat moet ook zoo zijn, wil er kracht ten goede van straffen uitgaan. Na de pauze sprak Ds. Brümmer er over hoe hei oppervlakkige van het onderwijs, het kennen bij name, maar niet in wezen, in Ligthart een bestrijder had gevonden. Zijn zaakonderwijs, dat steunde op het volle leven, omvatte alle vakken tegelijk. Spr. toont dat in bizonderheden aan. Ook de godsdienstige gezindheid van Ligt hart wordt uitvoerig door Ds. Brümmer behan deld en met verschillende uitspraken van de paedagoog verduidelijkt. Hoe er leiding was in zijn leven en Godsvertrouwen, toont spr. aan de hand van feiten aan en liefde tot God en de menschen in de eerste plaats. Teekenende en kenschetsende voorbeelden en uitspraken, voert spr. daartoe aan. Spr. beveelt de lezing van „Jeugdherinnerin gen" en „Verspreide opstellen" van Jan Ligt hart ten zeerste aan. Van zijn z.g. bekeering d.i. dat Ligthart van vrijzinnig, orthodox gods dienstig zou zijn geworden, spr. meent, daarvan behoeft men niet veel ophef te maken. In het hart van Jan Ligthart behoefde daartoe niets te veranderen. Spr. gelooft dat er zoovelen zijn, die wij als ongeloovigen kennen, die geloo- vig zijn in het hart. Met dankzegging eindigt Ds. Brümmer. De avond werd gesloten door de voorz. de heer IJ. Brouwer, die ook het openingswoord sprak. Bij de aanvang ging Ds. Raabe voor in het gebed. Electriciteit. De voorloopige aanvraag-formulieren zijn uitgereikt en iedere ingezetene van onze ge meente, die zoo'n papiertje heeft thuisgekregen, kan zich nu verdiepen in de lectuur van het epistel. Wij zullen ons niet vermeten, om te doen of wij de technische termen, waaraan de toe lichting zoo rijk is, verstaan. Eerlijk gezegd waren wij na de lezing even wijs als toen wij daaraan begonnen en wij gelooven dat het meerendeel der ingezetenen in hetzelfde geval zal verkeeren. De vraag is echter„Wat kost ons het licht en „Wat krijgen wij voor ons geld Zijn wij goed ingelicht, dan beteekent een K.W.U. (kilowatt-uur), zooveel electriciteit als een metaaldraadlamp van 50 kaars in 20 uur noodig heeft. Zoo'n lamp van 50 kaars, zou dus, volgens het le voorbeeld van de toelichting, bij een instal latie met één lichtpunt, in 700 uren 35 K.W.U. noodig hebben en dan kosten f21.— en f 3.60 meterhuur is f24.60, Maar een gezin kan zeker lang niet daarmee per jaar volstaan. Over de maanden November, December en Januari b.v., gebruikt toch zeker ieder gezin kunstlicht van 's avonds 5 tot 10 uur, en een arbeidersgezin zeker ook nog wel van 's morgens 6 tot 8 uur, dat is 7 uur per dag over 92 dagen, is 92 maal 7 maal 50 is 32,200 en is zoodoende de 35 K.W.U. in de genoemde drie maanden zoo ongeveer ver bruikt. Matig berekend, zal het verbruik over de overige negen maanden ook nog wel zooveel bedragen, zoodat een woning met één lichtpunt zeker minstens 65 K.W.U., is f27,en f3,60 is f30,60 voor verlichting noodig zal hebben" Met de perceelen met meerdere lichtpunten zal het naar verhouding niet beter gesteld zijn. Wordt er in een woning, winkel of werkplaats met twee lichtpunten 100 K.W.U per jaar verbruikt, dan komt dat op een bedrag van f 42.— en f 3,60 meterhuur is f45,60. Bij zes lichtpunten bij een gebruik van 200 K.W.U., wij nemen de laagste prijs per K.W.U., komt het op een bedrag van f84,— en f4,80 meterhuur is f88,80. Wij hebben zooals gezegd, hierbij de laagste prijs per M.W.U. berekend. Echter, wanneer men electrisch licht laataanleggen, dan wil men dat liefst door het geheele gebouw zien aan gelegd, in woonkamers, gang, keuken, slaap kamers, enz. Heeft men dan in een jaar 110 K.W.U. verbruikt, dan heeft men in dat geval voor b.v. 1100 branduren voor twee lampen van 50 kaars, te betalen f 66,— en f 4,80 meter huur is f70,80, of ruim 3 cents pér uur voor een 50 kaars-licht, leder kan nu zoo ongeveer oordeelen over de prijs. Dat is dus in orde. Anders is het met lichtvoorziening zelf; dat is niet in orde. Wij krijgen 'snachts geen licht. Dat is niet in de haak. Licht moet tijdens de nacht steeds ter beschikking zijn. Wanneer wij ons aan een voorspelling zouden wagen, zou het deze zijn „Van den Burg zullen weinig aanvragen op deze voorwaarden inko men en van daarbuiten een nog geringer aan tal." Melkveehoudersbond L. T. B. De vergadering van de afdeeling Melk veehouders van de L. T. B. Woensdag avond in hotel „de Zwaan" gehouden, werd door 11 leden bijgewoond. üe bijeenkomst werd door de voorzitter, de heer Jb. Hoogenbosch geopend, waarna de secretaris, de heer J. Jonk, de notulen las. Naar aanleiding dezer notulen, deelde de secretaris mede, dat aan het besluit, dat in de vorige vergadering was genomen, om ]/9 cent per liter in te houden, om de kosten te helpen bestrijden van de melk- strijd te Helder, de haud werd gehouden, en dat het geïnde aan de heer Mantje werd afgedragen. Uit de rekening van de penningmeester, de heer C. Hio, bleek dat de ontvangsten over 1922 hadden bedragen f 81, de uitgaveD f 71,20 Alzoo batig saldo f 9,80 Medegedeeld werd dat men met de inning der contributie een jaar achter was; dat een lid geweigerd had zijn contributie (f 8,-) te betalen en dat nog f 11,— te innen was. Besloten werd dit jaar de contributie weder vast te stellen op één gulden per koe. Aan de orde was nu; „voorstel liqui datie centrale", 't Bestuur stelde voor, mee te gaan met het besluit van de Bond van Melkveehouders, om als de tijd gun stig was, tot verkoop van de inventaris van de mei keen trale te den Burg over te gaan. Van de opbrengst van de verkoop zou dan een gedeelte der schuld aan de Boerenleenbank kunnen worden afgelost. De heer J. Kager deelde mede. dat de geheele inventaris zich thans op zijn boer derij bevindt en voor belanghebbenden was te zien. Spr. deelde mede, dat verschillende personen reeds op machines, tobben, bus sen en handkar hadden geboden. Besloten werd aan het bestuur, dat thans uit drie personen bestaat, twee leden toe te voegen. Tijdens de bestuursver kiezing gaven zich nog enkele personen als lid op, Bij de rondvraag werden nog enkele zaken van huishoudelijke aard besproken, waarop de vergadering werd gesloten. Kostelooze vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Dinsdag, 27 Februari a. s. middags 12 uur in de o.l. school te den Burg; des nam. 3'/»4 uur in de o 1. school te Zuid-Eierland des narn. 4 uur in de o.l. school te de Waal op Woensdag, 28 Februari a.s. van des mid dags 12 tot des nam. 1 uur ten huize van den geneesheer te de Cocksdorp des nam. 3 uur in de o.l. school te Oude- schild op Donderdag, 1 Maart a.s, des nam. 4 uur in de o 1. school te Oosterend op Vrijdag, 2 Maart a.s. nam. 34 uur in de o.l. school te Midden-Eierland des nam. 4 uur in de o. 1. school te den Hoorn op Zaterdag 3 Maart a.s. des nam. 3 uur in de o.l. school te de Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, moeten trouwboekjes, waarin namen van belanghebben den vermeld zijn, worden meegebracht. Texel, 14 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYS1NG DAMSTE. INRICHTINGEN, welke govaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van T. Buijs te don Burg, om vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats voor benzine op het perceel liggende aan den Henneboetsweg kadastraal bekend in Sectie E, No. 1356 Op Dinsdag den 27 Februari 1923, dos middags te 12 uren zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, dieniet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeliDg toe te lichten. Texel, den 13 Febr. 1923. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. DE WERKELIJKE OORZAAK 119 VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN. Rheumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rug pijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wan den der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuur- kristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pjjn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in de rug spieren spit, enz. Zoodra gjj rheumatische pijnen bespeurt - een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug - of gij last krijgt van urinekwalen is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheu matiek, ischias, zenuwpijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroor zaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per doos. 36 Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die bij de ziekte en het overlijden van onze geliefde Echtgenoote en Moeder hunne belangstelling hebben betoojid en vooral aan Ds. de Maar voor zijn troostwoorden tot ons gesproken, aan Zuster Meijer voor haar liefderijken hulp, aan dragers en kleedoplegsters, voor de laatste eer, aan de overledene bewezen. M. SIKKELEE en Kinderen. Oudeschild, Texel, 16-2-'23. Personen beneden 16 jaar geen toegang. op Dinsdag 20 Februari a.s., in Hotel Texel te 8 uur precies. Spreker Voordrachtkunstenaar. Amsterdam. Entrée voor NIET-leden f 0,50 per persoon Verboden te rooken. OnderwerpDe Godzoeker. Het Bestuur zal op Zaterdag 17 Februari 's avonds 8 uur in het lokaal van W. DUINKER, Namens het Bestuur, B. WEERSMA, Voorzitter. K. KOS, Scecretaris. De lessen kunnen, tengevolge van stag natie in den dienst Texel—Helder, deze week maar worden in de volgende week inge-1 haald. De nieuwe cursus begint in verband j daarmee een week later, dus 2 Maart a.s. DE DIRECTRICE. zal op Donderdag 22 Februari 1923, voor middags half twaalf, in het hotel „de Lin deboom" te den Burg op Texel, ten ver zoeke van de Coöp. Hengstenassociatie Eijerland, wegens familieteelt publiek verkoopen de meermalen bekroonde koudbloed voshengst Inlichtingen bij den voorzitter van ge noemde Vereeniging, den heer C.J. Geense, Polder Eijerland op Texel. te Texel, zal op Dinsdag 27 Februari 1923, des avonds 7 uur in het logement „het Wapen van Amsterdam" te Oosterend A. ten verzoeke van den heer Joh. Ko ning Sz., voor den tijd van 3 jaar 0 77 60 hooiland Sietekoog 1 13 70 weiland Krapvoet 1 28 80 id. Dijkmanskoog 0 67 80 id. Zandkoog en B. ten verzoeke van de erven Jan Brouwer Klz. publiek verkoopen te Oost op Texel, kad. sectie B. no. 1335, groot 2 aren 50 centiaren.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2