N°. 3686, Zaterdag 3 Maart 1923; 36"" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spttr- en Bootdienst. HARTEN VROUW. Binnenland» lil S3 FEUILLETON. LIFEBUOY DU fclai verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN en A» VERTENTIEN worde» aangenomen bQ de üitg. Fjmma L AN9EVIL1 »S ROOIJ, Parkitraai, 3ob« or Terg* Licht op Post- en telegraafkantoor den Burg geopend. Dienstregeling 8 October 1922. Waarom Uwe gelaatskleur veronachtzaamd, terwijl U heden met het gebruik van kunt beginnen? i,r. ./w»«ww«*r TEXELSCHE COURANT. AbtnnementMpri)* pgr 3 maanag*. ooi den Burg 50 Cta. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verheoglng der porto's. Losse nummers 3 cent. Pritji dar !ïdv«r<«aWa,| Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. V- POSTCHEQUE- en GIRODIENSTJNo. 652. Van Zaterdag 3 Maart tot en met Vrij dag 9 Maart. Toor rijwielen 6,15 uur, voor rQtulgen 6.45 uur HOOGWATER reede van Texel. Donderdag Vrlfdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Maart v.m. 7,24 8,10 8.52 9,32 10,13 10,57 11,42 Des namiddags Is bet ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. S tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen Ivoor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken ]Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwltantien, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur .Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrakuren van da Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 7,45vm. 11 vm. 2.40nm. Helder 9,15 12,—midd. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 vm. 3,15nm. van Helder: 8,45 4,15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,32§ 9.04 M9+ 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10.04S 12,10 12,41 3.23 2.03ft <-39 3,52" 5.59 4,17§ 6,41 7.20 9.29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 933 11.2» 12,28§ 2,44 3.U 6,16 5 52§ 8,04 8 54 10.49 lülf 12.59 Niet op Zon- en feestdagen T Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Novelle van HELLMUTH MIELKE. Nadruk verboden. 7.) ,0ch, praat me daar toch niet van rolde het uit Tine's mond. „Je weet tochsamen uit, samen thuis 1" En terwijl zij haar nicht by den arm nam fluisterde zij haar lachend eenige woorden in het oor. „Kleine vleister waarachtig, je speelt ook dat weer klaar," zei TiJli, terwyi een glimlach haar gelaat verhelderde en toen voegde ze er half zuchtend aan toe„ik zal je werkeiyk onder mijn voogdy moeten stellen." Des ondanks stemde ze erin toe by den volgendeD dans het was weer een wals Alsens arm aan te nemen. Zij danste zooals haar geheele wezen was, met een trotsehe deftigheid die zich onwillekeurig aan Alsen meedeelde; terwyi zij door de zaal zweefden, moest hy bekennen, dat geen barones daarby meer fijnheid en waar digheid aan den dag kon leggen als dit merkwaardige meisje, wier terughoudende beminnelijkheid hem evenzeer betooverde als de bekoorlykheid van haar gestalte. Het zou hem als een misdaad zijn voor gekomen haar wat dichter naar zich toe Wat iedere maand te doen geeft. (Ie helft Maart). Nadruk verboden. Maart heet Lentemaand, hetgeen niet zeggen wil, dat zij altoos lieflijk is. Het tegendeel is vaak het geval, ook al volgt zij als van ouds de traditie om negen zomersche dagen te leveren. .Kom ik door Maartje, dan leef ik nog een jaartje", zegt de oude van dagen of zwakke van gestel. Maart blijft echter de maand, dat alle werkzaamheden buiten, in den hof, op den akker en in .de weide worden hervat. Men zaait Maartsche gerst, zomer- rogge en haver, wortelzaad onder de rogge, klaver voor groenvoer en hooigewassen, of wel andere halmgewassen voor groenvoer; men poot vroege aardappels. Maartegerst, een 4-rijig wintergerstras, kan thans nog gezaaid worden, het gewas zal wat later dan bij vroegere zaaifng rijp zijn. De streepenziekte veroorzaakt soms wel schade aan de gerst, ais voorbehoedmiddel is zeer aanbevelens waardig een behandeling van het zaad met kopervitriool, als bij zaaitarwe wordt toege past. Mansholt's gerst II kan voor Maartegerst worden aanbevolen. Per hectare gebrulke men 1tot 2 H.L. zaaizaad. Van Von Lochow's Petkuser zomerrogge, Welke de oude landrassen te boven gaat, zaait men uit 120—130 K.G. per H.A.vroeg zaaien is gewenscht. Men schafte om de 2, 3 jaar wat nieuw zaaizaad aan van elders, van een vereenlging tot verbetering van zaaizaad, of een vertrouwd kweeker-han- delaar. Men kan enter Petkuser of origineele koopen; de eerste geeft soms nog beter oogsten dan de origineele P. Haver zaait men, indien het ploegen vóór den winter is geschied en de gesteldheid van den akker het toelaat, ook in deze maand. Als regel geve men behalve op zeer vruchtbare gronden ook Chili bij het zaaien. De rijkslandbouwconsulent voor Lim burg, de heer De Gier, geeft terecht als recept voor de haverteelt: „Vroeg zaaien, chili en rijenteelt I" Geef nu, op uw akker en in den tuin, als kalibemesting bij aardappelen, erwten en boonen, en ook in den boomgaard patent kali 400 tot 800 K.G. per H.A.geen 40 pet. kalibemestingszout, hiervoor is de tijd voorbij; aanwending van dit zout geeft minder'smake- lijke eetaardappels en minder zetmeelrijke fabrieksaardappels. 't Wordt nu tijd om uw bloemen te ver potten zet de planten, welke in kleine potjes staan in grootere, begiet de aarde eerst goed, opdat de kluit om de worteltjes blijve. Na het verpotten moeten de plantjes weer onder glas worden gebracht, niet te ver van het glas, anders schieten zij te hoog op. Het stekken van planten in een bak doet men in Maart, na den bak door ruigen paardemest te hebben ver warmd. In deze maand kunnen ook de voor- jaarsperken voorzien worden van planten (ver- geet-mij-nietjes), welke in Augustus of Sept. gezaaid zijn. Ontdek geleidelijk, dus niet in een keer, uw bolgewassen van het blad. Leg nu zonder schroom uw doperwtenmaak met den schoffel gleufjes van 3 d 4 c.M. diep en leg daarin de erwten op 2 d 3 cM. afstand. Tegelijk met de vroege, kunt gij de latere soorten, de volgers, leggen. Ook capucijners en peulen knnnen nu in den grond. Tuin- boonen kunnen direct op de plaats gepoot te trekken en toch was het hem heel wat waard geweest, als hy slechts voor een heel klein oogenblikje haar hart aan zijn borst had voelen kloppen „Ik dank u zeer!" zeide ze diep adem halend, met een korte, trotsehe buiging van haar hoofd Slechts al te snel was voor Alsen deze dans ten einde. „En nu moeten wij gaan Alsen trachtte hen te bewegen, in den tuin een verfrissching te gebruiken, doch ditmaal ontmoette hy krachtige tegenspraak; zelfs Tine weigerde. Dus wilt u nu reeds naar huis, dames vroeg hij spy tig. „Het is ten hoogsten tijd het is al bijna avond." „Houdt uw Oom zich dan zoo stipt aan den tyd?" „Oom en ook Tantemerkte Tini op, met een schelmsche uitdrukking op haar gelaat. „Het zijn maar eenvoudige burger- menschen, die nog met de kippen op stok gaan. «Hier in Berlyn? Dat kan ik haast niet gelooven, juffrouw Tine." „Toch waar, wij staan juist onder zeer strenge tucht." „Maar als u de heele week gewerkt hebt, dan zal men u toch den Zondag wel als ontspanning gunnen." „Zoo hard werken wij heusch niet," meen de Tilli, terwyl Tine luidkeels begon te lachen. worden, of thans ultgeplant; In het laatste geval zijn ze iets vroeger eetbaar. Men korte de wortels wat in en plante ze niet te dicht op elkaar, in dit geval zouden ze spichtig opgroeien en lang niet zooveel boonen leveren. Bloemkool kan nu uit den bak in den kouden grond worden overgebracht: 1V® voet van elkaar. Goed gieten na het planten I Ook in den zomer en dan tevens gieren met gier van ouden koemest. Ook zijn ze dankbaar voor kalkpuin, dat een goed middel is tegen den worm, die vaak aan den wortel knaagt. Zie eens in uw wortelbak, of er al verplantbare slaplanten tusschen staande soort broeigeel is in den regel thans goed om te worden ver plant: zet de planten in goed bemesten grond op onderiingen afstand van een voet. TEXEL, 2 Maart 1928. Pluimveeteelt. De opkomst van belanghebbenden op Woensdagavond in hotel de Lindeboom viel te roemen. De voorz. van de Tuinbouw- vereeniging, de heer N. Duinker, sprak zijn tevredenheid er over uit, toen bij allen welkom heette, in het bizon der de spreker van de avond, de heer van Asperen, Rijks- pluimveeconsulent, aan wie hy daarbij het woord verleende De heer van Asperen ving aan met een terugblik op de oorlogsjaren en de gevolgen die daaruit voor de verschillende bedryven waren voortgevloeid Spr. herinnert er aan, hoe de geheele pluimveestapel onder de oorlogsomstandigheden dreigde onder te gaan en hoe de omstandigheden zich sedert zoo gewyzigd te hebben, dat het pluim- veebedrijf thans als een zeer loonend be- dryf kan worden aangemerkt. De groote advertentiën van fabrieken van pluimvee- voedingsartikelen, de uitbreiding van die fabrieken, de diverse tentoonstellingen van pluimvee, enz. zyn voor sprekerevenzooveel bewijzen. Spr. geeft daarvan bovendien verschillende cyfers ten beste.Een los- loopende kip op een boerdery gébruikt per jaar zoo ongeveer 40 K.G. graan, gerekend tegen 12 cents per kilo, kosten f4 80, ter wijl diezelfde kip dooreengerekend 100 eieren legt, die vorig jaar gemiddeld 1 OVa cent opbrachten of f10 50. De bruto-winst was dus vorig jaar van een boerenkip plm. f5,70. Waar van is af te trekken voor waardeverlies fl blijft zuiver over f 4.70 per kip. Het aantal kippen by de boeren gehouden kan over ons land veilig op 5 millioen geschat worden en de winst door de kippen aangebracht zoodoende op 25 millioen gulden. Maar zegt spr. er is veel meer uit te halen, by betere huisvesting en meer ratio- neele voeding. Het gemiddeld aantal eieren is gemakkelyk op te voeren tot 140. De „Des te beter dan kan ik ook in d6 week op een gelegenheid rekenen, u beiden terug te zien." „Ons terugzien? Nooit I" verklaarde Tilli, byna verschrikt over dc stoutmoedigheid van deze uitnoodiging. „Wat denkt u mynheer - „Alsen is myn naam, juffrouw Tilli vulde hij overmoedig aan. „Het zou zoo mooi zijn, als wy onze kennismaking niet voor een enkelen Zondagmiddag hadden aangeknoopt Ik zal waarscbynlijk voor goed in Berlijn blijven." „Dus bent u werkelijk niet hier woon achtig „Neen ik ben gisteren uit de provincie hier aangekomen „En als ik vragen mag,„ vorschte Tilli verder uit, „wat hebt u voor beroep, mijn heer mijnheer Alsen „Myn beroep?" Er kwam een bittere trek om Alsens mond. In de opgewekte stemming der laatste uren had hij zyn droevige positie geheel en 3I vergeten. „Ik heb geen beroep tenminste voorloopig niet." „Ontkent u het maar niet bier mijn nicht Tine heeft uw beroep al geladen." „En waar ziet u my dan voor aan, juf frouw Tine „Voor een officier in politiek!" flapte zy eruit. „Zöo als u kan slechts eeh luitenant vaa de garde dansen." „Ik zou u op myn beurt de wedervraag Het beroemde HOODS j tablet met de opwek-* .kende gezondheids. <3 eur>. DE LEVERS 2££p M» VlAAROiriGen, 11/ r4br>tkanfen yort\ ■Sunliqlit en Lux, ontvangsten stygen daardoor tot f 14.70 ter wyl de voederkosten nietbelangryk hooger worden, doch zoo ongeveer f 6 50 bedragen, zoodat de bruto-winst dan bijna f8,- be draagt. Bovendien is met 140 eieren per jaar, de grens nog lang niet bereikt. Bij de 3e Ned. legwedstryd, nauwkeurig gecontro leerd, werd de prijs behaald door een toom van 6 hennen, die in één jaar te zamen 1292 eieren hebben gelegd. Die kippen brachten gemiddeld op f 19.24, terwyi de voederkosten slechts f 7.21 bedroegen en de bruto winst dus f 12.03 per kip. Spr. geeft dit voorbeeld slechts, om te doen zien wat er is uit te halen, zelfs op klein bestek, dus niet onder de meest gunstige voor waarden. Anderhalf jaar geleden verstrekte spr. inlichtingen aan een schilder, serieus man, groot liefhebber van de pluimveehounerij. Die man heeft zich twee broedmachines aangeschaft, 800 kuikens gefokt, die hy opbracht met droog opfokvoer in automa tisch voerbak en kuikenzaad gestrooid in kaf. Van die kuikens, geboren in April, hadden vóór 1 Januari j 1. de 400 hennen reeds 10,000 eieren gelegd, f3,50 eiergeld per kip. Spr. noemt dit een frappant voorbeeld, dat het heel goed mogelyk is in de winter kunnen stellen," antwoordde hij eenigszins verrast over deze opmerking, „hoe u weet hoe een garde-luitenant danst. Maar helaas verkeer ik niet in de benydenswaardige positie van een officier, die tyd en gelegen heid heeft, lieftallige jonge dames het hof te maken Dat klinkt bitter I" merkte Tilli op, ter wijl zij hem met een ernstigen en toch, naar het hem toescheen, welwillenden blik. opnam. „Bent u dan toch werkeiyk „Een koopman zonder positie? Inder daad, juffrouw Tilli, ik ben een van die in onzen tijd zooveel voorkomende treurige exemplaren van een werkeloozen handels reiziger, iemand die zonder werk in deze maatschappij verkeert en wellicht over een maand niet meer weet, waarvan hij moet leven. De garde-luitenant heeft u door deze ontboezeming wel een zeer gropte teleurstelling bereid „De beide meisjes zwegen eenigszins ont daan. Toen zei Tilli U hebt uw betrekking in de provincie vaarwel gezegd, omdat zy u niet meer be viel." „En u zoekt hier een nieuwe positie In welk vak?" Wat klonk dat alles kortaf' en zonderling uit haar mond, alsof een meesteres tegenover ondergeschikte stond. „Iedere betrekking zou my welkom zyn. Ik verklaar u, dat ik my in staat acht mij in iedere positie in te werken, hoe moeilijk zij ook moge zijn Ik heb zeer veel leer geld voor myn opvoeding betaald; men kan van mij iets verwachten (Worit vti'vulgd

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 1