IN GEZO NLENST U KEEN ree ikbojrten. Marktberichten. Waal 15 Maart. Eet adreskaartje van een inbreker. Voor enkele weken werd ingebroken in de R-K. kerk te Overdinkel (Losser). Daar wer rn o.a. een miskelk en een monstrans gestolen. De pastoor vond een jasknoop, waarschijnlijk door den inbreker verloren, en stelde dezen aan de Duitsche politie ter band. Deze knoop leidde thans tot de arrestatie van-den iDbreker, een Duitscher. De heer K. Wezel ontving onlangs een brief, waarbij de afzender verzuimd had, de voorletter los te schrijven, zoodat daardoor Kwezel te lezen stond. Hierover gesneden, was het helaas reeds te laat. Hij hield bet ontzielde lichaam van zijn zoontje in handen. Mijnheer de Redacteur. Mogen wij U verzoeken om plaatsing van het volgeDde Bjj voorbaat daarvoor onzen dank. Het zal velen niet onbekend zijn, dat dezen winter te Texel is opgericht eene vereeniging van vrijzinnige kiezers, naar wij vernamen met het doel, bij de as. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Ben Hoorn, 14 Maart. Goedkoope Paascheieren. Was 't vorige jaren altijd duur met Paschen zich eens aan eieren te goed te doen, dit jaar zal het ongetwijfeld luk ken, ja, de kans is zelfs groot dat ze nog goedkooper uit zullen zijo. Op het platteland in Groningen worden op het oogenblik de eieren teuminst al verhan deld tegen f 4 a 1 5 per 100 stuks en volgens e?D bericht uit Westerwolde liep daar bij grooten aanvoer de piijs zelfs al terug tot f 3.50 de honuerd. Lucht van viscb en uien kan men met citroensap verdrijven. Ook een mensch heeft kalk noodig. Voor de goede ontwikkeling van been deren en tanden bij den mensch is het noodzakelijk dat in het voedsel de noo- dige hoeveelheid kalk aanwezig is. In Duitschland heeft men de merk waardige ervaring opgedaan dat, naar mate de tanden der sckcolkioderen slechter worden ook hun lichaamsgewicht en lichaamslengte verminderen en de zelfde ervariDg deed men op bij de milliciens Opmerkeliik is, dat de school kinderen tegelijkertijd ouk geestelijk min der presteerden. Bij het visschen met de zegen in de Hoofdvaart van den Haarlemmerpol der werd in éen trek 5000 K.G. visch gevangen. Boter-bedrog I Een boterhandelaar te Soest, die mar garine verkocht als „gewaarborgd zuivere roomboter", is door den politierechter te Amsterdam veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De cacaofabiiek Van Houten te Weesp heeft een fusie aangegaan met de Sipkes' Jamfabrieken te Haarlem Gelukkige Koedijkers. Bij de eindregeiing der gemeente-finai - ciën te Koedijk iNoord-Holland) is geke ken, dat met drievierden van het bedrag der belastingkohieren had kunnen worden volstaat; de Raad b'sloot nu een vierde der Hoofdelijke Omslag bedragen, die voldaan warer, terug te betalen. schen de twee eerste letters van zijn naam een punt te willen plaatsen. Dat dit verlangen zeer juist werd opgevat bleek, toen er opnieuw een schrijven kwam, waarvan het adres luiddeden heer K. W. Ezel. Oude zilverbons Het ligt in do bedoeling binnenkort de gelegenheid tot het inwisselen der inge trokken zilverbons van f 2,50 model 1915 en van fl model 1916 wederom open te stellen. De oudste onderwijzer. De oudste in dienst zijnde onderwijzer de heer B J Koolhaas, hoofd van de openbare school te Waardenburg, heelt Viijdag zijn 50-jarig jubileum en zijn 65 jarigen diensttijd bij het onderwijs gevierd. Een motorrijder, die een meisje op de duozitting medevoerde en roekeloos jakkerde, kwam 's avonds laat op den Rijksstraatweg onder Velp te vallen. Het meisje brak een been en de motorrijder kroeg eenige blessures in het gelaat Hij heeft het meisje ter plaatse zoo maar achtergelaten en is zelf zonder licht doorgereden. Even na het ongeval pas seerde bij in woeste vaart Ellecom en Dieren. Pogingen om hem aan te houden waren tevergeefsch. Kleine Willie is op school de voort durende ergernis van zijn onderwijzeres. Honderdmaal al heeft ze op het punt gestaan, om hem een gevoelige afstraffing toe te dienen, maar ze hield zich in. Als Willie weer zoo geweldig ondeu gend is, haalt ze hem voor de klas, geeft hem een geduchte schrabbeering en ein digt met Willie bij zijn oor te nemen en te zeggen Ik wou, dat ik 's voor een wjek lang je moeder was 1 Willie bleef doodkalm, kijkt dejuffrouw aan en zegt Nou, 'k zal er met vader's over spreken. Indien een kind spruw krijgt, dan is de oorzaak gelegen in onvoldoende reiniging van de mondholte. Gez. Paarden. De handel in paarden in de Haar lemmermeer, die verschillende maanden vrijwel stilstond, begint iets op te fleuren. Natuurlijk zijn de hooge prijzen voorbij Maar het is niet meer noodig goede tuig en werkpaarden voor een f25 meer dan 3lachtpaarden van de hand te doen. Op de laatste markt te Utrecht waren verschillende kooplieden uit België Zwit seriand, Spanje, Italië, die eenige paar den van verschillende jaren en type hebben meegenomen Alg. Ned. Landb. Blad Men schermt zoo graag met de woorden zaaien en oogsten, toegepast op de kinderopvoeding. Men vergeet echter zeer dikwijls, dat wieden het voornaamste werk van 's levens landbouwbedrijf is. Vrees is de meest nuttelooze van alle hartstochten. Noodlottig ongeval De arbeider W. Zwaanstra, te Siegers woude had met zi]n beide zoontjes aard appelen gehaald. Toen zij den in bewe ging zijnden windmotor van den veehou der V. passeerden, begaven de jongens zich even daarheen om den molen te bekijken. De 13 jarige Rielof kroop onder een afscheidensdraad door en greep spelende de snel ronddraaiende as. Zijn handschoen raakte aan de as vast zijn kleeren weiden gegrepen en de knaap werd tegen de spil gekneld. Wel snelde de vader toe en trachtte den molen te doen stilstaan, maar tevergeefs. Zijn pogingen om zijn jongen los te ri kken w ren eveneens vrvchtelocs. Toen hij ten laatste de kleeren van den jongen van onder tot boven had stuk- te vormen tegen de voortdurend hechtere samenwerking der rechtsche partijen en tevens om verpolitieking van de gemeente raad tegen te gaan in dien zin, dat men zal trachten candidaten te stellen die het gemeentebelang stellen boven partijbelang. Lijsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Vrijstelling van den Dienstplicht. Vleeschkeuring. Zondag 18 Maart 1923. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds H. H. Schipper van Willemsoord. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Schellenberg. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Raabe. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. B. v. d. Werff van Helder. Voorbereiding H. Avondmaal. Openbare belijdenis. n.m. 3 uur dezelfde. Biduur voor het gewas. Doop. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. Avondmaal. Extra collecte voor ons hulpwerk in Rusland. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. GEVON EN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadbui?e). 1 pak sajet, 1 springtouw, 1 rozenkrans. Jan Gerard Kuijper, zoon van onze vroe gere plaatsgenoot Al. A. Kuijper deed met goed gevolg toelatingsexamen voor de ambachtschool te 's Gravenhage. In het bijvoegsel van het Algemeen Nederlandsch Landbouwblad van 10 Maart, treffen wij het verslag aan van de lezing van de heer M. D.Dijt over „Wetenschappelijke teelt", woordelijk overgenomen uit de Texelsche Courant van 7 Febr. j.l. Wij hebben daartegen heel geen bezwaar, doch zouden het zeer op prijsstelten, wanneer in het vervolg ons blad als bron van herkomst werd genoemd; dat is toch zeker niet te veel gevergd. jenoeeen gaf hedenavond in café (BuiteD verantwoordelijkheid der Redactie) nomen met eenige andere comité-leden, wier namen mij nog niet bekend zijn gemaakt. Nagekomen giften sinds Maandag 1.1. (behalve heel wat levensmiddelen en kleedingstukken) uit den BurgN.N. f 10.—, N.N. f 1.—, N.N. f2.— en als extra-bijdrage uit de spaarpot van mijn meisjes-catechisanten (de jongens, die ik eerst wat later bereiken kon, zijn nog bezig de hunne open te maken 1) tot dusverre al f 15,30. Elke gift, klein of groot, maar vooral elke aanvrage om een kind, blijft van harte welkom. Met vriendelijke dank, mijnheer de redacteur voor de verleende plaatsruimte. Uw dw. Ds. RAABE. De Burgemeester van Texel brengt het vol gende ter openbare kennis. alle aanwezigen welkom en wees er op hoe in onderlinge samenwerking in iedere kring veel te bereiken is. Spr. hoopte, en twijfelde daar aan niet, dat allen die avond welvoldaan huis waarts zouden keeren. Een negental nummers werden ten beste gegeven. We noemen daarvan in het bizonder „Terug uit de Congo", om welk nummer hartelijk werd gelachen. Verder, de Gouden Bruiloft van Hein en Trui, ten beste gegeven door mej. Thomassen—Geus en de heer P. Roeper en dat bij uitstek in den smaak bleek te vallen, zoomede De Chocolademeeting, waaraan alle werkende leden deel hadden. Toen het programma afgewerkt was, trad de heer G. H. Geus ten tooneele, om in hartelijke woorden dank te brengen aan de heer en mevrouw Weersma voor de moeite en opoffe ringen, om de avond te doen slagen, zooals thans het geval was. Mej. Thommassen—Geus bood mevr. Weersma als stoffelijk blijk een fraaie bloemenmand aan. De heer Weersma dankte voor een en ander en sloot met een toepasselijk woord de wel geslaagde avond. Een genoeglijk bal volgde. •Hedenavond gaf de Christelijke Zangvereeni- ging „Harmonie", op verzoek nog een laatste uitvoering in dit seizoen. Mocht ds. Brümmer den vorigen keer aan weinig aanwezigen het welkom toeroepen, nu was het tegenovergestelde het geval. Het kerkgebouw was geheel ge vuld. Het programma was hetzelfde als den voorlaatsteri keer en werd ook nu weer zuiver uitgevoerd. De aanwezigen konden weder genieten. Ds. Brümmer sloot de bijeenkomst. 15 Maart. De leden der Ned. Herr.Gem. hebben ds. Brümmer als blijk van waardeering een cadeau aangeboden, hetwelke bestond uit een vulpenhouder, thee- en boekenkast. Het cadeau werd door den heer IJ. Lap met een toespraak aan ds. Brümmer overhandigd in het gebouw voor christelijke doeleinden, waar vele leden aanwezig waren. Ds. en Mevr. Brümmer waren ten zeerste getroffen door dit blijk van sympathie en Ds. Brümmer dankte met hartelijke woorden. mee viiöuuoiljü voiz,öon, vwnanu Naast deze vrijzinnige kiesvereeniging bestaat echter nog steeds de vrijzinnig democratische kiesvereeniging, reeds jaren geleden opgericht om de vrijzinnig demo cratische beginselen te propageeren bij elke verkiezing. Deze vereeniging zal bij de a.s. Raadsverkiezing dan ook weer met haar eigen candidaten uitkomen. Waar ons echter is gebleken, dat velen beide vereenigingen verwarren, leek het ons niet onnoodig in deze even de puntjes op de i te zetten. Ook de vrijz. dem. kiesvereeniging is voor samenwerking tusschen de linksche partijen bij de as raadsverkiezing Het schijnt haar echter niet noodig toe, dat daartoe een nieuwe kiesvereeniging in het leven moet worden geroepen. En w«t het verpolitieken van den raad betreft ook de vrijz. dem. kiesvereeniging is daar tegen. Of de vrijzinnige vereeniging in dit opzicht gelukkiger zal zjjn met het vinden van hare candidaten dan de vrijz democratische zal te zijner tijd blijken. Het oordeel is thans aan het Texelsche publiek. De vrijzinnige democratische kiesvereeniging (afd. V. D. Bond,) A, EPE, voorzitter. J. DAALDER Dz secr. Mijnheer de Redacteur. Gaarne gebruik makend van het mij zoo gastvrij aangeboden plaatsje in uw blad, ver zoek ik u beleefd om opname van het navol gende. Als men er op aangewezen is met iemand samen te leven, doet het zoo goed, wanneer men spoedig in de gelegenheid is die iemand van z'n goede zijde te leeren kennen. Zoo doet het mij nu ook zoo wonderlijk goed m'n nieuwe woonplaats den Burg zoo gauw al van haar bovensbesten kant te leeren kennen, in het ruimschoots betoonen n.l. van barmhartig heid tegenover de zoo diep beklagenswaardige Hongaartjes. Het optreden van mijn Budapester [vriend in al zijn eenvoud en bescheidenheid, maar met die ontroerende bede om hulp voor zijn arme volk in zijn weemoedige oogen en op zijn trillende lippen, heeft ingeslagen, direct inge slagen. Het heeft harten getroffen, gemoede ren verteederd, gewetens aan 't spreken ge bracht. Wie Zondagavond Prof. Kdllay hoorde, ont ving de stellige overtuiging, dat hier geholpen moet worden, dat het niet meer of minder dan een dure, een heilige plicht is, hier te helpen. Dat bewees al aanstonds de collecte, die alleen dien avond (behalve de aanvulling en nagekomen giften) f 118,— bedroeg, dat bewijst bovenal het verrassend groote aantal aanvragen om een kind. Voor den Burg alleen is dit heden (Vrijdagmorgen) reeds gestegen tot 32. In de Waai zijn er 2, in Oosterend 3 geplaatst. Nadere opgaven worden nog inge wacht. Een prachtig begin. Want dat dit nog maar 'n begin is, daarvan ben ik overtuigd. Of zou er, met name onder den Burg's meer welgestelden, niet nog menigeen gevonden worden bereid om aan z'n welvoorzienen disch 'n plaatsje in te ruimen voor zoo'n hongerende kleine Ik durf en wil toch niet aannemen, dat het daadwerkelijk betoonen van barmhartigheid hier nagenoeg omgekeerd even redig zou zijn aan het bezit van maatschappe- iijken welstand. Och, als men Prof Kdllay maar had gehoord, geen oogenblik zou men aarzelen I 't Is hier immers een kwestie van leven of dood, van verkorten of verlengen der rijen kinderlijkkistjes in de Budapester asylen I En zouden er buiten den Burg niet meer dan vijf, zes families wonen, wier hart vol ontfermend medelijden naar die arme kleinen uitgaat, medelijden, dat beweegt tot het brengen van 'n offer? Ook daar geloof ik niets van. Ik heb grooter verwachting van m'n Texelaars en ik denk veeleer, dat de voorbijgegane week aan velen de gelegenheid heeft geschonken om de aanvankelijke bezwaren uit den weg te ruimen, zoodat in de komende het aantal aan vragen om een jongetje of meisje misschien wel zal verdubbeld worden. Voor 400 kinde ren zoekt mijn vriend plaats tegen half April. Intusschen is het noodig geworden een comité te vormen en ook dat ging heerlijk vlot van stapel, zoodat het in den Burg zelf aanvanke lijk al bestaat uit onzen Heer Burgemeester, de beide H.H. Doktoren (die tevens gratis ge- neesk. hulp hebben toegezegd) de beide H.H. Predikanten, den heer Jac. Kikkert Nz. en den heer C. Dros Pz., terwijl het Damescomité is samengesteld uit Mevr: Buysing Damsté, Mevr. Boswijk, Mevr. Vijn, Mevr. Raabe, Mej. Kalis- Helm, Mej. Dros-Alkema, Mej. M. Rab en de gezusters Meijer. De zorg voor de Waal en O osterend heeft Ds. van 't Hooft op zich ge- up dien aag Kunnen, van nes voorminnags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Burgemeester ter secretarie der gemeente wor den ingeleverd Voor nadere bijzonderheden, zie bekendma king aan gemeentelijke aanplakborden. Texel, 16 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1924 en die aanspraak meenen te kun nen maken op vrijstelling wegens broederdienst, dat zij deze vrijstelling, niet gelijk dit voorheen het geval was moeten aanvragen in het tijdvak van 16—31 Maart, doch in het tijdvak van 16—31 Mei a.s. Nadere bijzonderheden omtrent het aanvragen van vrijstellingen zullen nader worden gepu bliceerd. Texel, 15 Maart 1923. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat het vervoer van doode lammeren, het onthuiden dezer lammeren, het gebruik van deze lammeren voor varkensvoer, voorloopig geoorloofd blijft. Dat het bovenstaande ook van toepassing is voor de doode schapen, met dien verstande, dat wanneer de eigenaar van meening mocht zijn, dat een dergelijk schaap geschikt is voor menschelijk voedsel, hij verplicht is het cadaver naar de centrale slachtplaats te vervoeren, het daar te doen ophangen en onmiddellijk kennis te geven aan den keuringsveearts der gemeente Texel, door wien het dier gekeurd moet worden. Texel, 16 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Purmerend, 13 Maart. 565 Runderen waaronder: 190 vette koeien f 0,80 a f 1,30 p. K.G. 3qfi Gelde koeien 175 a f 500 Melkkoeien 175 a f 500 6 Stieren. 23 Vette kalveren per Kg. 1,40 a f 1,65 1178 Magere kalveren 0,— a f 10,40 681 Schapen 30,— a f 52,— Lammeren 0,— a f 0,— 178 Vette varkens per K.G. 0,96 af 1,02 42 Magere varkens 30,- a f 52,- Kipeieren 5,50 a f 6,50 Schagen, 15 Maart. Uit de Schager Crt. 65 Vette koeien 26 Gelde koeien 30 Kalfkoeien 00 Lammeren 36 Magere varkens 62 Vette varkens 70 Biggen Boter Kipeieren per 100 f 275 a f 550 200 a f 300 300 a f 550 0,— a f 0,— 39,— a f 54,— 0,90 af 1,02 28,— a f 36, - 2,20 a f 2,40 5,— a f 6,—

Texelsche Courant | 1923 | | pagina 2