Tuinbouwvereeniging Texel L \\Z IN G van den heer v. SPEREN, Binnenland. iiemen#d nieuws INGEZONDEN STUKKEN, over de moderne Pluimveeteelt in Hotel „de Lindeboom" op HEDEN, 1 van de haven tegen 1 Januari 1924 kunnen plaats hebben. B en W zijn van oordeel, dat de vernieuwing van dat gedeelte wel een jaar zou kunnen wor den uitgesteld, de verzakking is wel tijdelijk zoodanig te verbeteren. In verband met een en ander stellen Ben W voor, hen te machtigen, aan de heer Commissa ris der Koningin te berichten, dat de ver nieuwing de raad wel gewenscht. doch niet noodzakelijk voorkomt en met het oog op de gemeentefinanciën niet gemotiveerd, en verder dat men tegen de uitvoering geen bezwaar zal hebben, wanneer het aandeel in de kosten voor de gemeente op 10 pCt. wordt gesteld. Is demping van een strook van 8 meter met het oog op de veiligheid van verkeer niet te veel? vraagt de heer Vlaming, en zal een zoo danige strook gedempt kunnen worden zonder bezwaar voor de haven zelf, met het oog èn op veiligheid èn op bergruimte? Waarom is de haven nog niet door het Rijk overgenomen en in welk stadium zijn de plan nen tot stichting van een binnenhaven vraagt de heer Keesom. Spr. zou in overweging willen geven, de haven te doen maken door werkeloozenin de winter zou dat productief werk kunnen opleveren. De voorz. zegt, na de aanbieding, van de plannen nooit meer gehoord te hebben, waarop de heer Dijt de vraagstelt: Is ons wel een plan beloofd Spr. betwijfelt dat, waarop de voorz. een onderzoek daarnaar toezegt. Verbreeding van de loskade, ten koste van de havenruimte, zegt de heer Boon, zal geen nadeelige gevolgen hebben voor de haven en de voorz. bevestigt dat. Reeds geruimen tijd zijn de plannen hangende en de havenmeester daarin gehoord, zegt de voorz., heeft daartegen nooit eenige bedenking gemaakt. Van onze kant, vervolgt spr. is alles voor overdracht aan het Rijk gereed, maar al was de haven overgedra gen, dan had de gemeente toch ongetwijfeld in deze kosten bij te dragen. Het voorstel B en W spreekt, zegt de heer de Graaf van „gewer.scht, doch niet noodzakelijk", is „gewenscht" wel de juiste term De voorz. meent van wel. Nadat de heer de Graaf nog zijn instemming met het idee van de heer Keesom, inzake de binnenhaven, heeft betuigd, wordt het voorstel B en W zonder stemming aangenomen. 8. Aanurage uan A. de Ridder om een uoorschot ter bekoming uan een plaatsje ingeuolge de Landarbeidersujet. Door B en W wordt voorgesteld de aanvrage om f2250,— voor aankoop van het plaatsje, eigendom van Jacob Engel, groot 2,02,09 H.A. in te willigen en het voorschot bij de Regeering aan te vragen. De aanvrager voldoet aan alle eischen bij de wet gesteld en de koopsom f2500,— komt B en W niet te hoog voor. Ik zal ook nu voor toestaan van het voorschot stemmen, zegt de heer de Graaf, maar ik doe het niet zoo gerust als de vorige keer toen de arbeider G. Jansen de aanvrage deed. Is het niet wat stuitend voor die persoon vraagt de heer Beumkes. Weineen, zegt de voorz. de gevraagde koopsom is, niettegen staande er aan het plaatsje een en ander ver beterd is, f 1000,— minder. De heer Vlaming is van gevoelen, met gerustheid te kunnen voorstemmen, nog deze zomer is door een par ticulier voor het plaatsje het thans gevraagde bedrag geboden. Op de uitlating van de lieer de Graaf komt de heer de Vries terug, in ant woord waarop deze verklaart, dat Jansen meer kapitaalkrachtig was dan de tegenwoordige aanvrager. Iets persoonlijks heeft spr. niet bedoeld. Waar de heer de Graaf spreekt dat de strop voor de gemeente bij Jansen niet grooter was, merkt de voorz. op, dat de koop som een factor van groote beteekenis is. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voor stel B en W aangenomen. 9. Verharding uan den eersten Diuarsiueg in het Noorden. Waar meermalen in de Raad stemmen zijn opgegaan tot beharding van genoemde weg, die weg als polderweg van weinig belang is, doch als verbindingsweg jOosterend—Eierland van meer beteekenis is, stellen B en W voor, het bedrag der kosten van beharding, in totaal geraamd op f 1500,— als subsidie aan het Waterschap „de 30 polders" toe te kennen. Misschien is dat bedrag nog iets lager te ramen, wanneer particulieren bereid worden bevonden gratis het materiaal of een gedeelte daarvan te vervoeren. De heer de Graaf juicht de beharding toe maar vreest dat het gratis vervoer weinig zaj beteekenen; wat door de voorz. wordt bevestigd Bij acclamatie wordt het voorstel aangenomen" 10. Vaststelling tarief electriciteitsbedrijf Zonder stemming en zonder discussie, wor den de tarieven overeenkomstig het voorstel B en W vastgesteld. Met ingang 1 April gaan de nieuwe tarieven in. Alsdan zal worden berekend 75 cents per kaars en per jaar, met de volgende uitzonde ringenvoor hotels, waarbij ook de woning is aangesloten, worden de eerste 100 kaarsen ad 75 cents berekend, meerdere ad 40 cents, ver- eenigingsgebouwen en daarmede gelijk gestelde lokaliteiten, voor de eerste 50 kaarsen 75'cents, meerdere 50 cents. Voor werkplaatsen, waar niet gedurende het grootste gedeelte van de avond en in de ochtenduren licht wordt ge bruikt f 0,25 per kaars. Straatverlichting te den Burg wordt gesteld op een bedrag van f 900,— per jaar, terwijl bij gebruik van andere dan heel-watt lampen, niet per kaars, doch per watt zal worden be rekend. 11. Financieele regelingen dienst 1922. Goedgekeurd zooals door B en W ingediend. Vóór tot de rondvraag wordt overgegaan, deelt de voorz. mede, dat het met de subsidie voor verbreeding Koogerweg, zal spaak loopen. Een subsidie van 25 pCt. in de arbeidsloonen was door de provincie toegestaan, mits door het Rijk eenzelfde bedrag zou worden toege zegd en nu komt van Rijkswege het bericht, dat 10 pCt. in genoemde kosten zal worden verleend, mits niet meer dan 20 cents per uur aan de arbeiders zal worden uitbetaald. Door de gemeente is 30 cents uitbetaald, in navolging van Staatsboschbeheer; op de subsidie kan dus geen aanspraak worden gemaakt. Het van gemeentewege beschikbaar gestelde bedrag is thans besteed, doch de verbreeding bij Buitenheim, Strooppot, enz. is nog niet uit gevoerd. Wil misschien de Raad B en W mach tigen nog tot gemelde verbeteringen over te gaan, wanneer zij dat noodlg achten vraagt de voorzitter. Na eenige discussie wordt de gevraagde machtiging bij acclamatie verleend. Rondvraag. Zijn de aangeslotenen bij hetelectrisch bedrijf thans vrij of moeten zij zich nu opnieuw ver binden vraagt de heer de Graaf. Ze zijn vol komen vrij, antwoordt de voorzitter. De heer Kikkert levert critiek op het beleid van het Dag. Bestuur inzake het uittrekken van de spuit bij brand. Betreffende de brand, met name genoemd, bij Kikkert in het Noorden, antwoordt de heer Bakker, die destijds waarnemend-burgemeester was, er onmiddellijk, toen het bekend was, per auto heen te zijn geweest en er bij zijn aankomst reeds niets meer te redden was. Wat aangaat het uittrekken naar een brand te de Cocksdorp, met de motorspuit met één paard bespannen, geeft de voorz. toe, dat ver keerd is geweest. Spr. vindt echter de aanval in openbare zitting niet aangenaam. De wenschelijkheid van een opslag voor zand te Oudeschild, om bij gladheid der straten te kunnen gebruiken wordt door de heer Hemel rijk bepleit. Plaatsing van lichten op de dijk bij Oost ten dienste van de vaart door het z.g. Geultje bepleit de heer Vlaming. De voorz. deelt in antwoord hierop mee, dat alles klaar Woensdagavond half acht. Toegang vrij, ook voor niet-leden. is voor één licht, dat zal worden geplaatst zoodra de vorst uit de grond is. Die mededeeling wordt met genoegen door de heer Vlaming vernomen, die op een tweede licht blijft aan dringen. Over het optreden van de schooljeugd te Oosterend bij begrafenis, klaagt de heer de Vries, die mede zijn verwondering uitspreekt, dat de verbetering bij de oprit aan de haven anders is uitgevoerd dan door hem is voorgesteld. De voorz. antwoordt, dat die verbetering ver moedelijk door Rijkswaterstaat is aangebracht. Het bekende verzoek van de Kamer van Koop handel betreffende algemeene betaling in de kosten van watersnood in de provincie Noord holland, woidt door de heer Keesom in bespre king gebracht. De voorz. meent, dat de P.H. Polder wel eens van provinciale gelden heeft genoten ten behoeve van de zeewering, terwijl de heer Boon zegt te veronderstellen, dat de provincie ook zou bijspringen als Texel eens een ramp trof. Over het door de heer Kikkert genoemde geval van brand geeft nog de heer de Graaf eenige toelichting, die tevens informeert hoever de verplichtingen gaan van iemand, die de hulp van de brandspuit heeft ingeroepen. De voorz. antwoordt, dat de brandmeester bij brand wel wat te bevelen heeft, maar daarna niet veel. Sluiting. TEXEL, 27 Februari 1928, H. M. van Landbouw. Slechts 10 personen hadden Maandag avond aan de oproep gehoor gegeven, en waren tegenwoordig in hotel de Lindeboom toen de voorzde heer Keesom, de vergade' ring opende. De notulen gelezen door de secretaris, de heer R. A. Keijser, worden onveranderd vastgesteld. Mededeeling en voorlezing van verschil lende ingekomen stukken volgt, o.a. het bekende schrijven van de Kamer van Koop handel betreffende de twaalf millioen gul den kosten van de watersnood 1917, zoo mede een schrijven van de afdeellng Gouda, of de afd. Texel misschien één of meer prijzen zou willen beschikbaar stellen voor de dit jaar te Gouda te houden tentoonstel ling. Betreffende het verzoek van de Kamer van Koophandel om adhaesie te betuigen met het adres aan Ged. Staten om de ge noemde 12 millioen gulden over de geheele provincie om te slaan en niet over Noord holland boven het IJ alleen, deelt de voorz. mede, dat het bestuur aanvankelijk had besloten het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Nader was de voorz. in de Raadsvergade ring geblekeD, dat men beter deed de beslis sing aan te houden, om indien gewenscht, later, in aansluiting met andere vereenigin- gen en hetgemeentebestuur, actie te kunnen voeren om Texel buiten de omslag te houden Sommige aanwezigen geven te kennen, dat de vergoeding voor dijkverbetering van de P.H. Polder door de provincie verstrekt, hun inziens niets met watersnood gemeen heeft. Tot aanhouding van het verzoek wordt besloten. Bij stemming wordt daarna besloten een bedrag van f 15 beschikbaar te stellen, voor een verguld zilveren medaille voor de rubriek „wolvee Texelsch ras" voor de ten toonstelling te Go uda. De rekening over 1922 sluitende met een kassaldo van f528.66. wordt door de pen ningmeester de heer J. Keijser Augz. over gelegd. Aandeel in de kosten van de fok- veedag heeft voor de afdeeling f 18,79 bedra gen. Na onderzoek wordt de rekening op advies van de commissie goedgekeurd. Nog wordt medegedeeld, dat de afdeeling thans 150 leden telt. Betreffende het al of niet houden van een afdeelingstentoonstelling, geeft de voorz. als zijn meening te kennen, dat, in verband met de zeker overal te "houden volksfeesten bij gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, niet gewenscht is, dit jaar een tentoonstelling als genoemd te houden. Besloten wordt tot het houden van een fokveedag, die naar de voorz later meedeelt, waarschijnlijk op Woensdag 22 Augustus zal plaats hebben. Sluiting. Naar wij vernemen werd in de na afloop gehouden bestuursvergadering, de heer Jb. Keijser Sz. met algemeene stemmen tot vice-voorzitter benoemd. Z. V. S.-O. V. V. I. 0-2. Voor een vrij talrijk publiek werd Zondag de eerste van de serie-wedstrijden gespeeld, tusschen Z V S en O V V. Het begin is eenigszins zenuwachtig en de strijd gaat vrijwel gelijk op O V V werkt zich echter spoedig los en zet van Wamel aan het werk, die zijn doel op schitterende wijze verdedigt. OVV is in deze periode in de meerderheid, voorhoede en halflinie sluiten goed. Bij Z V S is er van eenig verband geen sprake. Rust treedt in met2-0 voor OVV. Na de rust heeft Z V S de opstelling gewyzigd, van Wamel gaat voorspelen, Bruin in doel en Lippits in de achterhoede. Deze opstelling was de juiste, daar Z V S nu geregeld in de meerderheid is, doch Fortuna is niet met de Zeemenschen goede schoten gaan juist naast of over en wanneer de heer Ran einde blaast, heeft OVV zeer goedkoop gewonnen. Een gelijk spel had beter de verhouding weer gegeven. De Zeemenschen hebben bij den baard van Neptunus gezworen, dat zij de nederlaag zullen wreken. Naar wjj vernemen, is Da. F. W. J. Btilmmer te den Hoorn beroepen bij de Ned. Hervormde Gemeente te Dordrecht. De Cocksdorp, 25 Febr. Voetbalwedstrijd Texel II CVC I. Texel II was nog al sterk opgekomen, alsof het een competitie-wedstrijd gold. Wij zagen o. a. Ran, Bakker en Koorn in de gelederen. Texel is natuurlijk voortdurend in het offensief, doch de achterhoede van CVC weet zich vrij lang staande te houden. Eindelijk weet Ran bij een schermutseling voor het doel met een harden schuiver Texel de leiding te bezorgen. Voor de rust maakt Texel nog eenmaal een punt. Na hervatting vrijwel hetzelfde spel een enkele doorbraak van CVC levert voor Bakker geen gevaar op. Het einde komt met 5—0 voor Texel. Hiermede heeft Texel gewonnen, doch CVC een eervolle nederlaag bevochten. Verschrikkelijke toestanden. Id de nabij beid van Hoogeveen is dezen zomer 'n huisgezin in een koeschuurtje getrokken. De moeder heeft dezer dagen aan het 16e kind het levenslicht geschon ken. Het gezin woont slechts in éèa ruimte. Ter beschutting voor de koude is een kleed voor den ingang der schuur gespannen. Ontginning met stadswerkloozen. Dezer dagen is door de provincie Utrecht op de Willem Arntzhoeve te Den Dolder een begin gemaakt met de ontginning van woeste gronden met werkloozen uit de stad Utrecht. Ruim honderd werkloozen zijn thaDS te werk gesteld, welk aantal nog tot ongeveer tweehonderd zal worden uit gebreid. De plannen tot ontginning zijn opge maakt door de Nederlandsche Heidemaat^ schappij te Arnhem, onder wier leiding de werkzaamheden ook worden uitge voerd. Waarom vrouwen zich graag mooi kleeclen. Bij de behandeling voor het High Court van een proces over een modiste rekening, welke een eebgenoot weigerde te betalen voor zijn vrouw, die volgens hem de best gekleede vrouw van Londen wilde zijn, stelde de rechter aan den raadsman van den echtgenoot de vraag of vrouwen zich mooi kLeden om da mannen of om de vrouwen te behagen. Onder gelach antwoordde de raadsman, dat hij geloifde, dat vrouwen zich mooi kleeden om andere vrouwen te ergeren, Em waardevolle koffe Dinsdag zijn in het Venduhuis der Notarissen te Utrecht, verscbillehde goe- deren verkocht, welke in treinen of gar derobes van de Staatsspoorwegen waren achtergebleven. Onder de voorwerpen was ook een koffer, een doodgewone koffer, die niet uit de garderobe was teruggehaald. De iDhoud bestond echter voornamelijk uit vreemde postzegels, inzonderheid Chineesche en Siameesche', Door een van de aanwezigen werd niet minder dan f 900 besteed, om dezen koffer in zijn bezit te krijgen. U.D, Eenige huismoeders te Oudkarspel kochten bij een handelaar in de omgeving kaas. Bij het doorsnijden bleek deze... hol te zijn en opgevuld met allerlei rom mei Natuurlijk komen politie en justitie een woordje meespreken. Veel liefhebsters. Er schijnt aan vrouwelijk dieqsperso- neel in ons land geen gebrek te zijn, Te Haarlem kwam een dienstbode zie aanbieden voor een betrekking van huis houdster en moest toen vernemen, dal zij de 48ste was, die zich kwam aan- melden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redacteur. Vergun ook mij eens een plaatsje in u» blad. Het heeft m(j al meermalen getroffen, da er in de groote steden van ons land zoo veel gedaan wordt in het belang dei dierenbescherming. Of het daarin ligt, dat ik zelf zooveel met dieren omga, dal mü dit zoo ter harte gaat, weet ik niet dit weet ik wel, dat ik mij soms bitter erger, wanneer ik zelfs in de onmiddellijk! nabijheid van den Burg beesten zie loopen die door verhongering tot den marteldooi gedoemd zijn. Zou daarin van overheidswege dan Die! ingegrepen mogen worden Moet dit allea met leede oogen altijd maar weer wordet aangezien Ik vind dit werkelijk schreien* waard. Maar nog iets. Het is nog niet zoo lang geleden gebeurd, dat wij een poen beel lief op straat zagen spelen. Heel natuurlijk zult ge zeggen, ja, maar opeet gegeven moment komt daar een bloed dorstige hond aan, en springt op dit beestje en., by t baar zoo dat het eenige oogen blikken daarna sterft. Nog niet alles. Gepas «eerde week komt er ongeveer 10 urn 's avonds een beer by mij voorbij, met eet geliefkoosd klein hoDdje van hem aan eet kettingtje. Zonder kwaad te doen vermoe den komt daar weer een losloopende bloed hond, neemt dit arme beestje in zijn bek en bijt hem zonder los te willen laten, zelfi niet, terwijl die heer zijn dikken ebben stok op die bloedbond stukslaat, en wel met dit gevolg, dat bet arme beestje ni twee dagen te hebben geleden is gestorven, tot groote spijt van den eigenaar. Is dit soms hier de dierenbescherming Ik zou de eigenaar van die bloedhond wel eeus willen vragen, of h ij soms ntet weet dat ook z ij n bond volgens verorde- Ding Diet los mag loopen. En dan zou ik de overheid van d gemeente zeer dringend willen verzoeken, laat het eer het soms te laat is, voor zulke bloeddorstige dieren een verplichting zijn, dat ze ten allen tjjde gemuilkorfd rond loopen, dan alleen zijn ook de boeren eerdaags gewaarborgd, dat ze zoo nu en dan hun kleine lammetjes niet verscheurd in de weide vinden of mogelijk nog veel erger. U Mijnheer de Redacteur hiervoor mijn opr chten dank. Een abonné. Woensdag 28 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Zuid-Eierland, 's av. kwart voor 8 ds. Schellenberg. Donderdag 29 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümiher. Zondag 4 Maart 1923. HERVORA1DE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Briimmer. Oudeschild, n.m. half 3 ds. v. 't Hooft. Oosterend, Cocksdorp, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, geen dienst

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2