Groot Soirée Marktberichten. Den 18en Maart as. Texelsche Algem. Wijkverpleging. Algemeene VergaderiDg der Leden Niet Donderdag maar heden (Woensdag) dansen in Hotel Texel. HOTEL „TUXEL" Te huur woning voor klein gezin Predikbeurt* Prof. Dr. Kaliay Kalman. Onze lezers ztju in ons nummer van vorige week Woensdag voldoende inge licht omtrent de strekking van het be zoek van genoemde Hotigaarscbe profes sor. Wij kunnen meldeu, dat professor KóJIay op alle plaatsen bij zijn optreden belangstelling mocht ondervinden en succes heeft gehad. Zondag j.l bezochten wij da samenkomst in de Hervormde Kerk alhier, Ds. Raabe sprak ais persoor - lijk vriend yan de professor een inleidend woord en verhaalden daarbij van de moeilijkheden en gevaien, die zijn vriend gedurende de oorlog en daarna heeft ondervonden en doorgestaan en hoe bij zijn standplaats Bukerost heeft moeten ontvluchten, en over Rusland en Scan- danavie ten slotte zijn vaderland weer bereiken. Over de ellende, die professor KèJlay in zijn land heeft aanschouwd en de ontberingen, ook door hem geleden, sprak Ds Raabe, om dan de gemeente op het hart te drukken, dat het noodzakelijk is dat van protestantsche zijde van alle zjjden hulp wordt geboden, om toch vooral het protestantsche element dat met ondergang bedreigd wordt te helpen behouden Van Roomsch-katholieke zijde toch, zegt Ds Raabe, beschikt men over vol doen te middelen om hulp te verleenen Prof. Kil lay sprak daarna naar aanleidii g van het Johannes Evangelie hoofdstuk 4 vers 46-53, in verband met de toestanu in zijn berooid vaderland, om tot lot enkele mededeelingen te doen van de ontzettende ellende daar geleden. De aanhalingen uit brieven van kin deren uit dat land, waren euenveei kreten om hulp Wat er geleden wordt in dat zwaar bezochte Hongarije, bewijst wel het groote steiftecijfer onder de school gaande jeugd. Het aantal kinderen van schoolplichtige leeftijd was er sedert met ruim een derde verminderd, teruggeloo- pen van 70,000 tot 45,000 kinderen Spr. eindigde met een beroep op de aanwezi gen, om voor 3 maanden een der onder voede kinderen tot zich te nemen en iets te willen afstaan voor de bestrijding der kosten van de kindertreinen. Bij het verlaten van het kerkgebouw werd voor dat doel gecollecteera. Omtrent de resultaten van het bezoek kunnen wij het volgeude mededeek n de kerkcollecten brachten aanvankelijk f 118,— op, nader aangevuld tot f 125, Nog kwamen in de volgende giften Vanuit den Burg f2, f2,— en f 1,— Oosterend een gift van f 10, - met bijschrift, „voor de armen van Uw volk." den Hoorn een gift van f 10, Nog in te komen bedragen worden gaarne in ons blad verantwoord. Voor het in ontvanast nemen van gif ten voor het goede doel en adresseD, van hen die kinderen in hun gezin wil len, opnemen heelt ook Ds. de Maar alhier zich bereid verklaard. Tot het opnemen van een kind hebben zich reeds 27 personen opgegeven, waar van uit den Burg alleen 22. De kindertrein is te verwachten in de 2e helft van April. De Uebermensch en zijn taak tot herstel van Europa. Met bovengenoemd onderwerp trad de heer Braam van Cocksdorp Vrijdagavond op in' hotel Texel, voor een 50 tal per sonen. Io een voor de vuist uitgesproken rede, ontvouwde spreker zijn denkbeelden, zooals wij die in het Maart-nummer van „De UebermeDSch", onder zijn redactie in bet kort terugvinden. Van de gelegenheid om met spreker over het onderwerp van gedachten te wisselen weid door geen der aanwezigen gebruik gemaakt. Na de pauze gaf spr. een verslag van een vergadering van de Dada beweging, aan het Handelsblad ontleend en zong eenige door hem zelf vervaardigde liede- keos, die al bizooder in de smaak bleken te vallen, getuige het aanhoudend dave rend applaus. Vrijheidsbond. Zomerdienst T. E. S. O. Texel II—Z.V.S 0—1. Texelsche Algemeene Wijkverpleging, Den hoorn, 12 Maart. r, GEREFORMEERDE KERK. Donderdag 15 Maart Oosterend, 's midd. 12 uur ds. B. v. d. Wet van Helder. Huwelijksbevestiging. Zondag 18 Maart 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds H. H. Schipper van Willemsoord. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Briimmer. Oudeschild, n.m. half 3 ds.| Schellenberg. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Raabe. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. B. v. d. Werfi van Helder. Voorbereiding H. Avondmaal. Openbare belijdenis. n.m. 3 uur dezelfde. Biduur voor het gewas. Doop. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. Avondmaal. Extra collecte voor ons hulpwerk in Rusland. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. ADVERTENTIEN. CORNELIS, zoon van P. GROOT en G. E. GROOT —Heinis. Amsterdam, 10 Maart '23. Eenige kennisgeving. W. RUITER R. RUITERBreen geven kennis van de geboorte van hunnet zoon JAN JACOB. Amsterdam, 11—3—'23. M hopen onze geliefde Ouders HENDRIK KOOPMAN en (fc GRIETJE SELSER is5 hunne 25-jarige Echtvéreeniging WW herdenken. Hunne liefh. kinderen, gg Arie Antje (ut Jan 35 Teunis jj!£ Meilom. De Waal, Texel. Een laatst vaarwel en tot weerziens aan alle vrienden en bekenden. Wed. A. v. d. HAM. op Vrijdag 16 Maart a. s., des avonds te 8 uur, in café „Den Burg" te den Burg. Agenda Jaarverslagen van secr. en penningm. Verkiezingen van. een Voorzitter en Bestuursleden. Bespreking finantiëelen toestand der Vereeniging. P. BOSSEN, Vice-voorz. W. H. WILLEMSEN, Secr.-penningm Zondag 18 Maart Leden toegang Dames f 0,25. Heeren f 0,25. Niet-Leden toegang Dames f 0,50. Heeren f 1,—. Aanvang 8 uur precies. of alleenwonende vrouw. Adres bureau van dit blad. De Vrijheidsbond heeft in ons district candi- daat gesteld voor de Provinciale Staten de heer D. E. W. C. Boswijk alhier. Als woordvoerder van genoemde partij trad Maandag in café den Burg de heer H. Groenewout van Santpoort op. Ongeveer 30 personen waren er aanwezig. De heer Groenewout, die hier reeds eerder opt rad voor de Tweede Kamer-verkiezingen, met de heer de Boer van Assendelft als candidaat, deed zich ook nu weer kennen als een spreker van professie, die een goedgevuld arsenaal tot zijne beschikking heeft, om de zaak van de Vrijheids bond te verdedigen en daarvan uitnemend ge bruik weet te maken. De vergadering wordt geopend door de secre taris van de Provinciale kiesvereeniging van de Vrijheidsbond in de kieskring Helder, de heer A. Vos, die daarbij zijn spijt te kennen ceeft, dat op Texel nog geen afdeeling„van de Vrijheids bond bestaat, en mededeelt, dat in hoofdzaak het feit, dat de Vrijheidsbond, blijkens kranten verslag, beneden critiek is aangevallen door Mr. P. J. Oud, in een vergadering van de Vrijz. Dem. kiesvereeniging, de aanleiding tot deze vergadering is. In groote lijnen zet de voorzitter de tot stand- koming van de Vrijheidsbond uiteen, waarin zeven politieke partijen van links zich hebben op gelost, en waarvan de Vrijzinnig democraten nog steeds blijven weigeren deel uit te maken. De heer Boswijk, no. 4 op de lijst van de Vrijheids bond, wordt met warmte aanbevolen. Als alle Texelaren op Dr. Boswijk stemmen, dan heeft Texel zijn vertegenwoordiger in de Staten, zoo ongeveer eindigt de voorzitter zijn inleidings woord. De heer Groenewout, herinnerend aan zijn vorig optreden alhier, wijst op de voortdurende onwil van de Vrijz. Democraten, om tot de gelederen van de Vrijheidsbond toe te treden, en de felle aanvallen waaraan de Vrijheidsbond van die -zijde blootstaat. De Vrijheidsbond tegen de beschuldigingen door de S.D.A.P. en de Vrijz. Dem. bij her haling geuit, te verdedigen, acht spr. heden avond zijn taak. De genoemde beschuldigingen zijn er hoofdzaak drie, zegt spr., n.l., dat de Vrijheidsbond is conservatief, reactionnair en militaristisch. De eerste beschuldiging, dat de Vrijheids bond zou zijn conservatief, wijst spr. met verontwaardiging af, noch spr., noch de voor zitter zouden één seconde in die partij blijven, als dat het geval was. Conservatief? leven wij dan niet uit het vrijheidsbeginsel? vraagt spr. Kan, wie als wij, het vrijheidsbeginsel in zijn toepassing nastreeft, conservatief zijn? De liberalen, zegt spr., hebben nooit als uitgangs punt of doel gehad, de ontwikkeling tegen te houden: Nog erger, acht spr. de beschuldiging, dat de Vrijheidsbond zou zijn reactionnair, dat men zou terug willen op de lijn van de tijd, terug naar levensvormen, die we zijn ontgroeid. De beschuldigers nemen de schijn voor het wezen. Zeer gaarne zou spr. het debat hedenavond aanvaarden over die zaak. Dat de Vrijheidsbond de eerste stoot gegeven heeft, om terug te komen van de 8-urige arbeidsdag en de 45-urige werkweek, erkent spr. gaarne. Echter de omstandigheden nood- zaakten daartoe, vervolgt spr. en hij herinnert I er daarbij aan, hoe minister Aalberse, die aan vankelijk zich tegen het pogen van Drion ver zette, later moest komen met voorstellen in dezelfde geest. Uitvoerig gaat spf. op dat punt in, onze ruimte laat niet toe hem daarbij te volgen. Ook de beschuldiging van mititarisme wordt ten stelligsle afgewezen. Spr. ontzegt de S.D.A.P. en de Vrijz. Dem. het recht om de Vrijheidsbond van militarisme te beschuldigen, in bizonderheden gaat spr. de houding na van de beide partijen, die thans als beschuldigers optreden. De S.D.A.P, heeft ten opzichte van het militaire vraagstuk een slecht verleden, zegt spr. en onderwerpt dat verleden aan een nauwkeurig onderzoek, om op allerlei tegen strijdigheden daarin, de aandacht te vestigen en voert daarbij allerlei uitspraken van vooraan staande partijmannen ten bewijze aan. De nota-Oud van 5 Nov. 1920 wordt geducht onder handen genomen. Van de gelegenheid tot debat wordt geen gebruik gemaakt, doch de heer J. de Vries, als Chr. Dem., maakt van de gelegenheid gebruik, zijn teleurstelling uit te spreken, omdat hij gehoopt had, een en ander over de Prov. Staten te hooren en dat is niet geschied. Spr. zou als arbeider nog graag hooren hoe de Vrijheidsbond het met de bezuiniging zal aan leggen hij vreest, dat de arbeiders wel weer het meest in gedrang zullen komen. Wat betreft het eerste, deelt spr. mee, dat hem niet bekend is, welk onderwerp is ge adverteerd, het onderwerp van spr. is geweest „De Vrijheidsbond in het licht van deze tijd" en de drievoudige beschuldiging noodzaakte spr. er toe te spreken zooals hij heeft gedaan. Bezuinigen acht spr. dringende eisch en al kan spr. verzekeren, dat dit niet in de eerste plaats op de arbeiders zal worden verhaald, spr. zal niet kunnen verhoeden, dat misschien ook de belangen van arbeiders in het gedrang zullen koppen. De voorz. sluit de bijeenkomst met dank aan spr. en hoorders en een herhaalde op wekking te stemmen op de candidaten van de Vrijheidsbond. Met ingang van Maandag a.s., ondergaat de dienstregeling van T.E.S.O. een groote wijzi- ging. De eerste dienst van Texel zal dan bijna 2 uur vroeger plaats hebben, n.l. 's morgens 6 uur uit de haven, terwijl de tweede dienst in plaats van te II uur, dan reeds te half negen zal geschieden. De middagdienst 2,40 n.m. blijft ongewijzigd, terwijl een dienst, vertrek van Texel 5,30 n.m. aan de besthande dienstregeling wordt toegevoegd. Het vertrek van de boot van Helder is voor de vier diensten resp. gesteld op 7,— en 10,15 v.m. en 4,15 en 6,45 n.m. Met de eerste boot halen we dus thans weer de sneltrein van 7,31 v.m. en zijn we even negen uur in Amsterdam, met de volgende, die van 10,04 v.m. en met de laatste boot, 5,30 van Texel, de laatste trein van Helder, die van 7,20 n.m. De trein 7,56 v.m. van Amsterdam corres pondeert op de boot van 10,15 v.m., die van 12,28 van Amsterdam op de boot van 4,15 nm. en die van 3,11 nm. van Amsterdam op de laatste boot. De reisgelegenheid op werkdagen is wel be- teekenend veibeterd. De onmogelijkheid om met gebruikmaking van de trein op Zondag Texe! eerder te bereiken dan per laat ste boot, dat is nu ongeveer half acht 's avonds, blijft bestaan. Zondag werd de derde van de seriewedstrijden der ZVS gespeeld en kwam nu Texel II tegen Z V S in het strijdperk. Texel 11 kwam met eene gewijzigde opstelling uit, doordat Smits en Witvliet voor ZVS speelden. Knip was vervangen door Tuinder. Bij ZVS was Bruin vervangen door Eecen. Wanneer om ongeveer half drie wordt begonnen, ontwikkelt zich een forsch en vlug, vrijwel gelijk opgaand spel. Beurtelings zijn beide partijen in den aan val. Een strafschop wordt door van Warnet keurig op doel geschoten, doch door Tuinder even keurig gestopt. Rust breekt aan met gelijken stand. Na de rust wederom dezelfde, gelijk opgaande, vlugge, aantrekkelijke strijd. Van beide zijden wordt hard gewerkt om een puntje en Eecen is, na een kleine schermutseling voor het Texel doel, de man, die zijn club de leiding bezorgt. Groot is de vreugde der zeemenschen. Hun spel wordt nu vuriger en de verdediging van Texel moet alle zeilen bijzetten. Door het voortreffelijk verdedigen, vooral de achterhoede blonk uit, kreeg ZVS geen kans, den voorsprong te vergrooten, Klaas mist een dot van een kans, door alleen, vrij voor het doel staande, den bal nog over te geven, (zenuwen Klaas Als Koorn einde blaast heeft ZVS dezen aardigen wedstrijd gewonnen en daardoor wel iets meer gekiegen dan hun toekwam. Texel 3—SVS'4 2—0. Texel 3 kreeg bezoek van S V S 4 en wist van deze welverdiend te winnen. Voordeiust was de strijd vrijwel gelijk opgaand, zonder te doelpunten. Na de rust kreeg Texel het wind- voordeel en wijzigde zijne opstelling, waarna Blom voor de 2 puntjes zorgde. Het verband van verleden week werd echter in deTexel-ploeg gemist. Van plaats houden was geen sprake en het geheel rammelde als een rammelaar. Denk er om, jongens, steeds plaats houden, de midden linie kort op de voorhoede aansluiten met ver plaatsen en man afhouden. Niet in het wilde wegtrappen, doch den bal plaatsen naar de voorhoede. Volgens advertentie in dit nummer zal de heer Heijnert uit Amsterdam Seer. v. d. Protest- Commissie van de Noord-Hollandsche voetbal bond a.s. Zaterdag 17 Maart des avonds om 8 uur in hotel Texel eene lezing houden over de spelregels van het voetbalspel en de toepassing daarvan. Wij betwijfelen niet, dat vele voet baliers en liefhebbers van die sport Zaterdag tegenwoordig zullen zijn, om deze belangrijke avond bij te wonen, daar er ongetwijfeld voor allen veel zal zijn te leeren. Ontvangen giften over Februari N.N. Burg f7,50; N.N. Burg f25,—N.N. Waal tl,— E. V. O'end tl,—N.N. O'end f 25,- N.N. Westen f 10,-. Oudeschild11 Maart. Heden had op de haven een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Het paard gespannen voor de wagen van den melkrijder Kuip, geraakte in de haven. Daar het tuig brak bleef de wagen op den kant. Een tweetal per sonen, kwamen spoedig met een roeiboot, en slaagden er in het paard weder op het droge te brengen. Het dier scheen weinig letsel te hebben bekomen. Tot groot genoegen, vooral van de leden zijner gemeente, heeft Ds. Briimmer bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar Dordrecht. De Cocksdorp, 11 Maart. De voetbalwedrijd OVV 2—C V C 1 werd na een spannenden strijd door OVV met 2—1 gewonnen. De krachten wogen vrijwel tegen elkander op, gelijk spel zou beter de verhouding hebben weergegeven. OVV speelde eenigszins for tuinlijk. Oostermd, 9 Maart Dinsdagavond werd in de openbare school» alhier, een ouderavond gehouden, die jam mer genoeg, door slechts enkele ouders bezocht werd. De afwezigen mogen zich over hun wegblijven beklagen Erwasnl. gezorgd, dat er wat viel te gebruiken, hetgeen de bijeenkomst een prettige deed zijn. Het hoofd der school heette de aanwezigen welkom, en stelde voor, dat ieder het zich zoo gemakkelijk en aangenaam mogelijk zou maken. Nadat door den Secretaris de notulen waren gelezen die onder dankzegging on veranderd werden goedgekeurd, schaarden men zich om een tafel, waarop tal van voortbrengselen uit Oost-Indië, waren ge sorteerd. Het hoofd der school gaf hierbij een causerie die met aandacht werd gevolgd en met genoegen en belangstelling werden daarbij de verschillende voorwerpen bezich tigd. Up deze wijze wekt men ongetwijfeld de belangstelling voor het onderwijs op, en bereikt men mede het doel, dat ouderen het een en ander te weten komen van wat onze rijke bezittingen voortbrengen- Hierna werd ter sprake gebracht „het verhoogen der leerlingen", waarbij er vooral op gewezen werd, van hoeveel belang het is, dat achterlijke leerlingen niet geplaatst worden in een klasse, waar ze niet be- hooren. Ten siotte werd nog gesproken overeen in den komenden zomer te maken school reisje Aan het personeel der school werd opgedragen, hiervoor te zorgen, zoo noodig met behulp der Oudercommissie. Met dank voor de belangstelling werd de vergaderieg gesloten. Alkmaar, 9 Maart. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1849 H.L. De prijzen waren, per 100 K.G. Tarwe io,30 a 12,50 Gerst chevalier io,50 a 12 Haver 11,— a 13,25 Bruine boonen 20,— a 25, Witte boonen 28,'a 32,' Grauwe erwten 28^— a 36Ï Kleine groene erwten 16,'— a 18,'— Eierveiling, 12 Maart 1923. Aangevoerd werden 150 partijen, 1839" stuks. Kipeieren f 5,50 a f 6,90 per 100 stuks 1227 eendeieren f 6,20 a f 6,80.

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2